-mülk suresi nin fazileti-

_ikLiL_

VUSLATA HASRET.....
Kıymetli kardeşlerim
virgul.gif
ALLAH cc ve Teala hazretleri
virgul.gif
biz kullarına o kadar merhametli dirki
virgul.gif
bizi afv etmek için tüm ilahi kapılarını açmış ve öyle zamanlar vermişki o an ALLAH cc ibadet etmek bin aydan daha faziletli demiş
virgul.gif

Öyle zamanlar vermişki içinde dua ların kabul olunduğu saat ihsan etmiş.
Öyle vakitler vermişki o an dua eden kulları için perdeleri kaldırmış ve kulum iste vereyim demiş.
Öyle bir kitabı ilahi göndermişki kulları için kurtuluş yollarını izah etmiş
virgul.gif
öyle kıssalar vermişki ibret alasınlar diye
virgul.gif

Öyle ayetler vermişki ihlasla okunduğu anda dertlere deva eylemiş.
Öyle sureler de vermişki
virgul.gif
kimi sure rızkı genişlemesi için
virgul.gif
kimi sure dünya sıkıntılarını bertaraf eylesin diye
virgul.gif

Öyle sureler de vermiki işte MÜLK suresi
virgul.gif
ahıretin ilk durağı olan kap karanlık yer ve yapa yalnız kaldığımız esnada bizlere şefaat etsin diye
virgul.gif

Mülk Sûresi
virgul.gif
Mekkede inmiş ve 30 âyettir. Adını birinci âyette geçen el-mülk kelimesinden almıştır.
Sûrede Allahın kâinattaki kudretine dikkat çekilerek
virgul.gif
ölmüşleri diriltmeye de kâdir olduğu belirtilir. Allahın insanlara olan nimetleri hatırlatılır ve âhirete inanmayanların kötü sonuçlarına
virgul.gif
âhirette gerçeklerin ortaya çıkacağına
virgul.gif
kimlerin sapık ve kimlerin doğru yolda olduklarının orada belli olacağına işâret edilerek sûre tamamlanır.

Mülk (Tebareke) Suresinin fazileti
1. İbn Abbas (ra)dan şöyle rivayet edilmiştir: Sevgili Peygamberimizin (sas) ashâbından birisi bir kabrin üzerine çadırını kurmuştu
virgul.gif
ancak onun bir kabir olduğunu bilmiyordu. Bir de baktı ki
virgul.gif
orada bir adam Mülk (Tebâreke) Sûresini okuyor. Sonuna kadar okudu. Bunun üzerine çadır sahibi Hz. Peygambere gelerek
virgul.gif
Ey Allahın Resûlü
virgul.gif
ben çadırımı bir kabir üzerine kurmuşum; fakat onun bir kabir olduğunu bilmiyordum. Baktım ki orada bir adam Mülk Sûresini okuyor
virgul.gif
sonuna kadar okudu. Resûlullah (sas) buyurdu ki: O sûre Mâniadır. O zatı kabir azâbından kurtarır
2. Ebu Hüreyreden şöyle rivâyet edilmiştir: Allah Resûlü (sas) buyurdu ki: Kuranda otuz âyetli bir sûre bir adama şefaat etti. Nihayet o
virgul.gif
bağışlandı. İşte bu sûre Mülk Sûresidir.
3. Câbir (ra)den şöyle rivâyet edilmiştir: Peygamber Efendimiz (sas) Secde ve Mülk sûrelerini okumadan uyumazdı. (Tirmizî
virgul.gif
Fedâilül-Kuran
virgul.gif
9)
4. Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor: Resûlullah (sas) buyurdular ki: Kurân-ı Kerimde otuz âyetlik (şanı yüce) bir sûre vardır. Bu sûre (kendisini okuyan) kimseye (kıyamet günü) şefaat eder ve Allahın onu affetmesini sağlar. Bu sûre Tebârekellezî bi-Yedihil-Mülktür
5. Tirmizîde
virgul.gif
İbnu Abbas (ra) Resûlullahın (sas) şöyle dediğini belirtir: Bu sûre (kabir azabına veya kabir azabına sebep olan günahlara karşı) engeldir
virgul.gif
bu sûre kurtuluş sebebidir
virgul.gif
kişiyi kabir azabından kurtarır (Tirmizî
virgul.gif
Sevab-ül Kuran-9)
Âlûsî der ki: Bu sûrenin fazîleti hakkında zikredilen haberlerden dolayı söz konusu sûrenin her gece okunmasının mendub olduğu söylenmiştir. Ben de temyiz yaşından beri bu sûreyi okumaya devam ediyorum. Beni buna muvaffak kılan Allaha hamd eder
virgul.gif
bundan böyle de yardım ve kabulünü dilerim (Âlûsî
virgul.gif
Rûhul-Meânî).

Mülk süresi gerçekten muazzam bir esrara sahiptir. Hergün ihmal etmememiz
virgul.gif
yatmadan evvel muhakak okumayı alışkanlık yapmamamız gereken bir süreyi celile..
Ayrıca aylık manevi sigortamız. Esraraını idrak edenlerden oluruz inşaallah. Paylaşım için teşekkürler.
ALLAH cc cümlemizi daima kur’nı kerimin hükümlerina tam bağlı olduğumuz halde gerektiğ şekilde kur’anı kerimi okuyup
virgul.gif
mülk suresin de devamlı kıraat eyleyerek
virgul.gif
rahman ve rahim sıfatları nın mücibince bizleri dünya ve ahıretin tüm sıkıntılarından halas eylesin İnşALLAH...

Ebu'l-Feth

Doçent
Rabbim(C.C.) razı olsun ihvanım.... paylaşım için teşekkürler...

_ikLiL_

VUSLATA HASRET.....

rahman sizden de razı olsun:)