Kürtstar Başlıyor

TakVa

Ordinaryus
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Tepkime puanı
79
Puanları
0
Bir süredir medyada sık sık haber olan Kürtçe şarkı yarışması nihayet başlıyor.

Kanalda fragmanları yayınlanmaya başlayan yarışma için yurt içinde 7, yurt dışında ise 3 merkezde seçmeler yapılacak. Yarışmanın eleme bölümlerinin sunuculuğunu Özlem Taş üstlenecek.

Ana yarışmanın sunuculuğunu ise kanalda daha öncede program yapan Acar Filiz yapacak. Jüri üyeleri için bir hayli seçici davranan TRT 6 Nihat Doğan, Yekbun Civak ve Suriye'de yaşayan ve Kürtler arasında bir hayli popüler olan Said Yusuf'ta karar kıldığı belirtiliyor.

Eleme turlarının jüri üyeliği için ise kanalda Qada Erbane isimli programını başarı ile sunan Diyarbakırlı sanatçı Kadir İpek ve TRT 1 de yapılan Sen Türkülerini Söyle yarışmasında birinci olan ve TRT sanatçısı olarak çalışmaya başlayan Şehmuz Esenkuş yer alıyor.

Yurt içinde İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Van,Diyarbakırve Nusaybin, yurt dışında ise Stocholm, Erbil ve Köln de ön elemeler yapılacak.

Büyük bir iddia ile yol çıkan kanalın iç yapımı STRANA XWE BÊJE (Sen Türkünü Söyle) ile yeni bir starlar aranacak. Yılbaşında stüdyodan canlı habere de başlayacak olan TRT 6 (Şeş) Emlak Konut GYO A.Ş.'nin sponsorluğunda yapılacak yarışmanın birincisineİstanbulSelimpaşa Emlak Konutlarından 3 + 1 daire verilecek.

Yarışamaya Kürtçe bilmeyen ünlü konuklarda jüri üyesi olarak davet edilecek. Yarışmanın başvurularıinternetüzerinden alınacak. Yarışma için kendinize güveniyorsanız ...

İşte başvuru adresi. www.stranaxwebeje.com

samanyoluhaber
 

ibrahimi

Has Uşak
Katılım
19 Haz 2006
Mesajlar
23,463
Tepkime puanı
1,831
Puanları
0
Yaş
36
Konum
forvet arkası
gayet normal.
insanlar ingilizce okurken bir parçayı alkışlıyoruz da kürtçe niye okunmasın veya yarışması niye yapılmasın
 

TakVa

Ordinaryus
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Tepkime puanı
79
Puanları
0
Bakan Şimşek, TRT Şeş'teki Kürtçe şarkı yarışmasında jüri üyesi

TRT Şeş'in, her hafta pazar günleri, canlı olarak, ekrana gelen "Türkünü Söyle" isimli yarışması önümüzdeki hafta final yapacak.


Avrupa ülkeleri, Irak, Suriye gibi komşu ülkeler ile Türkiye'den yapılan başvurular arasından seçilen yarışmacıların heyecanı önümüzdeki hafta sonu bitecek. Yarışmanın final için izleyiciye büyük bir sürprizi var.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, finalde jüri üyeliği yapacak. Şimşek, finalde yarışacak 3 yarışmacının söylediği Kürtçe şarkıları değerlendirecek, yarışmacılara beğenisine göre puan verecek. Yarışmanın birincisi, Şimşek ile diğer jüri üyeleri ile seyirciden gelecek SMS'lerle belirlenecek. Yarışmanın finalini seyretmek üzere Devlet Bakanı Bülent Arınç, Tarım Bakanı Mehdi Eker de konuk olarak katılacak.
TRT Şeş Koordinatörü Fethullah Kırşan, Bakan Şimşek'in iyi bir kulağı olduğunu ve Kürtçe şarkıları sevdiğini bildikleri için jüri üyesi olmasını teklif ettiklerini, Şimşek'in de kabul ettiğini söyledi. Yarışmanın çok ilgi gördüğünü, her hafta büyük bir beğeni ile izlendiğini aktaran Kırşan, önümüzdeki hafta son bulacak yarışma için büyük sürprizler de hazırladıklarını dile getirdi.

Finalde birinci gelecek yarışmacıya bir ev vereceklerini açıklayan Kırşan, diğer katılımcıların da ödüllendirileceğini ifade etti. Kırşan, final için ayrıca muhalefet-iktidar ayırımı gözetmeksizin siyasilerin davet edildiğini, finalin tüm katılımcılara açık olduğunu belirtti.

zaman
 
Üst