Kur'an-ı Kerim'in Romani dilinde meali yazıldı

ismail

Yeni
Bosna-Hersek parlamentosunda bağımsız milletvekili olan Muharrem Serbezovski, Kur'an-ı Kerim’in ilk kez Romani dilinde mealini yazdı. Gözyaşları ile karşılanan meali gören Romenlerin tepkileri tebessüm ettirdi

Serbezovski, inandıklmarı dinin kitabını kendi dillerinde gören Romanların gözyaşlarını tutamadıklarını söyledi.
Serbezovski Romanca mealinin Suudi Arabistan Büyükelçiliği’nin katkılarıyla 6 bin adet bastırıldığını ve Bosna-Hersek başta olmak üzere Balkanlarda yaşayan Romanlara dağıtıldığını ifade etti. Serbezovski, şöyle konuştu:

KİTABIN HEPSİNİ OKUMAK ZORUNDA MIYIZ?
“Romanlar bir şeye dokunarak inanan insanlardır. Kur’an-ı Kerim’in mealini gördüklerinde biraz korktular, çünkü yaklaşık 1500 sayfaydı.
Bana tamamını okumak zorunda olup olmadıklarını sordular. Bu nedenle de çok endişeliydi. Ben de bana bunu soranlara Kur’andan bir ayetle cevap verdim; ‘Allah hiçbir nefse gücünün yeteceğinden öte yük yüklemez”...
Siz 2-3 yıl ilk sureyi ve son 3 sureyi öğrenin dedim. Sonra biraz rahatladılar. Birçok kişi ağladı, çünkü Kur’anı ilk defa kendi anadillerinde okuyabiliyorlardı.’’
AA