Kuma alan kadınlar hangi cemaatten? Haber5 den ilginç haber!

manifesto

Yasaklı
Doğrusu bu haberi okuyunca şaşırmadım değil.Yani doğruluğunu bilmiyorum belkide böyle batıl bir yola düşmüş insanlar gerçekten vardır..
Peki ya gerçekten var ise bunu yazmak mı gerekir yoksa yazmamak mı gerekir?
Ya yoksa?

Ben tereddütte kaldım..
Haberin özeti şu

Kadınlar yani eşler kendi nefislerini terbiye etmek için kocalarına genç eşler yani kumalar alıyorlar..

İslamcı feminist yazar Hidayet Şefkatli Tuksal, adını vermek istemediği bir cemaatte, kadınların nefislerini terbiye adına, kocalarına genç eş alıp aynı evde yaşadıklarını, böylece nefislerini terbiye etmeye çalıştıklarını söyledi, ortalık karıştı.
Tuksal, cemaatin ileri gelenlerinden birinin eşinden öğrendiği ve bizzat kendi gözleriyle de tanık olduğu olayı şöyle anlattı: “Bir akrabam vasıtasıyla tanıştım. Tesadüfen evine gittim. Baktım evde genç bir hanım. Sonradan öğrendim kendisine kuma almış. Akrabamdan da öğrendiğime göre cemaatte hanımlar nefis terbiyesini öyle yapıyorlar. Kocalarına genç bir eş alıyorlar. Onlarla birlikte aynı evde veya apartmanda yaşıyorlar. Böylece bir nefisleri terbiye oluyor.”
Peki Tuksal’ın isim vermekten ısrarla kaçındığı bu cemaat hangisi?
Elmahaber araştırdı ve bu cemaatin Kadiri Tarikatı’ndan şeyhliğini ilan eden Haydar Baş’ın cemaati olduğunu ortaya çıkardı.
Feminst yazar Hidayet Tuksal’ın anlattığı olayın benzerlerini 9 yıl boyunca Haydar Baş'ın müridi olan ve daha sonra cemaatten ayrılarak “Allah Rızası Anonim AŞ” adlı kitap yazan Hasan Songüranlatıyor.
Songür kitabında şu hatırasına yer veriyor, “Bir kadın ellisine merdiven dayamış kocasına on yedi yaşlarında iki tane kuma alırsa ... Onun hakkında ne düşünürsünüz? Bu kadının evliya olduğuna dair yorumlar yaptılar, yoksa böyle bir şey yapabilir miydi? Üstelik üç kadın da aynı evde barış ve huzur içinde yaşıyordu.”
Songür kitabında “Tarikattaki kızlar, şeyh efendi ile evlenen bir kızı, kesinlikle cehennem ateşinin yakmayacağına inanıyorlardı. Çünkü; şeyhin kutsal tenine değen kadının cehenneminde yakmaya Allah razı olmazmış” şeklinde Haydar Baş cemaatiyle ilgili şok bilgilere de yer veriyor
http://www.haber5.com/kuma-alan-kadinlar-hangi-cemaatten-haberi-112677.aw

Gülzar-ı İrfan

..............
Arkadaş bir zahmet İmam Şafii Hazretlerinin bu sözü hangi kitabında yazıyor bulabilir miyiz...
Söylendiyse de hangi amaçla,neyi ifade ederek söylemiştir öğrenebilir miyiz....
Kulaktan dolma sözlerle muhabbet etmeyelim değil mi..

ALLAHA EMANET OLUN

girdap

Ordinaryus
Birincisi, Haydar Baş İslami bir oluşumun lideri değildir. Kabuğuna bakıp aldanmamak lazım.
İkincisi, (birinci maddeden de anlaşılacağı üzere) Haydar Baş topluluğunun tasavvufla uzaktan yakından alakası yoktur.
Dolayısıyla, temsil yetkisi ve gücü sıfırdır.

manifesto

Yasaklı
Birincisi, Haydar Baş İslami bir oluşumun lideri değildir. Kabuğuna bakıp aldanmamak lazım.
İkincisi, (birinci maddeden de anlaşılacağı üzere) Haydar Baş topluluğunun tasavvufla uzaktan yakından alakası yoktur.
Dolayısıyla, temsil yetkisi ve gücü sıfırdır.

bu cemaat haydar baş cemaati mi ? :) bu kesin mi acaba

manifesto

Yasaklı
Bilmiyorum, yukarıdaki habere göre dedim sadece...
Ama böyle bir uygulama yapabilenlerin aklı başında bir cemaat olma ihtimali yok.

Yani banada öyle geldi..biraz üfürükçe birşey gibi.
Yani kadınları böyle nefis terbiyesi yapıyorsa erkekleri nasıl nefis terbiyesi yapar kim bilir
Ben doğrusu şüpheliyim

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Öncelikle bu hanımefendinin isim vermeden böyle böyle yapıyorlar demesini kınıyorum.

Bir şey söylüyorsan adam gibi ismini de vereceksin kardeşim, ne diye tüm tarikatleri, cemaatleri töhmet altında bırakıyorsun ki?

Felan tarikat veya cemaat her neyse dersin adını verirsin şunları şunları şunları yapıyor dersin.

dediğine doğru ise biz de seninle birlikte oluruz, yalan söylüyorsan o zaman da seni eleştiririz.

Bu hanımı kınıyorum.

mü'HÜR

Ordinaryus
Başlık dahi o kadar gülünç ki...

Neden! hep bunu yada yapılan başka konuları müslümanlara,cemaatlere yüklerler anlamam... Geçenler de tartışılan bir konu; islami kesim de neden boşanmalar arttı... Tartışmanın saçmalığına bakar mısınız, neden müslüman kesim diye belirtme gereğini duyar insanlar... Geçenler de Şevki Yılmaz'ın sohbetine karışmıştım bir program vesilesi ile.

Kendileri "kelimelerle insanları değiştirdiler" diyorlardı. Yani, namaz kılan kişiye sen neden namaz kılıyorsun demek yerine "sende mi gerici oldun(!) başörtüsü örtene neden örtünüyorsun demek yerine, sende mi yobaz oldun(!)" işte şimdi bu başlıklar dan şunu anlıyorum; vs cemaatlere neden uyuyorsun yerine, bu cemaatler bunları yapıyor işte(!) neden müslümansın demek yerine, müslümanlar da bu bu durumlar neden arttı(!)

Ah... Bu oyunların neden Müslümanlar üzerinden oynandığı aşikar da, bizim müslümanlarımız neden oyuna gelir, neden prim yaptırır bu insanlara anlamam...?Şevki Yılmaz, aynı şekilde şunları söylemişlerdi; şimdiler de sen bu cemaatten misin yoksa değil misin? Kürt'e Kürt'ten başka dost yok,Türk'e Türk'ten başka dost yok der oldular. A zavallılar Müslüman'a Müslüman'dan başka dost yok!

Lütfen rica ediyorum açtığımız başlıklarla kimselere prim yaptırmayalım, gerçek dahi olsa ki, gerçek olma ihtimali olamaz çünkü; hiç bir zaman genel konuşma hakkına sahip değiliz, evet bahsedilen cemaatler de bunlar olabilir ama, emin olun bu gruplar grup denmeyecek kadar azdır. İşte ne yapmış olduk bu başlıkla tüm cemaatlerin hakkına girmiş olduk. Zira bilgisiz,cahil bir insan görse bu başlıkları tüm cemaatler den nefret eder.

Neyse,konu uzar gider...