Ladikli Ahmet Ağa'nın arkadaşı Nesimi hazretleri

talib

Kıdemli Üye
Dedemin (Ladikli Ahmet Ağa hz.lerinin) Nesimi isminde evliya olan bir arkadaşı varmış. Bu arkadaşı, insanlar tarafından bilinmeyen fakat dedemin bildiği evliyalardan imiş. Akşama kadar sokaklarda dolaşır, insanların bıçaklarını keskinleştirir, onlara bir şeyler satar, yani çerçicilik yaparmış.

İşin ilginç tarafı, kazandığı paraları fakire dağıtan, kendisi de çile ve zorluklar içerisinde yaşayan fukara-yı sabirinden. Öyle ki çocuklar sattığı şeyleri çalar, yağmalar, yine de hiç kızmazmış. Çaldıklarını gördüğü hâlde görmezlikten gelirmiş.

Bu durumu gören ve bilen Nenem:

—Senin arkadaşın ne biçim bir çerçi! Çocukların aldıklarını görüyor, ne parasını istiyor, ne de geri alıyor. Çocuklara da hiç kızmıyor; bu ne hâldir, diye sorar. Dedem:

Onun görevi de o. İleride iyi insan olacak çocukların başını okşuyor, sırtını sıvazlıyor, demiş.

Nenem de bu cevaptan bir şey anlamayarak ve adamın da garip hâlini görerek:

—Eşeğinin üstündeki heybede kırk tane yama var. Gâliba çok fakir birisi, deyince dedem:

—O yamalı heybesiyle kuyulardan çok insan çıkardı, demiş. Nenem:

—Çok ağlıyor herhâlde. Yüzünde, gözyaşlarının akmasından izler meydana gelmiş.

Dedem:

Onun gördüklerini görsen, sen de çok ağlarsın. O, çocukların ileride nasıl bir hayat süreceklerini görür. Dayanamaz, çok acır, çok merhametlidir; bu yüzden çok ağlar, der.

Bu Nesimi hazretlerinin, kendisi gibi çok değerli bir de hanımı varmış. Nesimi hazretleri bir gün:

—Hanım ayrılık yakın. Allâhü a‘lem, ben yakında dünyamı değiştireceğim, deyince hanımı ağlamaya başlar ve:

—Sen ölmeden ben öleyim. Ben sensiz ne yaparım bu dünyada, diye gözlerinden sel gibi yaşlar akıtır. Eşini teselli etmek isteyen Nesimi hazretleri:

—Hiç kaygılanma hanım, inşâallâh benim kabrime gelirsin, dünyada sağken konuştuğumuz gibi yine orada da konuşuruz, der.

Bir müddet sonra Nesimi hazretleri söylediği gibi Allâh’ın rahmetine kavuşur. Aradan birkaç gün geçince hanımı kabrine ziyarete gider. Ancak ne görüşebilir ne de konuşabilir. Kocasının dediği gibi konuşup dertleşemediği için üzülür ve bu şekilde kabirden ayrılır. Eşinin başına bir hâl geldiğinden korkar. “Bari onun gibi olan arkadaşıyla konuşayım, bu durumu söyleyeyim” diyerek dedeme gelir ve:

Herhâlde başı selâmette değil. Bir de sen git kabrine bakayım, sana bir şey diyecek mi? der.

Dedem de hazretin kabrine gider, selam verir. Az sonra kabirdeki yatan arkadaşı dedeme şöyle seslenir:

Dünyada pişirdim bir gaflet aşım
Secdeden çekmeyeydim n’olaydı başım

Sorguya başladı musalla taşım
Ben Rabbimi bilmez miyim ya melek!

Ol Hakk’ın bağından çağrıldım bir gün
Yolunda giderken sandım bir düğün
Mezara varınca işittim bir ün

Akıl fikir ayrı düştü ol tenden
Ol ruhum bile ürker oldu benden

Ey beni yaratan, hidayet senden
Ben Rabb’imi bilmez miyim ya melek!

Ol kabir solmadan sıkmaya durdu
Zebaniler gelip gürzünü vurdu

Çok şükür Rabb’im hidayet virdi

Ol nazik tenim de döndü soğene
Hiç elâ gözlerim bakmaz cihane
Yedi gün sorguda kaldım divane

Kaldırdım kafamı sapmaya vurdum
Ruh cesetten ayrılmış kaçarken gördüm
Çok şükür Mevlâ’ya sualin verdim

Sağ yanımdan sekiz kapı açıldı
Hem türaba misk-i amber saçıldı
Yakasız yensiz hulleler biçildi

talib

Kıdemli Üye
Allah Dostlarının her birisinin ayrı birer vazifesi var. İlk defa duydum, bu hazret de ileride iyi olacak çocukların başını okşar, çocukların ahir akibetlerini bilirmiş. Mevla istedikten sonra.. Mana aleminde de bir sistem var yani. Evliyaullahı bilmek imkanımız yok ise da irşad ile vazifeli kişiler biliyoruz ki muhakkak velidirler. Kıymetlerini bilmek lazım. Onu en yakınları bile ancak nasipleri kadar anlar.

Dikkati çeken şu husus ki böylesi mübarek bir zat bile 7 gün sorguda kaldım demiş. Sıkıntılı gelmiş kabir sorgusu. Evliyadan, manevi vazifesi var, fakir olmasına rağmen kendi yemez fakirleri gözetir, ibadetlerini tam yerine getirir, faziletler sahibi ama 7 gün sorguda kaldım der, ya biz ne edeceğiz?...

Semai

Paylaşımcı
Rabbim bizleri Allah dostlarına dost eylesin.. çok güzel bir paylaşım...

talib

Kıdemli Üye
Amin Allah razı olsun. safiritk gençler büyükler aleyhinde abilerinden ablalarndan duydukları çirkinlikleri millete taşırken, insan bunları okuyunca neler var neler diyor. İş göründüğünden çok farklı..

alanyali07

Kıdemli Üye
düşündürücü etkileyici..Rabbim ibret alanlardan eylesin bizi..

talib

Kıdemli Üye
Ol nazik tenim de döndü soğene
Hiç elâ gözlerim bakmaz cihane
Yedi gün sorguda kaldım divane

Kaldırdım kafamı sapmaya vurdum
Ruh cesetten ayrılmış kaçarken gördüm
Çok şükür Mevlâ’ya sualin verdim

Sağ yanımdan sekiz kapı açıldı
Hem türaba misk-i amber saçıldı
Yakasız yensiz hulleler biçildi

Hikem

Kıdemli Üye
Allah Teala bizleri ,kendisinin dostlarını dost bilen, seven kullarından eylesin.Amin

ihvanistanbul

AkhenAton
Ladikli Ahmet Ağa Hazretleri | Kore Savaşına Velilerin Tayyi Mekan Yolu İle Katılışı

muadh

Yasaklı
sayelerinde korenin şimdi yüzde 30 u hristiyan :) abd korelileri afganistan işgaline dahil etti bu sayede.şakaci gavslar

arkadaş tebliğ yapacağımda anlayacak beyin arıyorum

Abd-

Üye
sayelerinde korenin şimdi yüzde 30 u hristiyan abd korelileri afganistan işgaline dahil etti bu sayede.şakaci gavslar

arkadaş tebliğ yapacağımda anlayacak beyin arıyorum
Bayağı zaman olmuş ama buna cevap vermem lazım. Bu mübarek zatların yardımı oradaki müslüman askerlere yardım etmek. Pek çok hatırada görebilirsiniz bunu. Hacı Halis hazretlerine Ahmed Hüdai hazretleri ve Hızır aleyhisselamın yardımı bir örnek mesela. Hacı Halis amcanın etrafı 22 düşman askeri tarafından sarılıyor. O anda Allah ü Teala dan yardım istiyor mübarek. Allah ü Teala nın izni ile Ladikli Ahmed Hüdai hazretleri ve hocası Hızır aleyhisselam imdada yetişiyor. Mevzu budur.
Ayrıca tebliğ yapmayı istiyorsan karşındakine değer vermen lazım.

Havas

Kısıtlı Erişim
Bayağı zaman olmuş ama buna cevap vermem lazım. Bu mübarek zatların yardımı oradaki müslüman askerlere yardım etmek. Pek çok hatırada görebilirsiniz bunu. Hacı Halis hazretlerine Ahmed Hüdai hazretleri ve Hızır aleyhisselamın yardımı bir örnek mesela. Hacı Halis amcanın etrafı 22 düşman askeri tarafından sarılıyor. O anda Allah ü Teala dan yardım istiyor mübarek. Allah ü Teala nın izni ile Ladikli Ahmed Hüdai hazretleri ve hocası Hızır aleyhisselam imdada yetişiyor. Mevzu budur.
Ayrıca tebliğ yapmayı istiyorsan karşındakine değer vermen lazım.

hızır as musa as'a hocalık yapamadıda senin şeyhinemi hocalık yapıyor?

cemaliii

Kıdemli Üye
biz teknolojimizi geliştirmekle uğraşacağımız yerde,hep erenlerden evliyalardan savaşlarda medet umuyoruz.tamam inkar etmiyoruz olmayacak birşey değil,ancak bir olay varsa,bunu bin yapıyorlar.sahte şeyhler ve çakma müridleri hemen bu olaylara taraftarr toplamak adına yenilerini ekliyorlar.sahi peygamber bedirde uhudta neden savaştı? neden kılıç salladı ve neden dişi kırıldı?

Abd-

Üye
biz teknolojimizi geliştirmekle uğraşacağımız yerde,hep erenlerden evliyalardan savaşlarda medet umuyoruz.tamam inkar etmiyoruz olmayacak birşey değil,ancak bir olay varsa,bunu bin yapıyorlar.sahte şeyhler ve çakma müridleri hemen bu olaylara taraftarr toplamak adına yenilerini ekliyorlar.sahi peygamber bedirde uhudta neden savaştı? neden kılıç salladı ve neden dişi kırıldı?
Peygamber efendimizden sıradan birisi gibi bahsetmeniz hoş olmamış. Peygamberimiz vs deseniz daha hoş olurdu bence.

Abd-

Üye
hızır as musa as'a hocalık yapamadıda senin şeyhinemi hocalık yapıyor?
O kıssanın neresinden hocalık yapamamayı çıkardınız merak ettim. Asıl Hızır alesyhisselamın yaptıklarını Hz. Musa anlamlandıramıyor.

Abd-

Üye
Şu son zamanlardaki savunma ve havacılık sanayiindeki ilerlemeleri incelerseniz kıpırdanmaya başladığımızı görürsünüz. Altay, ankaa,Hürkuş, Göktürk, Milli Savaş uçağı projesi, JSF,Arma, Ural hangisini sayayım.

cemaliii

Kıdemli Üye
Peygamber efendimizden sıradan birisi gibi bahsetmeniz hoş olmamış. Peygamberimiz vs deseniz daha hoş olurdu bence.

evet biz müslümanların bir yanlışıda budur,manayı anlamak yerine kelimelere takılırlar.ben çoğu zaman hz.muhammed diye bahsederim.fakat s.a.v falan veya başka birileri için r.a veya veliler için k.s gibi birçok süsleme vs şeyler kullanmam.bana samimi gelmiyor.birşey anlatacağım radiyallahu anha kuddise sirruhu falan demekten gına geliyor,asıl anlatacağım meselenin tadı kaçıyor,sıkıcı oluyor,hemde hiç samimi gelmiyor çok yapmacık geliyor.ama bunları kullananlara bundan zevk alanlara,huşu duyanlara saygım var.ancak ben kullanmıyorum.

cemaliii

Kıdemli Üye
Şu son zamanlardaki savunma ve havacılık sanayiindeki ilerlemeleri incelerseniz kıpırdanmaya başladığımızı görürsünüz. Altay, ankaa,Hürkuş, Göktürk, Milli Savaş uçağı projesi, JSF,Arma, Ural hangisini sayayım.

evet doğrudur,fakat gittikçe katı müslüman anlayışına bürünüyoruz,hem devlet olarak,hem millet olarak.onların çoğu daha önceden projelendirilmiş şeyler.böyle giderse galiba onlar son icraatlarımız olacak.artık devlet olarakda millet olarakda din devleti kıvamına doğru gidiyoruz.devletin eğitim politikası artık sadece din derslerine yönelmeye başladı.tıpkı kanuni döneminden itibaren astronomi fizik kimya matematik vs gereksiz görülüp,kelam fıkıh akaidin öne çıkmasına benzetiyorum.oraya doğru gidiyoruz.

Abd-

Üye

evet biz müslümanların bir yanlışıda budur,manayı anlamak yerine kelimelere takılırlar.ben çoğu zaman hz.muhammed diye bahsederim.fakat s.a.v falan veya başka birileri için r.a veya veliler için k.s gibi birçok süsleme vs şeyler kullanmam.bana samimi gelmiyor.birşey anlatacağım radiyallahu anha kuddise sirruhu falan demekten gına geliyor,asıl anlatacağım meselenin tadı kaçıyor,sıkıcı oluyor,hemde hiç samimi gelmiyor çok yapmacık geliyor.ama bunları kullananlara bundan zevk alanlara,huşu duyanlara saygım var.ancak ben kullanmıyorum.
Bunun zevk almakla bir alakası yok bence. Saygı göstermek amaç Saygıyı göstermedikten sonra onları söylemek zaten garip.

cemaliii

Kıdemli Üye
Bunun zevk almakla bir alakası yok bence. Saygı göstermek amaç Saygıyı göstermedikten sonra onları söylemek zaten garip.

hayır bunun saygı olduğunu düşünmüyorum.hz. kelimesi saygı olarak yeterlidir bence.zaten islamı merasim dini haline getirdik güya saygı vs diyerek.abdest alacaksın kuran okuyacaksın,kırk tane kural uydurmuşlar,yok kıbleye döneceksin,yok yere oturup diz çökeceksin vs.böyle birşey yok.bunları saygı adı altında sokmuşlar,zorlaştırdıkça zorlaştırmışlar,sonra bunlar yapılmazsa olmaz,,farz statüsüne yükselmiş,yapmayanlar kerih görülmüş,neredeyse dinden çıkarılmış,vs.sonradan saygı adı altında çıkarılan şeylerle dini merasim ve zorluk dini haline getirmişler.