kuranda başörtüsü veya türbanımı emrediyor. yoksa başka bir şeyi mi!! (cilbab! olmasın)

manifesto

Yasaklı

Said nursi nin talebeleri ekseri sakalsiz ve pantolon giyiyor.. Nasıl olacak şimdi.. Bir de Şahide hanım var üstadın kızım dediği.. Ben onu çarşafsız biliyorum..

Hocam çarşaf yoktu,çarşafın kıyafet olarak kullanılması çok eski değildir.
Tanzimat dönemiyle birlikte anadoluda özellikle iran'a yakın coğrafyada kullamılmaya başlandı.
Bugün hala yöresel olarak bakın iran coğrafyasına yakın yerlerde çarşaf kullanılır
Afganlılar başka şey kullanır iranlılar çarşaf endonezyalılar başka
Türk kıyafetleri içinde çarşafın hikayesi yenidir.
Başka türden elbiseler kullanarak hanımlar tesettüre uyardı
Kafasından konuşuyor işte

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Ne tayfasıymış bu ? gemi tayfası mı? sen kimsin ?
İman işi yoktur derken sen aynaya bak,insanların imanını amelini sorgulamak senin işin mi?
Sen kendininle ilgilen
Başkasının ameli yada imanı seni kurtarmaz zaten.
Pantolon meselesine gelince
İnsanlar hristiyanlara benzemek için pantolon giymiyor
Bu coğrafyanın genel kültürü kabulü olduğu için
Pantolon gömlek giyiyor
Haa dediğim gibi bundan rahatsızsan entari giy
Sana karışan yok

NE ZAMANDAN BERİ PANTOLON GİYİYOR. yada senin küçümsediğin kıyafetleri giymeyi ne zaman bırakmışlar...

ihvan23

Kıdemli Üye
rahat bırakın şu kadınları yav.SALİHA bir kadın nasıl örtüneceğini zaten bilir.çarşaf abdulhamid han hazretleri zamanında memleketime irandan gelen bir adettir(kara çarşaf).yoksa örtünme şekli bu değildir.bazı kardeşlerimizin çarşaf tercihi güzeldir helal olsun.pardüsü örtü değildir demekte abesle iştigaldir.geniş bir pardüsü örtüdür..lakin milletimiz bu gidişle pardüsüsüz ve çarşafsız bir yaşantıya daha yakın gitmekte. ve artık kadınların iş yerlerine doldurulmasıyla. da evine ekmek götürme görevi olan erkeklerde malesef bu görevlerini icrada dan mahrumdurlarçünki hanımlar işe girme açısından daha bir gayretli..hepimizin çevresinde muhafazakarlar kızlarını bir erkek gibi yetiştirip bir işe yerleştirme yarişinda...haydi kpss ye.af allahım af.aciane

manifesto

Yasaklı

NE ZAMANDAN BERİ PANTOLON GİYİYOR. yada senin küçümsediğin kıyafetleri giymeyi ne zaman bırakmışlar...

Türkler hiç entari giymedi ki :)
Bunu da bilmezsin tabi
Şalvardır genel olarak anadoluda yüzyyıllarca kullanılan kıyafet
Kıyafeti küçümsemek falan yok
Entari sıcak coğrafya içindir

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
said nursi hazretlerinin talebeleri neden pantolan giyiyor o zaman? ya da neden özellikler bayanları başlarını açma pahasına üniversiteye yollamak ,için çaba gösteriyorlar o zaman?

hanımefendi bu bahsettiğiniz, "malum camia" olarak isimlendirdiğimiz "fethullah gülen camiası" nın mensuplarına verdiği bir ruhsattır. nur cemaatinde böyle bir durum yoktur. esasen malum camianın nur dairesinde olup olmadığı da tartışılıyor....

not: lütfen bu durumu nur dairesine maletmeyin...

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Bunu da bilmezsin tabi

şimdi farkettim. "Efendin çarşaf mı giymiş yada şalvar" demişsin. BU NE LAKAYTLIK. benim efendim senin efendin olmuyor mu? sen müslüman değilmisin. nasıl böyle bir incitici hitap kullanabilirsin. EDEP YA HU!

tekrar soruyorum benim efendim, senin efendin olmuyor mu? niye sahiplenmiyorsun. bilinç altını mı ortaya çıkarıyorsun.

ILIMLI İSLAM PROJESİNE HAYIR!!!

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Bunu da bilmezsin tabi

senin örneğinden devam edelim. pantolon batı medeniyetinin kostümü değil mi? bu coğrafyada hep pantolon mu giyiliyor du? yoksa bir tarihten beri mi giyiliyor.

“‘Kim bir kavme benzerse, o onlardandır’ hadisini hatırlatmak isterim.

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!

Said nursi nin talebeleri ekseri sakalsiz ve pantolon giyiyor.. Nasıl olacak şimdi.. Bir de Şahide hanım var üstadın kızım dediği.. Ben onu çarşafsız biliyorum..

benimle muhatap olma... saygısız talebe...

saygısız üslubundan dolayı, özür dilemedikçe, sana mesaj yazmayacağımı daha önce söylemiştim.

manifesto

Yasaklı

senin örneğinden devam edelim. pantolon batı medeniyetinin kostümü değil mi? bu coğrafyada hep pantolon mu giyiliyor du? yoksa bir tarihten beri mi giyiliyor.

“‘Kim bir kavme benzerse, o onlardandır’ hadisini hatırlatmak isterim.

Komik şey
Entari de YAHUDİ kıyafetidir
O devirde yahudiler de öyle giyinirdi
Ne yapalım şimdi
Peygamber yahudilere benzemiş mi diyalim?
O devirde yahudiler çıplak mı dolaşıyordu?
Yada pantolon mu giyiyordu?
Düşünmeden yazıyorsun
Şu yazılan cevaplar sana fazla bile

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Komik şey
Entari de YAHUDİ kıyafetidir
O devirde yahudiler de öyle giyinirdi
Ne yapalım şimdi
Peygamber yahudilere benzemiş mi diyalim?
O devirde yahudiler çıplak mı dolaşıyordu?
Yada pantolon mu giyiyordu?
Düşünmeden yazıyorsun
Şu yazılan cevaplar sana fazla bile

soruma hala cevap vermemişsin...

şimdi farkettim. "Efendin çarşaf mı giymiş yada şalvar" demişsin. BU NE LAKAYTLIK. benim efendim senin efendin olmuyor mu? sen müslüman değilmisin. nasıl böyle bir incitici hitap kullanabilirsin. EDEP YA HU!

tekrar soruyorum benim efendim, senin efendin olmuyor mu? niye sahiplenmiyorsun. bilinç altını mı ortaya çıkarıyorsun.

benimle muhatap olma... saygısız talebe...

daha önceki saygısız üslubundan dolayı, özür dilemedikçe, sana mesaj yazmayacağımı daha önce söylemiştim.

Çok üzüldüm ya ne olur benle muhatap ol.. Namazlarını kilmaktan aciz insanlar kalkmış burada klavye mucahidligi yapıyor.. Daha geçen forumda cevap yetiştireceğim diye cuma yı terk ederken hangi fetva ya göre hareket ettin ?

fakiri

Kıdemli Üye
hanımefendi bu bahsettiğiniz, "malum camia" olarak isimlendirdiğimiz "fethullah gülen camiası" nın mensuplarına verdiği bir ruhsattır. nur cemaatinde böyle bir durum yoktur. esasen malum camianın nur dairesinde olup olmadığı da tartışılıyor....

not: lütfen bu durumu nur dairesine maletmeyin...

Haydaaaaa ! "fethullah gülen camiası" nur camiasından değilmiş ! :blink::confused1:
Nur camiasında idiler de sonradan kendilerine bir yol tuttturdular denilse daha doğru olurdu diye düşünüyorum.
:(

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Hocam çarşaf yoktu,çarşafın kıyafet olarak kullanılması çok eski değildir.
Tanzimat dönemiyle birlikte anadoluda özellikle iran'a yakın coğrafyada kullamılmaya başlandı.
Bugün hala yöresel olarak bakın iran coğrafyasına yakın yerlerde çarşaf kullanılır
Afganlılar başka şey kullanır iranlılar çarşaf endonezyalılar başka
Türk kıyafetleri içinde çarşafın hikayesi yenidir.
Başka türden elbiseler kullanarak hanımlar tesettüre uyardı
Kafasından konuşuyor işte

çarşaf sadece iran coğrafyasına aittir iftirasına cevap:

http://www.youtube.com/watch?v=MG9JLbx_Nyo

ŞehbaL

Kıdemli Üye
Önemli olan "Tesettür" değil midir? Setretmek, kapatmak, gizlemek?? Bunun çarşaf dayatmasını kabul etmiyorum. kimisi çarşaf ile bunu yerine getirir kimisi pardesü ile.. Unutmamak lazım; çarşaf giyip gözüne tonlarca makyaj yapan bir kimsenin tesettürü için "çarşaf giydiği için tam tesettür oldu" denilemeyeceği gibi giydiği şeyin adı pardesü diye her pardesü giyenin de tesettürü tam değildir. Önemli olan bayanın güzelliğini gizlemesidir. ama bu illa hadis ile izin verilen yerler -el, yüz- de kapatılarak olacak diye birşey yok. Bence bu kadar diretme yanlış. Kimse dar olan kıyafete tesettür demiyor ama sizin bol bir pardesü ve eşarba tesettür değildir deme hakkınız olduğunu da düşünmüyorum.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Önemli olan "Tesettür" değil midir? Setretmek, kapatmak, gizlemek?? Bunun çarşaf dayatmasını kabul etmiyorum. kimisi çarşaf ile bunu yerine getirir kimisi pardesü ile.. Unutmamak lazım; çarşaf giyip gözüne tonlarca makyaj yapan bir kimsenin tesettürü için "çarşaf giydiği için tam tesettür oldu" denilemeyeceği gibi giydiği şeyin adı pardesü diye her pardesü giyenin de tesettürü tam değildir. Önemli olan bayanın güzelliğini gizlemesidir. ama bu illa hadis ile izin verilen yerler -el, yüz- de kapatılarak olacak diye birşey yok. Bence bu kadar diretme yanlış. Kimse dar olan kıyafete tesettür demiyor ama sizin bol bir pardesü ve eşarba tesettür değildir deme hakkınız olduğunu da düşünmüyorum.

Doğru bir tesbit...

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!

hanımefendi. "demokratik" ve "laik" bir ülkede yaşıyoruz. söyledikleriniz "demokratik" ve "laik" bir ülke için geçerli. siz bildiğiniz yolda devam edebilirsiniz. kimse de size karışmaz.

biz Allah (cc) nin hükümlerini hatırlatıyoruz. uyup, uymamak size kalmış.

ayrıca biz daha üç birşeyler söylemeye çalışıyoruz.

bu konu ile ilgili üstadın ifadesini aktarayım;

"Kadınlar yuvalarından çıkıp beşeri yoldan çıkarmış; yuvalarına dönmeli..."

( Sefih erkekler, hevesâtlarıyla kadınlaşırsa, o zaman açık saçık kadınlar da hayâsızlıkla erkekleşirler. (Üstadımızın Arabca bir ifadesi))

(Tesettür Risâlesinin esasıdır. Yirmi sene sonra müellifinin mahkumiyetine sebeb gösteren bir mahkeme, kendini ve hâkimlerini ebedi mahkum ve mahcup eylemiş.)

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!

bir bakın beğenmediğimiz adnan oktar bile cilbab ı savunuyor. nefsinize ağır gelse de doğru olan bu.

buyrun izleyin videoyu...

http://www.youtube.com/watch?v=9-bQyhUnSxk

ILIMLI İSLAM PROJESİNE HAYIR!