Kudüs Ziyareti Umre Programına Ekleniyor | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Kudüs Ziyareti Umre Programına Ekleniyor

Dua Nur

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Puanları
63
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, geçmişte Kudüs'ün Umre ibadetinin bir parçası kabul edildiğini anımsattı ve yeni çalışmalarını açıkladı.

Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Hac Değerlendirme Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, düzenlenen toplantının önemine dikkat çekerek, benzer toplantılar düzenlenmeye devam edileceğini söyledi.
Diyanet İşleri Başkanı Görmez: "Bizim tarihimizde bu ibadet yapılırken Kudüs bilhassa Umre ibadetinin bir parçası kabul edilmiştir. Biz bunu terk ettik ve Kudüs'ü adeta başka bir ülkeye teslim ettik. Kudüs onların değil, Kudüs Müslümanlarındır" dedi.

Kudüs ziyareti umre programına ekleniyor

Görmez, "Arkadaşlarımız önümüzdeki hafta oraya gidecekler, oranın bütün imkanlarını gözden geçirecekler ve biz vatandaşlarımıza ilan edeceğiz. Diyeceğiz ki Umre'ye gitmek isteyen vatandaşlarımızından, Kabetullah'ı ziyaret etmek isteyen vatandaşlarımızdan Kudüs'e uğrayarak gitmek isteyenler yahut Kudüs'e uğrayarak bu ibadeti bitirmek isteyenler varsa bize müracaat etsinler.
Elbette bunu Dışişleri Bakanlığı ve ilgili bütün devlet kurumlarımızla birlikte planlayacağız, uluslararası ilişkiler çerçevesinde planlayacağız. Bu Ürdün üzerinden mi başka yerden mi yapılacak bunun imkanlarını hazırlayarak, en güzel bir şekilde vatandaşlarımıza inşallah bu hizmeti de sunacağız."" çağrısı yaptı

Görevimiz ateşten gömlek

Görmez, hac ibadetinin seyahat, turizm ve organizasyon boyutu ile ibadet, eğitim, ahlak ve takva boyutunun bulunduğunu anlatarak, hac ibadetinin gayesinin "Allah rızası" olduğunu ve bu gayenin kaybedilmemesi gerektiğini vurguladı.
Görmez, yaptıkları işlerin risklerinin dünya hayatıyla sınırlı olmadığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:
"Mihraba geçen bin, 10 bin kişinin namazını kıldırıyor. Onların yerine Fatiha okuyor. Gönlü başka yerde, kalbi başka yere kaymış bir hoca olduğunu düşünün ne büyük risk Aman Allahım. Zaman zaman o riski düşündüğümüzde onun için ben her görevi ateşten gömlek, diyanet görevini ateşten cübbe... Vücudun tamamını yakar.
Çok büyük riskler taşıyor. Bir tek hacı adayımızın hac ibadetini Allah'ın rızasına, Peygamberin Aleyhisselamın koyduğu kurallara göre yapmadan, yapamadan eğer dönmesini sağlarsak onun ahiretteki mesuliyetinin hesabını hiçbirimiz veremeyiz. Onun için bizim bir taraftan işin organizasyon boyutunu güzelleştirmeye devam etmemiz lazım bir taraftan da o işin gaye kısmını asla unutmamamız gerekir."

Hac hiç bir ülkenin milli meselesi olamaz

Hac ibadetinin hiçbir ülkenin milli meselesi olmadığını belirten Görmez, şöyle devam etti:
"Hac ibadeti bütün dünya Müslümanlarının İslam'ın meselesidir. Öncelikle bize ev sahipliği yapan, bizi duyufurrahman olarak tarif eden, bizi Rahmanın misafirleri olduğunu kabul edip ülkelerine kabul eden kardeşlerimizle bizim bu konuyu açık yüreklilikle artık konuşmamız lazım.
Hac ibadeti hiçbir ülkenin milli meselesi değildir. Hac ibadeti yeryüzündeki bütün Müslümanların ortak meselesidir. Bu ortak meseleyi zaman zaman konuşmak için birlikte istişareler yapmalıyız. Birlikte kararlar vermeli, kararlar almalıyız."

Ülkelerin hac kontenjanlarında adaletsizlik var

Görmez, kontenjandaki adaletsizlik meselesinin de önemli bir mesele olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle devam ettirdi:
"Geçen sene resmi rakamlara göre 1 milyon 389 bin 53 kişi hac ibadetini yapmış. Bunun 237 bin 23'ü sadece Suudi Arabistan vatandaşı olan kardeşlerimiz. Sadece kendi ülkemizi örnek alacak olursan 1,5 milyon bekleyen gözü yaşlı hacı adayımız var.
Uluslararası kurallara göre bir kota varken, bizi misafir eden ülkenin bunu tamamen bu şekilde kullanıyor olması doğru değil. Bunu çok açık bir şekilde ama hikmetli bir dil ve üslup ile diplomasi çerçevesinde anlatmalıyız ve bunun düzelmesi gerekiyor doğrusu."

Mekke'ye gökdelenler dikmekle olmaz

Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mekke’deki mevcut şartların İslam aleminin hac talebini karşılayamadığını söyledi.
Görmez, "Bugün 25 milyon talep var. Umre ibadetine de talep sürekli yükseliyor. İslam dünyası bunu herhangi bir ülkenin milli meselesi olarak görmeden, birlikte görüşüp istişare ederek hac ibadetini 100 yıl sonrasına göre planlamalı. Bunu sadece Kabe'ye nefes aldırmayacak şekilde gökdelenler dikmekle çözemeyiz." dedi.

http://www.kanalahaber.com/haber/yasam/diyanetten-umre-icin-kudus-rotasi-209983/
 

Dua Nur

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Puanları
63
Kudüs bağlantılı umre seferleri başlıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, vatandaşlardan gelen talep üzerine organize ettiği Kudüs bağlantılı umre seferleri yarın başlıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı, vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine Cumhuriyet tarihinde ilk kez umre programına Kudüs'ü de ekledi.

Kutsal topraklara umre ibadeti için gidecek vatandaşlardan arzu edenler, Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'nın da bulunduğu Kudüs'ü ziyaret edecek.

İLK KAFİLE YARIN GİDECEK

İlk kafileler, yarın İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan hareket edecek. 149 yolcu ve 5 görevliden oluşan kafileler, yarın saat 06.40 ve 12.00'de uğurlanacak. Kudüs'te 3 gün kalınacak tur kapsamında üç gün Kudüs, yedi gün Mekke ve dört gün Medine'de olmak üzere 14 gün konaklanacak.

Umre yolcuları, Mescid-i Aksa'yı içinde bulundurması ve birçok peygamberin inanç mücadelesine sahne olması gibi nedenlerle Müslümanların gönül dünyasında önem teşkil eden Kudüs'ü ziyaret edebilecek.

Kudüs'te Hazreti İbrahim, Hazreti İshak, Hazreti Yakup ve Hazreti Davud ile Selman-ı Farisi ve Rabiatü'l-Adeviyye'nin kabirleri ziyaret edilebilecek, Hazreti Ömer Cami ve Lut Gölü gibi mekanlar görülebilecek.http://www.timeturk.com/tr/2015/04/14/kudus-baglantili-umre-seferleri-basliyor.html#.VSzHrLccRPM
 
Üst