Kuran da Namaz

adams77

Kanalizasyoncu
Sen türkçe öğrenmeyi denesen? :)

bak kapattın beni :) Senin benden alacağın bir şey var ise ben bunu sana öğrendiğim dili ile sunarım sunabilirim senin dilinde öğrenebilecek olsa idin zaten kendinde öğrenirdin.

bu sunduğun çözüm benim bildiklerimi unutmamı sağlar başka bir işe yaramaz

ihvanistanbul

AkhenAton
Kuran da namaz yok!
Peygamberin Sünnetleri yok!
Oruçun zaten saati belli değil!
...

Ne günlere kaldık ya Rabbi.. İman selametiyle göçsek hakkaten büyük nimet.

Mugalata

Kıdemli Üye
Kuran da namaz yok!
Peygamberin Sünnetleri yok!
Oruçun zaten saati belli değil!
...

Ne günlere kaldık ya Rabbi.. İman selametiyle göçsek hakkaten büyük nimet.

Adams türkçe öğrenmeye yanaşmadığı için sana söyleyeyim. Kuran'da bunlar var ama bunlar var olanlara değinme şeklinde var. Zaten var olanlara atıfta bulunuyor Kuran. İlk defa koymuyor.

Bunun anlamı önemli.

ihvanistanbul

AkhenAton
Adams türkçe öğrenmeye yanaşmadığı için sana söyleyeyim. Kuran'da bunlar var ama bunlar var olanlara değinme şeklinde var. Zaten var olanlara atıfta bulunuyor Kuran. İlk defa koymuyor.

Bunun anlamı önemli.

Bunların olduğunu bende biliyorum. Ama iddialara/fikirlere bakınca Kuranı (HAŞA) Hz. Peygamber bile anlayamamış da bizim ahirzaman alimleri anlamış gibi bir durum var!!!

adams77

Kanalizasyoncu
Adams türkçe öğrenmeye yanaşmadığı için

ben türkçe biliyorum seninle türkçe konuşabilirim bunda bir sıkıntı yok ki? Bulunduğun mekanda türkçe konuşabilirsin ama ileriye gideceğin mekanda türkçe yetmiyor oradaki insanlar farklı dil konuşuyor olabilir.

you understand me

B

bamda

Guest
özür dilerim arkadaşlar .Akıldan ilimden ,mantıkdan uzak ne biçim tartışma böyle .

Siz adam tuvalet ihtiyacınız geldiği zaman mutlaka tuvalete gidiniz diyorsunuz.

size sorular yönelten bilge kişilerde,
tuvalete nasıl gidlir?
taveletin içinemi yapılır?
kolezetin kapağı açılmalımı?
klozate oturun diye bir uyarı yok !
gibisinden saçma sapan sorular soruyorlar.:)tartışamının bundan hiç bir farkı yok.

Mugalata

Kıdemli Üye
Bunların olduğunu bende biliyorum. Ama iddialara/fikirlere bakınca Kuranı (HAŞA) Hz. Peygamber bile anlayamamış da bizim ahirzaman alimleri anlamış gibi bir durum var!!!

Kuran'ı yazıldığı dönemde elbette hz Muhammed anlıyordu. Hem de en iyi o anlıyordu. Doğrudan ona seslenen ayetleri vardı ve içinde yaşadığı toplumu ve dönemi en iyi o biliyordu.

Dolayısıyla onun en iyi anlaması gayet doğal ve kaçınılmaz. Şimdi anlamaya çalışmamız bir yere kadar sonuç verir.

Ama bunun için bile zaman boyutunu ve ortam boyutunu göz önünde bulundurarak ele almalıyız.

Mugalata

Kıdemli Üye
ben türkçe biliyorum seninle türkçe konuşabilirim bunda bir sıkıntı yok ki? Bulunduğun mekanda türkçe konuşabilirsin ama ileriye gideceğin mekanda türkçe yetmiyor oradaki insanlar farklı dil konuşuyor olabilir.

you understand me

I see u, but u don't want to come to the "saded" :)

Come to "saded". :D

adams77

Kanalizasyoncu
I see u, but u don't want to come to the "saded" :)

Come to "saded". :D

kısır döngü başka bir şey değil. Senin kelimeye verdiğin mana ile benim verdiğim mana farklı olduğunu sende biliyorsun şimdi sen benim baktığım bakış açısından bakmadığın sürece sana neyi gösterebilirim. Ben senin bakış açına göre baktığımda zaten senin gördüğünü görüyorum. Gayet düzgün bir türkçe değil mi? Evren yasaları ortada mantıksız bir şey söylüyor isem buyur izah et

Mugalata

Kıdemli Üye
özür dilerim arkadaşlar .Akıldan ilimden ,mantıkdan uzak ne biçim tartışma böyle .

Siz adam tuvalet ihtiyacınız geldiği zaman mutlaka tuvalete gidiniz diyorsunuz.

size sorular yönelten bilge kişilerde,
tuvalete nasıl gidlir?
taveletin içinemi yapılır?
kolezetin kapağı açılmalımı?
klozate oturun diye bir uyarı yok !
gibisinden saçma sapan sorular soruyorlar.:)tartışamının bundan hiç bir farkı yok.

Evet, bunun gibi. İşte o dönemde de zaten yapılmakta olan bir tören, bir ritüel, şekli değiştirilerek devam ettiriliyordu. Edilen dualarda o zamanki arap tanrılarından diğer bütün hepsinin adı çıkarılarak ve sadece Allah'a dua edilerek tören düzenlendi.

Zaten bilineni yeniden anlatmaya gerek yoktu.

Ama isimler değişir, adetler değişir. Eskiden hela, yüznumara vb denirdi. Şimdi "light" çevrelerde tuvalet demek de kaba bulunuyor ve "lavaboo" deniyor. :)

Ama orada yapılan işin özü değişmiyor.

Mugalata

Kıdemli Üye
kısır döngü başka bir şey değil. Senin kelimeye verdiğin mana ile benim verdiğim mana farklı olduğunu sende biliyorsun şimdi sen benim baktığım bakış açısından bakmadığın sürece sana neyi gösterebilirim. Ben senin bakış açına göre baktığımda zaten senin gördüğünü görüyorum. Gayet düzgün bir türkçe değil mi? Evren yasaları ortada mantıksız bir şey söylüyor isem buyur izah et

İzah edeyim de sen de biraz anlamanın kötü bir şey olmadığını kabul et ve anladığını inkar etme. :)

Sen benim "yeni din" lafıma itiraz ettin, değil mi? Bunun dışında itiraz ettiğin bir lafım oldu mu?

adams77

Kanalizasyoncu
İzah edeyim de sen de biraz anlamanın kötü bir şey olmadığını kabul et ve anladığını inkar etme. :)

Sen benim "yeni din" lafıma itiraz ettin, değil mi? Bunun dışında itiraz ettiğin bir lafım oldu mu?

İnsanlar sürekli bulundukları yerden bakarlar karşısındakinin buldunduğu yerden bakamıyor. Neden diye düşünüyorum

güzel abim senin fikir ve düşüncelerini şu forumdan gördüğüm kadarı ile içini dolduracağın kelimeleri az çok tahmin edebiliyorum. Dar alanda kısa paslarla ilerleme zaman alıyor uzun pasları kullan daha hızlı gole ulaşırsın.

B

bamda

Guest
Evet, bunun gibi. İşte o dönemde de zaten yapılmakta olan bir tören, bir ritüel, şekli değiştirilerek devam ettiriliyordu. Edilen dualarda o zamanki arap tanrılarından diğer bütün hepsinin adı çıkarılarak ve sadece Allah'a dua edilerek tören düzenlendi.

Zaten bilineni yeniden anlatmaya gerek yoktu.

Ama isimler değişir, adetler değişir. Eskiden hela, yüznumara vb denirdi. Şimdi "light" çevrelerde tuvalet demek de kaba bulunuyor ve "lavaboo" deniyor. :)

Ama orada yapılan işin özü değişmiyor.
çok farklı olmak edasıyla tartışma yapılmaz.işte bakın!kimsenin göremediğini ben gördüm! gibi hava var yorumlarda.
namaz bir ritueldir.geleneksel olarak bize gelmiş .kuran ile bağdaşmayan hiç bir yanı yok.siz bu ritiueli ruhsal durumunuza göre şeriatın çizdiği yolun dışına taşmadan istediğiniz gibi süsleyebilirsiiniz.

adams77

Kanalizasyoncu

bak yazdığın söze benim yerime hareket etme lütfen daha neden ok dediğimi bile bilmiyorsun.

O dönem zaten yapılan bir uygulamaya atıfda bulunuyor. Yeni bir uygulama değil yani. Hz. Muhammed sadece şeklini değiştiriyor. Yeni dine uygun hâle getiriyor.

Mugalata

Kıdemli Üye
bak yazdığın söze benim yerime hareket etme lütfen daha neden ok dediğimi bile bilmiyorsun.

O dönem zaten yapılan bir uygulamaya atıfda bulunuyor. Yeni bir uygulama değil yani. Hz. Muhammed sadece şeklini değiştiriyor. Yeni dine uygun hâle getiriyor.

ama buna cevaben sen "yeni bir din mi? ok" demiştin. ben de bundan, sadece "yeni bir din" kısmına itiraz ettiğin anlamını çıkarmıştım.

şimdi sorun sende mi bende mi? sen "yeni din mi? ok" gibi bir cevap yazarsan bundan anlaşılacak şey bellidir.

şimdi neye tepki gösterdiğini ve "ok" dediğini anlıyorum. pekala, cevap vereyim. (ama senin "uzun pas"dan ne anladığın görülüyor bu durumda! :))

evet, o dönemde var olan uygulamalar, ritüellerdi bunlar. namaz, dua, kabeyi tavaf, kurban, vb... hz muhammed bunları islam dininin içeriğine uyduracak şekilde yeniden düzenledi.

benim öğrenci andı benzetmemi hatırlayalım tekrar.

adams77

Kanalizasyoncu
ama buna cevaben sen "yeni bir din mi? ok" demiştin. ben de bundan, sadece "yeni bir din" kısmına itiraz ettiğin anlamını çıkarmıştım.

şimdi sorun sende mi bende mi? sen "yeni din mi? ok" gibi bir cevap yazarsan bundan anlaşılacak şey bellidir.

şimdi neye tepki gösterdiğini ve "ok" dediğini anlıyorum. pekala, cevap vereyim. (ama senin "uzun pas"dan ne anladığın görülüyor bu durumda! :))

evet, o dönemde var olan uygulamalar, ritüellerdi bunlar. namaz, dua, kabeyi tavaf, kurban, vb... hz muhammed bunları islam dininin içeriğine uyduracak şekilde yeniden düzenledi.

benim öğrenci andı benzetmemi hatırlayalım tekrar.

Güzel abim zorlamana gerek yok sen beni suçlayarak belli bir süre serinleyebilirsin dikkat et belli bir süre :) bak aynısını red 'de yapıyor geliyor inceden dokunuyor serinleyip gidiyor. Peki bu neyi değiştiriyor ki? sizin doğru olduğunumuz gösteriyor yada tasdikliyor henüz hesap kesilmediğine göre dereyi görmeden paçayı sıvamayın ve biraz düşünceli olun bu adam birşeyler demek istiyor ama NE

ben şimdi senin islam dininin içeriğine uyduracak şekilde yeniden düzenledi sözüne ne diyim ki!! Ne söylesem boş çünkü ilk noktadan ayrılıyoruz bu yüzden ben sana bir şey anlatmaya kalkdığımda doğal olarak beni anlamıyorsun. Bu benim anlatamadığım anlamını taşımıyor senin kelimeleri bilmediğinden aklında birşeyler oluşmuyor oluşsada kendi verilerine göre oluşuyor.

Ne gerek var vurun adamsa o bir kişi biz 100 kişi

Kaptan

Mecra Yazarı
Red kadar kafana tas dussun emi :)

İ understand you dedim sadece, seni anliyor olmam sana hak verdigim anlamina gelmez.