MÜslÜman Ve Namaz

mavera27

Üye
Müslüman dinini öğrenmeli, yaşamalı ve örnek olmalıdır.
Allah(c.c) kullarına buyurduğu İslam’ın beş temel esaslarından biri olan Namazı bir Müslüman mutlaka kılmalıdır.
Çünkü bir hasisi şerifte;
"Namaz dinin direğidir."buyurulmaktadır. Nasılki
Bir binanın direkleri ne kadar sağlıklı ve sağlam olursa binada kalan kişi kendisini o kadar güvende hisseder.
Bir binanın direkleri ne kadar sağlıksız olursa binada kalan kişi kendisini o kadar tehlikede hisseder.
Namazı kılmayan kişide ahirette tehlikededir.
Bu fani dünyada güvenlik için nasıl ki sağlam binaları tercih ediyorsak, ebedi ahiret aleminin iyi olmasına vesile olacak yollara da mutlaka sarılmalıyız.
Bir müslüman olarak bizler bu şuurda olmalıyız.
KARDEŞLERİM;
Abdullah b.Kurt(ra)Efendimiz(s.as)den şöyle nakletmiştir.” Kulun kıyamet gününde ilk sorguya çekileceği ibadet namazdır. Namazı düzgün ise diğer amelleri kabul edilir.Namazı düzgün değilse diğer amelleri kabul edilmez”.(tergib ve terhib)
Enes b.Malik(ra) Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyurdu.
-Allah(c.c)'ın insanlara dinlerinde ilk farz kıldığı ibadet namazdır.Son olarak kalacak olanda namazdır.İlk sorulacak ibadette namazdır.Allad(c.c);
Kulumun namazına bakın.buyurur
Şayet namaz tam olarak kılınmış ise tam olarak yazılır. Kılınmamış namazlar var ise Allah(c.c);
-Kulumun nafile olarak kıldığı namaz varmı bakın! der.Eğer nafile olarak kıldığı namazı var ise farz namazları bu nafilelerden tamamlanır....
(tergib ve terhib)
Ahiret alemine adım adım yaklaştığımızın şuurunda olmalıyız. Onun için bir Müslüman bu gerçeği düşünür şu yazıyı nasıl görüyor ve okuyorsa ona göre mutlaka hesaba çekileceğini bilir ve namazını kılar.
KARDEŞLERİM;
Namaz amellerin en faziletlisidir.
İnsan onu yerine getirince huzur bulur.
Hz. Aişe(r.anha)Hz. Peygamberin şöyle buyurduğunu rivayet etti:
“Sabah namazının iki rekât sünneti dünya ve içindekilerden hayırlıdır.”(tergib ve terhib)
Düşünebiliyor musunuz iki rekat sünnet için Allah(c.c) cennette Müslümanlara öyle büyük mükafat verecek ki, dünyanın altın.dolar.euro bütün hazineler ve dünya bir yana iki rekat sünnet hepsinden daha değerli oluyor.Sünnet böyle olunca Farzlar nasıl olur!!! Kardeşlerim bu gerçekleri düşünelim ve gayretli olmaya çalışalım.
KARDEŞLERİM;
Şunu unutmayalım.
Namazın sahih olması için, Abdestin sahih olması.
Abdestin sahih olması için de TEMİZLİĞİN iyi ve bilinçli olması gerekir.
Böyle alınan bir abdest ile Allah(c.c)ın huzurunda durmak gerekir.
Namazda “Allah(c.c) beni görüyor.”düşüncesi olmalı, rüku ve secdeler ve aralardaki doğrulmalarda “Sübhane Rabbiyel Azim”diyecek kadar durulmalıdır.
Böyle kılınan namaz İnşallah kabul olur.
Kişi manen miraca çıkmış olur.
Kardeşlerim, biraz gayret edelim. Allah(c.c) ın mükafatları biz kullarına çoktur. Cennette kuluna;- iste diyecek kulda isteyecek bütün Müslümanlara ne isterlerse verdiği ve kendi fazlından verdiği halde hazinesinden bir denizin damlası kadar eksilmez.
Allah(c.c) cümlemizi onun güzel emirlerini yapan ve cemalini görenlerden eylesin.
Sevgi ve saygılarımla.
Selamun Aleyküm.

M

Murat Sâki

Guest
sayın; mavera eğer bu güzel makale size aitse tabrik ediyorum doğrusunu söylemek gerekirse çok güzel bir özetleme olmuş bu makale bana imam rabbaninin şu sözünü hatırlattı

''namaz kılmayan kafir olmaz! ama, kafirler namaz kılmaz!''

paylaşım için Allah razı olsun