Mahmud Efendi Hz (K.S.) Hoca hanımlara sohbeti....

mahmud enes

Doçent
[FONT=&quot]Hocalarımız..! Sizler benim sözümü tutmazsanız başkası hiç tutmaz.

[/FONT][FONT=&quot]Dışarıdan (telefon kulübelerinden ve kontörlü telefonlardan ve postanelerden) telefon etmeyiniz. Telefon etmezseniz ne olur.? Dünya mı batar.? Dünya batsa ne olacak.?

[/FONT][FONT=&quot]Eğer zorunlu bir durum olursa arkadaşlarınızın babalarına telefon ettirirsiniz. Dışarıdan telefon etmemek gerektiğini bütün hoca ve talebe kızlarımıza bildirin. Bu emaneti size yükleniyorum.

[/FONT][FONT=&quot]Bizler bu yola hangi ayeti rehber edinerek girdik.? "Sizden iman edipte salih ameller işleyenlere ALLAH(c.c.) şöyle vaad buyurdu: 'Yemin olsun ki kendilerinden evvel gelen İsrailoğullarını nasıl kafirlerin yerine getirdiyseonları da kafirlerin arazisine getirecek(hakim kılacak)ve onlara kendileri için seçtiği dinlerini (islam) kuvvetlendirip icra imkanı verecek onları korkularının arkasından muhakkak emniyete kavuşturacaktır. Böylece bana hiçbir şeyi ortak koşmayarak hep bana ibadet edeceklerkim de bundan sonra nankörlük ederse işte onlar asıl fasıklardır."

Okumuş olduğumuz Sure-i Nurun 55. Ayeti celilesini rehber edinerek girdik. Peki geri dönmek var mı.?

[/FONT][FONT=&quot]Mahmut hepinizi bekleyebilir mi.? Bekleyemez. Amma Rabbi'si sizi bekler. O yapmışolduğunuz her harekete vakıftır. İçimiz de çok nane molla olanlar var.

[/FONT][FONT=&quot]Medreseleri yıkan biziz. Tekkeleri yıkan biziz. Camileri kapatan biziz.

[/FONT][FONT=&quot]Bizlerde hiç sabır yok. Sizlere bu dünyanın on para etmediğini söylemedim mi.? Sure-i Hadid'in 20. Ayetini okuyup bu dünyanın geçici olduğunu gökten inen yağmuru sebebiyle yer yüzünde oluşan yeşilliğin kısa bir müddet sonra kuruyup yok olduğu gibi bu dünya da olunan gelinliğindamatlığında kısa olacağını bir gün biteceğini anlatmadım mı.?

Bu kadar kısa olan dünya hayatı için ebedi olan Ahiret hayatımızı bozuyoruz. Eşek 9 türlü yüzgeç bilirmiş ama suya düşünce hepsini unuturmuş. Bizlerin hali de ona benzemesin. Vermiş olduğum misal ağır geldi ise misalde zikredilen eşek ben olayım. Yeter ki siz işi anlayın. ŞERİAT'a SAHİP ÇIKIN.!

[/FONT][FONT=&quot]Gençler; "Ben bekarımgencim. Ne olacak.?" demesinler. Bir tek şeriatçı gencin yüzünden kainat ayakta durur. Bir tek şeriatı muhafaza etmeyen gericin yüzünden kainat yıkılır.

[/FONT][FONT=&quot]Rabbimizin emirlerini yerine getirmemektense vallahi ölüm bizim için daha hayırlıdır. Vasıtalara bindiğinizde peçe takmıyor musunuz.? Mutlaka takın. Ehlullahın emridir.

[/FONT][FONT=&quot]Şeriatı muhafaza etmek için ailesiyle harbeden can gibi kıymetli gençlerimiz var. İşte bizler onların hürmetine yaşıyoruz. Ben istiyorum ki hepiniz onlar gibi olun .Onlar gibi şeriatı muhafaza etmeye söz verirseniz şeriat bize uça uça gelir.

[/FONT][FONT=&quot]Rıza-i Şerif üzere ilerleyelim şimdi neyi arayalım.? Biliyor musunuz.? Burada veya başka yerde okuduğumuz yada dinlediğimiz ilimlerin kendimizde tatbikini bulmayı arayalım öğreniyoruz dinliyoruz da niçin okuduğumuz gibi olmuyor.? Onun illetini arayalım. Sonra bize ahirette de derler. Sen böyle biliyordun da niye böyle yapmadın.?

Medine-i Münevvere de bize buyruldu ki:

[/FONT][FONT=&quot]Çok tevbe istiğfara devam edin.
[/FONT][FONT=&quot]Gıybet kesinlikle yapılmayacak.
[/FONT][FONT=&quot]Söz taşımak yapılmayacak. Kuran-ı Kerim çok okunacak.
[/FONT][FONT=&quot]Nafile ibadetlere çok devam edilecek.
[/FONT][FONT=&quot]Emr-i bil maruf neyh-i anil münkere devam edilecekboş konuşmalar bizi emr-i bil maruftan men eder. Aramızda hiç buğz olmayacak. Tarikat dersleri illa tamamlanacak.

[/FONT][FONT=&quot]Hatice validemiz buyurdu ki "Benim elim onların yani çarşaflarının üzerindedir."

[/FONT][FONT=&quot]Meymune validemiz de buyurdu ki: "Madem ki bir iş göreceksiniz sakala sarığa şalvara cübbeye çarşafa örtünmeye dikkat edin."

[/FONT][FONT=&quot]Burnun görünürse asıl en güzel yerin gözüktü demektirsabredin. Cennette gizlenme yok. Bundan sonra kendimizde neyi arayacağız dinlediklerimiz gibi olmayı arayacağız. Çocukluğu bırakalım. Çarşaflı eğer çarşafın kıymetini bilirse cihan ona dokunamaz. Eli dokunsa cihan yıkılır. ALLAH(c.c.)'ın bir veli kuluna dokunmak ne demek.?

[/FONT][FONT=&quot]Hadis-i kutsi de ALLAH-u Teala şöyle buyuruyor; "Kim benim veli kuluma düşmanlık ederse muhakkak ben ona harp ilan ederimonu yere sererim."

[/FONT][FONT=&quot]Çarşafı bozup nereye gidiyorsunuz.? Dikkat edin çarşaf tek parça olacak. İki ayrı parça olmaz. Rahibeler öyle çarşaf giyiyorlar. Eğer sizde yaparsanız çarşafı terk ediyorsunuz demektir.

[/FONT][FONT=&quot]Korkarım çarşaf sizi terk eder. Çarşafı iki parça yapmak arkası kesik bırakmak yavaş yavaş çıkarmak demektirhemen çarşafları düzeltelimdüzeltmeyenleride bana haber verin buna münafıklık değil çarşafa kayırıcılık diyeceğiz.

Aklıma gelmişken söyleyeyim. Bizim çarşaflılarımızın ayakkabıları da değişti. Çarşafın altında topukluklu ayakkabı giyiyorlar. O kimse daha islamın bilincine ulaşmamış demektir. Onların şekillerine giriyorlar Onlara meyl ediyorlar. Hud süresi113. ayetinde buyruluyor ki ''sakın onlara meyil etmeyin heybetiniz gider size ateş yapışır"

Kafirler neden onlara benzememizi istiyorlar.? Onlar islam kiyafetlerinden korkuyorlar da ondan. Çünkü heybetli görünüyorsunuz.

Eyvah Eyvah! Yarabbi Sen
[/FONT][FONT=&quot] Rasülullah(s.a.v.)in taraftarlarını onlara zerre kadar bile benzemekten muhafaza eyle. Amin.

Efendi babam ''Cehalet ala vezni rezalet" derdiçarşaf giyenlerin içlerine islam sevgisi yerleşmemiş. Elinde olsa o çarşafı soyacak kot pantolon giyecek. İnce çoraplar topuklu ayakkabılar.

Bu olurmu bir hanıma yakışırmı üst tarafı bir hanımsın hanımlık büyük şereftir sen niye o şerefi ayaklar altına alıyorsun.? Üst tarafı müslüman alt tarafı hiristiyan. Apartman içinde çarşafsız gezilmez. Merdiven sokak gibidir. Birbirimizi fitneye düşürmeyelim. "Ben çabucak gidiyorum." denilmesin. Zira göz sizden daha çabuk gider bunu bilin.

[/FONT][FONT=&quot]Erkeklere "takke takın sarık sarın" dediğimde kimisi "Sarığı çöz tak zor oluyor. Kafamızı terletiyor" diyor. Ben de onlara diyorum ki "peki ya neden dünyaya geldin? Kaval çalmaya mı.? Kaval gibi olmaya mı.? Şeriat ne emrediyorsa yapacaksın.?''

Nefse zor gelen bir takım şeylere sabredeceksinişte çarşafta böyledir. Apartman içinde giy çıkar zor gelebilir. Yazın sıcaklarda terletebilir. Sabredeceksin.

[/FONT][FONT=&quot]Önceden hoca bulmak zor idi. Elhamdülillah şimdi kolay. Şimdi ise ilmi ile amel eden hoca bulmak zor. Hele bunun yanı sıra ihlaslı hoca bulmak daha da zor.

[/FONT][FONT=&quot]Bir hoca kızıcahil adama vermek bir beşi birliği öküzün boynuna takmaya benzer. Amel etmeyen kimsedeki ilimde öküzün boynundaki beşi birlik gibidir.

[/FONT][FONT=&quot]Çarşaflarınızı muhafaza edin. Yüzünüzü güzel kapatın.
[/FONT][FONT=&quot]Hoca olan ağırbaşlı olmalıöyle fırıldak gibi olmamalı. Hocalara fırıldaklık yakışmaz. Türkiye bizim vatanımız. Onun muhafazası size bırakılmıştır. Bizler şeriatın muhafaza ettiğimizde vatanımızı da muhafaza etmiş oluruz.

[/FONT][FONT=&quot]Sizler diyeceksiniz ki '’Bana bu ilim verilmekle ben büyük adam yerine konulmuş oldum. Haddimi bilmeliyim."

[/FONT][FONT=&quot]İlahi okumak istiyorsunuz. Ben darılıyorumİmam-ı Rabbani hazretlerinin darılmasından. Düzgün okuyun da ne okursanız okuyun.

[/FONT][FONT=&quot]Zuhuratta görüldü; "Bu medreseler cehaleti yenecekpiyeste bu medreseleri yenecek''

Ne insafsız haindir o kimse ki bunu bildiği halde o piyesi yapar. Ben razı değilim. Piyes yapanlara ben hakkımı helal etmiyorum.

Acizane birde şunu tembih ediyorum sizesebat edelim kaymayalım medreselerde salihat içinde olduğunuz için kaymıyorsunuz. Ama evinize giderseniz orayı salihat yapmaya çalışırsanız ne güzel.

[/FONT][FONT=&quot]Sizler ALLAH(c.c.)'ın ayetlerini kalbinize indirdiniz. İçinizde hikmetler var. Kuran köşküsünüz. Sabredelimaz sabredelim.
[/FONT][FONT=&quot]Sizler şeriat köprüsününayağısınız sağlam durun ki köprü ayakta durabilsin Üzerinden geçilebilsin.
å�å¸��å�: İslami Forum, İslam Hakkında Herşey Bu Forumda... |İslamSeli.Com http://www.islamseli.com/showthread.php?t=63431

[/FONT][FONT=&quot]Bunları unutmayın ince anlayışlı olun Sizlere yapılan bu tembihatları unutmayın.! Çok rica ediyorum.

Bu sözlerimi tutarsanız büyük adam olasınız inşaallah. Mahmud'dan(k.s.) söylemesi.

[/FONT]
Ya Rabbi! Kullarına bir takım tembihlerde bulundum. Birde dua ediyorumonlara tembihatları tutmayı nasip eyle.!

Ya Rabbi! Sana emanet.! Ya Rabbi.! Sana emanet.!

Salih Dualarınızda Hatırlanmak Ümidi İle
Selam ve Dua İle

!SMA!L

EFULİM EFULİM EFULİM
RABBİM RAZI OLSUN.EFENDİ HZ. K.S yolundan ayırmasın .inşellah.

ummuhan

Kıdemli Üye
La havle vela kuvvete illa Billahilaliyyil aziiim ......

selametle...

enise

Yeni
Sabah sabah bu sohbet cok ıyı oldu allah razı olsun

ebkem

Baş Yücelik
''Cehalet ala vezni rezalet"

Allah razı olsun paylaşandan..Nasipdar olduk. Müthiş şeriati tavır, hal..

Rabbim o mübarekten mahrum etmesin bizleri..Hayırlı ömürler benim biricik babam..

MECZUP

Profesör
Rabbim başımızdan eksik etmesin inş. Dilden yüreğe indirmek duasıyla...