Kuran Meallerine Yakın Takip

ŞAKİROĞLU

Asistan
Web sitesi
www.hikayeler.net
Diyanet, meallere ''sakıncalı'' derken kime göre sakıncalı?

Kendi meallerine uymadığında mı sakıncalı?

Mesela şu ayet: NEBE SURESİ AYET 33:
وَكَوَاعِبَ اَتْرَابًاۙ

Diyanet İşleri Meali (Yeni)
31,32,33,34. Şüphesiz Allah’a karşı gelmekten sakınanlara bir kurtuluş, bahçeler, üzümler, kendileriyle bir yaşta, göğüsleri çıkmış genç kızlar ve dolu dolu kadehler vardır.

Bu da;
Diyanet Vakfı Meali
31, 32, 33, 34. Şüphesiz takvâ sahipleri için umulanı buldukları yer, bahçeler, üzüm bağları, göğüsleri tomurcuk gibi kabarmış yaşıt kızlar, içki dolu kâseler vardır.

Diyanet, Nebe 33'te hiç ilgisi olmayan anlamlı kendi meallerini mi önce imha edecek? Yoksa, buna uymuyor diye adam gibi yapılmış mealleri mi imha edecek?

Kaptan

Mecra Yazarı
Sakıncalı olduğuna kim karar verecek ve neye göre, kıstas ölçü ne?

Mesela bana göre Ruhu'l Furkan meali derhal imha edilmelidir, tam bir uyduruk kitaptır. Ama bana göre tabi.

adams77

Kanalizasyoncu
Merak etmeyin ben karar verebilirim.

messevim

Üye
Diyanet....

Allah hayırlısını versin...

Hakperest

Kıdemli Üye
Ard niyet ve politik güdüm olmadığı sürece yerinde bir karar
Kuran kimsenin fikirlerine alet edilemez

ilke

Paylaşımcı
Bu forumda bile Arapça bildiğini lanse edip, meal ve tefsir yapan bir sürü kişi var! Bunların her ne kadar piyasada meal ve tefsir kitapları yoksa da ayetler hakkında oldukça iddialı sözler sarfettiklerini biliyoruz! Diyanet piyasadaki ucube meallleri temizlerken forum yönetimi de buradaki çakma Arapça bilirleri ve ayetlere hadislere tuhaf ve alakasız anlam verenleri temizlerse çok iyi olacak diye düşünüyorum. Malum Diyanet gelip bu forumdaki ukalaları temizlemez!

Son düzenleme:

ilke

Paylaşımcı
Diyanet İşleri başkanlığı şayet bu konuda samimi ise ve geçekten bir temizlik yapacaksa en önce millete okunmasını tavcsiye edip, salık verdiği ve bir grup ilahiyatçıya hazırlattığı “Kur’an Yolu Türkçe Meal ve Tefsir” adlı kitabı toplatmalıdır ! Bu kitaptaki beyanlara göre, muta nikâhı caiz görülmede ve kitapta “Ehl-i Sünnet’e mensup âlimlerden ve özellikle sahabeden bazılarına göre müt’a nikâhı caizdir, Onu Hz. Peygamber değil ikinci halife yasaklamıştır” (İlk baskının ikinci cildi, 32 ile 34’üncü sayfalar) denmesi mutaya izin verildiği yorumlarına yol açtı. Daha da ilginç olanı ise, bu ifadelerin 2. ve 3. baskılarda bulunmaması. Bu arada, sonraki baskılarda muta konusunda değişiklik yapılmasına rağmen ilk baskı da toplatılmadı.
Diyanet sanırım samimiyet ve doğruluk sınavından bir kez daha geçecek-geçiyor !