LÂ Mevcuda İllallah

zeygue

Aktifleşmemiş
bu yukarda yazılanlar önceden yoktu... kimse var diyemez dimi... şimdi bu kelamı sen mi yarattın! senden mi bilmeliyim yoksa Allahtan mı... halik olan Allahtır zeygue ben kelam yazdım sanıyor.. Kuranda da Alemlerin Rabbi Allah dilemeden siz dileyemezsiniz demiyor mu?

kaza ve kaderin Allahtan geldiğine inanmak.. imanın şartlarından

bir katil geldi adamın birini öldürdü... katil mi öldürdü mübit olan Allah mı?

bu örnekler çok uzar gider...

Yukarıdaki yazıları ben yazdım.Allahın izniyle yazdım.Allah izin vermeden yaprak kımıldayamaz.
Allah dilememizi dilediği için diliyoruz.Bu dileme hürriyetini Allah vermiştir bize,bu yüzden de sorumluyuz.Bu ayette şae kelimesi kullanılıyor.Erade kelimesi kullanılmıyor.Bu ikisi farklıdır.Erade kelimesinde zorunluluk vardır.Şae izin vermek onaylamak anlamları vardır.
Yarın inşaallah(=Allahın izniyle) şunu yapacağım.gibi.
Katil meseleside aynıdır.Katil öldürmüştür suçludur,cezasını çekecektir.Muhakkaki Allahın izniyle olmuştur,Allahın zorlayıcı bir iradesi söz konusu değildir.
Kadere(alın yazısına) iman diye bir şey olamaz.Çünkü Kuranda alınyazısı anlamında bir kaderden bahsedilmemektedir.Kadere kelimesi,güç yetirme,kudret,ölçü,takdir vs. anlamındadır.Alın yazısıyla hiç bir alakası yoktur.

müttaki

Profesör
demek sen yazdın sen kelam ettin ... yani olmayan bir şeyi Allahın izni ile yarattın yoktan var ettin :)

Kadere(alın yazısına) iman diye bir şey olamaz.Çünkü Kuranda alınyazısı anlamında bir kaderden bahsedilmemektedir.Kadere kelimesi,güç yetirme,kudret,ölçü,takdir vs. anlamındadır.Alın yazısıyla hiç bir alakası yoktur.

sayın zeygue... yazınız şu misali getirdi aklımıza

kamburun biri perşembe günü hamama gitmiş.. içerde cinler çarşamba çarşamba çarşamba diye zikrediyorlarmışş... neyse kambur da onlara katılmış çarşamba çarşamba çarşamba....

cinlerden biri liderlerine gidip olayı anlatmış.. kambur bir İnsan geldi efendim demiş.. efendisi ne yaptı gelince demiş.. oda bizimle zikretti demişler efendileride kamburun kamburluğunu almış...

neyse adam dışarda gezerken başka bir kambur arkadaşına rastlamış... arkadaşı sormuş nasıl kamburdan kurtuldun diye... o da anlatmış.. perşembe günü işte şu hamama gittim orada cinler zikrediyorlardı bende onlarla beraber zikrettim aldılar kamburumu

öbür kamburda gitmiş perşembe günü aynı hamama bir yere yerleşmiş... cinler yine zikirde çarşamba.. çarşamba.. çarşamba... kambur çıkmış ordan demişki bugün çarşamba değil ki perşembe yanlış zikrediyorsunuz...

neyse cinlerden biri durumu anlatmış Efendisine.. efendiside O'na bir kambur daha yükleyip yollamış...

bazen bizim bildiklerimiz doğru kabul ettiklerimiz kamburluk yaparda yine de inat ederiz kamburluğumuzda iyice kamburlaşırız ...

-------------------------------------------------------------

kader... kendini bilmeyen İnsan için o kadar kabullenilmesi zor birşey ki... alın yazısı değil demek kendini bilmemektir .. kendini bilmeden kadere iman ettiğini sanmakda gaflettir

Arifane

Profesör
arifane

sevgili dostlar la mevcude illallah rabıtasını güzel işlemişsiniz yani buraya tevhidi zat meratibi denir hakta yok olmak denir. bir de hakta var olmak var birde bu bölgeleri lezzetine varsak ne hoş olur . canlar

zeygue

Aktifleşmemiş
sevgili dostlar la mevcude illallah rabıtasını güzel işlemişsiniz yani buraya tevhidi zat meratibi denir hakta yok olmak denir. bir de hakta var olmak var birde bu bölgeleri lezzetine varsak ne hoş olur . canlar

la mevcude illallah
rabıta
hakta yok olmak
Allaha ulaşmak......

bunlar kuranda olmayan kavramlar.nerden çıkarıyorsunuz bunları. :confused1[1]: