külli irade nedir! cüzi irade nedir!

Arifane

Profesör
evet dostlar! külli irade nasıl tanırız ki! bir şeyler okuyarak veya birşeyler konuşarak bilinebilirmi bunun bilinebilmesinin bir şartı var oda bu konuları bilenlere gidip talebe olmak! biz böyle bir zata, kendi cüzi irademizle gideriz. evlat der bu alemde herkes kendi iradesiyle hareket etmekte herkes birbirinden üstün görünmeye çalışmakta gurur, kibir, egoistlik, şevhet, ne ararsan var. cüzi iradede ama bilesin ki allahın iradesinden başka bir güç, kuvvet, sıfat,olmadığını bildirirler daha birinci derste derler ki dostu düşmanı bir gör ki düşman gözün yok olsun bütün yaşlıları ana baba bütün bayanları bacı, bütün çocukları evlat, gözü ve bakış açısısı oluştumu dostlar! iş tamam olmaya başlar. daha önce kırdıklarını sövdüklerini dövdüklerini gördüğünde pişmanlık, ve utanma, başlarsa bu külli iradenin gücüdür. ve cüzi irade gıdasını alamadığı için yok olmaya başlar.

ekvani

Asistan
yine güzel bir mevzudan yakaladın arifane..
benim düşünceme göre bakmaya çalıştığım nokta irade noktası,
sabit sifatlardan bahsetmiştik ir vakit,
bu sifatların biri irade,
şimdi bunu iki yönlü bakmak gerekecek tabi,
belki bize bu noktada hz. mevlaa yardım eder biraz...
''cüzzi sınırlıolan,külli sınırsız olan,hiç sınırlı olanla beraber sınırsız olan anlaşılabilir mi''
fakat ikisini de o yaratıtor ve ikisi de onun iradesi,,

urada cüzzi derken de bizim aklımıza gelen cüzzi mi acaba biraz bakmak lazı belkide
teşekkürler..

Arifane

Profesör
yine güzel bir mevzudan yakaladın arifane..
benim düşünceme göre bakmaya çalıştığım nokta irade noktası,
sabit sifatlardan bahsetmiştik ir vakit,
bu sifatların biri irade,
şimdi bunu iki yönlü bakmak gerekecek tabi,
belki bize bu noktada hz. mevlaa yardım eder biraz...
''cüzzi sınırlıolan,külli sınırsız olan,hiç sınırlı olanla beraber sınırsız olan anlaşılabilir mi''
fakat ikisini de o yaratıtor ve ikisi de onun iradesi,,

urada cüzzi derken de bizim aklımıza gelen cüzzi mi acaba biraz bakmak lazı belkide
teşekkürler..
e böyle emrediyor,

dostum! siz beni zikredin ta ki ben sizi zikredinceye kadar; allah cc. ayetinde böyle diyor biz kovamızı kafamıza göre doldurduk buna cüzi irade deriz ,çünkü neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmiyoruz ve biz hep haklıyız diyorduk. ama biz insanı kamillere ulaştıktan sonra baktık ki bizim irademiz zararlı kulli irade altına gireriz ve yukardaki ayetteki gibi oluruz.

ekvani

Asistan
amman ha size variyet olsun diye söylememiştim,
sadece anı yakalayabilmenin makbul olduğunu anlatmaya çalışıyordum,
dediğin gibi bizim aklımız olayları daha önce olmuş hadiselerle kıyaslayarak hareket eder bu cüzzidir,ve sınırlıdır.Fakat külli akıl nerde ne lazım geleceğini anında hisseden iradedir o da dediğiniz gibi ancak bu boşlarla doldurulan yerin boşaltılmasıyla temizlenmesiyle olur belki ne dersin,

Arifane

Profesör
amman ha size variyet olsun diye söylememiştim,
sadece anı yakalayabilmenin makbul olduğunu anlatmaya çalışıyordum,
dediğin gibi bizim aklımız olayları daha önce olmuş hadiselerle kıyaslayarak hareket eder bu cüzzidir,ve sınırlıdır.Fakat külli akıl nerde ne lazım geleceğini anında hisseden iradedir o da dediğiniz gibi ancak bu boşlarla doldurulan yerin boşaltılmasıyla temizlenmesiyle olur belki ne dersin,

ekvani! bir beyitte aklım la dilim mat diyor aşık! ne düşünebilecek düşüncemiz ne konuşabilecek sözümüz konuş derler konuşuruz düşün derler düşünürüz.

dayi

Profesör
Ölmek ve Doğmak..bizim irademiz dışında..bu çok önemli..biri başlangıç,diğeri sonuç olan bu iki fiilde iradesi olmayan insanın kendi iradesi olmaz..

Benimde iradem var,işte cüzi irade diye ZAN edenler,aslında kendilerine varlık vehmedip Vehimde olanlardır..irade dediğimiz aslında NEFS tir..bunu terbiye edenler,sınavları verip okulunu bitirenler iradesinide teslim etmiştir..zaten BENim irademde var..cüzi falan diyorsa salik..daha okulu bitmemiştir..mektep bitince zaten cüzi olan iradede bitecektir..''O''ndan izinsiz yaprak kımıldamıyorsa................dayı iradesiylemi kımıldayacak......

HU..

amca

Profesör
Ölmek ve Doğmak..bizim irademiz dışında..bu çok önemli..biri başlangıç,diğeri sonuç olan bu iki fiilde iradesi olmayan insanın kendi iradesi olmaz..

Benimde iradem var,işte cüzi irade diye ZAN edenler,aslında kendilerine varlık vehmedip Vehimde olanlardır..irade dediğimiz aslında NEFS tir..bunu terbiye edenler,sınavları verip okulunu bitirenler iradesinide teslim etmiştir..zaten BENim irademde var..cüzi falan diyorsa salik..daha okulu bitmemiştir..mektep bitince zaten cüzi olan iradede bitecektir..''O''ndan izinsiz yaprak kımıldamıyorsa................dayı iradesiylemi kımıldayacak......

HU..

Dayım İnşAllah yazdıkların gibi yaşıyan bir insansındır...

Seni Allah için Çok seviyorum...

dayi

Profesör
Eywallah Amca..İÇ,inizdeki sevginiz sermayeniz olsun..

Yaşamaktan söz etmişsin..dayıya kalsa kendi kafasına göre yaşayacak,kimbilir ne hergeleliklerin peşinde gezecek..fakat dayıya dediler olay bu..şimdi istediğin gibi yaşa,yiğitsen,o kadar cesursan..Allaha kafa tutacak kadar yiğit pehlivanda değiliz,haşa..eh yaşatırlarsa güzel..yaşıyoruz Amca..teşekkür ederim ayrıca..

HU..

ekvani

Asistan
evet kur'an da 30 cüzden oluşuyor,kuşkusuz burada anlatılmak istenen
bu levsi tenin içinde bulundurduğu düşüncelerden ibaret olanlar değildir,öyle olsa idi dünya evliyadan geçilmezdi ve herkes o künti kenzin haznesini bulabilirdi,fakat kur'an yedi kavm üzere okunur ve söylenecek olanı bu yedi kavmden herkesin anlaması gerekir,kolaylaştırınız zorlaştırmayınız bu yüzden diyor zaten resulallah efendimiz.
herkesin anlayabileceği şekilde anlamakta fayda var,kellemennas yani,,,
ben öncelikle bu aklın anladığı şekilde anlasam bana yeter sonra allah nasip ederse daha alasını anlarız inşallah.
o yüzden ki kardeşler benim düşünceme göre(yani anlatılanlardan hislendiğim miktarıma göre)killi tamamı demek olsun,cüzzi de tamamından bir nesne olsun.
bir sürahi suyu misal getirirsek burada yerinde olur inşallah,o sürahi dolusu su külli olan olsun,bardaklara az az doldursak o bardağa dökülen miktarlar o külli olandan var olmuş cüzzi parçalar olurlar.fakat hakikatte külli olanla aynılar.işte ne zaman ki o bardağı sürahiye geri boşaltırsan artık o cüzzi surette görünen tekrar küll oluverir.
hakikatte o hep bir ve tek olandır fakat kardeşler bu ekvani ne zaman ki onu bu kkadar dala budağa sarmaktan vazgeçecek o zaman maksudun benem diyecek işite,
okuduğunuz için sonsuz teşekkürler.

Arifane

Profesör

buradaki konu aslında, bizim olmayan bir gücü sahiplenmek, yapılan bir fiil, görünen sıfat, bizim değilde zatın,(allah cc.) külli iradeden maksat budur varolanın zuhur etmesi, cüzzi iradede ne var? ne yokki! gurur, kibir, şevhet, bunlardır kişiyi kişiliksiz bırakan ve esfele safilin, bu yapıda olan içindir. hu dostlar....

dayi

Profesör
Fenada saliğin İradesi vardır..vardı bizlerdede:D..

Bekada İRADE ile olunca birlikte.bu konuda kalmadı düşünce:D

Arifane abi...

HU..

gönül kuşu

Asistan
ZAMANIN BİRİNDE HARAMİLERDEN BİRİ EFENDİNİN BİRİNDEN DERS ALMAK İSTEMİŞ EFENDİ OLUR DEMİŞ ÖĞÜDÜM ŞUKİ MAZLUMA DEYİL ZALUMA VUR HARAMİLER TOPLANIR BİR KERVANA BASKIN YAPACAKLAR DERSLİ HARAMİDE ÇEKMİŞ KILICI TAM MAZLUMA VURACAKKEN EFENDİSİNİN SÖZLERİ GELİR AKLINA VEZALIMLERİ ORADA MAF EDİP HARAMİLİYİ BIRAKIP EFENDİSİNE DÖNER burada kulli ırade budur eyer efendisinin sözö aklına gelmeseydi kendi iradesini [cuzi] kullanirdı huu.

müttaki

Profesör
:pokey: Zıplamim Zıplamim diyorum Zıplamadan duramıyorum :O

kendini bilmeyenin cüzzi İradesi Olur mu :D

kendini bilenin Cüzzi İradesi Olur mu :D

Arifane

Profesör
:pokey: Zıplamim Zıplamim diyorum Zıplamadan duramıyorum :O

kendini bilmeyenin cüzzi İradesi Olur mu :D

kendini bilenin Cüzzi İradesi Olur mu :D

yeğenim! yerin zıplama yeriyse, zıpla kimse kızmaz üsteki yorumun hoş, biraz daha açalım, külli iradeden başka yok aslında, ifna makamlarında salik iradeyi tam olarak anlayamadığı için, cüzzi anlar, kapasite oluşmadı, imanı daha eksik ne zaman la mevcude illallah, der, o zaman imanı tam olur. hu dostum...

selam

Profesör
Dervişe Sormuşlar ! Nasilsin , Iyimisin ?
Derviş Demişki ! Ben Beni Bilmem,
Beni Rabbim Bilir.

Saygılarımla

Arifane

Profesör
kişi kendini bilmesi gerekir ki, sonra kendindekini herkeste bilsin.

selam

Profesör
ben beni

BEN BENİ BİMEM , BENİ RABBIM BİLİR
Bundan maksat nefsini bilmemek değil .
Benliği kalmamış demektir.

Saygılarımla

Arifane

Profesör
BEN BENİ BİMEM , BENİ RABBIM BİLİR
Bundan maksat nefsini bilmemek değil .
Benliği kalmamış demektir.

Saygılarımla

ağbi! bu benlik ne zaman çıktı intisaptan önce varmıydı, yoksa sonramı çıktı.hu..