Lütfen Mümkünse REFERANDUM un oya sunulacak maddelerini SABİTLEŞTİRİRMİSİNİZ

agbi

Yasaklı
Lütfen Mümkünse REFERANDUM un oya sunulacak maddelerini SABİTLEŞTİRİRMİSİNİZ

Anayasa değişiklik teklif taslağına göre, memurlara toplu sözleşme hakkı verilecek.

Siyasi partilerin mali denetimini Sayıştay yapacak. Partiler hakkında kapatma davası açılmasına TBMM de oluşturulacak bir komisyon karar verecek.
Teklif taslağında, öngörülen düzenlemeler şöyle:

Madde (1): Anayasanın kanun önünde eşitlik başlıklı 10. maddesinde değişiklik yapılıyor.
Maddenin, kadınlar ve erkekler eşik hakları sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür şeklindeki 2. maddesine bu maksatla alınacak tedbirler, eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz. Çocuklar, yaşlılar ve engelliler, gibi özel süratle korunması gerekenler için alınacak tedbirler, eşitlik ilkesine aykırı sayılamaz hükümleri ekleniyor.

Madde (2): Anayasanın, özel hayatın gizliliği başlıklı 20. maddesinde değişiklik yapılıyor.
Maddeye, Herkes kendisi ile ilgili kişisel verilerin korunmasına isteme hakkına sahiptir. Bu hak, kişinin kendisi ile ilgili kişisel veriler hakkında bilgilendirme, bu verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeyi de kapsar. Kişisel veriler, ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızası ile işlenebilir hükmü ekleniyor.

Madde (3): Anayasanın seyahat hürriyeti başlıklı 23. maddesinde değişiklik yapılıyor.
Buna göre, vatandaşın yurt dışına çıkma hürriyeti, ancak suç soruşturması veya kovuşturması sebebiyle ve hakim kararına bağlı olarak sınırlandırabilecek.

Madde (4): Anayasanın Ailenin korunması başlıklı 41. maddesinde değişiklik yapılıyor.
Maddenin başlığı, ailenin korunması ve çocuk hakları şeklinde değiştiriliyor, maddeye, çocukların korunması konusunda hükümler ekleniyor. Maddeye eklenen hüküm şöyle: Her çocuk, yeterli himaye ve bakımdan yararlanma, yüksek yararına açıkça aykırı olmadıkça ana ve babası ile kişisel ve doğrudan ilişki kurma ve sürdürme hakkına sahiptir. Devlet, çocuk istismarı, cinsellik ve şiddete karşı çocukları koruyucu tedbirleri alır.

Madde (5): Anayasanın, toplu iş sözleşmesi hakkı başlığını taşıyan 53. maddesinde değişiklik yapılıyor. Buna göre, memurlara ve diğer kamu görevlilerine toplu sözleşme yapma hakkı tanınıyor.

Madde (6): Anayasanın, siyasi partilerin uyacakları esaslar başlıklı 69. maddesi değiştiriliyor.

Buna göre, siyasi partilerin mali denetimi Sayıştay tarafından yapılacak.

Siyasi partiler hakkında kapatma davası, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı nın talebi üzerine, TBMM de grubu bulunan her siyasi partinin 5 er üye ile temsil edildiği ve Meclis Başkanı nın Başkanılığında oluşturulacak komisyonun üye tam sayısının üçte 2 çoğunluğu ve gizli oyla vereceği izin üzerine açılacak dava sonucunda Anayasa Mahkemesince karar bağlanacak. Komisyonun bu kararı, yargı denetimi dışında olacak. Reddedilen izin başvurusunda ileri sürülen sebepler, hiç bir şekilde yeni bir başvuruya konu olamayacak. Siyasi parti gruplarında ve TBMM de izin konusunda görüşme yapılamayacak ve karar alınamayacak. Partilerin kapatılma davasında devlet yardımında yoksun bırakılma, bağlı olduğu kapatma davasının ve kararın usulüne tabi olup tek başına dava konusu yapılamayacak.

Kapatma davasında, partililere verilen siyasetten men edilme süresi 5 yıldan 3 yıla indiriliyor.

fakiri

Kıdemli Üye
AKP tam 8 yıldr bu ülkede iktidar. Başörüsü konusunda ne yaptı ? Olmayan bir yasağı Anayasa Maddesi düzenleyerek kaldırmaya çalıştı ! sonuç malum. Çünkü, olmayan biir yasak Anayasa değişikliği gerektirmez. Başörtüsü yasağı keyfi bir yasaktır ve uygulayanlar suç işlemektedir. Konu bu kadar açık ...Anayasa Mahkemesinin bir yorumuyla hiçbir yasak konusu uygulamaya konulamaz. Yasak koymak için kanun maddesi olması gerekiyor. Böyle bir madde yok ! Mahkemelerin gerekçeli kararları ve yorumları kanunsuz bir yasak ihdasına sebebiyet veremez. AKP bu konuda kararlı hiçbir girişimde bulunmamıştır. Peki o zaman siz ne diye iktidar oldunuz ? Başörtüsü yasağının 8 yıl önceki gibi sürdüğü bir ortamda şimdiki Değişiklik Paketi umurumda bile değil !

korakademik

Ordinaryus
başörtüsü konusunda tüm gelişmeleri bilmez gibi konuşuyorsun.
başörtüsü 8 yıldır sorun değil 80 yıldır çekiyor bu millet.

umurunuzda olmayan anayasa değişikliği gerçekleşirse daha çok çalışıp yapılacak seçimlerde kendi (varsa) hakim ve savcıları seçtirmeliyiz.
asıl zorluk anayasa değişikliğinden sonra olucak

hsyk başkan, üyeleri ve yarsavcılar harıl harıl şimdiden çalışmaya başladılar.
anayas mahkemesinin iptali onlara yarıyacak şekilde ayarlandı birden fazla oy vericekler kendi adaylarına sürekli oy vericekleri için tehlike daha büyüyor.

açın gözlerinizi cihad da durmak yok.

fakiri

Kıdemli Üye
başörtüsü konusunda tüm gelişmeleri bilmez gibi konuşuyorsun.
başörtüsü 8 yıldır sorun değil 80 yıldır çekiyor bu millet.

umurunuzda olmayan anayasa değişikliği gerçekleşirse daha çok çalışıp yapılacak seçimlerde kendi (varsa) hakim ve savcıları seçtirmeliyiz.
asıl zorluk anayasa değişikliğinden sonra olucak

hsyk başkan, üyeleri ve yarsavcılar harıl harıl şimdiden çalışmaya başladılar.
anayas mahkemesinin iptali onlara yarıyacak şekilde ayarlandı birden fazla oy vericekler kendi adaylarına sürekli oy vericekleri için tehlike daha büyüyor.

açın gözlerinizi cihad da durmak yok.

Seninle tartışacak bir konum yok benim ! Yani, cemaat ve parti holiganlığı siciline kayıtlılara hiçbir şey anlatamam ben ! Kendine başka bir muhatab bul !

korakademik

Ordinaryus
sicil kaydıma baktım suçlamaların yazılmamış:D
verilecek cevap mı var

Gülzar-ı İrfan

..............
Referandum konusunu burada sabitleştirme güzel bir fikir olsa da ,netice de ulaşılabilecek kitle sınırlı....
Bu konuda liderlerin halka açıklayıcı bilgiler vermesi elzemdir bence...
Çünkü her referandum öncesi yaşananlar gibi halk artık bu seçimi herhangi bir partiye devam ya da yeter demek gibi algılamaya başladı..
Bu değişiklikle neler değişecek bu ülkede halkın bunu bilmesi,bunun gazetelere internete ulaşamayan vatandaşa anlatılması gerek....
Bu değişiklikleri stemeyenlerin de neden istemediklerini anlatması...
Bunun bir çok yolu varken eskiden olduğu gibi liderlerin televizyonlarda biraraya geldiği düzeyli tartışma programlarına ihtiyaç var iken nedense liderler bu gibi programlardan uzak durmayı yeğlenmede...

ALLAHA EMANET OLUN

Ebu'l-Feth

Doçent
AKP tam 8 yıldr bu ülkede iktidar. Başörüsü konusunda ne yaptı ? Olmayan bir yasağı Anayasa Maddesi düzenleyerek kaldırmaya çalıştı ! sonuç malum. Çünkü, olmayan biir yasak Anayasa değişikliği gerektirmez. Başörtüsü yasağı keyfi bir yasaktır ve uygulayanlar suç işlemektedir. Konu bu kadar açık ...Anayasa Mahkemesinin bir yorumuyla hiçbir yasak konusu uygulamaya konulamaz. Yasak koymak için kanun maddesi olması gerekiyor. Böyle bir madde yok ! Mahkemelerin gerekçeli kararları ve yorumları kanunsuz bir yasak ihdasına sebebiyet veremez. AKP bu konuda kararlı hiçbir girişimde bulunmamıştır. Peki o zaman siz ne diye iktidar oldunuz ? Başörtüsü yasağının 8 yıl önceki gibi sürdüğü bir ortamda şimdiki Değişiklik Paketi umurumda bile değil !

Ya Mübarek her açılan konuda bune holiganlık ya hu! Hani şu maddeler üzerinde bağırıp çağırsan saygı duyacam diyecem onun için böyle diyor.... İhvanım konuları ve söylediklerini güzel ayarlarsan bizde seni anlayabiliriz... Ancak birincisi bu 12 eylül de seçim değil referandum yapılacak, ikincisi de konumuz başörtüsü değil referandum maddeleri... Başörtüsü olayını tartışmak istiyorsan konu aç veya ben acayım ama lütfen baş döndürme... vesselam..

fakiri

Kıdemli Üye
Ya Mübarek her açılan konuda bune holiganlık ya hu! Hani şu maddeler üzerinde bağırıp çağırsan saygı duyacam diyecem onun için böyle diyor.... İhvanım konuları ve söylediklerini güzel ayarlarsan bizde seni anlayabiliriz... Ancak birincisi bu 12 eylül de seçim değil referandum yapılacak, ikincisi de konumuz başörtüsü değil referandum maddeleri... Başörtüsü olayını tartışmak istiyorsan konu aç veya ben acayım ama lütfen baş döndürme... vesselam..

Senin başını döndürmeye hiç gerek yok ! Çünkü, sen zaten politika sarhoşu gibisin !