Kürtlerin Soyu

kemalali

Profesör
Kürtlerin kökü nerden gelmektedir. Peygamberimiz (s.a.v.) ahir zaman da bir kavmin İslam dinini ayakta tutacağını söylemiş midir? Bu kavmin Kürt kavmi olduğunu söyleyenler var. Kürtler hakkında geniş bilgi verebilir misiniz?

- “Ahir zaman da bir kavmin İslam dinini ayakta tutacağına”
dair bir ifadeyi bildiren bir hadis kaynağına rastlayamadık. Bu konuda Peygamberimiz (a.s.m)’den gelen meşhur ve sahih olan rivayet şöyledir:

“Ümmetimden bir taife/topluluk -Allah’ın emri gelinceye kadar/kıyamete kadar galibane bir şekilde hak üzere- mücadelelerine devam ederler.”
(Buharî, İtisam, 10). Buharinin değişik rivayetinde “ümmetimden bir taife, bir kavim, bazı insanlar” şeklinde farklı sözcükler kullanılmıştır. Bunların hepsi, bir cemaat, bir topluluk anlamındadır.

- Ünlü tarihçi İbn Hallekan, İbn Abdul-Ber’den naklettiğine göre, Kürtler, Amir b. Muzikya b. Amir b. Maissema neslindendir. Amir’in Arap olduğunda şüphe yoktur. Bunlar daha sonra Arap olmayan yerlere gittiler, çoğaldılar ve orada Ekrad = Kürtler adını aldılar.(bk. Alusî, Fetih, 48/16. ayetin tefsiri).

- Bir Arap şairi de bu konuyu şiirsel olarak dillendirmiştir. Tercümesi: Yemin ederim ki, Kürtler Faris neslinden değildir. Bilakis onlar, Amr’ın oğlu Amir’in oğlu “Kürd”’ün neslindendir. Bu da İbn Abdu’l-Berr’in yukarıdaki açıklamasını desteklemektedir (bk. a.g.y)

- Bazı alimlere göre, Kürtler Yemen’deki Kahtan kabilesinden olup, Hz. İsmail (as)’in soyundan gelmiştir. Nitekim Semhudî, Tarihu’l-Medine adlı eserinde şu bilgilere yer vermiştir: Ansardan olan Evs ve Hazreç kabileleri, Salebetu’l-Anka b. Amr Muzikya’nın soyundandır. Adı geçen Amr’in 13 oğlu vardı. Bunlar; Salebe, Harise (Huzaa’ kabilesinin babası), Cefene (Gassannîlerin babası), Vudaa, Ebu Harise, Avf, Kâb, Malik, İmran, Kürd adlarını taşıyordu. (bk. a.g.y.).

Alusî’nin kanaati şu merkezdedir: Bugün büyük bir kitleyi oluşturan Kürtlerin bir kısmı, adı geçen Amr b. Muzika’nın çocuklarından, bir kısmı da başka Arap kabilelerinden gelmiş olabilirler. Bir kısmı da Hz. Hüseyin’in soyundan gelenlerden oluşmaktadır. Özellikle Berzencilerin bu soyu çok meşhurdur. Genel olarak Kürteler şecaat/kahramanlıkla ünlüdür. İçlerinde erbabı fazilet pek çoktur. (bk. Alusî, a.g.y).

- Bediüzzaman da
“Kürtlerin, Arap kavm-i necibi ile ırken alakadar bulunduğu hakayık-ı tarihiyyedendir.” (İçtimaî Dersler, s. 579) ifadesiyle bu konudaki görüşünü ortaya koymuştur.

- Bildiğimiz kadarıyla, Kürtler Müslüman olmadan önce, en çok etkilendikleri dinin Zerdüşt olduğu hususu kabul görmüş bir görüştür.

Ünlü Müfessir Alusi'ye göre, Küretlerin bir kısmı Hz. Peygamber (a.s.m) zamanında Müslüman olmuşlardır. Hatta bunlardan "Ebu Meymun Cabân el-Kurdî" ismindeki bir sahabi Kürt kökenlidir.(Alusî, 17/67; 26/1-2-1-3).

- Taberanî de el-Mucemu’s-Sağir ve el-Mucamu’l-Evsat adlı eserlerinde kaydettiği bir hadis rivayetinde “Meymun el-Kurdî”nin adını zikretmiştir. Söz konusu hadisi, Meymun el-Kürdî babasından (Ebu Meymun Câbân) o da Hz. Peygamber (a.s.m)'den nakletmiştir. Taberanî, Ebu Meymun’un Hz. Peygamber (a.s.m)’den yalnız bu hadisi rivayet ettiğini de bildirmiştir.(el-mucemu’s-sağir, 1/114; el-Evsat, 4/380-şamile). Hafız el-Heysemî, bu rivayet zincirindeki bütün adamların sika/sağlam olduklarını söylemiştir (bk. Mecmauz’Zevaid, 4/132).

- Hafız el-Heysemî’nin -Taberanî’den (el-Mucemu’l-Evsat,13/471-şamile) aktararak- bildirdiğine göre, Ebu Hulde şöyle demiştir: “Bir gün Meymun el-Kürdî ile birlikte Malik b. Dinar’ın yanında idik. Malik (Meymun el-Kürdî’yı kast ederek): ‘Şeyh neden babasından bir şey anlatmıyor. (sonra kendisine dönerek): Biliyorsun, senin baban Hz. Peygamber (a.s.m)’i görmüş, ondan hadis duymuş bir kimsedir.’ Meymun el-Kürdî cevap olarak şöyle dedi: ‘Babam, bir şey fazla veya eksik söyleyecek korkusuyla bize Hz. Peygamber (a.s.m)’den pek fazla bir şey anlatmaz ve Resulullah’dan “Kim bilerek yalan yere bana bir söz uydurursa, cehennemdeki yerine hazırlansın” hadisini işittiğini (bunun için hadis rivayet etmekten çekindediğini, söylerdi.”(bk. Taberanî, el-Mucemu’l-Evsat). Heysemî, bu rivayetin sıhhatine hükmetmiştir(bk. Mecmau’z-Zevaid, 1/148).

- Alusi'nin de belirttiği gibi, "Ebu Meymun Cabân el-Kürdî" ismi, İbn Hacer'in el-İsabe fî-Temyizi's-Sahabe ("Cabân"maddesi) adlı eserinde de yer almaktadır. Ancak elimizdeki nüshada "el-Kürdî" yerine "el-Surdî" olarak geçmektedir. Öyle anlaşılıyor ki, bu bir matbaa hatasıdır.

Futuhu'l-Buldan'da (s.208) bildirildiğine göre, Kürtlerin bulunduğu bölgelerden Ruha/Urfa, Harran, Meyafarkin, Hasankeyf, Mardin, Amed/Diyarbakır, Nusaybin gibi bölgeler, savaştan sonra sulh yoluyla fethedilmişlerdir. Bu fetihler, Hz. Ebu Ubeyde'nin görevlendirdiği büyük komutan Iyad b. Ganem tarafından hicrî 19-20. yıllarında gerçekleşmiştir. Buna göre, Kürtlerin -memleketlerinin Hicaz bölgesine yakın olmasının da etkisiyle- Müslüman olduklarını söylemek yanlış olmasa gerektir.

SeTTaR

Profesör
Kürtlere böyle bir ithamda bulunulduğunu ilk defa duydum ama açıklamanızla böyle bir şeyin olmadığını belittiniz.Konuya sadece başlık çerçevesinde devam etseydiniz daha iyi olurdu kanısındayım.Yinede ilinize sağlık.

Mahpeyker

Kıdemli Üye
kürtler dediğiniz gibi arap asıllı olsaydı bütün dünya milletleri tarafından kabul edilirdi bu .
ama nedense kürtler ,bazı milletler gibi nerden geldiği bilinmeyen bir millet olarak görülüyor .
tarihde de geçmişleri hakkında hiç bir bilgi yok .

tebeyyün

Doçent
Diyorum ki: acaba bu kürd'ler uzaydan mı geldi?Olabilir gibi geliyor bana =)
Nerden geldi nereye gidiyor.Ancak kürd'lerin nerden geldiğinden çok daha önemli sorunları var.(inşaAllah bir gün bitecek.)

Birde , bende nerden gelmiş acaba bu kürd'ler dedim.sonra cumhuriyet öncesi dönemin HARİTAlarına bir bakayım dedim.Bulamadım :) bu konuda bir bilgi yok-muş!

Nereye gidiyor bu kürd'ler de demek lazım.(şimdi sırası mı?)

=)

tebeyyün

Doçent
Bir kürd olarak ne arıyorum dedim, ben.Evet bu forumdan olmasada arama motoru yahut farklı bir yolla buraya bakacak kürd'lere sesleniyorum.Ne arıyorsunuz?Ne bulmak istiyorsunuz?Kürd'lerin soyu yahut tarihi nedir diye bakarsan islam tarihine bak yeter.Müslümanlık dışında bir tarih arıyorsan beyhude yorulma.Falanın soyundan olsan ne çare.senki kımıldatmazsan vicdanı ne önemi var.Şimdi bu aptal aklıma diyorum neden bu kadar vakit harcadın beyhude.Ama nefsim o bir tane öyle değil mi?Şimdi diyorum rabbime : ebe kürd sana yararı olmayan bilgiden Allah'a sığın.Zira dönüş ona.VE "nefisler eşleştirildiğinde" ayvayı yedin oğlum.Atan kudüsü fethetse nafile.Sonra "değişen ne?"

geçip gideyim be adam izin ver.
sanki tutan var.
...
yazık değil mi?
kime?
vaktine,kendine...
selametle...

K

Kaçak

Guest
Hay Sayın Aralık , Atanıza rahmet ....
Ben Türk'üm ( kayıtlar öyle diyor )
Velakin Türk olmak adına en ama en kuçuk dahlim olmadıgı için , Türk olsammm neee olmasam neee ....
Takdir böyleymiş , ne övünürüm , ne yerinirim ...
Velev ahirette Türk olmak bana bir hardal tanesi üstünlük sağlayacak olsa ...
İnan anlıma Türk yazdırırdım kasımtımdan ...
Malesef bir hardal tanesi katkısı olmayan kavram çokda ilgimi çekmez dogrusu ...
Selamlar ...

Mahpeyker

Kıdemli Üye
neden yazılan yorumlar illa polemiğe dönüştürülüyor veya neden bazıları her zaman kendilerini savunma gereğinde görüyor ? başlığa bakılırsa benim neden öyle bir yorum yazdığım anlaşılır .dünya milletler tarihinde kürtlerin soyunun nerden geldiği bilinmiyor .bu bir gerçektir .ne iftira ne de küçümseme !!!
birilerine cevap olsun
Türk olduğum için gururluyum çünki Peygamberimizin övgüsüne nail olmuş bir zatın neslinden geliyorum .ama dinimden dolayı ne kendimi üstün görürüm ne de renginden veya ırkından dolayı başka birini küçük görürüm .

K

Kaçak

Guest
Kürtlere soruldumu acaba soyunuz nereden geliyor diye ...
Bildigim kadarıyla oldukca eski bir tarihleri var kendi çercevelerinde ...
Kaldıki sadece kürtlere has bir durum degil bu ...
Pek çok millete ait ortak bir özellik , niçün yazı insanlık tarihi ile aynı zamanda bulunmadı ...
Bu konuda oldukca tarihi bir babanın ( şahsı maneviyesi Arkeolog olur ) oğlu olmanın derin ızdırabını her daim hissederim ...
Artı ...
Peygamber biz Türkler övünsünler diye bir söz söylemişte , bizmi bilmiyoruz acep ?

Mahpeyker

Kıdemli Üye
Sayın Kaçak Abi ,

yorumumu günlük yaşamda ki stres ve sinirlerinizi katmadan lütfen tekrar okurmusunuz ? ben mi çince konuşuyorum yoksa yazılanı anlamak istemiyenler mi var ???
Rasulümüzün övgüsüne layık olmuş atam.Ben de elimden geldiği kadar her konuda atama layık olmaya çalışıyorum ve ayrıca halis muhlis Anadolu'lu ve köklü bir sülaleden gelmekteyim .öyleyse onların torunu olduğum için övünmek benim en doğal hakkım !!!

K

Kaçak

Guest
Sayın Mahpeyker kardeş ...
İtiraf ediyorum aslında şu an ruh saglıgım hiç iyi degil ..
Anlamamış olma ihtimalim oldukca yüksek ...
Velakin ,
Övülen atalarınız ise , bırakın onlar övünsün ...
Benim atam Ademdi , peygamberdi diye övünen kaç kişi tanıyorsunuz etrafta ?

Mahpeyker

Kıdemli Üye
sizi yeni açılan münazara başlığına davet ediyorum
ordan devam edelim isterseniz

AynAlı

Kıdemli Üye
kürtler dediğiniz gibi arap asıllı olsaydı bütün dünya milletleri tarafından kabul edilirdi bu .
ama nedense kürtler ,bazı milletler gibi nerden geldiği bilinmeyen bir millet olarak görülüyor .
tarihde de geçmişleri hakkında hiç bir bilgi yok .
kim kabul etmiyormuş? bu söz doğru değil.herkeste kabul ediyor.ha etmeyen faşisttir okadar basit..hem kürt konusuna türk vurgusu neden yapılıyor?bu gururlanma ve kibir nereye kadar?

Enes

İhvan Forum Üye
Vaktim olursa

- belli bir tarihleri yok

Sözlerine cevaben bir yazı yazacagım.

Yeryüzündeki en eski kavimlerden biri için bu tarz yaklaşımlar yanlıştır.

misak

Profesör
Şimdi ben desemki hz ibrahim kürt kökenliydi ve hz muhammed S.A.V. de hz ibrahimin soyundandı dolayısı ile onunda soyu kürtlerden gelebilir. desem baya bi karşı çıkan olur.

ömerusta

Kıdemli Üye
ağzına sağlık tebyyün müslümansa kürdü türkü yok bu işin gerisi fitne fesat insansan müslümansan
soyu kafandan at kardeş olmaya bak olamuyaorsan yazık haline selametle

ebkem

Baş Yücelik
İslamda kafatasçılık yoktur, bizi bir arada tutan dinimizdir, İslam kardeşliğidir. Kürdü, Çerkezi Türkü.. Üstünlük takvadadır.

Tarihimize baktığımızda bir çok devletib yıkılış sebebii asabiyyedir, ırkçılıktır. Ashab devrinde bile en büyük belalardan biri kavmiyetçilikti. İlk halife istediğinin beni said oğullarından çıkmak istemesi nitekim Mekke'nin hakimiyeti altında olmak istemediler. Diğer yandan kaysi-yemeni çekişmesi ile Emevi devletinin yıkılması.. Uzak durmalı böyle havalardan. Müslümanım o kadar.

Mahpeyker

Kıdemli Üye
haklisiniz katiliyorum size
bende az önce bu basliga baktim ve buraya yazdigim eski yazilarimi okudum . kendi kendime güldüm yorumlarimdan .
az biraz daha büyümüsüm ve biraz da olgunlasmisim galiba :)

bu arada @Kacak Abiden haberi olan var mi ? baska bir nick ile kayit oldu mu fouma ?