Lİka Nedİr?

ahmet66

Üye
LİKA NEDİR?

--------------------------------------------------------------------------------
LİKA NEDİR?;

EFENDİMİZ S.A.V BUYURUYORKİ;YÜCE ALLAH KULUNU DÜNYA İLE KENDİSİNE LİKA ARASINDA SERBEST BIRAKTI .O KULDA O''NA LİKAYI SEÇTİ....................................................... ............................................

84/İNŞİKAK-6: Yâ eyyuhel insânu inneke kâdihun ilâ rabbike kedhan fe mulâkîh(mulâkîhı).
Ey insan! Muhakkak ki; sen, Rabbine varmak için cehd ile cihad edersin. Ve o zaman Allah’a ulaşırsın (mülâki olursun).

32/SECDE-10: Ve kâlû e izâ dalelnâ fîl ardı e innâ le fî halkın cedîd(cedîdin), bel hum bi likâi rabbihim kâfirûn(kâfirûne).
Dediler ki: “Biz yer (toprağın için) de yok olup gittikten sonra, gerçekten biz mi yeniden yaratılmış olacağız?” Hayır, onlar, Rab’lerine mülâki olmayı (ulaşmayı) inkâr edenlerdir.

32/SECDE-14: Fe zûkû bi mâ nesîtum likâe yevmikum hâzâ, innâ nesînâkum ve zûkû azâbel huldi bi mâ kuntum ta’melûn(ta’melûne).
Öyleyse bu “likâe” (Allah’a ulaşma) gününüzü, unutmanızdan dolayı (azabı) tadın. Muhakkak ki Biz de sizi unuttuk. Ve yaptıklarınız sebebiyle ebedî azabı tadın.

10/YUNUS-7: İnnellezîne lâ yercûne likâenâ ve radû bil hayâtid dunyâ vatme''ennû bihâ vellezîne hum an âyâtinâ gâfilûn(gâfilûne).
Muhakkak ki onlar, Bize ulaşmayı (hayatta iken ruhlarını Allah’a ulaştırmayı) dilemezler. Dünya hayatından razı olmuşlardır ve onunla doyuma ulaşmışlardır ve onlar âyetlerimizden gâfil olanlardır.

10/YUNUS-8: Ulâike me''vâhumun nâru bimâ kânû yeksibûn(yeksibûne).
İşte onların kazandıkları (dereceler) gereğince varacakları yer ateştir (cehennemdir).

Rabbim (CC) yine buyurdu:

-Ey Gavs-i A’zam (KSA)! Ruhları, kendilerine “BEN SİZİN RABBİNİZ DEĞİL MİYİM?” (âyet meali) hitabımdan sonra verdim. Ruhların kendi kalıplarında kıyamete kadar beklemekte olduklarını görüyorum

Rabbim (CC) devamla buyurdu ki:

- Ey Gavs-i A’zam (KSA)! Benim katımda uyu, ama halkın uyuduğu gibi değil, ancak o takdirde Beni görebilirsin.

Bunun üzerine Rabbime (CC) dedim ki:

-“Ya Rabbî (CC)! Senin katında nasıl uyuyayım?”

Rabbim (CC) buyurdu ki:

- Bedeni lezzetlerden kesip dondurmakla; nefsi şehvetlerden uzaklaştırmakla; kalbi hâtıralardan paklamakla; ruhu zaman mefhumundan ilgisini kesmekle ve zâtını, Zât-i İlâhiyemde fena (yok) etmekle uyuyabilirsin.

- Ey Gavs-i A’zam (KSA)! İşte sen onlardan birisin. Onların şu dünyada alâmetleri şudur: Bedenleri az yemek ve az içmekten eriyip incelmiştir. Nefisleri şehvetlerden (geri kalıp) yanmıştır. Gönülleri hâtıralardan (paklanıp) ütülenmiştir. Ruhları zaman mefhumundan arınıp manevî düzeye kavuşmuştur. Onlar, evet onlar BAKA YÂRANI’dır (ebedîleşen Allah cc. dostlarıdır).

LİKAA NÛR’U (Allah’a cc. kavuşma nuru)yla kavrulmuşlardır.

SEVGİLİ KARDEŞLERİM LİKA RUHUN ÖLMEDEN ALLAHU TEALAYA KAVUŞMASI VE ONDA FENA (YOK) OLMASIDIR.........................

...EFENDİMİZ S.A.V MÜLAKİ OLMAYI İMANIN ESASLARINDAN SAYMIŞTIR.

1.S.BUHARİCİLD158.SAHİFE;iman;Allaha,mekeklerine,Allaha mülaki olmaya,peygamberlerine inanmak,kezalik(öldükten sonra dirilmeyeinanmaktır.

2.S.MÜSLİM.CİLD1 SAHİFE60-61;İMAN;meleklerine kitabına,Allaha kavuşmaya,peygamberlerine inanman ve keza sondirilmeye iman etmendir.buyurdu.

33.S.MÜSLİM.CİD1 SAHİFE-63;İMAN;Allaha,meleklerine,kitabına,Allaha kavuşmaya,peygamberlerine inanman,öldükten sonra dirlmeyeinanman,ve kaderin hepsine iman etmendir.

ALLAHA ULAŞMAYI DİLEMEYENİN GİDECEĞİ YER CEHENNEMDİR;YUNUS7-8

18/KEHF-105: Ulâikellezîne keferû bi âyâti rabbihim ve likâihî fe habitat a’mâluhum fe lâ nukîmu lehum yevmel kıyameti veznâ(veznen).
İşte onlar, Rab’lerinin âyetlerini ve O’na mülâki olmayı (ölmeden evvel ruhun Allah’a ulaşmasını) inkâr ettiler. Böylece onların amelleri heba oldu (boşa gitti). Artık onlar için kıyâmet günü mizan tutmayız.

ONÜÇÜNCÜ REŞHA: Acaba bütün efâzıl-ı benî-Âdemi arkasına alıp, Arz üstünde durup, Arş-ı âzama müteveccihen el kaldırıp dua eden şu şeref-i nev-i insan ve ferîd-i kevn ü zaman ve bihakkın fahr-ı kâinat ne istiyor? Bak dinle: Saadet-i ebediye istiyor, beka istiyor, lika istiyor, Cennet istiyor.(19söz)

Orjinal Sayfa: 88)
veler miktarınca herbir zîhayata, belki lisan gibi herbir uzvuna, belki herbir masnûa o derece hikmetleri, maslahatları takmakla kendisinin bir Hakîm-i Mutlak olduğunu isbat edip göstersin, sonra bütün hikmetlerin en büyüğü ve bütün maslahatların en mühimmi ve bütün neticelerin en elzemi ve hikmeti hikmet, nimeti nimet, rahmeti rahmet eden ve bütün hikmetlerin, nimetlerin, rahmetlerin, maslahatların menbaı ve gayesi olan beka ve likayı ve saadet-i ebediyeyi vermeyip terkederek, bütün işlerini abesiyet-i mutlaka derekesine düşürsün ve kendini o zâta benzetsin ki; öyle bir saray yapar, herbir taşında binlerce nâkışlar, herbir tarafında binler zînetler ve herbir menzilinde binler kıymetdar âlât ve levâzımat-ı beytiye bulundursun da sonra ona dam yapmasın, her şey çürüsün, beyhude bozulsun. Hâşâ ve kellâ!. Hayr-ı Mutlak''tan hayır gelir, Cemîl-i Mutlak''tan güzellik gelir, Hakîm-i Mutlak''tan abes bir şey gelmez. Evet her kim fikren tarihe binip mâzi cihetine gitse, şu zaman-ı hâzırda gördüğümüz menzil-i dünya, meydan-ı ibtilâ, meşher-i eşya gibi, seneler adedince vefat etmiş menziller, meydanlar, meşherler, âlemler görecek.(10söz)

rumi

Üye
Selamün Aleyküm

ahmet kardeş Allah razı olsun inşallah

Likae bu kadar güzel açıklanamaz ellerinize sağlık..

Tasavvufun temeli likae emrine itaat etmekle başlar

Allah'a ermek asıl hedef olmalıdır..hedef belirlenmeden İslamı yaşamak

asla mümkün değildir...davete icabet etmek gerekir..

inşallah dileyen herkes hedefine varır Allah'a kavuşur..

SAVRVB

Enes

İhvan Forum Üye
Rabbim (CC) yine buyurdu:

-Ey Gavs-i A’zam (KSA)! Ruhları, kendilerine “BEN SİZİN RABBİNİZ DEĞİL MİYİM?” (âyet meali) hitabımdan sonra verdim. Ruhların kendi kalıplarında kıyamete kadar beklemekte olduklarını görüyorum

- Ey Gavs-i A’zam (KSA)! Benim katımda uyu, ama halkın uyuduğu gibi değil, ancak o takdirde Beni görebilirsin.

Bunun üzerine Rabbime (CC) dedim ki:

-“Ya Rabbî (CC)! Senin katında nasıl uyuyayım?”

Rabbim (CC) buyurdu ki:

- Bedeni lezzetlerden kesip dondurmakla; nefsi şehvetlerden uzaklaştırmakla; kalbi hâtıralardan paklamakla; ruhu zaman mefhumundan ilgisini kesmekle ve zâtını, Zât-i İlâhiyemde fena (yok) etmekle uyuyabilirsin.

- Ey Gavs-i A’zam (KSA)! İşte sen onlardan birisin. Onların şu dünyada alâmetleri şudur: Bedenleri az yemek ve az içmekten eriyip incelmiştir. Nefisleri şehvetlerden (geri kalıp) yanmıştır. Gönülleri hâtıralardan (paklanıp) ütülenmiştir. Ruhları zaman mefhumundan arınıp manevî düzeye kavuşmuştur. Onlar, evet onlar BAKA YÂRANI’dır (ebedîleşen Allah cc. dostlarıdır).

bu nerde geçiyo merak etmiyor değilim...

hidayet

Üye
kardes geylani hz.lerinin yazmışdım sanırım silinmiş

ekvani

Asistan
likanın kelime anlamı örtüdür.
senin maneviyatındanereni örttüğüne bağlı olarak değişebilir.
kimi kötülüğü örtüp iyiliğin tecelli etmesini sağlar
kimi de iblis gibi iyiliği örtüp ......

rumi

Üye
LİKAE kavuşmak, varmak demektir...Lİkaallahi diye ayette geçer..Allaha kavuşmak, varmak, ulaşmak demektir...Mülaki kelimesi de aynı kökten gelir...
Allaha ulaşmak demektir

Ankebut 5 ; Men (kim) kane (isterse) yercu (rucu edip ) LİKAALLAHİ ( Allaha ulaşmayı, kavuşmayı ) feinne (muhakkak ki ) ecelallahi leat (Allha ulaşacağı vakit, zaman ) Allah semiul alim.( işiten ve bilendir )

ayete göre Allah cc ölmeden önce Allaha ulaşmayı istememizi beyan ediyor...