Kuran mealini okumak hatim sayılır mı

Hakperest

Kıdemli Üye
Aslında soruyu tersine çevirip de soralım
Arapça bilmeyen arapça kuran okuyarak hatim indirmiş olur mu

Hakperest

Kıdemli Üye
mealdan okumak ile hatim olmaz......

manasını bilmese bile, Arapça olarak Kur an okuyarak Hatim yapılır...
Zuhruf Suresi.3:
43.3: (2-3) Apaçık Kitabʼa andolsun ki, iyice anlayasınız diye biz, onu Arapça bir Kurʼan yaptık.
(Diyanet Meali)

Nereye anlamıyon
Allah CC kitabı anlamayasın diye mi yolladı

Yoksa müslüman anlamasın da şeyhin tezviratını rahat diye mi yapsın

Hoş belki şeyhin tezvirat yapmıyor nereden bileceğiz
Kur'an ve sünnet ana kaynak olması gerekmez mi

Anlamı bilinmeyen bir kitaba nasıl yapışacağız

Bir müslümanın günde onlarca saatini sadece lafza ayırması israftır, israf ise günahtır
Bunun yerine okuduğunu anlama çabasına girmesi gerekir
Lafzın okunması sevap olması bunu değiştirmez

adams77

Kanalizasyoncu
Zuhruf Suresi.3:
43.3: (2-3) Apaçık Kitabʼa andolsun ki, iyice anlayasınız diye biz, onu Arapça bir Kurʼan yaptık.
(Diyanet Meali)

Nereye anlamıyon
Allah CC kitabı anlamayasın diye mi yolladı

Yoksa müslüman anlamasın da şeyhin tezviratını rahat diye mi yapsın

Hoş belki şeyhin tezvirat yapmıyor nereden bileceğiz
Kur'an ve sünnet ana kaynak olması gerekmez mi

Anlamı bilinmeyen bir kitaba nasıl yapışacağız

Bir müslümanın günde onlarca saatini sadece lafza ayırması israftır, israf ise günahtır
Bunun yerine okuduğunu anlama çabasına girmesi gerekir
Lafzın okunması sevap olması bunu değiştirmez

Sen şeyhleri nasıl eleştiriyorsun ki? Aynı sistemde öğreniyorsun zaten :) ne farkı var.
Şeyhler kafasına göre mi yaşıyor yoksa kuran sünnet ve önceki alimlerden aldıkları ile mi

Asıl sorulması gereken şey şuan arapçanın dil olarak nerede olduğu ve mushafın yazılışındaki arapçanın nerede olduğu :)

Madem düşünmek istiyorsun buyur düşün :)

Kaptan

Mecra Yazarı
Hehehe.. ve adams konuya müdahil olur :)

ilke

Paylaşımcı
Yav, Bu Yalnız Kurancılar ne asalak ve virüs insanlar ! Kaç-kez yazdık ve dedik ki, Kuranı anlasan ne olacak ? Namazı ve Cumayı nasıl ve en zaman kılacağın hususu Kuranda var mı ? İnsanları namaza davet eden Ezan-ı Muhammedi Kuranda var mı ? Ezan Kuranda olmayınca ne diye Kuranda olmayan bir çağrı ile namaza duruyorsunuz ? Yalnız Kurancılık zıvanadan çıkmışlığın bir uzantısı olduğunu ne zaman anlayacaksınız ?

Hakperest

Kıdemli Üye
Yav, Bu Yalnız Kurancılar ne asalak ve virüs insanlar ! Kaç-kez yazdık ve dedik ki, Kuranı anlasan ne olacak ? Namazı ve Cumayı nasıl ve en zaman kılacağın hususu Kuranda var mı ? İnsanları namaza davet eden Ezan-ı Muhammedi Kuranda var mı ? Ezan Kuranda olmayınca ne diye Kuranda olmayan bir çağrı ile namaza duruyorsunuz ? Yalnız Kurancılık zıvanadan çıkmışlığın bir uzantısı olduğunu ne zaman anlayacaksınız ?
Ne alakası var dede
Yanlız kurancı sapıklar yüzünden Kur'an'ı okuyup anlamayacak mıyız
Kur'an haşa sadece alimler okusun diye mi indi
Sapkın Yahudiler gibi mi olalım yani (haşa)

Kur'an her takva sahibi için hidayet kaynağı ve öğüt alınacak birincil kitaptır

ilke

Paylaşımcı
Ne alakası var dede
Yanlız kurancı sapıklar yüzünden Kur'an'ı okuyup anlamayacak mıyız
Kur'an haşa sadece alimler okusun diye mi indi
Sapkın Yahudiler gibi mi olalım yani (haşa)
Kur'an her takva sahibi için hidayet kaynağı ve öğüt alınacak birincil kitaptır

Yazımdan "Kuran-ı Kerimi anlamayın !" manasını mı çıkarttın? Kimseye Kuranı anlamadan oku demek aymazlığında değiliz ! Ama, bütün müslümanların da Arapça Lugatini öğrenip Kuranı anlamalarını bekleyemeyiz ! Çünkü, böyle bir istek "BOŞ VE HAM-HAYAL" den başka bir şey değildir ve gerçekleşebilirliği yüzde sıfırdır ! Hoş sen de bundan sonraki bütün hayatını Arapça öğrenmeğe versen yine de Arapçayı tam manasıyla öğrenemezsin ama, forum ortamında dilinin kemiği yok konuşuyon işte !..

Hakperest

Kıdemli Üye
Yazımdan "Kuran-ı Kerimi anlamayın !" manasını mı çıkarttın? Kimseye Kuranı anlamadan oku demek aymazlığında değiliz ! Ama, bütün müslümanların da Arapça Lugatini öğrenip Kuranı anlamalarını bekleyemeyiz ! Çünkü, böyle bir istek "BOŞ VE HAM-HAYAL" den başka bir şey değildir ve gerçekleşebilirliği yüzde sıfırdır ! Hoş sen de bundan sonraki bütün hayatını Arapça öğrenmeğe versen yine de Arapçayı tam manasıyla öğrenemezsin ama, forum ortamında dilinin kemiği yok konuşuyon işte !..
Günde saatlerce anlamadan sadece arapçasını okuyan milyonlarca insan var. Neden böyle yapıyorlar? Çünkü onlara kuran böyle öğretildi. Bu dengesizlik durumudur; İslam ise orta yoldur.

Az yada çok kendi çapında herkes; lafzı celil, meal, tefsir okuyabilir yada dinleyebilir.
Zor olan neymiş dede?!!
Saatlerce vird çektiren şeyh, neden Kur'an'ın anlamını okutamıyor? Problem nerde?

Hakperest

Kıdemli Üye
Bence arapçasını okumak 1 hatim sayılıyorsa, mealini okumak 2 hatim sayılır.
2 hatim sayılmasa da 10 hatim sevabı kazanır belki de çok daha fazla

Anlamadan okuyan lafzı celille muhatap olur ama anlamı bilen artık Allah cc ile muhataptır
Allah cc tan bizzat öğüt ve emir almaktadır

ilke

Paylaşımcı
Bu kadar nadanın içinde bir şey anlatabilmek zor azizim zor !
Kuran-ı Kerim orjinal bir kitaptır ve öz lisanı Arapçadan başa bir lisana çevrilemez, çevrilirse de çevrilen bu metİnlere KURAN denil(e)mez ! Şu halde böyle çevirileri okunması asla HATİM olmaz ! Okuyanlar sadece havalarını alırlar ! Bolca hava almak isteyenlere duyrulur !

SeTTaR

Profesör
Baştaki soruya baktım tek bir yerde cavap var konu başka yere taşınmış. Elbet bahsi geçen konularıda başka yerde tartışabiliriz.
Ne demişti arkadaş 'Kuran mealini okumak hatim sayılırmı' ?

UBEYDUN

Ordinaryus
Çok enteresan!
Bir şeyin daha iyisini anlatmak yada müslümanların kazanımlarını kötülemek için etmek için konu açılıyor.
Ya siz kuranın mealini okuyacaksınızda engel olan mı var.yok sizin bu işin doğrusunu bildinizde bu ümmete ne verdiniz.
Bu ümmet 1500 senedir Kuranı kelamullah bilir.her harfine değer verir. Cihada her kesin katılması gerekmediği gibi bunla iktifa etmeyip manası için mücadele edenide olur
Ya bi düşün artık.