'Kurbansız Kurban İbadeti' Afişleri Toplatıldı

ismail

Yeni

Kısa adı LÖSEV olan Lösemili Çocuklar Vakfı'nın Kurban Bayramı'nda 'kurbansız bağış yapın' kampanyasındaki 'Kurban kesmiyoruz hayat kurtarıyoruz' sloganı din görevlileri ve vatandaşların tepkisini çekti.

İzmir'de şehrin muhtelif yerlerine asılan LÖSEV ve Büyükşehir Belediyesi amblemi taşıyan afişler ile hasta çocukların fotoğrafının yer aldığı vakfın resmî internet sitesinde 'Kurban kesmiyoruz ama hayat kurtarmaya devam ediyoruz' sloganıyla bağış toplanıyor.

LÖSEV'in tutumunu 'haddi aşan çalışma' şeklinde değerlendiren Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Ömer Labçin, kurban ibadetinin yerine gelmesi için hayvanın kesilmesinin şart olduğunu vurguladı. Yaşanan tartışmalar üzerine açıklama yapan Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı da benzer uyarıda bulunmuştu: "Kurban bedelini bağışlamak suretiyle ibadet ifa edilmiş olmaz."
LÖSEV'in astığı afişler ve 'www.losev.org.tr' adlı resmi sitesinde yaptığı bağış çağrısı, din görevlilerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşların tepkisini çekti.

Sitede, hasta çocukların fotoğrafının yer aldığı, 'Kurban kesmiyoruz ama hayat kurtarmaya devam ediyoruz. Kurban bağışlarınızı ne yapıyorsunuz diye neden bize sormuyorsunuz?' şıkkının seçilmesi isteniyor. Burada ise, "Bu bonfileleri, kuşbaşını, kıymayı, sucuğu biz yedik, bu etler sayesinde iyileştik." deniyor. Yazının devamında da, "Eğer yüce dinimiz yoksulun, elinde avucunda olmayanın, hastanın ve yetimin et yemesini emrediyorsa, bunu neden yapmıyorsunuz? Hayırseverlerin inançları gereği dinî vecibelerini, niyetlerini yerine getirip yardım ibadetlerini yapmalarını sağlayan LÖSEV'imizin her zaman yanındayız." denerek, yapılacak hayırların kurban kesmeyle eşdeğerde olduğu savunuluyor.
Din otoriteleri ise kurban ibadetinin kurban kesmeden olmayacağını belirtiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun bu konudaki görüşü şöyle: "Fıkhi hükmü ister vacip ister sünnet olsun kurban ibadeti, belirli şartları taşıyan hayvanların usulüne uygun olarak kesilmesiyle yerine getirilir. Kurban bedelini yoksullara ya da yardım kuruluşlarına vermek suretiyle ifa edilmiş olmaz. Şüphesiz Allah Teâlâ'nın rızasını kazanmak niyetiyle fakir ve muhtaçlara yardım etmek, iyilik ve ihsanda bulunmak da Müslüman'ın önemli vazifelerinden biridir ancak bu iki ibadetten birini diğerinin seçeneği olarak algılamak, dinî açıdan doğru değildir."
Bağımsız Diyanet Vakfı Sendikası Çalışanları Genel Başkanı Ömer Lapçin, "LÖSEV, kendi alanında güzel bir çalışma yapıyor ancak din adına konuşurken bağış toplamak için haddini aşmamalı. Bu din hepimizin, herkes kendi ihtisas alanında konuşmalı. Yoksa halkımızı yanlış yönlendirerek günaha girmelerine sebep olabilirler." dedi. İzmirli vatandaşlar da LÖSEV ve uygulamayı destekleyen büyükşehir belediyesine tepki gösteriyor. Belediyenin, sosyal amaçla faaliyet gösteren bir kuruma destek vermesinin doğru olduğunu, ancak söz konusu afişleri kontrol etmesi gerektiğini savunan Halil Demir, "Yapılan son derece yanlış. İnanmayabilirsiniz ama bundan rant elde etme yoluna da gitmemelisiniz. Hele hele bunu belediyenin desteğiyle yapmak çok kötü. Belediye yetkilileri, derhal bu afişleri kaldırmalıdır." diye konuştu.

LÖSEV ve belediyenin, insanları bu şekilde yönlendirmesini doğru bulmayan Füsun Çabuk da, "Bu afişleri, açıkçası dinî bir sömürü olarak görüyorum. İnsanlarla alay eder gibi bir yaklaşım var. Oysa bize, 'bağışla, destekle' dense daha doğru olacaktı." dedi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi ise afişlerdeki belediye ambleminin kendi bilgileri dışında konulduğunu iddia etti. LÖSEV İzmir Şubesi İdari İşler Sorumlusu Hüseyin Kıbıcı ise sosyal faaliyetler kapsamında afişlerin hazırlandığını ve belediyenin bilgisi dahilinde şehrin muhtelif yerlerine asıldığını söyledi.
Zaman

ismail

Yeni
'Kurbansız Kurban İbadeti' Afişleri Toplatıldı

Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) İzmir Şubesi'nin, şehrin muhtelif yerlerine astığı 'kurbansız bayram bağışı' yapmaya çağıran afişler tepkiler üzerine toplatıldı.

Afişlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin logosunun kullanılması ve vakıf yöneticilerinin de belediyenin izniyle astıklarını söylemesi üzerine harekete geçen yetkililer, bütün afişleri toplattı. Konu hakkında yazılı bir açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi, 'kurban' ya da 'bayram bağışı' adı altında herhangi bir organizasyonun içinde bulunmadıklarını bildirdi. LÖSEV'in, afiş ve pankartları Büyükşehir Belediyesi'nin bilgisi dışında hazırladığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:
"Sayın Aziz Kocaoğlu yönetimindeki İzmir Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar hiçbir kişi, kurum ya da kuruluştan 'tek bir kuruş' bağış almadığı gibi böylesine hassas bir konuda herhangi bir yönlendirmede de asla bulunmamıştır. Bir vakıf tarafından 'bağış ya da yardım' adı altında yürütülen faaliyetlerle belediyemizin uzaktan yakından ilgisi bulunmamaktadır. Söz konusu afiş ve pankartlar, zabıta ekiplerimiz tarafından toplatılmaktadır."

türkü

Kıdemli Üye
misal : bir ailede baba ve ogul iki kişinin kesmesinden ziyade birisinin para yardımı olarak yardım kurumlarına bagışlaması düşünülemez, teklif dahi edilemez mi :)

Gülzar-ı İrfan

..............
Hanefi'de servet kiminse kurban borcu da onun olduğundan, aile içinde kimin şahsına ait parası varsa onun kurban kesmesi gerekir. Bu ister erkek ister kadın olsun. şayet bir ailede hem kadının hem de erkeğin ayrı ayrı sermayeleri varsa, dinen zengin sayılan kişi kurban kesmelidir. Her ikisi de zengin ise, ikisi de kurban kesmelidir.

Kurban kesmek dinen zengin sayılan Müslümanlara vaciptir. Kurbanda zenginliğin ölçüsü ise şöyledir:

Zaruri ihtiyaçlarından fazla olarak elinde 85 gram altın veya 595 gram gümüş yahut bunların değerinde para ve mal bulunan kimse zengindir.

Yukardaki bilgileri MEHMET PAKSU Hocaefendi'nin yazılarından aldım TÜRKÜ'cüm...
Evde servet kime ait ise ona vaciptir kurban ibadeti...
Ama imkanlar geniş ise eşine de kurban kesebilir vacip olmasa da evin beyi..
Kurbanı yardım olarak nakti vermek ise bana pek cazip gelmiyor,kurban ibadetinin ev halkına,mahalleliye,eşe dosta yaptığı manevi katkıları düşünecek olursak geri durmamak gerektir derim mümkün olduğunca bu ibadetten...

ALLAHA EMANET OLUN

türkü

Kıdemli Üye
her ikisi de imkan sahibi ise ama birisi tercihen bagış yapmayı dilese..yani bu degiştirilemez dahi mi ya hu:) her yer et kasap kurban hatun..böyle söylenince itici görünüyor farkındayım ama bir denge kaybı sözkonusu degil mi..hani vasatlık nerde?

Gülzar-ı İrfan

..............
Eğer her yer et benim için de zahmet bu iş dersen,bu işler için güvenilecek bir çok kurum var hayatında ete çok fazla ulaşamayanlara ulaştırmak üzere çaba gösteren...:)
Verirsin o kurumlardan birine,amma illa kurban olarak bilesin....

ALLAHA EMANET OLUN

türkü

Kıdemli Üye
yok sen beni anlamadın :)

türkü

Kıdemli Üye
sessizlik ilk mesajımda anlamış beni ya hu..ne diyordu mevlana aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilirler ancak. sagol abi vallahi bak yalnız hissetmiyorum kendimi :p

talib

Kıdemli Üye
Kurban eşittir et deseniz, kurbanı hiç kesmeyin daha iyi..

Kurbanı daha çok anlamlandırmak istiyorsanız, Hüdayi Vakfı ile Afrika'ya gönderin. Hem ibadetiniz tamdır, hem et olarak yerini bulur hem de orada pek çon insanın hidayetine vesile olabilirsiniz.

225 TL sadece :)

Vacip ve farz olan ibadetlerde tasarruf hakkımız yoktur. Ama bir evde vacip olan bir kurban varsa diğerleri nafile kurban olacak ise tabi ki daha evla olan yerleri arayabilirsiniz.

Gülzar-ı İrfan

..............
Kurban eşittir et deseniz, kurbanı hiç kesmeyin daha iyi..

Kurbanı daha çok anlamlandırmak istiyorsanız, Hüdayi Vakfı ile Afrika'ya gönderin. Hem ibadetiniz tamdır, hem et olarak yerini bulur hem de orada pek çon insanın hidayetine vesile olabilirsiniz.

225 TL sadece :)

Vacip ve farz olan ibadetlerde tasarruf hakkımız yoktur. Ama bir evde vacip olan bir kurban varsa diğerleri nafile kurban olacak ise tabi ki daha evla olan yerleri arayabilirsiniz.

Doğru demişin TÜRKÜ Kardeş,aynı duyguları taşıyanlar ne güzel de anlaşabiliyormuş bak...
Ben de kendimi yalnız hisetmedim ya hu...:)

ALLAHA EMANET OLUN

TakVa

Ordinaryus
Kimse bu tür afişler ile kurban ibadetini terketmez.