Kur'an Anlaşılmaz Diyenler !

ömerusta

Kıdemli Üye
Biz Kur'an'ı anlayamayız diyerek insanları Kur'an'dan soğutmak üç açıdan cinayettir.

1-Allah'a yalan isnadı açısından :
Allah bu kitaba, Kur'an'a apaçık ve anlaşılır (Hac-16; Hud-1; Kehf-54; Bakara-99; Nur-18; En'am-114; En'am-126; En'am-97 ; En'am-65 ; En'am-55 ) diyor.
Fakat kendilerine Müslüman diyen birileri çıkıp yok biz bu kitabı anlayamayız diyor. Bunun Allah doğru söylemiyor demekten başka bir anlamı var mı..?

2-Allah'a iftira açısından :
Allah insanlara okuyup, anlayıp, uygulamaları için bir mesaj göndermiştir. Bir mesaj ancak anlaşıldığında uygulanır. Kimse anlamadığı mesajı uygulamadığı için sorumlu tutulamaz.

Allah hem anlaşılmayan bir mesaj gönderip hemde anlamadığı için insanı sorumlu tutmuş mu olmaktadır.?
"Bu Allah'a yapılmış büyük bir iftiradır."

3-Kur'an ve İslam'ın hakkına geçme açısından :
Her şeyin üzerimizde bir hakkı vardır. "Kur'an'ın üzerimizdeki hakkı ise O'nu okumamız, anlamamız ve hayatımıza taşımamızdır. Hayata taşımak için önce O'nu anlamamız gerekir. Anlaşılmayan bir şey hayata taşınamaz.

"KUR'AN ANLAŞILMAZ DİYENLER, KUR'AN'I HAYATINA TAŞIMAK İSTEMEYENLERDİR."

Biz Kur'an'ı anlayamayız diyenler, Kur'an'ın yaşanmasına engel olmaktadırlar.
Bunu yapanlar "indirilen dinin yerine, uydurulan dini koyanlardır." Onlar aslında Kur'an'ı anlaşılmaz ilan ederek, uydurulan dinin açığa çıkmasından korkuyorlar.
"Biz Kur'an'ı anlayamayız diyenlerle, Kur'an'ı muhçur bırakanlarla "Kur'an apaçık sihirdir (Yunus 76; Neml 13; Saffat 15; Ahkaf 7) diyenler arasındaki fark şudur ;

"Anlayamayız diyenler Müslümanları Kur'an'dan uzak tutarken,
Kur'an'a sihir diyenler ise müşrikleri Kur'an'dan uzak tutmayı amaçlıyorlardı.

Sizce hangisi daha tehlikeli..?

bakış

Kıdemli Üye
ömer usta sana bir ayet verecem.Bu ayet ile nasıl amel edeceğimi bilmiyorum.Madem kuranı herkes anlar sende usta olduğuna göre beni aydınlatırsın.

İttebiû men lâ yes’elukum ecren ve hum muhtedûn(muhtedûne).​

adams77

Kanalizasyoncu
ömer usta sana bir ayet verecem.Bu ayet ile nasıl amel edeceğimi bilmiyorum.Madem kuranı herkes anlar sende usta olduğuna göre beni aydınlatırsın.

Selam ücretten anladığınız nedir acaba ?

ömerusta

Kıdemli Üye

İmam İskender Ali Mihr:(Tebliğlerine karşılık) sizden ücret istemeyen (bu) kişilere tâbî olun. Ve onlar, mehdilerdir (hidayete ermiş ve hidayete erdirenlerdir).
Diyanet İşleri:“Sizden hiçbir ücret istemeyen kimselere uyun, onlar hidayete erdirilmiş kimselerdir.”
Abdulbaki Gölpınarlı:Uyun sizden hiçbir ücret istemeyenlere ve onlardır doğru yolu bulanlar.
Adem Uğur:Sizden herhangi bir ücret istemeyen bu kimselere tâbi olun, çünkü onlar hidayete ermiş kimselerdir.
Ahmed Hulusi:"Sizden bir karşılık istemeyen; kendileri hakikat üzere olanlara tâbi olun!"
Ahmet Tekin:'Sizden hiçbir ücret istemeyen kimselere tâbi olun. Onlar doğru yolda olan, sizin, doğru, hak yola girmenizi isteyen bir cemaattir.'
Ahmet Varol:Sizden bir ücret istemeyenlere uyun. Onlar doğru yoldadırlar.
Ali Bulaç:"Sizden ücret istemeyenlere uyun, onlar hidayet bulmuş kimselerdir."
Ali Fikri Yavuz:Uyun sizden bir ücret istemiyen kimselere ki, onlar hidayet üzeredirler...
Bekir Sadak:«izden bir ucret istemeyenlere uyun, onlar dogru yoldadirlar.»
Celal Yıldırım:Uyun sizden ücret istemiyen-lere. Bunlar doğru yol üzerinde bulunuyorlardır.» Dedi.
Diyanet İşleri (eski):'Sizden bir ücret istemeyenlere uyun, onlar doğru yoldadırlar.'
Diyanet Vakfi:«Sizden herhangi bir ücret istemeyen bu kimselere tâbi olun, çünkü onlar hidayete ermiş kimselerdir.»
Edip Yüksel:'Sizden bir ücret istemiyenlere uyun. Onlar doğru yoldadır.'
Elmalılı Hamdi Yazır:Uyun sizden bir ecir istemiyen o zatlara ki onlar hidayete irmişlerdir
Elmalılı (sadeleştirilmiş):Uyun sizden bir ücret istemeyen o zatlara ki, onlar doğru yola ermişlerdir.
Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2):«Uyun sizden hiçbir ücret istemeyen o zatlara ki, onlar hidayete ermişlerdir.»
Fizilal-il Kuran:Sizden bir ücret istemeyenlere uyun, onlar doğru yoldadırlar.
Gültekin Onan:"Sizden ücret istemeyenlere uyun, onlar hidayet bulmuş kimselerdir."
Hasan Basri Çantay:«Uyun sizden hiçbir ücret istemeyen o kimselere. Onlar hidâyete ermiş (zâtler) dir».
Hayrat Neşriyat:'Sizden (tebliğlerine karşılık hiç)bir ücret istemeyen (bu) kimselere tâbi' olun; çünki onlar hidâyete ermiş kimselerdir.'
İbni Kesir:Sizden hiç bir ücret istemeyenlere uyun. Onlar, hidayete erdirilmişlerdir.
Muhammed Esed:Sizden hiçbir karşılık beklemeyen ve kendileri doğru yolda olan bu kimselere uyun!"
Ömer Nasuhi Bilmen:«O Zâta tâbi olunuz ki, sizden bir ücret istemiyor. Onlar doğru yola ermiş kimselerdir.»
Ömer Öngüt:"Sizden hiçbir ücret istemeyenlere uyunuz, onlar doğru yoldadırlar. "
Şaban Piriş:Sizden hiçbir ücret istemeyen kimselere uyun. Onlar, doğru yoldadırlar.
Suat Yıldırım:"Sizden bir ücret istemeyen, sizden hiç menfaat beklemeyen, dosdoğru yolda yürüyen bu kimselere uyun!"
Süleyman Ateş:"Sizden bir ücret istemeyenlere uyun, onlar doğru yoldadırlar."
Tefhim-ul Kuran:«Sizden ücret istemeyenlere uyun, onlar hidayet bulmuş kimselerdir.»
Ümit Şimşek:'Kendileri doğru yolda olan ve sizden hiçbir ücret istemeyen kimselere uyun.
Yaşar Nuri Öztürk:"Sizden herhangi bir ücret istemeyelere uyun. Onlardır doğruyu ve güzeli bulanlar."

bakın bütün mealciler hemen hemen hepsi aynı tercümeyi yapmış
buradaki doğru yol kurandır onun emir vede yasakları üzere olanlara uyun denmektedir
biz ne diyoruz kuran ön kılavuz olmalı size hadis diye gelen bir söz kurana uymalı uymuyorsa kaldırıp atılmalı hadis olamaz diyoruz
kuranı anlayamazsınız direk ALLAH c.c. isteyemezsiniz aracı koyunuz şeyh edininiz diyenede dur diyoruz olmaz diyoruz
sofisinin bir gecede kaç kere sağa kaç kere sola döndüğünü bilmeyen şeyh gitsin çobanlık yapsın diyenede siz değil insanlara önder koyuna çobanda olamazsınız ancak koyun eşeği olursunuz diyoruz çünki gayıbı ALLAH c.c. bilir diyoruz
veda hutbesinden bir kesit bunu açıklar sanırım size kurandan bir ayetle gelen iki kulağı kesik kölede olsa ona uyunuz sözü gereken cevabı verdi sanırım ALLAH c.c. emanet olunuz

ömerusta

Kıdemli Üye

sorun banamı yoksa bakış kardeşimemi anlıyamadım ama cevap vermemden sakınca yok sanırım hakını helal et
kendini şeyh kabul etmiyeceksiniz elini öpmüyecek karşısında eğilmiyecek siniz
biz bunları ücret görenlerdeniz dahasıda var tabi

adams77

Kanalizasyoncu
sorun banamı yoksa bakış kardeşimemi anlıyamadım ama cevap vermemden sakınca yok sanırım hakını helal et
kendini şeyh kabul etmiyeceksiniz elini öpmüyecek karşısında eğilmiyecek siniz
biz bunları ücret görenlerdeniz dahasıda var tabi

Selam

Ömer abi sen bu konularda tecrübelisin :) bu ayetin için görüşün nedir.

Mâ kâne muhammedun ebâ ehadin min ricâlikum velâkin rasûla(A)llâhi veḣâteme-nnebiyyîn(e)(k) vekâna(A)llâhu bikulli şey-in ‘alîmâ(n) Ahzab - 40

Verda

Gales
1010188_415881521859701_1125757982_n.jpg

alı

Yeni
Selamün aleyküm
Kuranı anlamak için bir metodolojinin olduğunu savunanlardanım.
Yani anladığını iddia ediyor ve hükm çıkarabileceğini iddia ediyor ise belirli şartlara uygun olmalıdır;
1) Resulullah ın hayatını iyi bilmek
2) nüzul sebeplerini iyi bilmek
3)bazı ayetleri anahtar, bazı ayetleri anahtar ayetlerin açıklamasına bağlı algılamak
4) günümüz arapça kelimelerin sözlük karşılığını Resulullah ın dönemindeki arapça kelime karşılıklarını göz önünde bulundurarak değerlndirmek.
5) Resulullah ın müteşabih(benzeşen) ayetler hakkındaki hükümlerine bağlı kalmak

Bu şartlar yerine getirildiği zaman Kur an dan hüküm.çıkartılabilir.
selametle...

ömerusta

Kıdemli Üye
Selam

Ömer abi sen bu konularda tecrübelisin :) bu ayetin için görüşün nedir.

Mâ kâne muhammedun ebâ ehadin min ricâlikum velâkin rasûla(A)llâhi veḣâteme-nnebiyyîn(e)(k) vekâna(A)llâhu bikulli şey-in ‘alîmâ(n) Ahzab - 40
aleykumselam
muhammet sizden birinin babası değildir gibi yorumlamışlardır fakat bu yorumun doğru anlaşılması için önden gelen vede sona doğru giden ayetleride okursak elbette bizden birinin değil hepimizin fikir babasıdır manevi babasıdır nihayetinde peygamber efendimizin boşadığı veye arkasında bıraktığı kadınlar anelerimiz olduğundan ümete düşmez haram kılınmıştır ikinci bir husus ben seyidim ben şerifim bana saygı göstermeniz gerekir bana tabi oplunması gerekir ehlibeytim bana uyulması gerekir diyenlere tokat gibi bir yakındalık göstermektedir bu ümmet o peygamber muhamet mustafa sav min varisleridir ben böyle anlıyorum diğer görüşlerede saygı duyarım ALLAH c.c emanet olun

bakış

Kıdemli Üye
@ömerusta tuzağa nasılda düştün.Bu kadar olur yani.:)Bizde bunu diyorduk işte.Bak 31 kişiden alıntı yapmışsın.
Sen bile bu cahil kafanla yorumlayamadın.Millete yani birtakım alim ve hocalara danıştın.

İyide kardeşim bizim bu işten bilgimiz yoksa nediye ben bu işten anlarım diye hava basıyorsun.Eğer arapça kuran metnini kendin yorumlasaydın sana daha iyi tuzaklarım vardı.

çelebiler

Kıdemli Üye
bakış;1337535[COLOR=Blue' Alıntı:
Eğer arapça kuran metnini kendin yorumlasaydın sana daha iyi tuzaklarım vardı.[/COLOR]

Demek tuzak kuran birisiniz.

Bu ne şimdi?Sen anlamazsın ben anlarım demek olmuş?

Kuran ın anlaşılamayacağını bu kadar ispat etmeye çalışan,tuzaklar kuran ilk defa sizi görüyorum.Tebrik ederim.Müthiş bir gayretiniz var.

Bakalım bu uğurda daha ne cevherler göreceğiz.

bakış

Kıdemli Üye
Ben anlamam ama güvendiğim müfessirler parayı hizmet için toplamaya caiz diyorlar.Yani bir mürşidin 10 bintane müridi var diyelim.Müridlerine herkez 100 lira verecek,bu para benim olacak derse yasaklanmıştır.İşte ayetin bahsettiği budur.Ama herkes gücünün yettiği kadar para verecek,kuran kursu yapılacak derse ayetin reddettiği durumlardan değildir.

ayetteki mana dünyalık için toplanan paralardır.Toplayan şahsın direk cebine giren parayı reddetmektedir ayet.

Yanlış anlaşılmasın bunlar benim çıkartımlarım değil.Bir hocaefendiye sormuş,bu şekilde cavap almıştım.

çelebiler

Kıdemli Üye
Ben anlamam ama güvendiğim müfessirler parayı hizmet için toplamaya caiz diyorlar.Yani bir mürşidin 10 bintane müridi var diyelim.Müridlerine herkez 100 lira verecek,bu para benim olacak derse yasaklanmıştır.İşte ayetin bahsettiği budur.Ama herkes gücünün yettiği kadar para verecek,kuran kursu yapılacak derse ayetin reddettiği durumlardan değildir.

ayetteki mana dünyalık için toplanan paralardır.Toplayan şahsın direk cebine giren parayı reddetmektedir ayet.

Yanlış anlaşılmasın bunlar benim çıkartımlarım değil.Bir hocaefendiye sormuş,bu şekilde cavap almıştım.

O hoca efendi hazretlerinden hızla uzaklaş.

çelebiler

Kıdemli Üye

verdanaz kardeşim.bak senin bu şema'nı beğenen ömer usta varya.işte o kendine değilde 31 tane alime güvendi.Yasin 21'i birtürlü açıklayamadı.Allah(cc) söyletti dersek yanılmayız.

Maşallah çok ta marifetliymişsin hocalarından bunları mı öğrendin.Önce tuzak şimdi de dedikoduya başlamışsın.Bizim mahalleden dedikoducu Şaziye Ablayı çağırayım iyi anlaşırsınız.

gunduzalp

Kısıtlı Erişim
Kısıtlı Erişim
Her insanın kapasitesi, herseyi anlamak için yetmez. Mesela ilkokul çocuğuna , Üniversite kitabı verdiğiniz zaman % kac anlar ? Veya yaşı ilerlemesine rağmen, uzmanlık gerektiren bir hususta ahkam kesene kim itibar eder?

Kuran anlaşılır ama heva ehlinin kafadan salladığı yorumların ilahi bir yönü olduğunu iddia etmek son derece boş bir vehimdir. Şimdi ben sadece kuran söylemine sahip zevata bakıyorum , ne dediklerinde bir içerik var, ne de Kuran'ı gercekten anladıklarına dair bir emare. Bektaşinin dediği gibi ; abdestsiz namaz olur mu ? Ben kıldım oldu! İşte bu tayfanın da bektaşi yaklaşımı ile, ben okudum manası budur demeleri de fıkralık bir olay.

http://belgelerlegercektarih.wordpress.com/2013/03/10/kuran-apacik-mi/

çelebiler

Kıdemli Üye
Her insanın kapasitesi, herseyi anlamak için yetmez. Mesela ilkokul çocuğuna , Üniversite kitabı verdiğiniz zaman % kac anlar ? Veya yaşı ilerlemesine rağmen, uzmanlık gerektiren bir hususta ahkam kesene kim itibar eder?

Kuran anlaşılır ama heva ehlinin kafadan salladığı yorumların ilahi bir yönü olduğunu iddia etmek son derece boş bir vehimdir. Şimdi ben sadece kuran söylemine sahip zevata bakıyorum , ne dediklerinde bir içerik var, ne de Kuran'ı gercekten anladıklarına dair bir emare. Bektaşinin dediği gibi ; abdestsiz namaz olur mu ? Ben kıldım oldu! İşte bu tayfanın da bektaşi yaklaşımı ile, ben okudum manası budur demeleri de fıkralık bir olay.

http://belgelerlegercektarih.wordpress.com/2013/03/10/kuran-apacik-mi/

gunduzalp kardeşim siz bana bir cevap yazacaktınız yanılmıyorsam ben halen bekliyorum.Bilgisayarınızın başına geçemediniz mi?yoksa unuttunuz mu?