KÜpe???

ZeYnEp

Üye
hiç bu kadar ciddi olmamıştım. taksınlar ne var.

hiç de kızlara benzemiyorlar. biz şappka takınca erkeklere mi benziyoruz.

neden cüppeli insanlar gitsin ki, herkes gitsin.

dış görünüşe bakmamak lazım. bunu bilir bunu söylerim.

Bedrin_Aslanı

Profesör
sakat mı?Allah aşkına abartıyorsunuz ya? :) bu tarzdır.bunun sevap ve günahla ilgisi yok.küpeli ve uzun saçlı insanın camiye girmesi sizi mutlu etmez mi?dış görünüşe göre insanları sınıflandırmayalım.küpe takan kesimin genelde islamdan uzak yaşayış tarzları oldugu için toplumda haliyle buna karşı bir antipati ve önyargı var.ben buna tabu derim.bana günah oldugunu söyleyin,teslim olalım.islam emrediyorsa tartışmasız kabulumuzdur ;) siz de biraz tabuları aşın:)

Küpeli uzun saçlı kimselerin camiye girip namaz kılmasından rahatsız olmam. Sevinirimde. Bazı şeylerin farkına varmak ne güzeldir. Dış görünüşe göre kimseyi yargıladığımda yok. Ben öyle kişiler kafir mi dedim. Ben çok cahil biri olduğum için bu konuya hiç kendi yorumumu katmadan yazacağım.

Hizmette kalırken, Gülen cemaatinin evleri yani. Orada bırakın küpe ve uzun saçı top sakalı bile hoş karşılamıyorlardı ve kesilmesini istiyorlardı. Onun dışında hiç bir müslüman cemaat bilmiyorum ki, küpeye haddinden uzun saça izin versin hoş karşılasın. Türkiyede haşa 1 tane düzgün cemaat yok hepsi bu işi abartıyor o zaman. 1 tanesi uygun görmez bişey demem 2 tanesi görmez yine bişey demem. Bunların hepsimi cahil ya?
He buna direk haram hükmü verilmez. Ama var demek ki bi bildikleri izin yok buna... Bizim ecdadımızdan varmı bir benzeri. Kardeşimizde demiş rockçıyım ve takmak hoşuma gidiyor. Kardeşin olarak söylüyorum, bu onlara benzemek değilmi? kararını sen ver. bize onlardan gelen birşey değilmi. Yanlış anlaşılmasın sadece yazılanları birlikte düşünelim kesin bir şey söylemiyorum, hiçkimse yanlışsız değildir. Yanlışlarımızı görüp kabullenmek nasip olur inş... son olarakda imzamda bu konu üzerine onuda ekliyorum....

Ben kısa konuşayım siz uzun anlayın. Hep Avrupa'nın ahlâktan mahrum gençlerine benzemeye çalışıyorsunuz. Eğer bilseydiniz kimlere benzemeye çalıştığınızı kendinizden nefret ederdiniz. Bu ayette büyük mana vardır. Dostumuzu düşmanımızı iyi bilelim.

Zulmedenlere meyletmeyin. Yoksa size de ateş dokunur. Sizin Allah'tan başka dostlarınız yoktur. Sonra size yardım da edilmez. ( Hûd 113 )

Byrocktar

Profesör
kardeşm bak 40-50 oldu BEN-Ö-ZEN-Tİ-YAP-MI-ORM-Dİ-NEN-Bİ-MAH-SU-RU-VAR-MI-?-SÖ-LE-İN-KURANDA-YAZMIOSA-TAKCAM-DO-YOU-UNDERSTAND-ME???

Byrocktar

Profesör
benm gibi bi varlık için tartıştıınıza değmez ya ayıp walla...

SiNeM

Piss'a!
Hiç bir cemaat sen küpelisin aramızda olamazsın demez.en azından nur cemaati demez.odtüde çok var.nur cemaatinden olup saçı uzun ve küpeli ögrenciler çok var.olayın takva boyutuna gelirsek tabi o açıdan takmamak daha takvalı.ama benim sorunum olayın direkt olarak günah ve hata denilmesi.erkeğin küpe takmasını toplum hoş karşılamadıgı için insanlar direkt hata ve günah şeklinde yorum yapıabiliyor.ben bu ayırımın yapılmasını isityorum :)

islamveinsan

Doçent
S.a

Sinem; Nur cemaati ile "nurcuları" karıştırdın sanırım...
Yada sen "nurcuları" Nur cemaatinden sanıyorsun...

İslam; gönül kafesine hapsedilmiş kavram değildir., kalp ile sınırlı da değil...
Hem islam biraz da şekilcidir, bu tarz şekillere karşı çıkar...

Ayet arayan dostum, erkek küpe takmasın diye bi ayet yok...

selametle...

SiNeM

Piss'a!
S.a

İslam; gönül kafesine hapsedilmiş kavram değildir., kalp ile sınırlı da değil...

selametle...

nurCU ne ya? senle cemaat kavgası yapamam çünkü attığın postlardan bunu gayet iyi anlayabiliyorum.öncelikle nurCu olarak nitelendirdigin insanlara saygın olsun.sen kalpleri Allah ve hizmet aşkıyla yanan yüzlerce insanın hakkına girerek kahraman mı oldun?eger bir cemaat yanlış yoldaysa yaptıkları islama ters ise o cemaat ilerleyemez tıkanır kalır.nurcu olarak nitelendirdigin cemaatin potansiyelini bilmeyen yoktur sanırım.kalpleri imanla dolup taşan insanları tanımazsan anlayamazsın!!hepsinden git kapı kapı dolaş helallik iste.diger dünyada bunu daha iyi anlarsın ve pişmanlıkların fayda vermez ama.yol yakınken hatanı gör ve hatalarında ısrarcı olma

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
arkadaşlar ben bişi sorcam
hani şu klipsli küpeler oluo ya kulağı deldirmeden takılıo bunu erkeklerin takmasında daha doğrusu küpeyi erkeklerin takmasında dinen bişi var mı???
insanlar umrumda deil ama merak ediom...dinen bi sorun yoksa takıcamda...

byrocktar kardeş,
arkadaşların dediği gibi, Kur'an'da "küpe takmayın" vs. diye bir şey yok ama; hiçbir din âliminin küpeye hoş bakacağını sanmıyorum.

ayrıca küpe deyince aklımıza bayanların taktığı bir zinet eşyası geliyor.
bayanlara benzeme, özenme gibi algılanabilir belki.

biliyorum, ben kimseye özenmiyorum diyeceksin.

ille takacağım dersen, buyur tak.
kafir de olmazsın başka bir şey de. :)

sen bize görüşlerimizi sordun, biz de cevapladık.
bundan daha doğal bir şey olabilir mi?

bu tabuları aşın vs. diyen arkadaşlara da gerçekten hayret ediyorum; çünkü faydalı bir şey için tartışmıyoruz neticede.
alt tarafı bir küpe.

değmez yani. :)

Byrocktar

Profesör
ARKADAŞLAR HEPİNİZE TŞK. EDERİM BİLGİLENDİRDİİNİZ İÇİN ...
admin veya moderatör arkadaşım konuyu kilitlermisinz???

islamveinsan

Doçent
nurCU ne ya? . . . . . . .?
Cevap; ayakkabı ticareti yapana, ayakkabı cı
bal ticareti yapana, bal cı
nur'un ticaretini yapanlarlada, "nur cu" denir....

eger bir cemaat yanlış yoldaysa yaptıkları islama ters ise o cemaat ilerleyemez tıkanır kalır.nurcu olarak nitelendirdigin cemaatin potansiyelini bilmeyen yoktur sanırım.
Çok olmak hakka ve hakkaniyete dalalet ediyorsa; Bugün en doğru ve en hak din; İslam değil hristiyanlıktır... Onlar sayı olarak bizden çok daha fazlalar... Gerçi bir anlamda doğru konuştun, onlar sizden; siz onlardansınız...

kalpleri imanla dolup taşan insanları tanımazsan anlayamazsın!
Anlamak için kaç sene daha, koyun gibi beklemem gerekiyor ?
Akıllı adam, lafın tamamı söylenmeden anlar, bu kadar sene yeter anlamaya...
Bu kadar senede anlayamayan ahmaktır...
Selametle...

Byrocktar

Profesör

Akıllı adam, lafın tamamı söylenmeden anlar, bu kadar sene yeter anlamaya...
Selametle... [/COLOR]
kardeş akıllı adam lafın tamamını sölemeden anlarsa ya senin aklında bi sorun var ya da başka bişi NUR CEMAATİ çok ii bi cemaat sen hiç tanımadıın adamlarla bi evde 1 yılını geçirebilirmisin veya başka bir memlekete gittiin zman seni tanımayan bi adam kapılarını nasıl rahatça sonuna kadar dayayıp gel kardeşim diip sarılır işte bunların hepsini senin NURCULAR dediin NUR CEMAATİ nin nadide insanları yapıo belki makaracı olduumdan ve konuşmalarımdan beni takmıosnz ama ben de senin tabirine göre NURCU um ve bununla GURUR duyuyorum sen kendi derdine yan ÖBÜR DÜNYADA BUL LAFLARINDAN DOLAYI İKİ ELİMİZ YAKANDA OLACAK!!! BENCE GİT VE HEPSİNDEN HELALLİK DİLE BELKİ O ZMAN PAKLANIRSIN...

kul emir

Profesör
dogru neyse onu bildirmeyen dinine ihanet etmis olur,

bu ne bicim uslup yahu......!!!!!!!!!!!
"burasi kiza benzemek gunahtir diyen insanlarla dolacakmis"
bi rahatsizliginmi var o insanlardan?

ah nefs ah,ne kadar zor geliyor sana degilmi?

.................................!!!!!!!!!!!!!!

bugün çok iyi başladım kimsenin bunu engellemersini istemiyorum ve kimseyi de kırmak istemiyordum ama vallahi dayanamayacağım
byrocktar sana demiştim fazla uzatma diye bak başladılar işte
nefsime hiç birşey ağır gelmiyor hocam tamammı bi kere bu sözden artık vaz geçin sıkılmaya başladım heryerde bu söz sıkıştınmı ah nefsim ah nefsim nefsimle mücadelimi kimse bilemez allahdan ve benden başka
ikincisi siz neden hep ben bilirim havasındasınız ve insanların bazı şeyleri konuşmasına izin vermiyorsunuz bunu neden yaptığınızı bir türlü anlayamadım

kul emir

Profesör
:) o kadar talisinki,tatsizlik cikarmayayim hadi;)

nasrettin hoca misali herkese haklisin deme,
birseyler yazmak icin yaziyorsan bos yaziyorsun
iyi etut et,iyi degerlendir ondan sonra bin dusun bir yaz

emir hattab soylemek istedigini kendisi gelir ve soyler,
baska basliklardaki husumetlerinizi gereksiz yerlerde yazarak gecistirmeye calismayin,

bilmem anlatabildimmi....?

evet yine aynı üslüp haha sizde insanların kendi düşüncelerini bile söylemesine izin vermiyorsunuz size gerçekten acıyorum ...

kul emir

Profesör
sakaydi degilmi bu mesaj,
ciddi degilsin degilmi?

mesajlara bakinca latife var diye es gecdim,

umarim oyledir,yoksa vahki ne vah..........!!!!!

bumu sizin islam anlayışınız nükte yaparak insanları susturmakmı peygamberim sav demi böyle yapmış ben göremedim size tavsiyem asrı saadette islam var beyan yayınları bi okuyun zahmet olmazsa

kul emir

Profesör
S.a

selametle...

hocam şu sitede herkesi anladım ataistim diyen bir kardeşi bile anladım bi sizi anlayamadım nurcu nedemek benim bildiğim sadece mülüman vardır yani müslümanın nurcusu şucusu bucusu olurmu nasıl bir mantık bu

islam şekilci değildirrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr kesinlikle karşıyım buna allahu taala diğer tarafta kulum sen dünyada ne giydin diye sormayacak size rabbin kim dfiye soracak allah aşkına insanların kafasını bu düşüncelerinizle karışltırmayın

kul emir

Profesör

Cevap; ayakkabı ticareti yapana, ayakkabı cı
bal ticareti yapana, bal cı
nur'un ticaretini yapanlarlada, "nur cu" denir....

Çok olmak hakka ve hakkaniyete dalalet ediyorsa; Bugün en doğru ve en hak din; İslam değil hristiyanlıktır... Onlar sayı olarak bizden çok daha fazlalar... Gerçi bir anlamda doğru konuştun, onlar sizden; siz onlardansınız...

Anlamak için kaç sene daha, koyun gibi beklemem gerekiyor ?Akıllı adam, lafın tamamı söylenmeden anlar, bu kadar sene yeter anlamaya...
Selametle...

vay be helal olsun islamı ticaretle karıştıracak kadar düşük bir mantık varmı böyle birşey ya

hah işte size yakışan üslüp hocam sıkışınca başalyın hakarete helal olsun size size bu yakışır devam edin

Bedrin_Aslanı

Profesör
bugün çok iyi başladım kimsenin bunu engellemersini istemiyorum ve kimseyi de kırmak istemiyordum ama vallahi dayanamayacağım
byrocktar sana demiştim fazla uzatma diye bak başladılar işte
nefsime hiç birşey ağır gelmiyor hocam tamammı bi kere bu sözden artık vaz geçin sıkılmaya başladım heryerde bu söz sıkıştınmı ah nefsim ah nefsim nefsimle mücadelimi kimse bilemez allahdan ve benden başka
ikincisi siz neden hep ben bilirim havasındasınız ve insanların bazı şeyleri konuşmasına izin vermiyorsunuz bunu neden yaptığınızı bir türlü anlayamadım

Biraz da aynaya bakmak gerekiyor sanırım. Buraya küpe vb. şeyleri takmanın neden doğru olmayacağını sakıncaları varsa onları yazmaya çalışanlara demediğini bırakmadın. Biraz daha sakın ol istersen. Birbirimizi kırmak yerine yazdıklarımızı anlamaya çalışalım. Küpe hakkında senin görüşün takılması normaldir. bana görede değildir. Bir müslümana yakışmıyor. Neden?Çünkü hiç bir islam aliminde büyüklerimizde böyle birşey görmedim. Küpe takma olayı son yıllarda rock müzikle birlikte erkeklerde görülmeye başlayan birşey. Buradanda onlara benzemememiz gerektiğini, yoksa onlardan olacağımızı söylüyorum. Bu benim bakış açımdır. Sende düşünceni yaz isteyen istediğini alır. Allah C.C herkese akıl vermiş... Seçim insana kalmış. Selametle...

"haTTat"

Paylaşımcı
Evet mesele geldi yine cemaat kavgasına dönüştü. Kimse kim ne yazmış ne demek istemiş, doğruluk payı var mıdır diye sormadan bana laf atarsın ha al ben de sana atıyorum moduna giriyor. Artık kişilerde bir ön yargı var. Yazılan şeyin içeriğine bakılmadan doğrudan yazan kişiye bakılıyor. O yazdıysa yanlıştır.
Söyler misiniz hanginiz bir konuda tartıştığınız birisine başka bir yerde teşekkür etmiş? Kardeşlik temennisiyle kurulan bir forumda sırf müslüman olduğu için kardeş olması gereken kişiler sanki birbirlerini yiyecekler. Nedir alıp veremediğiniz? Birisi bir konuda fikrini beyan ediyor; başkası başka birşey söylüyor ve sonuçta kişiler birbirlerini tahkire bile varabiliyorlar.
Eğer bir yanlış varsa bu söylenir, fakat kimse kalkıpta benim düşüncem doğrudur, gayrısı değildir gibi bir mantığa giremez. Bir orta yol bulunur eğer istenirse...
Artık öyle bir hale geldim ki bir konuda fikrimi beyan edeceğim zaman alacağım tepkileri düşünür oldum uzun uzun.. İçinde geçecek bir kelime yanlış anlaşılmama mahal verebilir ve birden tüm oklar bana doğru yağabilir.
Sonuç olarak, eğer ki kavga ortamı devam edecekse forumu bırakacağım.
Tek isteğim istişare ortamının oluşmasıdır. İnsanların birbirlerine fikirlerini dikte etmeye çalıştığı bir yer bana göre değil.
Hakkınızı helal edin.
Vesselam..

kul emir

Profesör
Biraz da aynaya bakmak gerekiyor sanırım. Buraya küpe vb. şeyleri takmanın neden doğru olmayacağını sakıncaları varsa onları yazmaya çalışanlara demediğini bırakmadın. Biraz daha sakın ol istersen. Birbirimizi kırmak yerine yazdıklarımızı anlamaya çalışalım. Küpe hakkında senin görüşün takılması normaldir. bana görede değildir. Bir müslümana yakışmıyor. Neden?Çünkü hiç bir islam aliminde büyüklerimizde böyle birşey görmedim. Küpe takma olayı son yıllarda rock müzikle birlikte erkeklerde görülmeye başlayan birşey. Buradanda onlara benzemememiz gerektiğini, yoksa onlardan olacağımızı söylüyorum. Bu benim bakış açımdır. Sende düşünceni yaz isteyen istediğini alır. Allah C.C herkese akıl vermiş... Seçim insana kalmış. Selametle...

Limriemvrm sizin bazı yazılarınızı allah için çokseiviyorum ve sizin yazılarınıza onun için cevap vermek istemedim burada bir özenti olduğunu bende biliyorum ve byrocktara bunu kendi vicdanında halletmesi gerektiğini söyledim benim kızdığım nokta kkesinlikle üslüp