M.Said Çekmegil Kitapları

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
41
M. Said Çekmegil
1337 yılında Malatya'da doğan, ilkokuldan sonra resmi okullarda öğrenim görmeyen ancak kendi kendini yetiştiren Çekmegil, eserlerinde ortaya koyduğu görüşlerin özgünlüğü ile dikkat çekti. Uzun yıllar Malatya'da sanat ve ticaretle uğraştı.
Sayısız konferans verdi
Büyük Doğu Cemiyeti'nin kuruluş yılları ve sonrasında yurt içinde pekçok il ve ilçede, yurt dışında ise İngiltere ve Almanya'da konferanslar veren Sait Çekmegil yazı ve şiirlerini Ehl-i Sünnet, Toprak, Büyük Doğu, Türk Ruhu, Türk Düşüncesi, Yeni İstiklal, Sebilürreşad, Tohum, Hürsöz, Ufuk, Kriter, Selam, Oku, Edebiyat Alemi, Bab-ı âlide Sabah, Hizmet, Malatya'dan Ses, Serdengeçti, Vahdet gibi çok sayıda gazete ve dergide yayınladı. Yeni İstiklal dergisinin inceleme dalında açtığı yarışmada birincilik ödülünü "İnsanlık Anlayışımız" eseriyle, İslam dergisinin 1958 yılının en güzel eseri ödülünü "Eğitim Raporu" adlı eseriyle, Yeni Asya gazetesinin düzenlediği yarışmada ikincilik ödülünü kazandı.
Din-bilim ilişkisi
Ruhta İnkılap, Gizli Bir Ses Dedi ki, Aramızdaki Fark adıyla üç şiir kitabı, Servet Bey adlı bir radyo oyunu bulunan Sait Çekmegil'in 30'u aşkın basılı kitabı bulunmaktadır. Çekmegil, "Bilginin Gücü" adlı kitabında bilim tarihinden başlayarak din-bilim ilişkilerine uzanarak, İslam'ın ilimlere bakışını geniş bir bakış açısıyla bir araya getiriyor. Çok geniş bir kaynakçaya sahip olan bu eser bu tartışmalı konuda bir başvuru kitabı mahiyetinde. "İslam'ın Gerçeği" adlı eserinde ise insanların sosyalizm, liberalizm gibi 'izm'lerle ürettikleri 'put'lara karşı ilahi vahyi savunan Çekmegil, "Kur'an'a Muhatap Olmak" adlı eserinde ise Kur'anî bir hayat yaşamak isteyenlere tavsiyelerde bulunmaktadır.

Said Çekmegil, ilkokul mezunu olmasına rağmen gerek fikrî ve gerekse edebî düzlemde muhteşem ürünler vermiş ve 37 adet birbirinden önemli kitap yazmıştır.
Yazdığı ve yayınladığı kitaplarla, her biri birer işaret fişeği olan yazılarıyla ve Anadolu'nun ve Avrupa'nın her tarafında düzenlediği seminerlerle yeni neslin yetişmesine öncü olan Çekmegil, 24 Temmuz 2004 tarihinde vefat etmişti.
Günümüz Türkiyeli Müslümanlarının yazar, çizer, düşünür ve fikir adamlarının hemen tamamını bir şekilde etkileyen insandır Said Çekmegil. Dünyaya karşı dik duran bu Malatyalı terzi, ilkokul mezunu olmasına rağmen gerek fikrî ve gerekse edebî düzlemde muhteşem ürünler vermiş ve 37 adet birbirinden önemli kitap yazmıştır. 1960'lı yıllarda bir gazetenin düzenlemiş olduğu deneme yarışmasında Çekmegil birinci, Nurettin Topçu ikinci, Sezai Karakoç ise üçüncü olmuştur. Kendisi Malatyalıdır ve diğer şair dostları gibi İstanbul'a gelmemiştir. Bu, onun tanınmışlığı noktasında sıkıntı olmuştur. Büyük bir mücadele adamıydı. Yazdığı ve yayınladığı kitaplarla, her biri birer işaret fişeği olan yazılarıyla ve Anadolu'nun ve Avrupa'nın her tarafında düzenlediği seminerlerle yeni neslin yetişmesine öncü olan Çekmegil, 24 Temmuz 2004 tarihinde vefat etmişti.


 

ummuhan

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
1 Eyl 2007
Mesajlar
12,942
Puanları
113
Said Çekmegil ile ilgili her şeyi Bizlere Ağabey- Abla olan nesilden dinledik.... onlar üzerindeki güzel etkilerini gördük müşahede ettik........

Allah Onun gibi insanların sayısını artıra... Rahmetini de Olardan esirgemeye inşaallah....
 

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
41


Oldukça zor bir konuya giriyoruz.

İlim, kendine yaklaşanı yaklaşabildiği kadar aziz, uzaklaşanı da uzaklaştığı nisbette zelil eden, insan için varedilmiş büyük bir güçtür.

Bu eserde; bilginin kaynağı, geliş yolu ve taşıdığı güç işleniyor.

Zan´ın ilimdeki yeri, akıl-nakil tartışmaları ve bilim-din karşılaştırması; matematik´ten sosyoloj´ye, tıb´dan astronomi´ye uzanan bir bilim tarihi kritiği içinde ele alınıyor.

Bilmek... iyi ama insan neyi bilecek, neleri bilemeyecek?..

(Arka Kapak)
 
Üst