Krizden nasıl çıkarız...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
şu ana kadar, yaşanan ekonomik krizin hep maddi boyutunu ele aldık, lakin unuttuğumuz ve asıl neden olan şeyi pek yazmadık....
25-30 sene evvel, bir taksiciyle münakaşamız sonucu şunu söylemiştim taksiciye, hemşerim" Allah sanada banada ömür verirse, göreceksin, biz toplum olarak, Allah a , gönderdiği Kitabına yani Kur an a yüzümüzü dönmediğimiz sürece, Allah bu topluma huzur ve rahatlık vermeyecek,...
Cennet beklentisi olan, müslümanlığı en arka safhaya atmış, iyice dünyalık nimetlerin içine gömülmüş, bu kadar günah bataklığına batmış olanve içinde bizimde olduğumuz bu topluma, hep beraber tövbe etmediğimiz, hak sahibine hakkının verilmediği , hukuksuzluğun savunulduğu ve dahi, İslami emirlerin, fert ve devlet planında çiğnendiği, bu ortamdan çıkmadığımız sürece, Allah gün yüzü göstermeyecektir....

Evet, vakit Tevbe zamanı.....

ihvanistanbul

AkhenAton
Vallahi en güzel reçeteyi yazmışsın...

Ama ölmeden çıkamayız..

Bir abim bi hikaye anlatmıştı zamanında. Memleketin birinde çoook zengin bir müslüman varmış. Bu adam cömert mi cömert ama bi huyu var isteyene vermiyor, istemeyene veriyor. Dilenciye vermez ama yoldan geçene dağıtırmış. Bir gün bir tanesi inat etmiş ben buna el açıcam para alıcam diye. el açmış adam yüz çevirmiş, 1-2-3 derken bakmış olmuyor kılık değiştirmiş yine alamamış. En son düşünmüş taşınmış demişki beni kefenleyip yolun kenarına atın bi elim dışarda kalsın adam geçtiğinde belki acır üstüme para atar. Hakikaten adam geçerken ölüye acımış para atmış. Kefenli uyanık kalkıp ahaa aldım işte diye bağırmış :eek: adam da ölmeden alamadın ya demiş. Velhasılı kelam ölmeden anlamayacağız. ,O kefen bizi biraz sıkacak..

.

cemaliii

Kıdemli Üye
Ak partinin en büyük hatası gururu kibiri. Burnundan kıl aldırmaması. Hala almanya bizi kıskanıyor derken bu iş nasıl olacak? Hala dünyaya bölgeye yön verdiğimiz zannı varken nasıl olacak? Hiç gurur yapmadan durumu özetleyip devlet şu tedbirleri alacak denmeli. Korkmasınlar böyle deyince chp iktidara gelecek değil.

Haaa tedbirler sakın vatandaşa yüklenmesin. Fakir fukara emekli memur işçi vs yüklenmesin bu tedbir. Şu kurunlardaki israfı bitirsinler. Yapılacak projeleri durdursunlar veya iptal etsinler. Fatih projesi akıllı tahta lise ve ortaokullara kuruldu. Dünya masraf ve gerekte yok faydalı da değil. Şuan ilkokullara ve abaokullarına kurmak için hazırlık yapılıyor. Bence hadi diğerlerine kuruldu geçti artık bari ilkokul anaokullarına kurulmasın. Orta ve liseye fatdalı olmayan ilkolul ve anaokuluna hiç faydalı olmaz. Yazık dünya masraf.

t@mam

Üye
Çıkmamak imkansız..

İmkansızı başarmak ise türkish-kürdişh-lazişh-ermenişh siyasilerin işi..

resim Kynk: M.Muratoğlu - Yazar

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    55.9 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:

cemaliii

Kıdemli Üye
İsraf kalemlerinden biri de özel okula çocuğunu göndereceklere verilen teşvikler. Hala son sürat devam ediyor malesef.

cemaliii

Kıdemli Üye
Adam zaten zengin ki özel okula gönderiyor. Neyin teşviği? Teşvik verilmesede zaten gönderecek.

ihvanistanbul

AkhenAton
Adam zaten zengin ki özel okula gönderiyor. Neyin teşviği? Teşvik verilmesede zaten gönderecek.
bunlar eğitimi özelleştirmenin adımları.

Göreceksin abi eğitim ve sağlık özelleşecek. Devletin sırtında kambur hem sigortalar ne güne duruyor diyecekler. İnsanlar abddeki gibi sağlık sigortalarına bel bağlayacaklar. Eğitim için çook büyük meblağlar gözden çıkartılacak da bari kalitede de emsallerine yaklaşsalar.

cemaliii

Kıdemli Üye
Devlet şu her yıl uyguladığı okul sütü ve kuru üzüm işinede son vermeli. Buda müthiş israf.

ilke

Paylaşımcı
İktidar Partileri bir de şunu çok iyi bilmeliler :
İktidar koltuğu şikayet etme koltuğu değil, çözüm üretme koltuğudur !
Çözüm üretemiyorsan koltuğu da bırakacaksın !

Kaptan

Mecra Yazarı
Her şeyini dolara bağlar, üretmeyip eti bile dışardan dolar ile alirsan... hadi bunu geçtik bari içerdeki firsatcilara müsaade etme be adam. Su, yumurta bile yarı yarıya zamlandi. Marketin biri çok büyük indirim varmış gibi 32 rulo tuvalet kagidi 52 TL İNDİRİM diye yazmış, yuh artik.

Maliyetleri bilmem kaç bin lirayı bulan bürokratlar lüks yaşamaya devam etsin ama vatandaş kemer sıksın. Elektriğe zam, doğalgaza zam, kamu gecikme faizlerine zam, motorine zam ...

Sövmenin cezası nedir ihvan? Baştan aşağıya sıvayıp çakacam ağa

Kaptan

Mecra Yazarı
Ekonomik krizin geldiği noktaya bakın
Yazık değil mi ...
Screenshot_2018-09-08-19-42-23.png

ihvanistanbul

AkhenAton
Her şeyini dolara bağlar, üretmeyip eti bile dışardan dolar ile alirsan... hadi bunu geçtik bari içerdeki firsatcilara müsaade etme be adam. Su, yumurta bile yarı yarıya zamlandi. Marketin biri çok büyük indirim varmış gibi 32 rulo tuvalet kagidi 52 TL İNDİRİM diye yazmış, yuh artik.

Maliyetleri bilmem kaç bin lirayı bulan bürokratlar lüks yaşamaya devam etsin ama vatandaş kemer sıksın. Elektriğe zam, doğalgaza zam, kamu gecikme faizlerine zam, motorine zam ...

Sövmenin cezası nedir ihvan? Baştan aşağıya sıvayıp çakacam ağa
Valla kaptan bu günlerin geleceğini 2004'ten beri saadetliler söylüyordu, Chpliler oldum olası muhalefetti. Son 3 yıldır bende söylüyordum her seferinde acı tabloyu söyleyen işitti hakareti. Şimdi millet kendine sövsün. Sende dolar artacak dediğimizde dış güçler diyordun.

Kaldı ki esnafa niye kızıyorsun? Bir malın değerini sadece alış fiyatı mı belirler? Senin aldığın mal %40 arttı da yaşaman için gereken maliyetler artmadı mı? Elektrik doğalgaz sabit mi kaldı? Devlet müzelere %50 zam yapıyor çiftçi yumurtaya zam yapınca mı suç oluyor? Yapacaklar tabi. Batışlarını mı izleyecekti adamlar? Dolar dolsa ne olur dolmasa ne olur diyen adamı başbakan yaptık. Kimseye sövmeye gerek yok, kendim ettim kendim buldum şarkısını söyle... ben öyle yapıyorum :D

talib

Kıdemli Üye
Devlet şu her yıl uyguladığı okul sütü ve kuru üzüm işinede son vermeli. Buda müthiş israf.

Ücretsiz kitap işi bunlardan da beter. Ayda 50 bin tl maaş alan adama benim vergimle kitap veriyor, belki o adam vergi bile vermiyor. Ama devlet aptal mı, sırf fakirler ücretsiz kitap alsın değil dertleri, kim bilir kimler kimler oradan milyonlar götürüyor belki de.

Son düzenleme:

cemaliii

Kıdemli Üye
İsraf kalemlerinden biri de özel okula çocuğunu göndereceklere verilen teşvikler. Hala son sürat devam ediyor malesef.

Özel okullara teşvik devam ettiği müddetçe israfın devam ettiği olarak yorumluyor ve ekonomik mücadeleye inanmıyorum.

cemaliii

Kıdemli Üye
Ücretsiz kitap işi bunlardan da beter. Ayda 50 bin tl maaş alan adama benim vergimle kitap veriyor, belki o adam vergi bile vermiyor. Ama devlet aptal mı, sırf fakirler ücretsiz kitap alsın değil dertleri, kim bilir kimler kimler oradan milyonlar götürüyor belki de.

Talib bunda hemfikir değilim. Hatırlarmısın eskiden ilkokulda ortaokulda üst sınıflardan kitap alırdık. Hatta eskiden durmadan kitap değiştirirdi yayınevi değiştirirdi öğretmenler. Ve üst sınıflardan aldıklarımızda bazen elimizde kalırdı. Biz fakirdik. Açıkcası ben zorlanırdım kitap almakta. Şükür bu dert yok.

Lakin sen belki daha iyi bilirsin, bu kitap işinde fetönün güçlü olduğu zamanlarda bakanlığın verdiği kitaplarda ya içerik gerçekten kötüydü, ya bakanlıkta bu kitap işine bakanlar fetöcüydü kasıtlı olarak öyle zayıf içerikli kitaplar yapıldı, yada kitaplar fena değildi ama fetönün propagandası sebebiyle öyle lanse edildi ve yine yardımcı kaynaklar satın aldırıldı bilmiyorum. Sen daha iyi bilirsin.

talib

Kıdemli Üye
Talib bunda hemfikir değilim. Hatırlarmısın eskiden ilkokulda ortaokulda üst sınıflardan kitap alırdık. Hatta eskiden durmadan kitap değiştirirdi yayınevi değiştirirdi öğretmenler. Ve üst sınıflardan aldıklarımızda bazen elimizde kalırdı. Biz fakirdik. Açıkcası ben zorlanırdım kitap almakta. Şükür bu dert yok.

Lakin sen belki daha iyi bilirsin, bu kitap işinde fetönün güçlü olduğu zamanlarda bakanlığın verdiği kitaplarda ya içerik gerçekten kötüydü, ya bakanlıkta bu kitap işine bakanlar fetöcüydü kasıtlı olarak öyle zayıf içerikli kitaplar yapıldı, yada kitaplar fena değildi ama fetönün propagandası sebebiyle öyle lanse edildi ve yine yardımcı kaynaklar satın aldırıldı bilmiyorum. Sen daha iyi bilirsin.

Eskiden en büyük sıkıntı, yeni kitap bulamıyorduk. Ya az gelir, hemen biterdi, yeni baskı beklenirdi filan. Herkes bir kitap söylüyordu, kitapçı, kitaşçı geziyorduk. Hükümet böyle sıkıntıları fırsata dönüştürmeyi iyi biliyor.

bi husben

Kıdemli Üye
Ah Tayyip ah bıraksaydında gezıdekiler başarılı olsaydıda burda şimdi seni yerden yere vuranlar günlerini görseydi yaşam hakları nasıl ellerinden alınır bi görselerdi.
15 temmuzda çekilseydinya feto gelip imparatorluğunu ilan etseydi ülke topraklarını peşkeş çekip kendinden olmayanları dar ağacına kazıklara geçirseydi.evvela bu tayyip ve şeyhini mesela

mesela ses çıkarmasaydın 15 temmuzda ypg guneyden girip israil için guneydoğuyu işgal etseydi iyi olurdu herhalde. o zaman burda nankörluk yapanlar ne diyecekti acaba size zuum yakışır başka birşey değil

kahrolası insan çok nankördür.

Kaptan

Mecra Yazarı
Eskiden en büyük sıkıntı, yeni kitap bulamıyorduk. Ya az gelir, hemen biterdi, yeni baskı beklenirdi filan. Herkes bir kitap söylüyordu, kitapçı, kitaşçı geziyorduk. Hükümet böyle sıkıntıları fırsata dönüştürmeyi iyi biliyor.
O hatıralar aynıyla canlandı simdi birden. Kitapları atmaz ihtiyacı olana verirdik veya başkalarından biz alırdık.
Vay be ne günlerdi..

talib

Kıdemli Üye
Ah Tayyip ah bıraksaydında gezıdekiler başarılı olsaydıda burda şimdi seni yerden yere vuranlar günlerini görseydi yaşam hakları nasıl ellerinden alınır bi görselerdi.
15 temmuzda çekilseydinya feto gelip imparatorluğunu ilan etseydi ülke topraklarını peşkeş çekip kendinden olmayanları dar ağacına kazıklara geçirseydi.evvela bu tayyip ve şeyhini mesela

mesela ses çıkarmasaydın 15 temmuzda ypg guneyden girip israil için guneydoğuyu işgal etseydi iyi olurdu herhalde. o zaman burda nankörluk yapanlar ne diyecekti acaba size zuum yakışır başka birşey değil

kahrolası insan çok nankördür.

15 Temmuz da millet erdoğan ı kurtardı, erdoğan milleti değil. Erdoğan ın çocukları sokakta mıydı acaba? Vatanını ve erdoğanı kurtaran bu millete onların hediyesi ise yüzde 70 fakirlik ve kendi ülkesinde kölelik. yunanistandan gelenlere hizmet edersin ancak bundan sonra. adam 2 bin dolarla gelir, on türkü peşinden koşturur.

alanyali07

Kıdemli Üye
Birileri söylesin şu Ak partiye 24 hazıran seçimlerinde onlar seçildi.

sanırım haberleri yok kendilerinin seçildiğinden.
biz seçilirsek kriz biter dolar düşer diye atıp tutuyorlardı.