Maaşın zekâtı olur mu?

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
Arkadaşlar,
bu sıralar, "Edebiyatımızın Güleryüzü" (M. Nuri Yardım) adlı bir kitabı okuyorum.
kitaptaki bir anekdot dikkatimi çekti.
hem hoşuma gitti hem de kafama bir soru takıldı.
paylaşmak istedim.

"Mahir İz, maaşını alır almaz zekâtını çıkarır, çevresindekilere "Siz de maaşınızın zekâtını çıkarın, o zaman maaşınız bereketlenir, cüzdanınız da kaybolmaz." derdi.

Bir gün hocanın tanıdıkları bir cüzdan bulurlar. Bakarlar ki Mahir İz'in. Gelip cüzdanı kendisine verdiklerinde "Hocam, hani zekâtı verilen cüzdan kaybolmaz derdin." diye takılmak isterler.

Mahir Hoca, tebessümle cevap verir: "Doğru, bakın benim cüzdanım kaybolmadı. Bulup getirdiniz."
...

Sorum şu: Maaşın zekâtı olur mu?
Cevaplarınızı çok merak ediyorum.
Eğer olursa, (inş.) bunu uygulayacağım.

maaşın zekatı olmaz bence ama veren el alan elden üstündür. bereketleneceği doğrudur...

kadem

Profesör
zekat alan veremez diye bir şey var doğrumu?

zekat verecek kişinin almaya ihtiyacı olmaz. alan da verecek gücü kendinde bulamaz.

kral_akrep

Üye
doğru eğer verecek güzü varsa zaten o kişi ye zekat vermek hiç uygun değildir onun yerine gerçekten ihtiyacı olan bir insana zekat vermek gerekir bence... maaş konusu ise beni aşar eğer verilmesinde bir mahsur yoksa vermek gerekir...

melde

helina_roje
eğer mal sahibi ise maaş alıyor olsa dahi vermesi haktır diye biliyorum

zekat sürekli verilmez ki. yılda bir kez varlık durumuna göre verilir. hem maaştan verilen zekat olmaz sadaka olur...

U

uhuvvet

Guest
anadoluçilesi' Alıntı:
zekat sürekli verilmez ki. yılda bir kez varlık durumuna göre verilir. hem maaştan verilen zekat olmaz sadaka olur...

doğru maaştan verilen zekat değil sadakadır

meftun

Paylaşımcı
Zekat kelime olarak; temizlik, artmak, bereketli olmak, iyi ve düzgün olmak manalarına gelir. "Maaşın berketini artırmak için onun zekatını veriniz" sözünde bahsedilen zekat da bu manada kullanılmış sanırım. Bir nevi şükrünü eda etmek gibi bir şey. Hatta namaz içinde; bedenin zekatı tabiri kullanılır.

polat

Üye
olmaz

maaş ne kadar yüksekte olsa zekatı olmaz çünkü zekat verilmesi için üzerinden bir yıl geçmiş olması şarttır.tabiiki illada vereceksen sadaka malı bereketlendirir.

HANİF

Üye
polat' Alıntı:
maaş ne kadar yüksekte olsa zekatı olmaz çünkü zekat verilmesi için üzerinden bir yıl geçmiş olması şarttır.tabiiki illada vereceksen sadaka malı bereketlendirir.
AYLIK KAZANCINIZIN 40 DA BİRİ FAKİRLERİN HAKKIDIR MUTLAKA ZEKAT OLARAK VERİLMELİDİR...

nesil

Kedicik - Ummul Hureyre
Öncelikle, kazancından kendi gereksinimleri için harcayacak miktarı çıkardıktan sonra, geri kalan paranın nisab miktarı kadar olması lazım diye biliyorum. Birde bu paranın üzerinden 1 yıl geçmesi gerekiyor. Benim bildiklerim bunlar, yanlışım varsa düzeltmenizi rica ederim.

Elinde nisab miktarı kadar veya 1 yıllık bir paran olmasa da bunu zekatını vermek de çok güzel bir iştir tahminimce.

islamveinsan

Doçent
Sa.

Zekat; senede bir defa verilir... Ve farz olması için üzerinden en az 1 yıl geçmesi gerekir...

Maaşın % 2,5 ini vermek güzel bir davranıştır...
İnş. maaş almaya başlayınca bende vermek istiyorum....

Farz değil ama verilmelidir....
Vermesenizde olur ama verseniz iyi olur :)

Selametle...

biperwa

Üye
s.a yaw arkadaslar böyle olurdu şöyle olurduyla olmaz bu konudan benim kesin sonuç almam lazım hadis ve ayetle gerekli bilgiyi verebilirmisiniz ?

Biggest_love

Paylaşımcı
Maaşın zekatı olmaz bildiğim kadarıyle altın gümüş ve gelir getiren malların zekatı oluyor herhalde...