Kul hakkımı acaba

yakup_g

Üye
slm kardeşlerim benim merak ettiğim Dursun ali erzincanlı başta olmak üzere yusuf ziya ve bir çok ilahi kur-an bu tür mp3 leri internetten indirdiğimizde kul hakkı yemiş oluyormuyuz acaba bu bazı islami forumlarda böyle ilahi ezgi filan indirebiliosun hak yiyormuyuz öğrenmek istiyorum

yardımlarınız için teşekkürler....

Byrocktar

Profesör
kardeş bu konu ben kendimi bildim bileli bu site göz önüne gelir daha bi karar veremedik...

islamveinsan

Doçent
S.a

En güzel cevap vicdanında, o sana doğruyu söyler.

O'na sor ?
- Ne diyor...?

Selametle...

kul emir

Profesör
kardeşim ona gelene kadar neler var forumdaki kardeşlerden hangisinin kullandığı programlar lisanslı windows nero winamp kullanılan antivirüs programları bunlarıda göz önüne aldığımız zaman sonucu size bırakıyorum tabiki kul hakkı değildir yada kul hakkıdır demiyorum

VARNA

Üye
sitelerde verilen mp3 ler zaten tanıtım amaçlı olarak yayınlanmaktadır.

ama bizim insanlarıızın çoğu bu mp3 leri indirdikten sonra kaset ve cd'lerini almıyoruz.

tabi eser sahibinin görüşleri çok önemli.hakkını helal edenlerde vardır etmeyenlerde.

bize düşen vazife mümkün oldukça eserleri satın almak.

tatlibela

Üye
degildir bence zaten bunları çıkarınca böyle olacagını biliorlar ve çok pahalı biz nasıl alıırız onları ben alamam

M_i_r_a_y

Paylaşımcı
Bu yaziyi daha once yazmistim,bir mahzuru yoksa tekrar yazmak istiyorum bilgilendirmek adina...

İslâm emeğe büyük önem vermiştir. Yüce Allah: "İnsan için ancak çalıştığı vardır." (Necm, 53/39) buyurarak buna işaret etmiş, Hz. Peygamber de emeğin hakkının verilmesini değişik hadisleriyle ifade etmişlerdir. Ayrıca kul hakkının ihlalinin mağdur edilenler affetmedikçe Allah tarafından affedilmeyeceği belirtilmiştir. Hakkı ihlal edilenin Müslüman olmaması sonucu değiştirmez. Bu nedenle orijinal bir kitabın veya CD'nin korsan olarak basılıp piyasaya sunulması emeğin hakkına büyük bir saygısızlık olduğu gibi, kul hakkı ihlalinin de en kötü örneklerinden biridir. Diğer yandan bu tür davranışlar, ilim adamları ve müellifleri ekonomik yönden sıkıntıya sokacağı ve üzerlerinde caydırıcı rol oynayacağı için ilme vurulmuş bir darbedir de. Yukarıda kısaca izah ettiğimiz gerekçelerden dolayı korsan olarak kitabın ve CD'nin basımı, çoğaltılması, kopyalanması, piyasaya arzı, kiralanması ve bunların, bile bile satın alınması, satın alınmış böyle bir CD'nin kullanılması caiz görülmemektedir. Ancak müellifleri izin verirlerse o takdirde caiz olur.
Orijinal bir kitaptan fotokopi yapmak da kitap veya CD'nin korsan olarak basılıp/çoğaltılıp piyasaya sürülmesi gibi değerlendirilebilir. Ancak kamuya mal olmuş ve te'lif hakkı bulunmayan, ya da basımı yapılmadığı için elde edilemeyen kitapların kaynak verilmek suretiyle, kendi çalışmalarında istifade etmek amacıyla not almak yerine kitabın bazı bölümlerinin fotokopisinin alınmasında sakınca yoktur.
Internette dolaşan bir kısım müzik, film ve oyunların korsan oldukları ve sahipleri tarafından kullanımına izin verilmediği kesin biliniyorsa, bu tür müzik, film ve oyunlardan yararlanılması caiz olmaz. Ancak, böyle bir bilgiye sahip değilsek, Internette dolaşan müzik, film ve oyunların kullanılması caizdir. Çünkü bu ortamda korsan olanların bulunması mümkün ise de genel itibariyle korsan olduğu söylenemez.
Bu genel bilgilerden sonra diyebiliriz ki, Müslümanların kalkınmasının, ekonomik yönden sömürülmekten kurtulup kendi ayakları üzerinde durmasının yolu, başkalarının ürettikleri malların kopya ve korsanını kullanmak değildir. Bunun yolu, bilim ve teknikte kendilerini fersah fersah geçmektir. (Alintidir)

Nefsi davranmayalim arkadaslar,Hz Allah bana kul hakkiyla gelmeyin buyuruyorlar...Ve parcalarini indirdiginiz sanatcilarin %99 ` u hakkini helal etmedigini soyluyor...Bunu goze aliyosaniz buyrun indirin...