Kur'an-ı Kerim Tefsir Kitapları

Hattabi

Ordinaryus
İşte "İBN KESÎR, EBÜ'1-FİDÂ" başlığı altında Diyanet İslâm Ansiklopedisinde yazılan satırlar :

"""Fıkıhta Şâfıî mezhebine mensup olmak*la beraber İbn Kesîr diğer mezheplerin görüşlerine de açıktı. İbn Teymiyye'nin et*kisinde kalarak Hanbelî kelâmını benim*semiş, hilâfetin Kureyşîliğini savunması dışında diğer dinî-siyasî konularda onun görüşlerine bağlı kalmıştır. Cüneyd-i Bağ*dadî, Ebû Tâlib el-Mekkî, Abdülkerîm b. Hevâzin el-Kuşeyrîve Şehâbeddin es-Sühreverdî gibi ilk sûfîlerden saygıyla bahsetmiş, ancak tarikatları reddetmiştir."""

Şimdi Ansiklopediye göz atayım.

Hattabi

Ordinaryus
Ha, bizi fasık kabul ettiğin için verdiğim haberi elbetteki tahkik edeceksin !
Çünkü, sen müslümanlara inanmayanlardansın !

Fasık kabul ettiğim için değil , edememde sadece İbn Kesirin tasavvufî konulara karşı zıt bir görüşünü görmedim.O yüzden bakmak istedim.

fakiri

Kıdemli Üye

Fasık kabul ettiğim için değil , edememde sadece İbn Kesirin tasavvufî konulara karşı zıt bir görüşünü görmedim.O yüzden bakmak istedim.

Sen daha bir çok kişinin aymazlıklarını görmekten acizsin ama, maalesef bundan hiç haberin yok ! İbn-i Kesir bunalrdan sadece biri !..

Hattabi

Ordinaryus
Sen daha bir çok kişinin aymazlıklarını görmekten acizsin ama, maalesef bundan hiç haberin yok ! İbn-i Kesir bunalrdan sadece biri !..

Ama kötü bir yazısını görmedim ki , gösterirseniz bakayım.Diyanet Ansiklopedisi çok çok güvenilir değil diye biliyorum.

fakiri

Kıdemli Üye
Ama kötü bir yazısını görmedim ki , gösterirseniz bakayım.Diyanet Ansiklopedisi çok çok güvenilir değil diye biliyorum.

İsmailağacılık alışkanlığından olacak, her şeye ille bir kulp takacan ya ! Diyanet İslâm Ansiklopedisi son yılların en önemli ve güenilri bir çalışması ve eseridir. Onu onlarca kişiden oluşan bir ilim heyeti hazırlamıştır. İhtiva ettiği bilgilerde hiç bir yamukluk ve yanlışlık yoktur. Güvenilir değilmişmiş ! Neden güvenilir değil açıklar mısın ?
Peki ya sen ne kadara güvenilirsin hiç düşündün mü?

Hattabi

Ordinaryus
İsmailağacılık alışkanlığından olacak, her şeye ille bir kulp takacan ya ! Diyanet İslâm Ansiklopedisi son yılların en önemli ve güenilri bir çalışması ve eseridir. Onu onlarca kişiden oluşan bir ilim heyeti hazırlamıştır. İhtiva ettiği bilgilerde hiç bir yamukluk ve yanlışlık yoktur. Güvenilir değilmişmiş ! Neden güvenilir değil açıklar mısın ?
Peki ya sen ne kadara güvenilirsin hiç düşündün mü?

Ben güvenilirim demiyorumki.

Diyanet Ansiklopedisi araştırma yönünden kıymetli bir eserdir.Ancak bazı yazılarında fetvalarını modern dünyaya uydurma çabası içinde gördüm.

Neyse siz İbn Kesirin tasavvufa karşı bir yazısını nakleder misiniz?

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
elmalılı tefsiri hakkında şöyle duydum elmalılı hamdi yazır efendi trende abdulhakim arvasi hazretleriyle görüşür tefsir yazmaya başlacağını söyler abdulhakimarvasi hazretleri yazmaması gerektiğini uzunca anlatır detayını bilmiyorum