"Mahkumları kobay yaptık özür dileriz"

Meryem

Komplike
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
15,309
Tepkime puanı
759
Puanları
0
Yaş
36
Konum
İstanbul
ABD'nin 60 yıl önce, aşı geliştirmek için Guatemala'da yüzlerce mahkuma ve ruh hastasına bilerek frengi virüsü bulaştırdığı ortaya çıktı. Guatemala cumhurbaşkanı konuyu gündeme getirince Obama yönetimi gerçeği kabul ederek özür dilemek zorunda kaldı.

Orta Amerika ülkesi Guatemala'da 60 yıl önce ABD'nin açtığı derin bir yara hala kapanmadı. Guatemala cumhurbaşkanı Alvaro Colom, çokca yazılıp çizilen ancak bugüne dek resmi ağızlardan doğrulanmayan bir konuyu gündeme getirerek ABD'yi insanlığa karşı suç işlemekle itham etti.

YÜZLERCE KİŞİ HASTALANDI

Suçlamanın nedeni atmış yıl önce ABD'nin bu ülkede yaptığı bazı tıp deneylerinde yüzlerce kişiye frengi virüsü bulaştırılmış olması. ABD konuya ilişkin soruşturma başlatma sözü verirken ABD Başkanı Barack Obama'nın Colom'a, bu deneylerin ABD'nin değerlerine aykırı olduğunu söylediği açıklandı ve Amerikan yönetimi ilk kez iddiaları kabul edip resmen özür diledi.

Amerikalıların 1946 and 1948 yıllarında yürüttüğü araştırma, cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı aşı geliştirmeyi amaçlıyordu. Enfeksyona maruz kalanların çoğunun, onayına başvurulmayan ve üzerlerinde ne tür deney yapıldığının farkında olmayan mahkumlardan ve ruh hastalarından oluştuğu anlaşıldı. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton "etik değerlere aykırı" olarak nitelediği araştırmanın, "utanç verici olduğunu" söyledi.

Enfeksyona maruz kalan hastaların çoğunun yeterli bir tedaviden yararlanmadığı belirtiliyor. Frengi, kalp rahatsızlıkları, körlük, ruh sağlığının bozulması gibi sonuçlara yol açabiliyor; hatta ölüme neden olabiliyor. Soruşturma başlatıldı, fakat etkilenen kişilere tazminat ödenmesi yönünde bir teklif yapılmış değil. ProfesörReverby'nin penisilinin frengiyi sadece tedavi etmekle kalmayıp, tümüyle engelleyip engellemediğini anlamak için bir çok kadına da virüs bulaştırmışlar.


Kaynak
 
Üst