Linux Mint

ihvanistanbul

AkhenAton
Linux Mint, 3 farklı sürümde gelmektedir, her biri farklı masaüstü ortamını içerir.

Cinnamon En modern, yenilikçi ve tam özellikli masaüstü MATE Daha kararlı ve daha hızlı bir masaüstü Xfce En hafif ve en kararlı masaüstü

Linux Mint’in en sevilen sürümü Cinnamon masaüstüdür. Cinnamon öncelikli olarak Linux Mint için geliştirilmiştir. Akıcı, kullanışlı, güzel ve yeni özelliklerle doludur.

cinnamon.png

Cinnamon

Linux Mint, MATE masaüstünün geliştirilmesinde de yer almaktadır. Bu GNOME 2’nin devamı sayılan klasik bir masaüstüdür, 2006 ve 2011 yılları arasında Linux Mint’in varsayılan masaüstüydü. Bazı özellikleri eksik ve Cinnamon’dan daha yavaş gelişimi olsa da, MATE daha hızlı çalışır, daha az kaynak kullanır ve Cinnamon’dan daha kararlıdır.

mate.png

MATE

Xfce hafif bir masaüstü ortamıdır. Cinnamon ya da MATE kadar özellik desteği sunmaz, ancak son derece kararlı ve kaynak kullanımı da çok azdır.

xfce.png

Xfce

Tabii ki üç masaüstü de harikadır ve Linux Mint her sürümden gurur duyar. Bununla birlikte bazı sürümlerde diğerlerinden daha fazla özellik ve daha iyi destek olmasına rağmen, bazıları diğerlerinden daha hızlı çalışır ve daha az kaynak kullanır, hepsi mükemmel alternatiftirler ve doğru sürümü seçmek büyük ölçüde bir zevk meselesidir.

Özellikleri ve performansları dışında, Cinnamon, MATE ve Xfce farklı menüler, farklı paneller ve yapılandırma araçları içeren üç farklı masaüstü ortamını temsil etmektedir. Sizin için en uygun olanı sizi evinizde hissettirendir, yani tamamen kişisel bir tercihtir.

Eğer hangi masaüstünü seçeceğinizden emin değilseniz Cinnamon masaüstü sürümü ile başlayabilirsiniz. Zamanınız olduğunda hepsini deneyebilirsiniz. Bunların üçünün de Linux Mint topluluğunda kendi izleyici kitlesi mevcuttur ve hepsi çok popülerdir.

indir | Linux Mint Türkiye

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Adamlarda ne azim var ya hu.

Bizimkler PARDUS yazdılar.

Ses seda yok

Adamların her yaptığı şeyi duymayan kalmıyor

ihvanistanbul

AkhenAton
Adamlarda ne azim var ya hu.

Bizimkler PARDUS yazdılar.

Ses seda yok

Adamların her yaptığı şeyi duymayan kalmıyor
Hocam pardus içimde yaradır.
bizimkiler (bana göre ) ubuntudan bile iyi bir sistem yaptılar. pisi diye bir paket yükleyici koydular ki son kullanıcı olarak benim linux'ü sevme nedenimdi. Dünyada ki sayılı linux dağıtımlarının arasına girdi pardus ve birileri o ekibi dağıttı, pardusu mahvetti...

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Cok iyi gidiyordu. Ben son kullanici olarak pardus kullaniyordum. Hizli kararli kolay ve guzeldi. Hizi kesilmese linux dagitimlari icerisinde bir numara olmasa bile iki numara olarak kalirdi. Devlet daireleri coktan gecerdi.
Biraz araştırdım

Yanlış değilsem 2013 yılında çekirdek linux versiyonunu değiştirmişler

Debian a geçmişler

Bu tarihten öncesi milli Linux olarak kabul edilmiş.

Ama çekirdek Debian a geçince artık milli yazılım olmaktan çıkıp Debian ın bir versionu olarak kabul edilmiş

Keşke ilk çekirdek linuxtan hiç çıkmasalarmış