levent48 ile Röportaj

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kaptan

Mecra Yazarı
Öncelikle konukluğunuz hayırlı olsun. Tefavuk işte ben de 43 yaşındayım, benim de 3 kızım var, ben de serbest meslek sahibiyim, 10 sene kadar ben de Muğla’nın bir ilçesinde yaşadım :)

Bir yerde diyorsunuz ki; “Tasavvuf İslam dışıdır,İslamı pasifleştirmiştir vs. ” gibi iddialarda bulunmak için insanın, ya zır cahil olması, ya İngiliz olması (?) ya çakma alimlere beyat etmesi lazım.

Soruyu sormadan önce bunun sadece bir soru olduğunu bunun üzerinden diğer arkadaşların bir tartışmanın içerisine girmemelerini rica ediyorum. Ben sadece levent48 arkadaşın konu hakkındaki düşüncelerini merak ediyorum.

Edile-i Şeriyye / İslam’ın kaynakları belli olduğu halde ve din sağlam bir bilgi temeline oturması gerektiği halde Tasavuf’un bunun yanına bir de Keşfi bilgiyi yani Allah’ın vasıtasız olarak Sufinin kalbine ilham ve “ilka”da bulunmasını nasıl kabul edebiliyor ve bunu reddedenleri neye göre zır cahillikle itham ediyorsunuz?

adams77

Kanalizasyoncu
Merhaba levent48

Bir soruda müsadeniz olursa ben sormak istiyorum. :)

İslam 'ı seçmenizdeki ana tema nedir ? Kuranın ve peygamberin Allah tarafından gönderdildiğine nasıl iman ettiniz?

Diğer dinleri araştırma ve sorgulama fırsatınız oldumu?

levent48

Kıdemli Üye
Öncelikle konukluğunuz hayırlı olsun. Tefavuk işte ben de 43 yaşındayım, benim de 3 kızım var, ben de serbest meslek sahibiyim, 10 sene kadar ben de Muğla’nın bir ilçesinde yaşadım :)

Bir yerde diyorsunuz ki; “Tasavvuf İslam dışıdır,İslamı pasifleştirmiştir vs. ” gibi iddialarda bulunmak için insanın, ya zır cahil olması, ya İngiliz olması (?) ya çakma alimlere beyat etmesi lazım.

Soruyu sormadan önce bunun sadece bir soru olduğunu bunun üzerinden diğer arkadaşların bir tartışmanın içerisine girmemelerini rica ediyorum. Ben sadece levent48 arkadaşın konu hakkındaki düşüncelerini merak ediyorum.

Edile-i Şeriyye / İslam’ın kaynakları belli olduğu halde ve din sağlam bir bilgi temeline oturması gerektiği halde Tasavuf’un bunun yanına bir de Keşfi bilgiyi yani Allah’ın vasıtasız olarak Sufinin kalbine ilham ve “ilka”da bulunmasını nasıl kabul edebiliyor ve bunu reddedenleri neye göre zır cahillikle itham ediyorsunuz?

evvela bu konu başlığında derin tartışmaları doğru bulmuyorum...Fikirlerimizin ne olduğu diğer konularda net olarak ortadadır...Yukarıda verdiğimiz cevap bir konu üzerine önü arkası olan mesaj akışı içerisinde verilmiştir...Bu şekilde cımbız alıntılar keyfiyeti belirsizleştirir...

Misalen konuyu açanlar tarih boyu Mutasavvıfları yatmakla,tembellikle,islamı sulandırmakla suçlarsa en büyük mutasavvıflardan birisi olan "Fatih Sultan Mehmet Han'a" haksızlık olur...Şeyh Edebali'nin talebesi Osman Gazi'ye haksızlık olur...Selçuklu sultanlarına haksızlık olur...Şeyh Şamil'e haksızlık olur...Sultan Abdülhamit Han'a haksızlık olur...Bunu böyle söyleyen elbette "zır cahildir"

Senin de şu an yaşadığın Anadolu'nun İslamlaşmasında Mutasavvıfların rolü büyük olmuştur...

levent48

Kıdemli Üye

Bu sözünüze gelince bu ilkinden farklı...Mutasavvıfların İslam'a hiç bir katkısı olmadığı savı basit bir tarihi bilgiyle dahi çürütülecek bir itham iken bu bahsettiğiniz daha ilmi platformda tartışılması gereken bir onu...bu konunun sağlıklı tartışılması Tefsir,Fıkh,Hadis bilgisi gerekiyor...Zır cahil nitelemem tarihten bihaber ilk grup içindir...

İlmi münazaralar ise hangi literatürden faydalandığınıza bağlı olarak değişmektedir...

Havas

Kısıtlı Erişim

Evet tasavvuf manevi hayatımın bir kısmı...Lakin yeterli görmüyorum...Zira İslam sadece Ahlak demek değil bana göre...İlimsiz Tasavvuf düşüncesinin insanı tehlikelere düşüreceğine inanıyorum...En çok da tasavvuf adına tembellik, hazırcılık,akibetten emin olma,kafir mü'min herkesi kucaklama,kendinden olandan başka herkesi (diğer müslümanları) dışlamayı v'az eden öğretilere kökten karşıyım...

şahısınıza munhasıran söylemiyorum ,amma bu paradox söylemlerden bıktım usandım diyebilirim:crying:.Bak şurada verdiğiniz cevab nekadar güzel bir cevab.:)
Böyle güzel düşünceli bir şahıs ehli tasavufun küfür ve şirk akideleri ortaya konduğunda ,sizden yana tepki vereceğine size karşı tepki veriyor...
bunun sebebini anlamadım..

Verda

Gales
Tamam herkes forumda daha çok bulunduğu konuma göre soru sormuş da dede'nin ilk defa birine sevecen yaklaştığını gördüm aman nazar değmesin dedim ama ilerleyince gördüm ki çoktaan değmiş bile =)

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
Severiz kendilerini bir kaç konu bulup münazara etmek istesekte,bir çok mevzu da mutabık oluşumuz bu isteğimize sadroluyor. : )

Ben de levent,hocamın ne tür müzik ve filmler dinler/seyreder merak etmekteyim.

Verda

Gales
Arkadaşlar konuya katkısı olmayıp kavgaya yönelik yazılan mesajlar silinecektir bilginize..

levent48

Kıdemli Üye
Severiz kendilerini bir kaç konu bulup münazara etmek istesekte,bir çok mevzu da mutabık oluşumuz bu isteğimize sadroluyor. : )

Ben de levent,hocamın ne tür müzik ve filmler dinler/seyreder merak etmekteyim.

Klasik batı ve klasik Türk musikisi...Neyzen olarak bir iki toplulukta icrada bulundum...
Film olarak Romantik-komedi filmlerini,iyi kurgulanmış aksiyon filmlerini severim...

levent48

Kıdemli Üye
Merhaba levent48

Bir soruda müsadeniz olursa ben sormak istiyorum. :)

İslam 'ı seçmenizdeki ana tema nedir ? Kuranın ve peygamberin Allah tarafından gönderdildiğine nasıl iman ettiniz?

Diğer dinleri araştırma ve sorgulama fırsatınız oldumu?

Zamanımın toplamda dört senesi yurt dışında geçti ...Bu nedenle tevratı ve incili okudum...

levent48

Kıdemli Üye
Diğer sorum? Kuranın ve peygamberin Allah tarafından gönderdiğine nasıl iman ettiniz ?

İlk yetişme yıllarında manasını bilmememe rağmen Kur'an tilavet edildiğinde her zaman etkilendiğimi hatırlıyorum...Bu etkilenme zamanla İslama yönelmeme sebep oldu...

fakiri

Kıdemli Üye
Sayın levent48 kardeş,

Tasavvufa ve tasavvuf büyüklerine şaşı bakan ve onları müşriklik yaftası ile suçlayanların itikadî durumlarını nasıl görüyorsun? Yani, sizce bunlar müslüman mıdırlar yoksa mulhid midirler?

fakiri

Kıdemli Üye
Tamam herkes forumda daha çok bulunduğu konuma göre soru sormuş da dede'nin ilk defa birine sevecen yaklaştığını gördüm aman nazar değmesin dedim ama ilerleyince gördüm ki çoktaan değmiş bile =)

Bak bacım,
Bendeniz, herhangi biri için benim fikir ve düşüncelerimin tam tersine sahip olup-taşısa bile şayet mert bir şekilde kendisin ifade edip,yaniolduğu gibi görünüp,göründüğü gibi olduğu ve munafıklık yapmaya tevessül etmediği müddetçe böylelerini her zaman için takdir etmişimdir ve bu bağlamda müslüman olanların indimde apayrı bir yeri vardır. Levent48kardeşimiz de bunlardan sadece birisidir.

Muminaga

Yeni
Beşeriz, her birimizin bir sürü zaafı, eksiklikleri, nefsi müdahaleleri, gereksiz çıkışları var.
bu saydıklarım sanal alemde hissedilebilen ve anlaşılabilen özelliklerdir.
Levent48 Kardeşimiz sizde bu yukarıda saydıklarımdan hiç rastlamadım.
Bu sebeple engin bir saygı ile baktığım bir kardeşimizsin.
Eminim ki reel hayatınızda da örnek davranışlarla örnek bir Müslüman olarak çevrenizde saygı ve sevgi duyulan birisinizdir.
kendim ile ilgili küçük bir bilgi notu : ben uzun yıllar sol kafa ile gittim.

Levent kardeşimiz yetişme tarzınız ve kendinizi dini konularda geliştirmeniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
benim

levent48

Kıdemli Üye
Sayın levent48 kardeş,

Tasavvufa ve tasavvuf büyüklerine şaşı bakan ve onları müşriklik yaftası ile suçlayanların itikadî durumlarını nasıl görüyorsun? Yani, sizce bunlar müslüman mıdırlar yoksa mulhid midirler?

'25 sene içerisinde zatı alinizin de ihvanı dahil olmak üzere Ehl-i tarik çevrede bir çok takva ehli müslümanla müşerref olduk...Bu insanları genelleme yaparak "Şirkle,Küfürle" itham etmenin iddia sahibi kişiyi çok zorda bırakacağına inanıyorum...Zira yapmış oldukları "tekfir" havada kalmayacak ya edene ya edilene yapışacaktır...

Hele ki bir özel durumdan ziyade genelde Tarikatı küfürle itham var ki bunların vaziyeti daha da vahim..Zira cehri(Açık zikir) olan tarikatlar "silsisle" yoluyla Hz. Ali (KV) Efendimize,hafi(Kalbi zikir) olan Tarikatlar "Silsile yoluyla" Hz. Ebu Bekir efendimize bağlanmaktadır...

Hz. Ali (KV)Efendimizi,Ebu Bekir (RA) efendimizi "tekfir etmekle" kişi dinen ne duruma düşerse o duruma maalesef düşüyorlar....

Günümüzdeki Ehl-i tarik'in bazılarının ortaya koyduğu olumsuz örnekleri,söz ve davranışları tenkid etmek bu hususiyetin dışındadır...

Havas

Kısıtlı Erişim
Benim emrim, Allah’ın emridir; eğer ol! dersem oluverir.”
“Hepsi de Allah’ın emriyledir, ama sen benim kudretime hükmet!”
“Benim kabrim Beytullah’dır, gelen onu ziyaret eder.”
“Ona seğirtir de izzet ve Rıfat ile yüce makama erişir.”
“Benim ocağımı tavaf et yedi defa, emânıma sığın!

Her yıl beni ziyâret için meşguliyetten sıyrıl!”
“Bana doğru haccedip gelin, evim kurulu bir kâbe.
Beytin sâhibi yanımdadır, koruluğu haremimdir.”
“Her KUTUB tavaf eder Beytullah’ı yedi defa.
Ben ise Beyt’in kendisiyim çadırımı tavaf ediciyim.”

(Alıntılar, Füyûzât-ı Rabbâniyye, Şeyh Abdülkadir

levent 48 bu alıntılar geylaniden alınma..gerçekten onamı ait bilinmez..biz esere göre durumu sorguluyoruz..bu alıntıları tekfir edermisin? yaklaşımın nasıl olur?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...