Kuantum bilgisayarlara bir adım daha yaklaşıldı | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Kuantum bilgisayarlara bir adım daha yaklaşıldı

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
43
Bilim adamları, süper hızlı işlem yapabilme kapasitesine sahip olduğu belirtilen kuantum bilgisayarların üretilmesine bir adım daha yaklaştı.


İkili bitlere dayanan klasik bilgisayarların aynı anda sadece bir iş yapabildiğine işaret eden bilim adamları, kuantum bitleri adı da verilen kübitlere dayalı süper hızlı kuantum bilgisayarlarının bir problem üzerinde pek çok çözümü test edebilme imkanı sağlayacağına inanıyor.
Oxford Üniversitesinden John Morton'un başkanlığındaki bir grup İngiliz, Japon, Kanadalı ve Alman bilim adamı, Nature dergisinde yayımladıkları yazıda, silikon üzerinde 10 milyar bit ''kuantum dağınıklığı'' üretmeyi başardıklarını duyurdu.
Ünlü fizikçi Albert Eistein'ın ''uzak bir yerde ürkütücü bir hareket'' sözüyle bilim çevrelerine tanıttığı ''kuantum dağınıklığı'' kavramı, parçacıkların, parçacıklardan birinin durumunun değiştirilmesi halinde diğer parçacığın da durumunun değişeceği bir şekilde bağlanabilmesi olarak tanımlanıyor.
Oxford Üniversitesi'nden John Morton yaptığı açıklamada, 10 milyar ''dağınık çiftler'' halindeki bilgiyi, bilgisayar yongasının temelini oluşturan silikon üzerinde, yüksek duyarlılıkta üretmenin kendileri için çok önemli olduğunu vurguladı.
Morton, ''Silikon üzerinde yeniden şekillendirilebilir kuantum bilgisayarları üretmek için, şimdi söz konusu çiftlerin bir araya getirilmesi sorununu çözmemiz gerek'' dedi.
-KLASİK BİLGİSAYARLARA GÖRE...-
Klasik bilgisayarlarda, en küçük bilgi saklama ve işleme fiziksel birimi olan bitler, ''0'' ve ''1'' ile simgelenen hallerden sadece birinde olabilirken, kuantum bilgisayarları, ''0'' ve ''1'' ile simgelenen hallerinin yanı sıra, ''0'' ve ''1'' halleri arasındaki sayısız başka halleri de barındıran kübit adı verilen bilgi saklama ve işleme birimlerinden oluşuyor.
Kübit birimlerinden oluşacak kuantum bilgisayarların, klasik bilgisayarlardaki 1 'bit'e oranla çok daha fazla bilgiyi, aynı büyüklükteki fiziksel bir alana sığdırabilme imkanına sahip oldukları için klasik bilgisayarlarla kıyaslanmayacak ölçüde büyük bir bilgi saklama ve işleme kapasitesine sahip olabileceği öngörülüyor.
AA
 
K

Kaçak

Misafir
Usta ordan bir Kuantum çek ;
Üstü yaglı olsun ..
Bitten beri olsun ...
Yahu ben bu ortaçagdan kalma makinaları kullanamadımda ..
Kubitlisini hiç kullanamam ...
Biri teknolojisi durdursun , kendimi fosil gibi hissedicem ...
 

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
43
kuantum senin,benim işim değil
kendin kuantum olmadıktan sonra
biz yaşlandık artık hızla işimiz olmaz çarpını yapar
 
K

Kaçak

Misafir
Hatırlarmısın Usta ..
Sene 1900 ler biz 18 yaşındaydık ...
Bilgisayarın bi'si keşfedilmiş henüz ama bu biizm umrumuzda degil ...
İnternet desen , henüz hayallere girmemiş ...
Paralarımız milyon mertebesinde , cebimizde 5 milyon olmaz ...
Caddelerde Tofaş grubu agırlıkta ...
Saçlar limonlu , bıyıklar kaytan ...
Hey gidi Usta heyyyy ...
 

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
43
yine sen iyisin bizim zamanımızda kağnı gıcırtıları vardı
kömürden kalem ayakkabı topuğundan silgi yapardık
hey gidi gençlik hey
 
Üst