kurban bayramı nedir?

Arifane

Profesör
dostlar, nedir bu kurban bayramı. bir gelenek gidiyoruz pazara kurbanlık almaya bayram olmazsa bunun adına kurban demiyoruz.hayvan diyoruz. önce bakıyoruz sıfatları tam mı gözü kulağı kuyruğu boynuzu bacağı eksik olmasın sonra getiriyoruz eve yatırıyoruz yere gözler bağlanıyor 3 ayağı bağlanıyor bismıllah deyip tekbirler getiriliyor ve kesiliyor mübarek sonra 4 bölünüyor 3 parça dağıtılıyor 1 parça ev halkına kalıyor. sonra yunuz emre,nin bir beyiti geliyor aklıma (ben canımı kurban ettim koç kurbanı neyleyim) şimdi dedim kendi kendime yav kardeşim yunus mu haklı ben mi haklı sen bu hayvan kadar cesurmusun bak o canını veriyor senin sıfatların onun gibi tammı ki allaha kul olasın ya dostlar gene kafam karıştı.

ArZu

GülenAy
Web sitesi
www.arzuzum.blogcu.com
böyle dağınık konular açmayın bence arifane kardeş hep soruyosun...:)
bari kendine ait başlık aç tüm sorularını orda sor...dayı, yeğen, hiç ve diğer arkadaşlarımız orda cevap verirler sana...sizlere yetişmek zor...

hu..

ÇiLe-i AşK

Asistan
İbrahimin gönlü dayanmadı Dostuna yapılan küfre, inkara dedi helak et su melunu...
dost dostun dedigini yapmazmı hiç.... oracıkta helak etti evlat gibi kulunu...merhametinden içi kan agladı üzüldü...

birgün O'da dostuna İbrahim'e dedi kurban et oglunu benim için...
dost dostunu kırarmı hiç yapacaktı hemen dedigini içi kan aglayarak üzülerek...
ama bu defa kurban isteyen Dost daha merhametli çıktı kıyamadı üzülmesine dostunun Büyüklügünü gösterdi ve al sana bir koç bunuda kurban etsen kabulüm...
iki dostun arasındaki cilveden sonra çıktı bu kurban işi...;)

dayi

Profesör
dayı dese.. dayının DOSTU..iki oğlun var..et birini bu sene bana kurban..

Heyyyy beeee ne diyorsunuz siz..dayı nasıl etsinde kesmesin diye oğlanı ne dümenlere yatar..ne itirazlar yapar..nasıl çıkışlar arar..gerçek bu..kolaymı bir babanın 28 yaşındaki oğlunu yatırıp gözünü bağlayıp kesmesi..aman Yarabbi..düşüncesi bile ne hale getiriyor..kesinlikle kesemezdi bu dayı oğlunu..tavuk kesmemiş bu güne kadar.

Allah,hiç kimseden ne CAN,ını ne evladını Kurban istemedi,istemez..verilecek olan,kesilecek olan kurban kişinin ENELERİDİR..üç ayak bağlanıp biri tepişsin diye bırakılır..zikri ilahiyle o pis kan dışarıya atılır..pis kandan murad,gevşek imandır..fenalardır..ZAN,lar dır..azgın nefsin ıslahıdır..Kurban olan ne olur..DİRİLİR..:D..Dirilerden oluruz hepimiz inşallah..
HU..

ekvani

Asistan
sureta aklımızın bile alabildiği basit birşey söyleyecem sadece müsade ederse:
bir şeyin ifa edilmesi için bir sebep olmalı mutlaka,
sizlerin bunları yazmanızdaki sebebiniz gibi,
benim bunu yazmam gibi,
muhakkak bir sebebi var ki yazmak istedim,
yoksa gayri ihtiyari kendiliğinden olup bitmiyor,
kim bilir bel kide bunları yaqzmamı nefsim istitor
belki egomu tatmin etmek için yazıyorum,
fakat şu kararı verebiliyorum bu aciz aklımla beraber,
söylemek istediğin şeyi öğtermek için söyleme,öğrenmek için söyle
yok böyle olmazsa ne mi olur,
kendine tapınacak yeni bir ilah daha bulmuş olursun,
yunus emre hazretleri canını kurban edebilir,biz bakalım da bu egomuzu tatmin etmek istediğimiz düşüncelerimizi kurban edelim,allaha mı hayır?
onun yoluna...

fani

Üye
İbrahİm Mİ Olmak Zor İsmaİl Mİ?

Arifane

Profesör
böyle dağınık konular açmayın bence arifane kardeş hep soruyosun...:)
bari kendine ait başlık aç tüm sorularını orda sor...dayı, yeğen, hiç ve diğer arkadaşlarımız orda cevap verirler sana...sizlere yetişmek zor...

hu..

sevgili arzu!. ben daha önce belirtmiştim tasavvuf bölümünde yazdığımı.benim konularıma dağınık konu diyorsunuz.buna çok üzüldüm açılan her konuya 35, 40 mesaj yazılıyor. bırakında sıradışı yazan biri olsun. 2 aydır yazıyorum ben çok mutluyum yazılarıma cevap veren bazı arkadaşların isimlerini vermişsiniz demekki bu konulara malik dostlar da var bu forumda eğer rahatsızlık veriyorsa yazılarım bende yazmayıveririm. hoşçakal.....

dayi

Profesör
Pek alıngansın arifane abi..:)

arzu kardeş haklı..şöyle..yeni başlık açarken daha titiz olalım..bazı konular birbirinin hemen hemen aynı..aynı topicten devam edebiliriz..hem biz daha rahat takip edebiliriz..nasılsa yazılar çerçeve içinde..karışmaz birbirine..:D

Forumlar rahatça yazabilmemiz içindir..fakat onlarında belli kuralları vardır..

arzu kardeşim..iki ayrı forumda mod vazifesine layık gördüler..iki yıldır Tasavvuf bölümlerinde:D..kolay gelmedi dayın bu hallere..kafayı yedik ilk zamanlar..:O..herkes Aşık..Tasavvuf modu olmak kolaymı dayım:blink:

HU..

AşK_€r

arabeskçi
idrak etmekte zor....teslimiyette zor....
ama bence idrak etmek daha zor olsa gerek....
attık bakalım....tutacak mı...:D

fani

Üye
idrak'siz teslimiyet teslimiyetsiz idrak olmuyordur belki.belki ibrahim ismail'siz ismail de ibrahim'siz olmuyordur.hu...:thinking:

yunusemrem

Üye
huuu...

Bu fakire gelende,önce bi kurban ol, kurban olmadan idrak açılmaz.Olanda hayal olur.
Çünki ne yaşayacağını ancak kurban olunca anlarsın, kurbanlığı yaşamadan neyi yaşayacaksınız.Kurbiyet yakınlık demek.Allah`a yakın olmadan "o"nu anlayamayız en önemlisi idrak edemeyiz kardeşler.
Aşkınız Gani olsun inşaallah...

Arifane

Profesör
huuu...

Bu fakire gelende,önce bi kurban ol, kurban olmadan idrak açılmaz.Olanda hayal olur.
Çünki ne yaşayacağını ancak kurban olunca anlarsın, kurbanlığı yaşamadan neyi yaşayacaksınız.Kurbiyet yakınlık demek.Allah`a yakın olmadan "o"nu anlayamayız en önemlisi idrak edemeyiz kardeşler.
Aşkınız Gani olsun inşaallah...

dostum !.. nesimi hz leri gibi derisi yüzülmeden mansur hz. leri gibi başını vermeden enel hak sırrını anlamadan bu lezzete vakıf olamayız.

keskinbey06

Asistan
Hangİmİz Acaba O Emİrİ Yerİne Getİrebİlİrdİk.burda İbrahİmİn Duygularini İyİ Anlamak Lazim.ya Çocuk Pekİ Nasilda Babasinin SÖzÜne HİÇ KarŞi Gelmeden Durdu.

keskinbey06

Asistan
AllahÜ Alem İnŞaallah Bİzlerİn Kurbanlarinida Halİsana İbrahİmİn Hz.kurbanlarindan Eyler.İnŞaallah BoŞ Cevİrmez.

H

hiç

Guest
herkes ne kesdiginin ne kadar farkında acaba..? et'den öteye geçmeyecek amellerimiz zayi olmuş ise arkasındaki sırra vakıf ola-bilen şuurlu sayısı kaç..? herkes kendi ene'sini kesecek dedi dayi....kendi benliginden geçecek yani ne zor bir ibadet o zaman :thinking: farkettim şimdi...ben geçen sene niyetlendim kesmeye ene'mi senesi geldi duruyor hala kestigim etten öte de bişey yok o zaman....

dayi

Profesör
Derlerki kestiğin kurban seni sırattan geçirecek..vay anasını..biz insan iken geçemeyelim o köprüden..bide kıldan ince kılıçtan keskin..öyle değilmi..hayvan bide üstünde biz..geçirecekmiş bizi köprüden..:D

Kurban kendisi gelecek..boynunu uzatacak..boynuzundan çekerek..arkasından iterek gelenler kurban olmaz..

Kurban olan var sandığı,kendine ait ZANNETTİKLERİNİ verecek..BEN yaptım..BEN bilirim..BEN öğrettim..BEN namaz kıldım..BEN oruc tutuyom..BEN BEN...BEN...BEN..işte bu benler gidince..gaspettiklerimizi sahibine iade edince..fazlasıyla ve geri almamak kaydıyla her ne aldıysa iade ediyor..ve işte Kurban olan DİRİLİYOR..yani kendi adına yaptıkları sonlu..Allah adına yaptıklarıda SONSUZ alemlerde yankılanıp duruyor..HAY olan DİRİ olan Allah ise KURBAN olanda ''O''nunla birlikte sonsuza kadar DİRİ kalıyor..:)..yani Suretteki kesilen koçlar gibi kavurma olmuyor:D..

Haydi CAN,lar KURBAN olmaya..:)

HU..

talib

Kıdemli Üye
Hacı Bayram Veli'nin zahiren binlerce müridi vardır. Gün gelir imtihan etmek ister ve bir çadır kurar. Benim müridim kimler ise gelsin bu çadırda kurban edicem der. Bir erkek ve bir kadından başka kimse çadıra girmek istemez ve orayı terkederler. Hazret bundan sonra işte benim bir buçuk müridim var der. Kurban olmak o kadar kolay mıdır? Teslim olmak bu nefisle mümkün müdür? Ülfet ve ünsiyetlerimiz o dereceye gelmiş ki herşeyi kendimizin zannetmişiz ve vehimlerle oynaşıp durmuşuz.

Kurban kesilir ve dağıtılır.. Hz. Peygamber bize ne kaldı deyince Anne'miz Ya Rasulullah şu etten başkasını dağıttım, bize de bu kaldı demiş. Bunun üzerine Rasulu muhterem, desene o kalan etten başkası bizim oldu, bir bu kaldı.. Demek ki Allah için verdiklerimiz bizim oluyor...

ankakusu

Asistan
Bir balık geldi, kocaman bir balık beni yuttu. Onun karnında üç gün deryaları dolaştım. En derin yerlerinden, en bilinmedik köşelerine kadar gezdirdi beni. Büyük bir hayranlıkla, zaman zaman şaşkınlıkla O deryanın tüm güzelliklerini onunla gezdim, gördüm.

Hep anlattı bana O deryayı, gücünü kudretini, özelliklerini, o her şeyi nasıl taşıdığını, aslında kendi varlığının da O’ndan olduğunu anlattı. Takatim kalmamıştı bu güç ve güzellik karşısında , “Ne ayıp”, dedim kendi kendime. “Her şeyi O yüklenmişken, tüm canlılara O hayat verirken, hepsini taşıyıp varlıklarını sürdürmelerini O sağlarken sen varlıktan dem vuruyorsun, ne ayıp” dedim. “Vazgeç”, dedim kendime, “Bu benlikten vazgeç”, “ Doğrusu bu apaçık bir sapkınlık, şaşkınlık”, dedim. Bir yanılgı seninki…

Artık ölmek üzereydim utancımdan, bir yandan da içim içime sığmıyordu, O deryada ölüp O’nda yok olmaktan , O’na karışmaktan daha güzel hiçbir şey olamaz.....:shake2[1]: