LÂ Mevcuda İllallah

zelal

Asistan
LÂ MEVCUDA İLLALLAH

Halk’eden,Yaradan "Bir" dir, "Tek"dir.. Gaye Yaradan’a varmaktır, gaye ve hedef “Tek” de buluşmaktır. Gaye ve hedef “Tek” ise, ayrılığa düşmek nedendir? Gaye ve hedef “Tek” ise, ayrılığa düşmek gaflettir. Allah’a giden yol birdir. Rabb’e giden tek..ikiliğe düşmek nedendir? İkilik, gaflet ve delalettir. Biz demek var iken, ben sen demek ikiliktir. Ayrılık yolda değil, senin düşüncelerindedir. “Bir” yaradan ve yaratılanı temsil eder, ikisi de “Tek” dir..ayrılık senin izanındadır..Yaradan da, yaradılan da O’nun kendisidir. Demedi mi peygamber Mirac’da, perdeler kalktı, sırlar ifşa oldu, baktım ki perde arkasında, nur ile bakar Muhammed..

Birlik sırrına kaç kişi erdi? İkilikte sır bulunmaz, iki kişinin bildiği de sır olmaz, sırlar O’nu her şeyde görenindir, sırlar yolları bir edenindir.

Ben’lik varsa sırra mahzar olmak zor, benden, senden geçip varmalı bize, işte o zaman sırlar bir bir açıklanır size..

Din, ayrılık değil..birliğe uzanan yoldur. Din, Hakk dininin ışığıdır..ışığı bulmuşsa kişi, gayeye ulaştıran yol ne güzel aydınlanır..

Dinler bir olmalı, kaynağı tek..dinler araç olmalı, hedef ise “Bir”..

Dinler ağacın dalları gibidir. Gaye ve hedef “Tek” ise, dallara bak hepsi gövdede birleşir. Dallar gövdenin sebebidir, gövde ise dalların..Hedef birlik ise, iyi bak, o zaman hepsi birliktedir. Dalı ayrı düşünürmüsün ağaçtan, ya da dalsız bir gövdeye ağaç mı dersin?

Ey insanoğlu neden abes düşünürsün? Sen dal isen gövde “Tek”dir..

Sen kul isen, gövde “Bir” dir.

Sonra bir bak geriden de, gör o sırrı..dalıyla, gövdesiyle..o ağaç ne güzeldir..

Düşün biraz düşün de “Bi-llahi” sırrına erenlerden ol..

Doğru izafidir, doğru değişir, doğru yarın yanlış olur, tek doğru “BİR” dir.

Yanlış izafidir, yanlış değişir, yanlış yarın doğru olur, tek yanlış İKİ’likdir.

Ben demeyi geç, sen demeyi geç, hatta biz demeyi de geç..sırra er de yalnızca O’de..

“LÂ Mevcuda illallâh” sırrına er de, O’dan başka bir şey yok..de..

Gör basiret gözüyle O’nu ikilik bulmadan…

Sonra sus..sus ve dinle..sana söylenen sözü..sus ve dinle sana verilen sırrı..anla ki..sana tüm yaratılanlar hep bir ağızdan söylesin..

alıntıdır

dayi

Profesör
Allahuekber..zelal kardeş buraları üçüncü kat..Meratibi ZAT..bu katta salik görür her şeyi HAK..her nereye baksa ''O''dur artık..hiç renk yoktur herşey bembeyaz..''O''beyazın içinde vardır her renkten kararınca az az..ZAT-I Muhterem olmuştur o kişi yapmaz artık naz..artık onda daimdir NİYAZ..:shake2[1]:

HU..

müttaki

Profesör
eyvallah zelal kardeş ağlattın bizi akşam akşam .

M

Murat Sâki

Guest
“lâ mevcude illâ hu” cümlesinde ifadesini bulan bir tasavvuf meşrebi.

Felsefecisinden materyalistine kadar geniş kitlelerin dikkatini çeken ve bunların her birince değişik yönlere çekilen bir garip ekol.

“lâ mevcude illâ hu” demek için çendan belirli bir mertebe kat etmek gerekir. Peki bu maneviyate ulaşmadan bu kelimeyi terennüm etmek doğrumudur asıl önemli olan nokta bu bence.

dayi

Profesör
Terennüm ede ede ede öğrenilecek kardeşim..Zikirden maksat dudakta terennüm..kalbde Kemalat..korkmamak gerekir..Her şey ''O''demekten..aksini söyleyen varsa yazssın buraya ''O''ndan başka Mevcudun adını..bizlerde öğrenelim..

zınar kardeşim..Mutlak Mevcud Allahtır..ve her şey ''O''nun Varlığından VAR olmuştur..:)..

HU..

hirahos

Kıdemli Üye
:D

Aşk, muhabbet, nefsi cihad, canhıraş bir mücadele ve ayıklık çabası olmadan; kısaca sa'ysiz ele geçen manaların devamı ve bekası olmaz..

Ele geçer, ama çoğunlukla bir kaç günde kaybolur gider.. Bunlar hal olarak kalmaya; yanisi gelip geçmeye mahkumdurlar.. Buz üzerine yazılan yazılar gibidir.. Azcık bir sıcaklıkta erir giderler.. Manaların makam olması; yanisi kalıp oturması için ise hizmet ve himmet gerekir..

Bu manaların bekası için, dilde kulakta sürekli tekrar etmesi de çok faydalı değildir.. Bu tekrarlar bir nebze manaya ısındırabilir; o kadar...

En babayiğid insanların bile zamanlarca elde edebildiği manaların yazılarak ve okuyarak ele geçeceğini düşünmüyorsunuzdur inşallah..

Kelam-ı Kibardır:

"Söz ile kalbe doğmaz ledünni
Bütün azaların dil olmayınca
Nefs-i Emmarenin bilinmez fendi
Gönül şehri Bahr-i Nil olmayınca
"

(Söylemekle dinlemekle Ledünni ilmi öğrenilemez.. Şart ki Allah aşkı bütün gönlünü doldurmuş; damarlarından bütün hücrelerine yayılmış olsun.. Ledünni ilmini tahsil için bu hale gelmek icap eder.. Bu haldeyken Allah'ın feyzi, Ehil kanalından Nil Nehri gibi gönlüne akar da gönlünü bir deryaya çevirir.. Bir hazine birikir gönlünde böylece.. O hazine ile gizli hazineye ulaşırsın.. Bu zamana kadar da Nefsinden emin olmak; yani Nefs-i Mutmainne kalasına girmek yoktur..)

hirahos

Kıdemli Üye
İnsan, "La Mevcuda İllallah" makamına ulaşmadan "Allah'tan başka mevcut, varlık yok" derse küfre düşer..

"La Mevcuda İllallah" makamı ise Hakikat aleminindir..

Daha önce Şeriat var.. Tarikat var..

Bunları tamamıyle anlamadan, yaşamadan o makama da ulaşılamaz..

Şeriati olmayana, tarikatten bir adım dahi yer vermezler.. Tarikati olmayana da Hakikatten bir adım dahi yer vermezler.. Hakikatin bilgilerine ulaşabilir ama, makamlarına asla.. Tıpkı, bir şeriat ehlinin Tarikat hakkında malumat sahibi olsa da onu yaşamaması gibidir..

"La Mevcuda İllallah" makamına ulaşınca, Nefs-i mutmainne ile Ruh-i Revani mertebelerini kazanmışsındır..

Yani, dünya, ahiret, makam, keramet bütün arzularından geçip Allah'ı isteyen bir nefis ile İnsan-ı Kamil'de fani olmuş ruh..

Tekrar edelim ki:

Bu makamlara ulaşamamış kimseler "La Mevcuda İllalah" diyorsa onu yalancılardan sayarlar.. Sözüm; konu sahiplerine değil; bu durumda olanlaradır..

"Yalan söyleyen ise bizden değildir!"

müttaki

Profesör
hirahos kardeş.. kim kimden bilinmez

kişinin Benliği oldukça yani La ilahe illallah demedikçe halinde kendi varlığıda yalandır ve kelime-i şehadetide yalandır... aslında doğrudur da Halinde olmayan şeyi söylemiş yalan söylemiş olur...

bu yüzden kendi mevcutluğumuz yalan iken söylediğimiz la mevcude illallah sözününde bir hükmü yoktur...

ama söylenmeden duyulmadan paylaşılmadan da yaşanılmıyor maalesef...

dayi

Profesör
Yazdıklarınız baştan sona doğrudur..yaşamayan anlatamaz..kitaptan okuyup anlatan hemen sırıtır..satırdandır yazdıkları..ilimdir...fakat sadr,dan yazanın yazdıkları yaşadıklarıdır..tesiir eder ve okuyucusu vardır..dendiği gibi..buradanda iki üç paragraf yazıyla anlatılacak gibi,vede anlaşılacak gibi değildir..

hirahos..kardeşim..Allahtan başka mevcud yoktur diyen küfre düşmez..''O''nun mevcudiyetinin aydınlattığı kişi artık İNSAN olmuştur..YALANLA,efsaneyle işi olmaz..

Şeriat..tarikat..geçilmiş..maşallah hakikate varılmış..hirohos kardeşim..mübarek olsun..La Mevcude İllalahu makamının Hakikat alemine ait olduğunu yaşayarak görmüşsünüz..Allah bizlerede nasip eder inşallah..:)

dayi

Profesör
yegen..sanada teşekkür edeceğim fakat butonun yok:shake2[1]::D

müttaki

Profesör
ben sana teşekkür ettiğimde sen bana teşekkür etmiş olurmusun dayım :clap2:

dayi

Profesör
Evet..Efendisini öven aslında kendini övüyodur..:shake2[1]:..yegen..kimse anlıyomu yazdıklarımızı acaba..:eek:fftp:

HU..

müttaki

Profesör
kendiside benliği değildir çünkü övgü Allaha mahsustur.. Hamdu senalar olsun

kimsesiz bir garipse anlar.. kimsesi varsa anlamayabilir :eek:fftp:

mesela bazen seni anlamıyorum dayım :D demekki benliğim var hala onu kimse kabul etmiş ona mevcutluk vermişim .

AşK_€r

arabeskçi
Evet..Efendisini öven aslında kendini övüyodur..:shake2[1]:..yegen..kimse anlıyomu yazdıklarımızı acaba..:eek:fftp:

HU..

dayım evet anlayanlar var:O bu dediğini anlıyorum.

ama bazende ne demek istedi bu day yaw diyorum

sevgilerimle dayıcığım

hirahos

Kıdemli Üye
hirahos..kardeşim..Allahtan başka mevcud yoktur diyen küfre düşmez..

:D

Dayi'm, yaşamıyorsa ve bu kelamı söylüyorsa küfre düşer..

Tarikatin kelamı, Şeriat ehline yaşamadan söylerse vabaldir..

Hakikatin kelamı da yaşamadan, o makamlara ulaşmadan söylüyorsa Tarikat ehline dahi vebaldir..

Kaldı ki herkesin diline düşecek kelamlar değildir bunlar.. Tehlikelidir..

Dayi'm, Hakikati yaşadığımı öne sürmüşsün.. Böyle bir iddiam olmadı haşa.. Ama, Hakikat Ehli olanı da görmedim desem yalan olur.. Bu yazdıklarım da O'ndan öğrendiklerimdi..

Haklı olarak vurgulamışsın..

Evvel "La Maksude İllallah"..

Sonra "La Mevcude İllallah"

Kalbinde, en küçük bir arzusu dahi kalmış olan "La Maksuda İllallah'a" dahi gelememiştir ki nerde kaldı "La Mevcuda İllallah"..

Mürşid-i Kamil olmadan kalbini arzulardan beri kılacağını sananlar ise sadece aldanmış olanlardır..

Şeriatsiz Tarikat, Tarikatsiz de Hakikat olmaz.. Her Hakikate ulaşan da Marifetullah'a ulaşıp Arif olacak değildir!

Sözümüz ehline malumdur..

Zamanında, bazı idraklerin söylenerek, dinlenerek, paylaşılarak elde edilebileceği serabına ben de kapılmıştım.. Çarkın çemberi öyle olmadığını bana bir güzel öğretmiştir..

Geçmeyenler bilmez Çark-ı Çemberi
İçmeyenler bilmez Ab-ı Kevseri
Bir gece Pirimden aldım haberi
Mekan vardır la-mekandan içeru

M

Murat Sâki

Guest
peki Namazda söylenen dualar indirilen hatimler yaşanmıyorsa küfürmüdür :thinking:

Namaz ile kıyas etmek yakışıksız olur. -Bu konuda ilerde daha açık bir yazıda yazabilirim-

Diğer mevzularını dostumuz; hirahos açıklamış.

müttaki

Profesör
Namaz ile kıyas etmek yakışıksız olur. -Bu konuda ilerde daha açık bir yazıda yazabilirim-

Diğer mevzularını dostumuz; hirahos açıklamış.

peki o zaman neden vay o namaz kılanların haline.. onlar kıldıkları namazdan gafildirler buyurulmuş...

bizim halimiz küfürdür sözümüzün küfrü halimizden gelir..

teslimiyet bu yüzden gerektir.. sözlerimi değil halimi sana teslim etmeye niyet ettim ya Rabbi denir ve Allahü ekber denilir iki el kulağa kadar kaldırılır bayanlarda göğse kadar... bu ikiliğimle sana geldim Ya Rabbidir...

ilk rekat... kıyam rüku ve secde... efallerini sıfatlarını ve mevcudiyetini teslim etmekdir.. burada benlikten ölünür sonra ikinci rekata kıyam edilir.. Dirilme makamı

ikinci rekatta da kıyam rüku ve secde vardır.. Allahın efallerini sıfatlarını ve mevcudiyetini donanmak giyinmektir

ilk rekat ölmek ikinci rekat var olanda var olmakdır.. sonra var olanın varın huzurunda son oturuşu... ettahhiyatü.. Allah ile Muhammedin Muhabbeti kulun şehadetidir...

bunları anlatır ama bunu yapanlar harekette Halde yapmış olmazlar...

hirahos dostumuzun söylediklerine katılıyoruz... şeriat şeriattekiler içindir tarikat tarikattekiler için marifette marifet sahipleri için...

ama bunlar konuşulmaz ise eğer anlatılmaz ve üzerinde tefekkür edilmez ise sözümüz imanlı olabilir ama Halimiz hep küfürde kalır...

dayi

Profesör
HU..yegen:)..

Bak şimdi şuraya Allah aşkına..dayı yazmış İÇinden geleni..fakat karşıdaki kardeşinin yaklaşımı na..ne diyor..her kelimesinin peşinden bir olumsuzluk takısı..yapmadıysa..etmediyse..yani akıllar kabul etmiyor..yazanın yaşayabileceğini..bırak yaşayabileceğini..bu sözlerden korkuyor..korkusu neden..günaha girmekten..vebal altında kalmaktan..

Kardeşlerim KORKU VE ŞÜPHELERİNİZİ yenmeden İMAN edemezsiniz..ne kendinize nede Mürşidinize..

hirahos..kardeş..bulmuşsun,bak birde güzel şeyler üflenmiş kulağına..neden bırakırsın peşini o Kamil abinin..bizi buldular..bataktan çıkardılar..ömrümüz oldukça bırakmayyız onun eteğini..hem anlatırlar...hem yaşatırlar..hem bide okkalayıp dartarlar..ne halde derviş dayı..derviş yegen diye..buralara yazıp çizdiklerimizide okur hatalarımızı söylerler..bizim Kamil Abiler teknolojiyi iyi kullanırlar..sen takma kafana kardeşim benim:shake2[1]:..yaşamayana yazdırmazlar..yatsıda lambasını kapatırlar..yatsıya kadar bile yakmazlar mumunu yaşamadan..kendi aydınlanmadan aydınlatacağım diyenin..rahat ol..dayın hesabını her gece verir..yani günlük Z raporunu alır:)..o yüzden YARİ ile arası pek hoştur..:D..

Yarabbi..senden başka VARLIK,NURUNDAN başka aydınlık,AŞKINdan başka Sevdalık yok..bilirim..sende bizi SEVERSİN..:)

HU..kardeşler..uzatmanın gereği varmı bilmiyoruz..fakat şöyle desek olurmu acaba..

Bu yazdıkları dayının Rüyasıdır..yani dayı rüyada hirahos kardeş..rüya anlatınca günah sevap olmaz..rüya görüncede sevap günah olmaz..neticede rüya işte..

HAYAT bir Rüya..gördüğümüz Rüyayı tabir etmeliyiz..:eek:fftp:

HU..