Kuranı -Düşünerek- Hatmetmek

adams77

Kanalizasyoncu
Ön not : nasıl "ümmi" ama değil mi ? "relax" ı bile öğrenmiş-biliyor ! ???
Öncelikle “ihvanistanbul”un yaptığı ironiyi farkedememem konusunda kusurumuza bakma diyorum.
Ümmiliğe gelince…Biz size ümmiliği sormuyoruz ve anlatmanızı da istemiyoruz ! Biz kendinizin ümmi olduğunu isbat ediniz diyoruz ! Biz sizin burada astığınız yazıların içeriğinden dolayı ümmi olduğunuza inanmıyoruz.
Şimdi anladınız mı meramımızı ?..

dede ümmi kelimesinin manası okuma yazma bilmemek mi?

Takiyüddin

Yasaklı
Atma RECEP, DİN KARDAŞIYIZ !
23 Yıl ilmin içinde olan adama bakın ki, henüz daha doğru-dürüst selâm vermesini bile öğrenememiş zavallı ! Komunistler gibi yarım yamalak “selam” diyor! Bir de buna “Yoldaş” eklese tam onalrınki gibi bir selâm olacak !
Sen hadis münkirisin ya da selam münkirisin. Zira hadislerde defaatle peygamber "selam" ve "merhaba"yı yanlız kullanmıştır.

Ya da peygamberi komünistlere bir şeyde yakın görünmekten kurtarmak için hadisleri gizlemeye çalışıyorsun, Ya da zamanında yetmişlerde sokakta taş atarak hakkın yolunda aşırı gitmişsin, belki onarlan böylece fazla vakit geçirmişsin, aklın komunistlerde fazla kalmış.

Ya da nerdeyse "kafirin ya da komünüstin her yaptığı dediği şekiller şukuller küfürdür" diyecek olan bihusben gibi telakki ediyorsun..

Ya da sen tam bir demogogsun, tabi insanlar yanlış söylediğinin yanlışlığını anlayana kadar.

Velhasıl tecrübe sende olduğu gibi, zihin sporunu milletin üstüne uygulamak da sende! Bunlarlan eğlenmiyorsan ben de başka birşey bilmiyorum!

* * *

Bu arada aklıma gelmişken selam demişken, bağlam müsayit olduğundan konu dışına çıkasım geldi. Konu "selam": ve "selamın en güzeli" ve "selam vermekler"....

Az çok, hemen her (belirleyici) şeyde olduğu gibi insanımız "selamın en 'tam'/'iyi' şekli..." benzeri hadisi yanlış anlamıştır; en başta hadise nasıl yaklaşılır bilmemektedir.

Tek tek hadislere (tevhidi nazarın icaplarından olarak) amel, prensip, meli-malı bina edilmeyeceğini, ediliverilmeyeceğini bilmemektedir. bu prensib çok sebeblere dayanır. (osmanlıda neden topluma herşey çeviri şeklinde belletilmemesinin hikmetinden giriş sadedinde bahsettiğim mesajım "çınlasın").

"selamın güzeli" ile ilgili sözlerde kasıt şöyle anlaşılırsa yanlış olmaz: "rahmet, bereket, selam" yani birkaç önemli sözü birleştirerek sleamın unsurlarının 'hepsinin' olduğu selam demektir... buna "cemmi" veya "kemmi selam" diyelim.

ama insanlara ne emredilendir, ne de daha faziletli olduğu için tercih ediniz denilmiştir, böyle bir ima da yoktur... bunun en yakın delili, 7/24 bunu uygulamaya sokmamışlardır. sadece selamların veriliş şekillerinin sayısını arttıran bir başka selam olarak toplumda, zihinlerde yer etmiştir. (nerdeyse amaç budur. kimisi uzun vermek içinden gelir, zaman zaman gelebilecektir, uzun selamlık bir numune artık belli olmuştu "selamın en 'güzeli' " ile.)

en kullanılır olan, yani revaçta olan, en uzun olan değildir, değildi de. kaldı ki ümmete beyan ediyorum ki öyle verin diye hadis i şerif yoktur.. Tekrar ediyoruz, hadisler tüm zaman ve sözlere yerlere dair değldir, ki basit bir düşünce ile: neden o uzun selamı vermek illa ve hep iyi olsun ki, öyle osla peygamber hep öyle verirdi.

insanlar hadisleri yeri gelmiş, doğru bir çerçeveyle zihin duvarına da asamamıştır, mefhum sürekli önünde bulunduğu için, raflayamadığı için, "kategorize edemediği" için, ne yapacağını da şaşırmıştır. hatta zaman zaman şaşırırken tatsız da hissetmiş, hafif sıkılmıştır...

"selam" diye kullanırken, içinde "üzerineze olsun" yoksa yoktur, bereket rahmet sözü yoksa yoktur, fakat selamda amaç selamdır; süslü, "şovlu" olması değildir, bu söyledğim yukarıdaki vakalarla anlam kazanır. abartmayınız!

* * *

Şuracıkta insana siz (selam verse de vermese de) mizacınızı oynayacaksınız. Kimse selamı sözle sadece mecbur hissedip diye vermesin öyleyse. (Gerçi herkes bu nedenler, pratik nedenler ve daha başka nedenlerle zaten "selam" sözü kullanmıyorlar. ama şşt çaktırmayın ha! ... ).

alan dostlara, vesselam!

çağatay

Kısıtlı Erişim
Selam Bu tür rivayetlerde kaçırılan hususlardan birisi; söylenilen zamanın dikkate alınmayışıdır...Buradan kastımız şudur: Bildiğiniz üzere ''Kur'an'' tek seferde Allah resulunun kalbine bir seferde ilka edilmesine rağmen açığa çıkması 23 yıl sürmüştür...
anlaşılmadı__?

çağatay

Kısıtlı Erişim
Ön not : nasıl "ümmi" ama değil mi ? "relax" ı bile öğrenmiş-biliyor ! ??? Öncelikle “ihvanistanbul”un yaptığı ironiyi farkedememem konusunda kusurumuza bakma diyorum. Ümmiliğe gelince…Biz size ümmiliği sormuyoruz ve anlatmanızı da istemiyoruz ! Biz kendinizin ümmi olduğunu isbat ediniz diyoruz ! Biz sizin burada astığınız yazıların içeriğinden dolayı ümmi olduğunuza inanmıyoruz. Şimdi anladınız mı meramımızı ?..
ummi olan bu forumda ne yazı yazabilir nede okuyabilir.

fakiri

Kıdemli Üye

Sen hadis münkirisin ya da selam münkirisin.
Zira hadislerde defaatle peygamber "selam" ve "merhaba"yı yanlız kullanmıştır.

Fazla söze hacet yok ! Paygamberimiz hangi hadisinde topluluğu yalnız “selâm” veya “merhaba” kelimesiyle selâmlama yaptığını görmek isityoruz. Esasen bu isbatı yapamadığın takdirde zaten hadis ve selâm munkirliği yaftanı kendi boynuna asmış olacaksın !

Takiyüddin

Yasaklı
selam ya merhaba ya diye hadis okumadıysan sen hadis münkiri olamazsın, selam münkirisin ancak! boyum budur!

(biliyorum sen bazen sadece eyleniyorsun! eylenceni biraz bozmak istedim.)

(bu arada "hadis münkiri" deyişini oyuncak ettiler ona atfen öyle bir ifade kullandım, siz forumcuların kelime oyununuzda dışlanmış gibi hissetmemek için :p )

Kaptan

Mecra Yazarı
Evet fakiri abi biz de bu hadisleri bekliyoruz, bakalim gelecek mi.

fakiri

Kıdemli Üye
selam ya merhaba ya diye hadis okumadıysan sen hadis münkiri olamazsın, selam münkirisin ancak! boyum budur!

(biliyorum sen bazen sadece eyleniyorsun! eylenceni biraz bozmak istedim.)

Bir şey iddia ettin, müfteri olmaman için İsbat Etmen gerekiyor beyim !

Takiyüddin

Yasaklı
Evet fakiri abi biz de bu hadisleri bekliyoruz, bakalim gelecek mi.
Sen kimmişsin maydanoz. niye bu kadar isteklisiniz? Getirirsem cahilliğinizi alnınıza damgalayıp gezeceğinize yemin ediyor musunuz! Cüretiniz bunu gerektirse de bunu sizden istemezdim!

Red kabulcü, ya da "ya red dedip ya kabul eden" cenkaver! senin gibi "bir boyutlu esbabcı"ya cevap verme ihtiyacı hissetmiyorum, zira ben, senin hadis kütüphanesi, metin navigatörün falan değilim! ve sen dinini bilmeyip yardım dileyen bir konumda da değilsin, Size dininizi mi öğretmiş olcam ki kendimi mecbur hissetmemi mi bekliyorsunuz! Zerre kadar hissim yoktur!

Yine de "merhaba ya", hadislerle müslümanlık diye bir adla da bilebilirsiniz, 4 cildin ikinsinin ortasından önce. "selam ya ebubekr", birincinin sonlarında da başlarında da olabilir. camiyussağir de sondan bikaçyüz hadis içinde olması mümkün.!

Siz gerçekten, sahabilerin ve peygamberin "selam ya" ve "merhaba ya" da kullanmış olduklarını bilmiyor musunuz? ya da bazen selam vermediklerini!

Normaldir kimse hadisleri okurken "bir de şu şu amaçla okuyim, şunlara dikkat ediyim" demez, sizi hadis okumamakla bilmemekle değil, dikkatsizlikle bile değil, olsa olsa "insanlara dini siper ederek yaptığınız davranışlarınızda aşırılıkla veya kötülükle" itham ediyorum! Yeter de artar!

Siz belli ki alındınız, yetersizliğinizi ima edip itibarınıza dokunduğumu vehmettiniz, hayır işin gerçeği benmkisi öyle bir iddia değildir! Nasıl bir gerçeklik ise aynen yukarıdadır!

fakiri

Kıdemli Üye
Sen kimmişsin maydanoz. niye bu kadar isteklisiniz? Getirirsem cahilliğinizi alnınıza damgalayıp gezeceğinize yemin ediyor musunuz! Cüretiniz bunu gerektirse de bunu sizden istemezdim!
Red kabulcü, ya da "ya red dedip ya kabul eden" cenkaver! senin gibi bir boyutlu esbabpereste cevap verme ihtiyacı hissetmiyorum, zira ben, senin hadis kütüphanesi, metin navigatörün falan değilim! ve sen dinini bilmeyip yardım dileyen bir konumda da değilsin, Size dininizi mi öğretmiş olcam ki kendimi mecbur hissetmemi mi bekliyorsunuz!

"merhaba ya", hadislerle müslümanlık diye bir adıyla da bilebilirsiniz, 4 cildin ikinsinin ortasından önce. "selam ya ebubekr", birincinin sonlarında da başlarında da olabilir. camiyussağir de sondan bikaçyüz hadis içinde olması mümkün. Ne bileyim ben!

Siz gerçekten, sahabilerin ve peygamberin "selam ya" ve "merhaba ya" da kullanmış olduklarını bilmiyor musunuz? ya da bazen selam vermediklerini!

Normaldir kimse hadisleri okurken "bir de şu şu amaçla okuyim, şunlara dikkat ediyim" demez, sizi hadis okumamakla bilmemekle değil, dikkatsizlikle bile değil, olsa olsa "insanlara dini siper ederek yaptığınız davranışlarınızda aşırılıkla veya kötülükle" itham ediyorum! Yeter de artar!

Ha, senin iddianı biz bulacağız ! Anlaşılmıştır !
O selâm ve hadis munkirliği yaftan boynuna asılmıştır !

Takiyüddin

Yasaklı
Red ve kabulün bu konuya maydanoz olması manidar. ona göre ya "selamun aleykum"dur ya "sleamun aleyküm falan"dır........ ya reddeder ya kabul eder! ona "selam" ı reddetmek, "merhaba"yı reddetmek güzel mi gösterildi?! Sırf bunları (günümüzde böyle) kullananlarla ilgili takıntılı hafızası mı yüzünden başka mı yüzlerden!

Kullandığı yersiz nikin bunda pekiştirici etkisi olduğu gibi, niki kurmaasında(n önceki) etken duygu ve düşüncelerinin de bunda payı büyükdür zannındayız!

* * *

Fakiri sen ne hadis münkirisin, ne selam münkirisin; sözümden (ikincisinden duruma göre belki kısmen) dönüyorum o sözlerimi sana "takılmam" babında al! Hani sen takılıyorsun herkeze ya! Dedeymişsin seni taklint ettik, yaptık bir hata bi kere affet!

LaKin! Bu arada! "Aradım ama bulamadım" diyemeyeceksiniz, demeniz de zor olacak, niye kastırıyorsunuz! Bir bilene sorsanıza! üstadlarınıza yukardaki tüm metinlerimi gösterin!

Vesselam!

Kaptan

Mecra Yazarı
:) komik olma

Birseyi red veya kabul ettigimiz yok, varsa getir gorelim. Sadece iddiani delillendir dedik hepsi bu. Ama sen cevap vermek yerine seviyeni ortaya koydun.

Takiyüddin

Yasaklı
Bunu sizin için yazıyorum ben uzun selamın bile münkiri değilken siz kısayı geçici sepeplerlen takıntılarlan sevmiyorsanız sizin probleminiz! Vesselâmu aleykum' ve rahmatullah,i ve berakâtuhû! Bi halt da getirmem sabaha kadar isteşin, hatta bağrışın, bu halinizi de kendinize delil, cihana şümul diye yedire yedire sabahlayın emi!

fakiri

Kıdemli Üye
Red ve kabulün bu konuya maydanoz olması manidar. ona göre ya "selamun aleykum"dur ya "sleamun aleyküm falan"dır........ ya reddeder ya kabul eder! ona "selam" ı reddetmek, "merhaba"yı reddetmek güzel mi gösterildi?! Sırf bunları (günümüzde böyle) kullananlarla ilgili takıntılı hafızası mı yüzünden başka mı yüzlerden!

Kullandığı yersiz nikin bunda pekiştirici etkisi olduğu gibi, niki kurmaasında(n önceki) etken duygu ve düşüncelerinin de bunda payı büyükdür zannındayız!

* * *

Fakiri sen ne hadis münkirisin, ne selam münkirisin; sözümden (ikincisinden duruma göre belki kısmen) dönüyorum o sözlerimi sana "takılmam" babında al! Hani sen takılıyorsun herkeze ya! Dedeymişsin seni taklint ettik, yaptık bir hata bi kere affet!

LaKin! Bu arada! "Aradım ama bulamadım" diyemeyeceksiniz, demeniz de zor olacak, niye kastırıyorsunuz! Bir bilene sorsanıza! üstadlarınıza yukardaki tüm metinlerimi gösterin!

Vesselam!

Bize neden takılma gereği duydunuz ki?.Bizim bir hatamız mı oldu ? Varsa bunu yazın..Buradaki üyelerin yanlış
paylaşımlarına ve yorumlarına itirazımızdan başka bir şey mi gördünüz? Burada kimseyle eğlenmeyen ve bilâkis
başkalarını gır-gıra, eğlenceye, istihzaya alanlara hep karşı çıkmışızdır. Astığım yazıalr portadadır bakabilrisin!
Neyse, hakkı teslim ettiğiniz için yine de teşekkür ederiz. Ama, takılma sebebinin yanlış olduğunu ifade ediyorum.

adams77

Kanalizasyoncu
ne olmuş burada yaaaa dedeye bak teşekkür ediyor hayırdır inşallah

Takiyüddin

Yasaklı
:) komik olma

Birseyi red veya kabul ettigimiz yok, varsa getir gorelim. Sadece iddiani delillendir dedik hepsi bu. Ama sen cevap vermek yerine seviyeni ortaya koydun.
seviyemmişmiş.. ortaya koymakmışmış!! varsa görelimmiş! görmediysek yokmuş!! Ben bir şey getirmeyeceğim için (getirmeyeceğimi de bildiğin için) sen haklı oluyormuşsun! amma ucuzcuymuşsun! cahilin dibisin redvekabul!

Sen önceki mesajlarımda sana söylediklerim dolayısıyla "öç" peşinde koşan bir zavallı ve avâmiden, "zuhurperest demogog"tan ve saptırıcıdan başka bir şey değilsin!!

Kaptan

Mecra Yazarı
Ne öc pesinde kosmasi yahu, seni tanimiyorum bile. Kimsin, necisin, nesin, ne ayaksin birader.

kilicarslan

Kıdemli Üye
karşıdakine sen şusun busun demek yerine adamın ne dediğini anlamaya biraz çalışmak lazım.

Konuya dair söyleyebileceğim şey, amaç hızlı ve çok hatim yapmak değil, anlayarak , sindirerek okumak gereklidir.

Kuran da da " anlaşılsın diye parça parça indirdik " deniliyor.

Yine sahabeler bir iki ayet öğrenip bunu hayatına yansıttıktan sonra başka ayetlere yöneldiğide rivayet olunmuştur.