Kur'an ın Tercümesi, Meali Kur'an Değil Midir?

adams77

Kanalizasyoncu
Kendi düşünce ve açıklamanı kendine sakla
Ne sanıyorsan öyle san
Senin sanrılarınla uğraşamam

cevap verebilemiyorum diyebilmen gerekli :)
önce yeni konu aç dedin sonra ne oldu ise cevap verebilemiyorum dedin.

neyse seni cevap verebilemiyorunla baş başa bırakıyorum

spesifik

آزادی قید و بند
Ayeti getirirmisin konuşalım üzerinde
Yalnız dikkatini çekerim
Bu arkadaş namaz kılıyor hanımının başının örtülmesini istiyor ve oy kullanıyor
Bunları Kuranı referans ederek yapıyor
Yapmasın o vakit çünkü mushafta şekli yok
Hepsi sirette yer alıyor
Çıfıt çarşısında yani -)
Subhanallah yaa

spesifik

آزادی قید و بند
Senin söylediğine göre demek ki, Araplardan başkası asla Kur'anı tam olarak yalın metni ile anlamamış olacak.
Doğu, Kur'an Mekke ve çevresini uyarasın diye Arapça olarak ana dilinizde indirilmiştir mesajını tam da olması gerektiği gibi
tefsirini yaptın helal...
Bugün türkçede bile anlam kaymaları varken
Tefsir diye mushafın cılkı çıkmışken
Ki tefsirin bağlayıcılığı yoktur zaten
Ayette onu anlayasın diye Arapça bir dille vahyettik der
Ayete mi kafa tutuyorsun -)
İnsanların dindeki bozuk algı ve yaşantılarını lütfen
Kuran ve sünneti hüccet göstererek yapmayın

lafons7275

Kıdemli Üye
Allah Peygamberine helal haram koyma yetkisini verdi mi? adams sormuş.

Onlar, yanlarındaki Tevrat’ta ve İncil’de yazılı buldukları Resûle, o ümmî peygambere uyan kimselerdir. O, onlara iyiliği emreder, onları kötülükten alıkoyar. Onlara iyi ve temiz şeyleri helâl, kötü ve pis şeyleri haram kılar. Üzerlerindeki ağır yükleri ve zincirleri kaldırır. Ona iman edenler, ona saygı gösterenler, ona yardım edenler ve ona indirilen nura (Kur’an’a) uyanlar var ya, işte onlar kurtuluşa erenlerdir.

adams77

Kanalizasyoncu
Yalnız dikkatini çekerim
Bu arkadaş namaz kılıyor hanımının başının örtülmesini istiyor ve oy kullanıyor
Bunları Kuranı referans ederek yapıyor
Yapmasın o vakit çünkü mushafta şekli yok
Hepsi sirette yer alıyor
Çıfıt çarşısında yani -)
Subhanallah yaa

Çokmu zor yahu ayet getirmek, Kitap sürekli birileri iddiada bulunduklarında ayet getirsinler diyor.
Kuran 'ı referans ederek yapmıyor, mushafı nasıl algılıyorsa öyle yapıyor.

spesifik

آزادی قید و بند
Çokmu zor yahu ayet getirmek, Kitap sürekli birileri iddiada bulunduklarında ayet getirsinler diyor.
Kuran 'ı referans ederek yapmıyor, mushafı nasıl algılıyorsa öyle yapıyor.
Hah ne güzel söyledin
Kendi algısında
Tıpkı senin benim gibi
Muhammedin ismi mekan olduğunu mushaftan ayetle gösterebilir misin ?
Arapça grameri insan yazması kaynağı referans ederek ele alıyor olmayalım sevgili adams -)

adams77

Kanalizasyoncu
Hah ne güzel söyledin
Kendi algısında
Tıpkı senin benim gibi
Muhammedin ismi mekan olduğunu mushaftan ayetle gösterebilir misin ?
Arapça grameri insan yazması kaynağı referans ederek ele alıyor olmayalım sevgili adams -)

Herhalde kendi algıma göre hareket edeceğim sonuç itibariyle ayetler ile muhatap olan benim bu muhataplıktan dolayıda sorumluyum.

Saff Suresi 6. ayeti okursan üzerinde konuşuruz.

Es geçtiğin bir nokta var. Okunan şeyler, atalardan miras olan bilgiler vs vs kısacası insanın algıladığı her şeyi EL KİTABA götürmek sureti ile onaylatması gerekiyor. EL KİTAB 'a gidebilmek için önce okuma yazma öğrenmen gerekiyor bunun içinde bebek olarak dünyaya gelir belli bir takım bilgileri aynen bedenin dna ve genleri anne babasından aldığı gibi belli bir yaşa gelene kadar bazı şeylerin farkına varana kadar alırsın. Sonrada bu aldığın şeyler ile uğraşmaya başlarsın çözüm ise sorunun başladığı kaynaktan hareket ile sona ulaşmaya doğru yaparsın.

Dikkat edersen ben insan yazması bilgiler ile sınırlı kalmak sureti ile hareket etmiyorum. Oluşu takip ederek hareket ediyorum. İnsanlar birbirleriyle iletişimi kendi oluşturdukları iletişim sistemi ile çözüyorlar fakat öncesi var insanlar algıladıkları şeyleri belirli semboller ile anlatıyorlar gördüğümüzü bir birimize göstermek fırsatımız olmadığı için değil mi? Bu yüzden birisi sana gördüğü bir şeyi bulunduğu toplumun iletişim aracıyla aktarabilir. Bu arapça olur türkçe olur fark etmez. Sen çocuklarını konuşmadan yetiştirebiliyorsan ona birşey diyemem :) evet insan yazması fakat EL KİTAP insan yazması değil, birisi EL KİTABI okuduğunda sana nasıl aktaracak ki? helede sen EL KİTABI okumasını bilmiyorsan? o zaman hiç konuşmayalım :)

Bunun için sana örnek vereceğim fakat bakış açılarımız çok farklı olduğu için anlaşılırmı bilmiyorum.
Albert Einstein 'i düşün bu adam atomu parçalamak için gerekli olan bilgiyi nereden elde etti? Elde ettiği bilgi sadece kendinde sınırlımı kaldı? Bu bilginin aktarımı nasıl yapıldı? İnsanların onu anlaması çokmu kolay oldu? Aktardığı bilgiyi her okuyan atomu parçalayabiliyor mu?

Yaşmak çok güzel fakat hayat içindeki öğrenilmesi gereken şeyleri es geçmeden yaşamak gerekli.

spesifik

آزادی قید و بند
Herhalde kendi algıma göre hareket edeceğim sonuç itibariyle ayetler ile muhatap olan benim bu muhataplıktan dolayıda sorumluyum.

Saff Suresi 6. ayeti okursan üzerinde konuşuruz.

Es geçtiğin bir nokta var. Okunan şeyler, atalardan miras olan bilgiler vs vs kısacası insanın algıladığı her şeyi EL KİTABA götürmek sureti ile onaylatması gerekiyor. EL KİTAB 'a gidebilmek için önce okuma yazma öğrenmen gerekiyor bunun içinde bebek olarak dünyaya gelir belli bir takım bilgileri aynen bedenin dna ve genleri anne babasından aldığı gibi belli bir yaşa gelene kadar bazı şeylerin farkına varana kadar alırsın. Sonrada bu aldığın şeyler ile uğraşmaya başlarsın çözüm ise sorunun başladığı kaynaktan hareket ile sona ulaşmaya doğru yaparsın.

Dikkat edersen ben insan yazması bilgiler ile sınırlı kalmak sureti ile hareket etmiyorum. Oluşu takip ederek hareket ediyorum. İnsanlar birbirleriyle iletişimi kendi oluşturdukları iletişim sistemi ile çözüyorlar fakat öncesi var insanlar algıladıkları şeyleri belirli semboller ile anlatıyorlar gördüğümüzü bir birimize göstermek fırsatımız olmadığı için değil mi? Bu yüzden birisi sana gördüğü bir şeyi bulunduğu toplumun iletişim aracıyla aktarabilir. Bu arapça olur türkçe olur fark etmez. Sen çocuklarını konuşmadan yetiştirebiliyorsan ona birşey diyemem :) evet insan yazması fakat EL KİTAP insan yazması değil, birisi EL KİTABI okuduğunda sana nasıl aktaracak ki? helede sen EL KİTABI okumasını bilmiyorsan? o zaman hiç konuşmayalım :)

Bunun için sana örnek vereceğim fakat bakış açılarımız çok farklı olduğu için anlaşılırmı bilmiyorum.
Albert Einstein 'i düşün bu adam atomu parçalamak için gerekli olan bilgiyi nereden elde etti? Elde ettiği bilgi sadece kendinde sınırlımı kaldı? Bu bilginin aktarımı nasıl yapıldı? İnsanların onu anlaması çokmu kolay oldu? Aktardığı bilgiyi her okuyan atomu parçalayabiliyor mu?

Yaşmak çok güzel fakat hayat içindeki öğrenilmesi gereken şeyleri es geçmeden yaşamak gerekli.
Saff 6 ya bakacağım
Bende demek istiyorum ki zaten
İnsanların algılama aktarma kapasitesi aynı değil
Artı Arapçanın kutsiyeti!! bizim algıladığımız gibi değil
Şuara 198-199 bi incele istersen

adams77

Kanalizasyoncu
Saff 6 ya bakacağım
Bende demek istiyorum ki zaten
İnsanların algılama aktarma kapasitesi aynı değil
Artı Arapçanın kutsiyeti!! bizim algıladığımız gibi değil

arapça ile arabbiyan aynı şey değil. Birisi seni arapça uyarıyor ve EL KİTAP arapça değil. İdrak edilmesi gereken nokta burası

adams77

Kanalizasyoncu

arapça bilgin çok iyi olmasına rağmen bağlamları koparıp hazır bilgiler üzerinde hareket ediyorsun.
ayet arap olmayan birine indirseydik demiyor :)

bir önce 197. ayete bakarsan anlayacaksın

spesifik

آزادی قید و بند
arapça bilgin çok iyi olmasına rağmen bağlamları koparıp hazır bilgiler üzerinde hareket ediyorsun.
ayet arap olmayan birine indirseydik demiyor :)

bir önce 197. ayete bakarsan anlayacaksın
Arapçayı çok iyi bildiğimi iddia etmiyorum -)
Hazır bilgi diye yargılı konuşursan anlamsız anlatmak -)
Dikkat etmek istediğim nokta insanların inanmamak için bahanelere sığınması
Bizlerin yaptığı da bu @Yahayy a kızdığım nokta
Mutlak doğrunun elinde olduğu iddiası
Bunu muhatabını ezerek yapması

Devlete düzene gösterilen merhamet
Hazır çorba diye ötelediğiniz insanlara duyulmuyor
Bencağız buna tepkiliyim
Neden insanlar bu sahada konuşmaktan çekiniyorlar ki
Allah ve Rasûlu yanlarında olmadığı için din hakkında her türlü algı konuşuluyor. ..

Saf 6 da gecen Rasûlu ile Fetih 29 da gecen Rasûl yazılışı okunuşu aynı
Ki Muhammed Ahmed ismini kapsar zaten
Benim Kuran dediğim senin için neyi ifade ediyor ki ?

adams77

Kanalizasyoncu
Arapçayı çok iyi bildiğimi iddia etmiyorum -)
Hazır bilgi diye yargılı konuşursan anlamsız anlatmak -)
Dikkat etmek istediğim nokta insanların inanmamak için bahanelere sığınması
Bizlerin yaptığı da bu @Yahayy a kızdığım nokta
Mutlak doğrunun elinde olduğu iddiası
Bunu muhatabını ezerek yapması

Devlete düzene gösterilen merhamet
Hazır çorba diye ötelediğiniz insanlara duyulmuyor
Bencağız buna tepkiliyim
Neden insanlar bu sahada konuşmaktan çekiniyorlar ki
Allah ve Rasûlu yanlarında olmadığı için din hakkında her türlü algı konuşuluyor. ..

Saf 6 da gecen Rasûlu ile Fetih 29 da gecen Rasûl yazılışı okunuşu aynı
Ki Muhammed Ahmed ismini kapsar zaten
Benim Kuran dediğim senin için neyi ifade ediyor ki ?

Hazır bilgi derken seni yargılamıyorum çok farklı anlıyorsun örneklerini verdim, dna yada genler gibi misallendirdim.
Dünyaya geliyorsun saf ve boş bir beyin bilgiler sende önce birileri tarafından hazırlanmış yani sen hazır bir sofraya oturuyorsun fakat hangi yemek sana dokunur bilmiyorsun.

İşte bu noktadan bakınca elinizdeki mushafı belirli şartlara göre okumasını öğreniyorsunuz sonrada muhammed ahmed ismini kapsar diyorosunuz. Bunu neden diyorsunuz çünkü oluşu takip etmiyorsunuz. Takip ettiğiniz sizden önceki oluşturulmuş bilgiler yani hazır bilgiler iyide sen bu bilgileri EL KİTABA götürdün mü?
Elif harfinin A sesi çıkarmasınada sonuç olarak sizden öncekiler bir kural bulmuş :) İbrahim 'in atalarıda sonuç olarak herşeye bir kural bulmuşlardı fakat gösterilen yol nedir? Atalarını EL KİTABA götür.

Orjianl arapça metinlere parantez açmak zorundasınız. Sence parantez doğru birşey mi?

adams77

Kanalizasyoncu
Allah Peygamberine helal haram koyma yetkisini verdi mi? adams sormuş.

Onlar, yanlarındaki Tevrat’ta ve İncil’de yazılı buldukları Resûle, o ümmî peygambere uyan kimselerdir. O, onlara iyiliği emreder, onları kötülükten alıkoyar. Onlara iyi ve temiz şeyleri helâl, kötü ve pis şeyleri haram kılar. Üzerlerindeki ağır yükleri ve zincirleri kaldırır. Ona iman edenler, ona saygı gösterenler, ona yardım edenler ve ona indirilen nura (Kur’an’a) uyanlar var ya, işte onlar kurtuluşa erenlerdir.

Lafons ne zaman arapçayı öğreneceksin? Gerçi sen türkçeyide unutmuşsun yaww felan yazıyorsun :) Sana bu çeviriyi kim yapmışsa hemen onun yanından kaç ve uzaklaş

ayeti bağlamından koparma, koparsan bile senin demek istediğin gibi bir anlam asla çıkmıyor. Sen böyle şeylere kafa yorma sen git biraz daha düşün OY u kime verecem diye