Kuranı -Düşünerek- Hatmetmek

İlim Talebesi

Yasaklı
وَحَدَّثَنِي عَنْ مَالِك عَنْ يَحْيَى بْنِ سَعِيدٍ أَنَّهُ قَالَ كُنْتُ أَنَا وَمُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى بْنِ حَبَّانَ جَالِسَيْنِ فَدَعَا مُحَمَّدٌ رَجُلًا فَقَالَ أَخْبِرْنِي بِالَّذِي سَمِعْتَ مِنْ أَبِيكَ فَقَالَ الرَّجُلُ أَخْبَرَنِي أَبِي أَنَّهُ أَتَى زَيْدَ بْنَ ثَابِتٍ فَقَالَ لَهُ كَيْفَ تَرَى فِي قِرَاءَةِ الْقُرْآنِ فِي سَبْعٍ فَقَالَ زَيْدٌ حَسَنٌ وَلَأَنْ أَقْرَأَهُ فِي نِصْفٍ أَوْ عَشْرٍ أَحَبُّ إِلَيَّ وَسَلْنِي لِمَ ذَاكَ قَالَ فَإِنِّي أَسْأَلُكَ قَالَ زَيْدٌ لِكَيْ أَتَدَبَّرَهُ وَأَقِفَ عَلَيْهِ

Yahya b. Saîd'den: Ben ve Habban'ın torunu Muhammed b. Yahya oturuyorduk. Muhammed adamın birini çağırarak:

— ''Babandan duyduğunu bana da söyle:'' dedi.

Adam: ''Babam şunları anlattı!'' diyerek babasının anlattıkla*rını nakletti:

'' Zeyd b. Sabit'e gittim. Ona Kur'an-ı Kerim'in bir haftada hatmedilmesi konusunda ne düşündüğünü, sordum.

Zeyd: İyi olur.' dedi ve ilave etti: 'Fakat bana kalırsa onbeş veya on günde bir ha*tim yapmak daha iyidir.'

'Niçin dersen', dedi

Hemen ben 'niçin', di*ye sordum.

Zeyd şu cevabı verdi: Her âyet Üzerinde iyice düşüne*bilmek ve âyet sonlarında gereği kadar durabilmek için

(İmam Malik,Muvatta,Kitabul Kuran,4)

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Hatimler bugün çok yapılıyor, öyle imamlar var ki, Ramazan ayında bayağı yekün hatim alıyor.

200 TL'den güzel para ediyor...

Yahayy

Kıdemli Üye
وَحَدَّثَنِي عَنْ مَالِك عَنْ يَحْيَى بْنِ سَعِيدٍ أَنَّهُ قَالَ كُنْتُ أَنَا وَمُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى بْنِ حَبَّانَ جَالِسَيْنِ فَدَعَا مُحَمَّدٌ رَجُلًا فَقَالَ أَخْبِرْنِي بِالَّذِي سَمِعْتَ مِنْ أَبِيكَ فَقَالَ الرَّجُلُ أَخْبَرَنِي أَبِي أَنَّهُ أَتَى زَيْدَ بْنَ ثَابِتٍ فَقَالَ لَهُ كَيْفَ تَرَى فِي قِرَاءَةِ الْقُرْآنِ فِي سَبْعٍ فَقَالَ زَيْدٌ حَسَنٌ وَلَأَنْ أَقْرَأَهُ فِي نِصْفٍ أَوْ عَشْرٍ أَحَبُّ إِلَيَّ وَسَلْنِي لِمَ ذَاكَ قَالَ فَإِنِّي أَسْأَلُكَ قَالَ زَيْدٌ لِكَيْ أَتَدَبَّرَهُ وَأَقِفَ عَلَيْهِ

Yahya b. Saîd'den: Ben ve Habban'ın torunu Muhammed b. Yahya oturuyorduk. Muhammed adamın birini çağırarak:

— ''Babandan duyduğunu bana da söyle:'' dedi.

Adam: ''Babam şunları anlattı!'' diyerek babasının anlattıkla*rını nakletti:

'' Zeyd b. Sabit'e gittim. Ona Kur'an-ı Kerim'in bir haftada hatmedilmesi konusunda ne düşündüğünü, sordum.

Zeyd: İyi olur.' dedi ve ilave etti: 'Fakat bana kalırsa onbeş veya on günde bir ha*tim yapmak daha iyidir.'

'Niçin dersen', dedi

Hemen ben 'niçin', di*ye sordum.

Zeyd şu cevabı verdi: Her âyet Üzerinde iyice düşüne*bilmek ve âyet sonlarında gereği kadar durabilmek için

(İmam Malik,Muvatta,Kitabul Kuran,4)

Tam bizlikmiş, Ramazan da Formula 1 gibi, 3 hatim bitirene cennet garanti gibi, kel-kül yarım yamalak Mp3 Playerlik görevi icra ediyoruz halkımız olarak.

Manayı anlamak için yavaş oku demiş bir de, resmen dalga geçiliyor Kur'an ile ya hu, ne acı birşey, 30 kişi toplanıp hatim okunuyor güya 30 kişiden ayetlerden bir kelime anlayan yok, acınası bir trajikomedi resmen.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
meal okumayı Kur an okumak sananların, eksiklikte olsa, orjinalinden Kur an okuyanları tahkir etmesine kızmak akıl sahiplerinin yapacağı iş değil...size kızmıyorum ciddi kızmıyorum...yalnızca acıyorum ve dua ediyorum...

Yahayy

Kıdemli Üye
meal okumayı Kur an okumak sananların, eksiklikte olsa, orjinalinden Kur an okuyanları tahkir etmesine kızmak akıl sahiplerinin yapacağı iş değil...size kızmıyorum ciddi kızmıyorum...yalnızca acıyorum ve dua ediyorum...
Peki nedir Kur'an kırati muhterem açıklar mısın bize?

fakiri

Kıdemli Üye
[SUP]Ey iman edenler !Yapmadığınız (Ve hiç birinizin de yapamayacağı) şeyleri niçin söylüyorsunuz? (Sûre-i Saff :2)[/SUP]
[SUP]Utanmıyor musunuz ?[/SUP]

fakiri

Kıdemli Üye
Bildiğiniz üzere ''Kur'an'' tek seferde Allah resulunun kalbine bir seferde ilka edilmesine rağmen...:confused1:

"Bilindiği üzere..." diye başladığın bu cümlenin delilini yazar mısınız lütfen?
Çünkü, biz asla böyle bir şeye bugüne kadar rastlamadık ve bilmiyouz !

Kaptan

Mecra Yazarı
Adam gayet kibarca delilini sordu.

Adin cikmis bir kere fakiri abi :)

fakiri

Kıdemli Üye
Selam
Bilmediğiniz o kadar şey var ki?Birini daha fark etmeniz/dile getirmeniz iyi iyi....
Siz ''iyilik'' anlayışına devam edin.Sormayın ''benim yazılarıma muhalefet edin karşı çıkın''...!
Yaşım sizin kadar yok ama ben de tecrübe sahibi sayılırım. ''Bendenizden size ekmek çıkmaz''...
Anladınız değil mi?
Selametle...

Ne de güzel bir kıvırma değil mi ?bir şey yazdın, biz de sana dedik ki hani bunun delili ?..Şimdi bunda bir absürtlük var mı? Yok ! Şu hâlde neden yazdığına delil getirmiyorsun ? Ha, bizim bilmediklerimiz yok diye bir iddiamız da asla olmadı bu forumda !.. Olabilir bilemeyiz ve öğrenmek için de sorduk-sorarız...

spesifik

آزادی قید و بند
Meal okuyanlar orjınal Arapçasını da okuyorlar... Ama sadece arapçaya hürmet! edenler mealine bakmıyorlar

Kim kayıpta aceba ?

adams77

Kanalizasyoncu
Ne de güzel bir kıvırma değil mi ?bir şey yazdın, biz de sana dedik ki hani bunun delili ?..Şimdi bunda bir absürtlük var mı? Yok ! Şu hâlde neden yazdığına delil getirmiyorsun ? Ha, bizim bilmediklerimiz yok diye bir iddiamız da asla olmadı bu forumda !.. Olabilri bilemeyiz ve öğrenmek için de sorduk-sorarız…

Ne d

Dede sen yazdıklarının delinini neden getirmiyorsun? Görecek göze delil sunulur. Mekkeli müşriklerde delil istiyorlardı sürekli ama nedense kitabı tedebbür etmedikleri için bu delil ve ispatları göremiyorlardı.

Peygamber 'in 40 yaşında elçi olduğuna dair delil ve kanıt var mı? Bana sürekli olarak hadis getirmekten başka yapabileceğin bir eylem yok neden biliyormusun senin 40 kelimesine verdiğin hatalı mana 40 'ı anla gerisinide anlarsın

fakiri

Kıdemli Üye
Dede sen yazdıklarının delinini neden getirmiyorsun? Görecek göze delil sunulur. Mekkeli müşriklerde delil istiyorlardı sürekli ama nedense kitabı tedebbür etmedikleri için bu delil ve ispatları göremiyorlardı.
Peygamber 'in 40 yaşında elçi olduğuna dair delil ve kanıt var mı? Bana sürekli olarak hadis getirmekten başka yapabileceğin bir eylem yok neden biliyormusun senin 40 kelimesine verdiğin hatalı mana 40 'ı anla gerisinide anlarsın

Sana "üç ayeti inkar ettin, küfrettin-dinden çıktın" dedim, kılın bile kıpırdamadı !Ayetler orada asılı duruyor.
Senle başka ne işim olabilir ?

adams77

Kanalizasyoncu
Sana "üç ayeti inkar ettin, küfrettin-dinden çıktın" dedim, kılın bile kıpırdamadı !Ayetler orada asılı duruyor.
Senle başka ne işim olabilir ?

Sen git lafons gelsin

verecek cevap bulamayınca aynı hikayelere baş vuruyorsun. Sana göre dinden çıkmış olabilirim sende çok iyi biliyorsun ki bu kitabı sen yazmadın sen manalandırmadın ölçüde sen değilsin önce bir doğru anlaman gerek bunun ilk belirtisi saygıdır. Bir insanda saygı yok ise kendi yazdığı kitabı okuyordur.

Buda sana yeter dede

bu arada 40 kelimesinin manası kitapta mevcut delil istersen dedim hani

fakiri

Kıdemli Üye
Selam
Redvekabul sanırım bu tür tartışmalardan elimden geldiği kadarıyla uzak durmaya çalıştığımı biraz beni tanıyan bilir...Burada ki problem kişinin sorduğu sorudan ziyade götüreceği noktadır.Sizinde söylediğiniz üzere bu kişi bunda ünlü....
Anlayana yeter diyerek,size yönelttiğimiz bazı soruların halen cevabının gelmediğini de hatırlatalım...Neden yapmadığınız bir şeyi başkasından bekliyorsunuz ki....
Hep beraber önce kendimize bakalım ne dersiniz....
Not: Diğer konuyla alakalı birleştirip cevabı da verdik...Tek tip insan veya yöntem seçmek ne kadar da ''sığ'' bir durum...
Selametle...

He ya öyle öyle !Durum çok sığ çok!

Kıvırmaya selâm ve oryantalizme devam !

spesifik

آزادی قید و بند
Dede evde seni çok mu kızdırıyorlar ya ..
Bu kadar asabiyet iyi değil bünyene zarar verir..

Mesajlarınıza dikkat edin her an ceza gelebilir..

adams77

Kanalizasyoncu
yahu adam kitaptan delil ve kanıt ile benim kızıl kafir olduğumu söylüyor sizler bunu hakaret olarak algılıyorsunuz. Adam Allah 'ın kitabını okuyor Allah 'ın kafir dediğine siz hakaret olarak mı algılıyorsun çok yanlış çok yahşi yanlış hemde

fakiri

Kıdemli Üye
Dede evde seni çok mu kızdırıyorlar ya ..
Bu kadar asabiyet iyi değil bünyene zarar verir..
Mesajlarınıza dikkat edin her an ceza gelebilir..

Selam
Ne kadar güzel bir gün değil mi? Günü dikkate almak lazım...Burada kar yağıyor.her şey ne kadar yerinde ve güzel...

Büşra Hnm,
Mesajın hemen iki mesaj sonra birisi tarafından nasıl da “güzel bir gün” olarak algılandı gördün mü?
Onlara daha güzel günler de gösterebilrsiniz !

adams77

Kanalizasyoncu
Büşra Hnm,
Mesajın hemen iki mesaj sonra birisi tarafından nasıl da “güzel bir gün” olarak algılandı gördün mü?
Onlara daha güzel günler de gösterebilrsiniz !

Sende gösterebilirsin dede nazar etme ne olur çalış seninde olur