Mahmud Efendi Hazretlerinden Açıklama

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
Bende cübbeliyi seviyorum diyordun.Yalanına klavyen daha fazla dayanamadı ve içindeki zehri kustun....

Daha dün mikrofona karşı gelen efendi hazretleri bugün tv kurulmasına bile izin veriyor.Sen ne konuşuyorsun agbi?
İctihat makamı çalışıyor ve çağın gereklerine göre ictihat yapıyor.Sen ise klavyeden sallıyorsun.

kırmızıyla belirttiğim, tv izni konusu gerçek mi?
Ne zaman, Nasıl, Adı ne ?

MECZUP

Profesör
Ben de cübeli hocamızın öyle bişiy düşündüğünü duydum ama Efendi Babamın izin verdiğini daha duymadık hayırlısı bakalım

Rivayetler çoğaldı .... :) :)

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
Ben de cübeli hocamızın öyle bişiy düşündüğünü duydum ama Efendi Babamın izin verdiğini daha duymadık hayırlısı bakalım

Rivayetler çoğaldı .... :) :)

Cübbeli Ahmed hoca teketekte ve sohbetlerinde Efendi hz'lerinin müsade ettiğini bildirmişlerdir. Eğer Cübbeli Ahmed hocaya inanmıyorlarsa alimlere inanmayanlara birşey anlatmasakda olur.

bakış

Kıdemli Üye
Bende bir videoda cübbeliden duymuştum.Cübbelinin efendinin ağzından dediği şuydu"tv kurmaya bizi mecbur bıraktılar"Yani cübbeli,efendi hazretlerinden bu şekilde duymuş.Biraz araştırdım ama videoyu bulamadım.
Bulursam buraya eklerim...

MECZUP

Profesör
İnsanlar niye böyle yaa, inanndım itaat ettim ! bu kadar ... ( Ama sağlam kişilerden)

Cümle Mühendisi

Ordinaryus
Web sitesi
muhammedesad.blogcu.com
Bende bir videoda cübbeliden duymuştum.Cübbelinin efendinin ağzından dediği şuydu"tv kurmaya bizi mecbur bıraktılar"Yani cübbeli,efendi hazretlerinden bu şekilde duymuş.Biraz araştırdım ama videoyu bulamadım.
Bulursam buraya eklerim...

Tv'lerden konuşmaya bizi mecbur bıraktılar şeklinde olmasın o söylenen söz : )

bakış

Kıdemli Üye
Tv'lerden konuşmaya bizi mecbur bıraktılar şeklinde olmasın o söylenen söz : )
Kardeşim dediğin gibi yanlışda anlamış olabilirim.Ama o konuşmada tv altyapısındanda konuşmuşlardı.Yani tv'ye çıkmak için altyapı filan oluşturulmaz heralde."Televizyona gelen kendi kamerasıyla gelsin gibi"

MECZUP

Profesör
En iyisi siz videoyu bulunuz :) Rivayetler yine çoğaldı bu sefer ben de araştırayım ... vesselam ...

agbi

Yasaklı
Bende cübbeliyi seviyorum diyordun.Yalanına klavyen daha fazla dayanamadı ve içindeki zehri kustun....

Daha dün mikrofona karşı gelen efendi hazretleri bugün tv kurulmasına bile izin veriyor.Sen ne konuşuyorsun agbi?
İctihat makamı çalışıyor ve çağın gereklerine göre ictihat yapıyor.Sen ise klavyeden sallıyorsun.

Gerçekten bu sanal ortamlarda yapılan münazaralar , İstişareler

KÖROĞLUNUN dediği gibi delikli demir çıktı MERTLİK bozuldu görüşü ile aynı parelelde.

DÜRÜST OLUN sayın BAKIŞ MERT olun.

Yazdığınız mesaj da alıntı yaptığım mesaj arasında bağlantı kurun.

Bana KLAVYE YALANCISI diyorsunuz ben bunu HAKARET olarak kabul etmiyorum çünkü benim için siz DÜŞÜNCE ZAVALLISINIZ ama siz bunu HAKARET KABUL EDİP Yönetime raporlayın.

Yalan söylediğimi İSPAT et

Bana bugüne kadar yazdığım mesajlarda Cübbeli AHMET Hoca nın İSLAM BİLGİSİ hakkında ( Siyasal değil Kuran Bilgisi ) hakkında tek kelime NEGATİV yazımı getirin GETİREMEZSİNİZ daha sonrada yine SANAL ın arkasına saklanarak LAF EDERSİNİZ MERT OLUN ARTIK.

Cübbeli AHMET Hoca İSLAM ı anlatmak için belirli kanalların kişilerin vesilesi ile ulaşaşılamayanlara ulaştı BUNU TAKTİR ETTİĞİMİ HER ZAMAN SÖYLEDİM FAKAT bunun karşılığındada EHİL OLMADIĞI KONULARA GİRDİ

Cübbeli Ahmed hoca teketekte ve sohbetlerinde Efendi hz'lerinin müsade ettiğini bildirmişlerdir. Eğer Cübbeli Ahmed hocaya inanmıyorlarsa alimlere inanmayanlara birşey anlatmasakda olur.

Tanıdığım MAHMUD efendi tv ASLA İZİN vermez

BAKIŞ şu videoyu getirde İSPAT la bakalım.

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
Tanıdığım MAHMUD efendi tv ASLA İZİN vermez

BAKIŞ şu videoyu getirde İSPAT la bakalım.

Tanımadığın için problem yok. Efendi hz'lerinin Cübbeli hocaya fitnelere cevap vermek adına müsade verdiğine tvlerden ve sohbetlerden bizzat şahit olduk. O izin vermeme konusu geçmişteki sıkıntılı zamanlardaydı şimdi ehli sünnete çok saldırı olduğundan mecbur kalınıldı ifadesine binaeyn müsade verildi.
Neden ille de karıştırma gayreti var onuda anlamak aslında pek zor değil.

agbi

Yasaklı
Ercan TEKİN

Sen bunları bilmeyenlere anlat.

Bak daha evvel soru sormuştum.

Mahmud efendi Cübbeli Ahmet Hocaya Radyo kurmasına HOŞ BAKMIYOR kabul etmiyor o meşhur ağbilerine sor bakalım.bENDE BUNU mAHMUD EFENDİYE ÇOK YAKIN BİRİNDEN ÖĞRENDİM AMA SENİN GİBİ TELEFONUNU VERMEM allah ŞAHİDİMDİR DERİM.

Ayrıca siz ve sizin gibiler Ahmet Hoca ya SİYASİ RANT üzerine yaklaşıyorsunuz BANA LAF ATMA.

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
Ercan TEKİN

Sen bunları bilmeyenlere anlat.

Bak daha evvel soru sormuştum.

Mahmud efendi Cübbeli Ahmet Hocaya Radyo kurmasına HOŞ BAKMIYOR kabul etmiyor o meşhur ağbilerine sor bakalım.bENDE BUNU mAHMUD EFENDİYE ÇOK YAKIN BİRİNDEN ÖĞRENDİM AMA SENİN GİBİ TELEFONUNU VERMEM allah ŞAHİDİMDİR DERİM.

Ayrıca siz ve sizin gibiler Ahmet Hoca ya SİYASİ RANT üzerine yaklaşıyorsunuz BANA LAF ATMA.

Şurda hatırlatma yapayım biz meşhur abilerimize sormayız işin sahibine sorarız. Unutma agbi abi illede kendin haklı olmaya çalışman doğru değil burada bildiklerimizi yazıyoruz. Kulakdan dolma laflara itibar etmemeni öneririm. Cübbeli hocayı Erbakan hocaya olan sadakatini ortaya koyduğu için akpye kayan ihvanlar Cübbeli hocaya durmadan iftira atmaktan çekinmiyorlar ki sizlerde pek sevmezsiniz Cübbeli Ahmed hocayı... Asıl ziyanlıkta burada zaten. Bilmedikleriniz var derken boşa demiyorduk daha derin konular var ama sizi aşar bu işler.
Telefon meselesini halen malzeme edinmeye kalkışman sana yakışmaz iyi niyetlerimizi istismarına kılıf bulmaya kalkışma sakın. Efendi hz'lerini tanımayan senden mi Efendi hz'lerini öğreneceğiz. Daha dün bayramlaştık Efendi hz'lerinle ve Efendinin yanındaki hiçkimse Efendi hz'lerinin Cübbeliyle sorunu olduğundan bahsetmiyor tam aksine Cübbeliyle uğraşan kesime tepkileri var.

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
Bu sorunun cevabını Fethullah Gülen Bey'in fıkhını anlayan Faruk Beşer ağabeyiniz cevap versin:

"Vehbe Zuhayli de günümüz fakihlerinden birisi. Elbette ben onu Yusuf Kardavi ile karşılaştırmıyorum.

-Neden?

-Kardavi bir âlim-i küll. Bir âlim ve müctehid. Ama Vehbe Zuhayli bir ilim adamı. Böyle ayıralım isterseniz.

- Vehbe Zuhayli neden öyle değil?

-Belki eylem yönü onun kadar olmadığından. Bunu derken, İslam’ı yaşamayan birisi olduğunu söylemiyorum tabi. Ama Kardavi sosyal ve siyasi eyleme önem veren, onun için bildiklerini hemen piyasaya süren, hayatta, toplumda tatbik eden, onların oluşturacağı refleksi gören, topluma yön veren bir ilim adamı, bir âlim. Yani, bilgiyi sosyalleştiren ve topluma indiren bir adam.

Vehbe Zuhayli ise bilgiyi yazan bir adam. Yazmada kabiliyeti olan bir insan. Herhalde ciltleri üst üste koyarsak, Vehbe Zuhayli’nin yazdıkları Kardavi’nin yazdıklarından muhtemelen üç kat daha fazladır. Hadiste yazmış, tefsirde yazmış, fıkıhta yazmış, diğer alanlarda yazmış.

Fakat muhteva olarak, içtihad kapasitesi olarak, eski bir tabirle “fakih’ün nefs” olarak, fıkhı özümsemiş, kanına canına işlemiş biri olarak, herhalde Kardavi birkaç gömlek daha ileridir, benim gördüğüm kadarıyla..

Yusuf Kardavi(Karadavi)

Yusuf Kardavi şu an İslam dünyasının medar-ı iftiharı olan bir âlim. Mısırlı, bir defa Arapça ana dili. Küçük yaşta, bildiğim kadarıyla 9 yaşında hafız olmuş. Sonra ilmi çalışmalar yapmış, “Fıkhu’z-Zekât” adlı bir doktora tezi hazırlamış. Ne hikmetse, çok geniş olduğundan mı, yoksa jüri üyeleri anlayamadığı için mi, anlayacak durumda olmadıkları için mi, onu doktora olarak kabul etmemişler. Böyle duymuştum, doğru mu bilmiyorum.

Pek çok kitabını çok eskiden beri aldım, okudum. İstifade ettim. “Helal Haram” kitabını ta öncelerden beri takip ediyoruz. “Muasır Fetvaları” var, onlardan yararlanıyoruz. Konuşmalarını dinliyoruz, etkilerini görüyoruz. Kendisiyle beraber bir sempozyuma konuşmacı olarak iştirak ettik. Birbirimize eleştiri veya değerlendirme adına şeyler söyledik. Yani, biraz değil, epeyce yakından takip ettiğim bir İslam âlimi.

Doğrusunu söylemek gerekirse insanların çok farklı yönleri olabiliyor. Bir açıdan bakıyorsunuz ki, bir adam dünyada bir tane olabiliyor. Bir başka açıdan bir başkası bir tane oluyor.

Ama bugün toplam kalite dedikleri, biz ona toplam puan diyelim, toplam puan dedikleri tarzda bendenize, İslam dünyasında bir iki tane adam göster deseler, herhalde ilk aklıma gelen isimlerden biri Yusuf Kardavi olur.

Şimdi, bir ilim adamı, akademisyen prototipi var, bir de âlim var. Ben şahsen bunları ayırıyorum. Âlim, akademik bir bilgiye sahip olan değil, her konuda söyleyeceği bir şeyler olan kişi demek. Hayatı bir bütün olarak ele aldığımız zaman, hayatta biz her şeye muhtacız. Yemeye, içmeye, havaya, suya, gezmeye, tozmaya, meskene, toplumsal hayata, siyasi ilişkilere, toplumsal ilişkilere, filan. Eğer bilgi dediğimiz şey de, bu hayatı bu şekilde düzenleyecek olan bir nesne ise, o zaman, hayatın ihtiyaçlarına paralel olarak her şeyden bilmiş olmak, bir konuda ihtisastan daha öncelikli olmalı..

İşte hayatı bir bütün olarak düşündüğümüzde, âlimi, yürüyen bu hayata müdahale eden, onun önünü açan, tıkanmaları kaldıran, ortaya çıkan problemleri halleden anlamında düşünürsek, o zaman Kardavi büyük bir âlim.

İkincisi, âlim ilmiyle amil olan ve “âlem” haline gelen insandır. O sadece bilgisiyle, marifetiyle değil, bilgisini ve o eylemi bizatihi kendi yaşamasıyla tanınan insandır. Yani, hem biliyor, hem yaşıyor, hem de insanlara önderlik ediyor. Hem de kılığıyla, kıyafetiyle, görünüşüyle, duruşuyla, temsiliyle insanların önünde oluyor. İnsanlar onu “alem” gibi, yani bir dağ gibi işaret olarak görüyorlar. Onunla kendi yönlerini tayin ediyorlar. İşte âlimi böyle tarif edersek, Kardavi büyük bir âlim.

Söylüyoruz, bazıları bunu garip karşılıyorlar, ne demek olduğunu anlayamıyorlar, ama söyleyeceğiz; Kardavi bugünün müçtehitlerinden bir müctehid. Şafii asıllı, ama Şafii mezhebini de bilen, Hanefi mezhebini de bilen ve bugün artık en azından yeni ortaya çıkan hususlarda mezheplerde bulunan görüşlerle yetinmesi haram olan bir insan.

Yani o noktaya gelince zaten müçtehitler de diyorlar ki; “Siz bir mesele ortaya çıktığında onu anlarsınız, delillerini bilirseniz, orada hakikaten bir içtihada sahip olursanız, o zaman sizin bir mezhebi taklid etmeniz zaten haram olur.”

"Konumuza dönersek, benim gördüğüm insanlar içerisinde en büyüklerden birisi Yusuf Kardavi’dir. İlmiyle, ameliyle, eylemiyle, düşüncesiyle, cihad ruhuyla.. Bu çok önemlidir."

yani kardavi mücdehidmi size görede?

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
okadarini anladimda,son cümlenin kendisine ait oldugunu sanmistim...neyse,kardavi konusuna deginmemin sebebi alimler toplantisina davet edilmesi ve sinevizyon üzerindende olsa bir videosu yayinlanmis olmasidir.
Onun icin sordum,
Ehli-Sünnet konusunda titiz olan tarikat ehlinin düzenledigi ve mahmut efendinin dahi katildigi programda ne ariyor?
Bu yaziyla bu sorum cevablanmis olmuyor.

Hikem

Kıdemli Üye
Diyalogcu bir hoca hakkında sipariş nevinden bir kitab yazarak, diyalogcuları takviye eden Beşer hocanın, Vehbi Zuhayliyi değil de, Karadavi'yi üstün mevkilere çıkarmasını anlamak zor olmasa gerek.Karadavinin bazı şaz görüşleriinin olduğu malum.Gerçi kendisi islam Dünyasının meseleleri noktasından kalemini satmamış bir şahsiyet olması bahsi diğer..Diğer taraftan Zühayli hocanın diyalogcu çevrelerin hoşuna gitmeyecek görüşleri basına aksetti.Meseleye bu açıdan bakınca Faruk Beşer'in yazısı kolay anlaşılıyor.

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
okadarini anladimda,son cümlenin kendisine ait oldugunu sanmistim...neyse,kardavi konusuna deginmemin sebebi alimler toplantisina davet edilmesi ve sinevizyon üzerindende olsa bir videosu yayinlanmis olmasidir.
Onun icin sordum,
Ehli-Sünnet konusunda titiz olan tarikat ehlinin düzenledigi ve mahmut efendinin dahi katildigi programda ne ariyor?
Mahmud efendi çağırılan alimlerden haberi olduğunu kendisi bizzat demişlerdir. Sizler bu işleri çok karıştırmayın derim ama illede karıştırırım derseniz Mahmud efendi hz'leri hamd olsun hayatta gidin sualinizi iletin. Bu kadar uzatmanın ne anlamı var anlamıyorum sadece yeni osmanlı kardeşime değil bu konuyu sürekli sorgular pozisyonda kalanlara bu cevabı yazıyorum.

Cümle Mühendisi

Ordinaryus
Web sitesi
muhammedesad.blogcu.com
Onun icin sordum,

Fethullah Gülen ve ekibinin ehl-i sünnet konusunda titiz davranmadığını kabul ediyorsunuz yani?

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
Fethullah Gülen ve ekibinin ehl-i sünnet konusunda titiz davranmadığını kabul ediyorsunuz yani?

:)
Faruk beserden bir misal vererek Konuyu saptirmaya calisiyorsunuz,sizi gidi siziiii...

faruk beserin cemaatten biri oldugunu sanmiyorum...

Elbette Cemaatinde hatalari olur,milli-görüsün oldugu gibi,sonucta onlarda insan...fakat suclamalar delillendirilmeli,cogu suclamalarin iftira oldugunu biliyorum,delilsiz suclama sui-zandir,hatalari varsa bizde yerine göre elestirirz,nitekim yapiyoruzda (yerine göre)...

(Fethullah hocanin bir ehli-sünnet alimi oldugu ve ehli-sünnete aykiri bir görüs belirttigi simdiye kadar görülmedigini söyleyen cübbelidir,bunuda hatirlatirim:) )