Lazer 50 Yaşında

Meryem

Komplike
İhvan Üyesi
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
15,309
Puanları
113
Yaş
32
Günümüz hayatını değiştiren en büyük teknolojilerden biri 50 yaşına bastı. İşte lazerin bulunuş öyküsü ve hayatımıza kattıkları.

Günümüzde, ameliyatlardan CD Rom'lara kadar birçok farklı cihazda lazer teknolojisini kullanıyoruz. Dünyayı değiştiren bu teknoloji işini o kadar iyi yapıyor ki günlük hayatın temposu içerisinde herkes onun varlığını unutuyor. Oysa ki, bu pazar günü 50 yaşına basan lazer sayesinde, bilgisayar, sağlık, madencilik başta olmak üzere hemen her sektör büyük bir değişim geçirdi.Superman'in lazeri tüm dünyaya tanıtan kahramandı


50 yıllık serüven


İlk olarak Einstein'ın teorilerinden birinde ortaya çıkan lazerin gerçekten işlev hale gelmesi 1960 yılında gerçekleşti. Amerikan Hughes Aircraft havacılık firmasının laboratuvarında çalışan 32 yaşındaki fizikçi Theodore Maiman'ın çalışma sonucu ortaya çıkan ilk lazer ışını dünyada şaşkınlık yaşamasına neden olmuştu.

İngilzice Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (Laser) kelimesinin kısaltılmasından türeyen bu teknoloji doğada var olmayan en gelişmiş ışık türü olarak kabul ediliyor. Çoğu ışık kaynağından farklı olarak lazeri sabit bir noktaya odaklamak mümkün.


Kaynak
 
Üst