Kutup Ayıları Neden Beyazdır?

Belirli bir bölgede besin zinciri bozulmuş ise orada yaşayan canlılar besin bulabilecekleri yerlere göç ederler.(Tıpkı Türklerin kuraklık nedeniyle orta asya dan göç etmesi gibi)

Kutup ayıları da büyük olasılıkla böyle bir yerleşim yerinde yaşarlarken besin zincirleri bozuldu ve kimisi kutuplara kimisi başka yerlere göç ettiler.

Kutuplara geldiklerinde çeşitli renklerdeydiler.Ya da hangi bölgeden geliyorlarsa o bölgenin kendilerine avantaj sağlayacak renklerini taşıyorlardı.

Doğada sadece siz beslenmezsiniz,sizinle beslenen sizi avlayan diğer hayvanlar da vardır(insanı avlayan hayvanlar da var,vardı)

Her taraf karla kaplı,soğuk.

Zamanla beyaz ve soğuk ortamda renkli tüyleri olanlar kurtlara daha kolay yem oldular,çünkü beyaz ortamda göze çarpıyorlardı.Aynı zamanda renkli tüyleri olanlar avlarına göründüklerinden avlarına yaklaşamadan avlar ellerinden kaçıyordu,beslenemiyorlardı.

Yağ tabakası ince olan,kılları az olan ayılar da soğuğa yenik düşüp öldüler.Binlerce,yüzbinlerce yıl sonra;

Sadece beyaz ve çok tüylü,yağlı derileri olanlar hayatta kalabildi,genlerini bir sonraki kuşağa aktarabildi,diğerleri yok oldu.

Biz buna doğal seçilim diyoruz.

İşte beyaz kutup ayısının neden beyaz olduğunun hikayesi.

HuBeyB

Asistan
bilemiyorum bu fazla inandırıcı gelmedi bana ama :)

essay

Üye
yanlış anlamadıysam ayıların tek tür olduğunu yeryüzüne sonradan dağıldıklarını ve ortamlara göre özellikler kazandıklarını söylüyorsunuz...

yani ortama göre evrim geçirdiler diyorsunuz?

(bana kutup ayılarından önceki ayılara ait bir fosil gösterebilirmisiniz yoksa henüz havalar kutuplarda ısınmadığından araştırma yapılmadı mı? ) :)

yani ayılar geldiler bir kısmı telef oldu bir kısmı da mükemmel bir tasarım gibi doğanın evrimine uğradı diyorsunuz?

gelirken dayanıkla olmadıkları kesin ve bir ayının yaşayış tarzı belli mesela en basitinden neden hepsi telef olmuyor da bir kısmı telef olup bir kısmı da (mesela ayaklarında ki oyukların oluşturduğu vakum sayesinde buzda mükemmel bir şekilde yürüyen) birer yaratık haline geliyorlar...

Kutup ayısı yerine kutup tilkisini de koyabilirsiniz o da beyazdır.Ayılar tek tür demiyoruz,onlarca ayı çeşiti vardır.
Başlangıcından beri olan canlı(bitki,hayvan)çeşitlerinin %97'si değişen ortama uyum sağlayamadıkları için yok olmuşlardır.

H

hod-ray

Guest
Kutup ayılarının beyaz olması da evrimle alakalı değildir..Doğal seçilimde güçlü olan hayatta kalır...Diğerleri de ölür,evrim geçirmez...Yukarıda da öyle yazıyor zaten ama diğer konuda böyle söylediğiniz için söylüyorum...

Doğal seçilim evrimi açıklayan en büyük ve çürütülememiş bilimsel teoridir.
Doğal seçilimsiz evrim olmaz.

Kutup ayılarının ,tilkilerinin neden beyaz olduğunun açıklamasını beğenmediyseniz siz açıklayın.

Kutup ayıları neden beyaz renklidir?

H

hod-ray

Guest
CultureClub' Alıntı:
Doğal seçilim evrimi açıklayan en büyük ve çürütülememiş bilimsel teoridir.
Doğal seçilimsiz evrim olmaz.

Kutup ayılarının ,tilkilerinin neden beyaz olduğunun açıklamasını beğenmediyseniz siz açıklayın.

Kutup ayıları neden beyaz renklidir?
kardeş...sen de yazmışsın zaten
Zamanla beyaz ve soğuk ortamda renkli tüyleri olanlar kurtlara daha kolay yem oldular,çünkü beyaz ortamda göze çarpıyorlardı.Aynı zamanda renkli tüyleri olanlar avlarına göründüklerinden avlarına yaklaşamadan avlar ellerinden kaçıyordu,beslenemiyorlardı.

beyaz ayılar zaten varmış diyorsun..sonra sadece beyazlar kalmış,zamanla renkli kutup ayıları diğer hayvanlara yem olmuşlar diyorsun...Homozigot beyaz ayılardan tabii ki beyaz ayı doğar..Bu evrim geçirme değildir...REnkli ayılar elenerek soyları tükenmiş,güçlü olan beyazlar da çoğalmışlardır..bunu sen söyledin..bu evrim değildir.

essay

Üye
Ayılar tek tür demiyoruz,onlarca ayı çeşiti vardır.

geçmeyelim evet şimdi tek tür değiller benim inancıma göre de hiçbir zaman tek tür olmadılar... peki temelde tek tür olduklarına mı inanıyorsunuz?

H

hod-ray

Guest
her doğal seçilim bir evrim değildir..Bu renk olayının enzimlerle alakalı olduğunu biliyorum ben..Soğukta ve sıcakta çalışan enzimler farklıdır...bu da gayet bilimle ispatlanmış bir şeydir..

Hod-Ray yazıyı bir defa daha okuyun.

Essay bilerek kaşımaya devam ediyor.Açık açık ne demek istiyorsanız yazabilirsiniz,imalara gerek yok.

essay

Üye
hayır son derece açık yazıyorum... siz evrime inanan bir insan olarak ayıların ilk evrim halleri nasıldılar bunu bize açıklarmısınız...

kutup ayıları ile ilgili araştırmalarım sürüyor siz sadece sorduğuma cevap veriniz...

ayılar kutuplara ya da başka yerlere göç etmeden önce nasıldılar ben bunu merak ediyorum...

Bunu burda açıklamak zor.Evrimi anlamak için

Biyoloji,antropoloji,paleontoloji,kimya,fizik,sosyoloji gibi bilimleri az da olsa biliyor olmanız gereklidir.

Çünkü "ol dedi"oldu demek kolaydır,zor olan nasıl olduğunu açıklamaya çalışmaktır.

Site sahiplerinin izni ile bu durumda ya bizim siteden link vermek zorundayım ya da uzun yazımı buraya asmak zorundayım,kararınız nedir?

essay

Üye
site sahiplerinin fikrini bilemem ama ben burada konuşalım isterim yalnız ben sizden evrimin tarihini evrimi felan istemiyorum sadece ve sadece sorduğum bir soru var

kutup ayıları ya da diğer ayılar göç etmeden önce tek tip tek türmüydüler?

Sorduğun sorunun cevabına ait ip uçları o yazıda var.Bu tür uzun fikir yazıları yazılınca malum propaganda damgası yiyor.

site sahiplerinin cevabını bekliyorum.

Tek tür ,tek tip değildiler,hangi ayı nerde yaşıyorsa oraya uyum sağlayan renklere sahiptiler.

yazıyı bir defa daha okuyun.

essay

Üye
evet tekrar okudum... Yani daha önce de beyazdılar diyorsunuz... pekiii

bilimfeneri.gen.tr' Alıntı:
kutup ayilarinin postu aslinda beyaz degildir. seffaf dir. yani isigi oldugu gibi gecirir.

derileri ise koyu renklidir ve tuyler tarafindan absorb edilip heba edilmeyen isigi bir guzel emerler ve bizim ayicik da isinir.

bu da kutup ayıları ile ilgili bir yazı
Insanoglu, binlerce yildir Arktik bolgelerde yasayan hayvanlarin soguga olan direnclerini hayranlikla takip etti ve bu direnci, izolasyon yetenegi olan kurk ve kalin yag tabakalarina bagladi. Bu bir sekilde dogru aslinda; isiyi o kadar iyi tutuyorlar ki, kizilotesi kameralarda sadece sicak nefesleri gorunuyor!
Fazlasi da var! Bu sir, kurkun mikroskobik yapisinda sakli. Ilk ipucu, Arktik memelilerin UV isinlarini emebilmelerinin gozlemlenmesi oldu. Beyaz Arktik foku ve kutup ayisinin UV fotograflarinda, "karanlik vucutlar" cikti ortaya; kar, UV isinini yansitirken kurk, UV isinini emiyor. Boylece, cevredeki sicaklik sifirin cok altinda oldugu zamanlarda bile Gunes'den isi cekmek mumkun olabiliyor.
Bu kurkteki tuyler, gunes enerjisini isiya donusturen bir yapiya sahip. Tuy, aslinda beyaz degil; seffaf. Bu fiber sutunun merkezi puruzlu ve gelen isigi butun yonlere dogru rastgele saciyor. Bu ozelligi, insan yapimi fiber optik kablolarin ozelligine benzetebiliriz.
Once fiber optik kabloyu gozumuzde canlandiralim. Siseden icmek istemedigimizde kullandigimiz kamisin kilometrelerce uzun olanini dusunelim ve ic yuzeyin tamaminin bir ayna ile kaplandigini hayal edelim. Simdi bir ucundan baktigimizi dusunelim. Kilometrelerce uzakliktaki arkadasimiz diger ucuna isik tutarsa, kamisimiz kavisler olusturmus olsa bile, bu isik ic yuzeyde yansiya yansiya bizim gozumuze gelecektir. Hatta isigi acip kapatirsa, Mors alfabesi ile haberlesmek mumkun olacaktir.
Iste, tuy yapisini inceledigimizde benzer bir mekanizma ile karsilasiyoruz.
Bu ic yansima, isigi ayinin koyu renkli olan derisinin yuzeyine iletiyor. Boylece, ~%95'lik bir verimlilikle UV yayilimini isiya donusturmus oluyor.

Hayır demiyorum

"Kutuplara geldiklerinde çeşitli renklerdeydiler.Ya da hangi bölgeden geliyorlarsa o bölgenin kendilerine avantaj sağlayacak renklerini taşıyorlardı."

İki paragraf yazıyı okumuyor musun?okuyup anlamıyor musun?
Yoksa amacın sadece HY sitelerinden buraya yazı asmak mı?

birisi

Üye
Tamamen saçma birşey.

peki kutup neden beyaz? Kutup, başka şeler den korunmak için mi beyaz yapmış kendini?

Kar neden beyaz? Ateşten korunmak için mi beyaz etmiş kendi kendini?

Neden senin insanların kutuplara uyum sağlayamamış? Neden kutupta yaşayan eskimolar da da kutup ayılarında olduğu gibi derin yağlı bir deri ve beyaz kıl yok? Yoksa insanlar tam olarak evrimleşemediler mi?

Saçma sapan şeyler bunlar.

Allah'ı reddedince böyle şeylere kılıf bulmanız gerekiyor. Sizde haklısınız

Enes

İhvan Forum Üye
peki sevgili CC kutup ayılarının beyaz olması dinsizliğe ne gibi bir avantaj sağlıyor :)