Lenin istedi Karl Marks köyünde Kuran kursu açıldı | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Lenin istedi Karl Marks köyünde Kuran kursu açıldı

Mugalata

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
10 Mar 2014
Mesajlar
4,252
Puanları
63
Kırgızistan'daki Karl Marks köyünden Hacı Lenin isimli bir kişi, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı'na (İHH) başvurarak köyünde Kuran kursu açılmasına öncülük etti.
Kırgızistan'ın Canı Cer İlçesi Karl Marks köyünde 20 öğrencisi bulunan Kuran kursuna 13 Şubat 2011’de İnsanlığa Yardım Vakfı gıda yardımında bulundu. Bunun ardından Vakıf ve İHH'nin destekleriyle eğitimine başlayan kuran kursunun Marksizm teorisinin kurucusu Karl Marks ile aynı adı taşıyan köyün, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin kurucusu Sosyalist Vlademir Lenin'in ile aynı adı taşıyan Hacı Lenin'in talebiyle olması şaşkınlık yarattı.

Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan da geçen ay yapılan Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te düzenlenen İkinci İpek Yolu Medeniyetleri Sempozyumunda Kuran kursunun açılış hikayesini şöyle anlatıyor:

"Birkaç yıl önce Bişkek'e 80 km uzaklıkta adı “Karl Marks Köyü" olan bir köyden Hacı Lenin isimli bir Kırgız, köylerine Kur'ân Kursu yapılması için İHH'ya bir talepte bulunuyor. İHH'daki arkadaşlar, önce bu talebi 'birileri bizimle dalga geçiyor galiba' diyerek ciddiye almıyorlar ama konuyu araştırınca bunun ciddi bir talep olduğunu öğreniyorlar. Ve sonunda Bişkek'te Hacı Lenin'in öncülüğünde Karl Marks Kur'ân Kursu'nu inşa ediyorlar. Şimdi burada Kırgız çocuklar Kur'an öğreniyor ve hıfzediyorlar."

Odatv.com


http://odatv.com/n.php?n=islamcilar-bunu-da-yapti-2704151200
 
Üst