Levlâke rivayeti ve Nur-u Muhammedî meselesi

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Abi sana o kadar izah ettik cumhurun görüşü bu hadisin mevzuu olduğunu söylediği yönünde diye hadi bana inanmiyorsunuz Kurtibi de size gercekleri söyledi burda en fazla bunu söz/görüş olarak kabul edebilirsiniz aksi halde hem bana usulden bahsedipte usulsuzluk yapmaniza ne denir biraz düşünün lütfen! Ve dahi her halukarda Allah'a iftira atiyorsunuz yazik..

ablacım, bunu bu hadisi kudsi için söylemiyorum zaten..... genel olarak sordum...

adams77

Kanalizasyoncu
peygamberi yok mu sayıyorsunuz?

fakiri

Kıdemli Üye
Abi sana o kadar izah ettik cumhurun görüşü bu hadisin mevzuu olduğunu söylediği yönünde diye hadi bana inanmiyorsunuz Kurtibi de size gercekleri söyledi burda en fazla bunu söz/görüş olarak kabul edebilirsiniz aksi halde hem bana usulden bahsedipte usulsuzluk yapmaniza ne denir biraz düşünün lütfen! Ve dahi her halukarda Allah'a iftira atiyorsunuz yazik..

Verda Hnm,
Bizim bir reddiyeden alıntıladığımız yazıda başka hadisler ve hakikatlar da yazılı ...
Onların da hepsi mevzu mu ? Neden ispatlayamıyorsunuz ?

Verda

Gales
Verda Hnm,
Bizim bir reddiyeden alıntıladığımız yazıda başka hadisler ve hakikatlar da yazılı ...
Onların da hepsi mevzu mu ? Neden ispatlayamıyorsunuz ?

Dede varsayilan benzer hadislere de ayni bircok ehli sünnet alimi mevzu der hele hele müteşeddit münekkidler mutesahil muhaddislerin zayif gördüğü hadisleri aninda mevzu kabul ederler biraz hadis tarihi ve usulu okuyun Allah aşkına !

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Dede varsayilan benzer hadislere de ayni bircok ehli sünnet alimi mevzu der hele hele müteşeddit münekkidler mutesahil muhaddislerin zayif gördüğü hadisleri aninda mevzu kabul ederler biraz hadis tarihi ve usulu okuyun Allah aşkına !

isa asm iın nuzulu ile ilgili Hadisi Şeriflerin durumu nedir....:)

fakiri

Kıdemli Üye
Buyrun asın o zaman ! Kim hangi hakikata "mevzu" demiş ? Ama, mehaz-kaynak olarak gösterecekleriniz muteber ve tutarlı olacak !
Bekliyoruz.

Verda

Gales
Buyrun asın o zaman ! Kim hangi hakikata "mevzu" demiş ? Ama, mehaz-kaynak olarak gösterecekleriniz muteber ve tutarlı olacak !
Bekliyoruz.

Dede 4 yil okudugumu size hemen mi yazayim hele ki yarin unutup sil baştan soracaginizi bile bile :D

Yahayy

Kıdemli Üye
Birazdan lafzen mevzuu, manen sahihtir iddiası gelecek, normaldir :)

Bakın şimdi olayın ciddiyetine.
Adamın biri kalkıp "Allah böyle dedi" diye Allah'a bir söz izafe ediyor, yani Allah'ın söylemediği bir şeyi Allah'a alenen yamıyor haşa.
Bu cürmün büyüklüğü, ne vahim, ne men'em bir şey olduğu düşünülüp kalpler titremiyor da,

Sözü nasıl aklayabiliriz, dağdan su getir, tepeden kar getir te'viller yapılarak, Allah adına sözler dizen zatlar aklanmaya çalışıyor.

Bu şahıs Allah'ü Teâlâ buyurdu ki diyor ya hu var mı ötesi, bunun vahiy iddiası ile yahut Kur'andan olmayanı Kur'ana sokma fiili ile ne farkı var?

Ali Fikri Yavuz Meâli

İsra:

73.Az kalsın seni bile, sana vahy ettiğimizden başkasını bize iftira edesin diye, fitneye düşüreceklerdi ve o takdirde seni dost edineceklerdi.

74. Eğer biz sana sebat vermemiş olsaydık, sen onlara az bir şey meyledecektin.

75.O takdirde, dünya ve ahiret azabını iki kat olarak sana muhakkak taddıracaktık. Sonra bize karşı kendin için hiç bir yardımcı bulamıyacaktın.

Hu hu bunu peygamberine söylüyor Allah, aklımız başımızda mı bizim?
Bir kırıntı miskali dahi akletme yeteneğimiz kalmadı mı?

lafons7275

Kıdemli Üye
Bu başlık altında fikir belirtmek yerine susmak daha efdaldir. Ümmetin faydasına olan bir mesele değildir bu. İmanın şartı da değildir. Ama bu konu tartışılırken de Hz. İsa as. ineceği konusunun inkar edilmesine vesile olmamak lazımdır.

fakiri

Kıdemli Üye
Dede 4 yil okudugumu size hemen mi yazayim hele ki yarin unutup sil baştan soracaginizi bile bile :D

İşte, biz asıl size bu masalları okutanlara yazıyoruz yazılarımızı ..Çünkü, siz delillerle cevab vermekten acizsiniz !

Verda

Gales
İşte, biz asıl size bu masalları okutanlara yazıyoruz yazılarımızı ..Çünkü, siz delillerle cevab vermekten acizsiniz !

Dede akademik eğitim cemaat/tarikat eğitimi degildir. Ayrica sizin delil olarak sunduklariniz coktan çürütüldü hazirci olmayin ve size birilerinin verdigiyle yetinmeyin siz de açıp tarih, usul okuyun..

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Hadis ve Usul-i Hadis alimleri hadisleri disiplinize etmislerdir. Dolayisiyla hadis denilen bu cumleye de bu eksende bakilmalidir.

Uydurma denmistir.

"Sen olmasaydin" demekle ne katedilmistir. Allah'in bilgisinde, iradesinde ve yarinlara dahil bilgisinde nakislik olabilir mi?

Dusundueucu...