Kreşte yabancı dil eğitimi olur mu?

türkü

Kıdemli Üye
kendi hırslarımızı çocuklarımızın üzerinden gerçekleştirmek haksızlık kapsamına aldıgım şey benim.;)
deli misin nesin hemşehrim bak ben de konya'lıyım deli deli görünce sopasını saklamalı :D ben ara yoldan, vasatlıktan gidelim demek isterim hepsi bu :)

HENGAMe

Yeni
sopasını saklamayan delilerdenim:)
orta yol dengeleri koruyarak bulunur..
benim savunduğum şeyi mizanını denk düşürerrek işlerseniz vasatlıktan kurtulabileceğinizi görürsünüz:)

AynAlı

Kıdemli Üye
eskiden kreşmi vardı :D ne güzel yetiştik mahallede.harekette vardı berekette.elma savaşı yapardık,dayak atar dayak yerdik.şimdi gidiyorlar kreşe ana kuzuları hayatı görmüyorlar. :D kreşler kapatılmalı.çocuk bakamayan çocuk sahibi olmasın :D

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Kreş merakı analık şefkatinin doğru mecrasından kaymasıdır.

Ana evladına en güzelini vermek ister. Lakin, güzellik algısı cehalet ile dünyadan ibaret kabul görmeye başlandığında mecra kayar. Öyle mecrası kaymış bir anne ister ki evladı zeki olsun, bilgili olsun. Erdemi bunlardan ibaret saydığı için, evladı sevgiye daha doymamışken -güya evladının iyiliği için- yanından uzaklaştırır kreşe verir.

Kreşe giden çocuğun zekası gelişir, el becerileri artar, bilgi küpü olur, 4 yaşında okur yazar olur.

Sonra o çocuk büyür, iyi bir kariyeri olur, dünyası kurtulur.

Peki, ahireti...

Oysa çocuğun en has gıdası ve en lazım olan sevgidir. Zekanın işletilmesi değil hislerin geliştirilmesidir. Zihnin doldurulması değil kalbin tatmin edilmesidir. El becerileri değil, sevgi ifadeleridir.

Çocuğun evvela hissiyatları geliştirilmelidir.

Aşağıda çocukta geliştirilmesi gerek bazı hisler ve hissiyatlar yazılmıştır.

hissiyat-ı beşeriye
hissiyat-ı diniye,
hissiyat-ı imaniye
hissiyat-ı islamiye,
hissiyat-ı cumhur,
hissiyat-ı kalbiye
hissiyat-ı mütevarise
hissiyat-ı Yakubiye
hissiyat-ı askeriye
hiss-i şefkat
hiss-i uhuvvet
hiss-i şükran ve memnuniyet ve müteşekkirane
hiss-i milli
hiss-i karabet
hiss-i havf
hiss-i hürriyet
hiss-i adalet

Aşağıda da mecrası hayıra yöneldirilecek veya men edilecek hisler yazılacak

hissiyat-ı nefsaniye
hissiyat-ı süfliye
hiss-i intikam
hiss-i tahkir
hiss-i gurur
hiss-i nefs-i cisim
hiss-i inkar,
fikr-i milliyet,
hiss-i taklidi (bence bu zaman da en çok ihmal edilen)
hiss-i tenkit ve muaraza
hiss-i taraftarlık
hiss-i hayvani

K

Kaçak

Guest
Yahu abi naptın ...
Yokmu bunun Türkçesi ...
Şİmdi kızacaksın gavurcamı yazdım ben diye ..
O zaman en altada ekleyelim ..
Lisan-i Duhaiye ...

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Aslında tek tek ele almakta fayda var. Vakit buldukça hep beraber izah etmeye çalışalım inşaallah.

K

Kaçak

Guest
Sana eşlik edebilirim bu konuda ...
Ama çırak muamelesi yapmayacaksın anlaşalım ...
Cidden ilgimi çeken bir konu olur ...
Selamlar ...

mü'HÜR

Ordinaryus
Çocuga yatırım mı yapmak istiyorsunuz ...
Çocugu bir kenara koyun o zaman :)
Kendinize yatırım yapın ..
Yaptıgınızı anlayın ve yaşayın ...
Ondan sonra bakın bakalım kenardaki ne yapıyor :)
Selamlar ...

Kesinlikle.

Yazımı silmiş bulunuyorum zira, saygı sınırı yoksa yoruma da gerek yok!

mü'HÜR

Ordinaryus
sizin gibi zihniyetler yüzünden bukadar gerideyiz

Yazınızı şimdi farkettim; Biraz saygıya davet ediyorum sizi.

Herkesin fikri kendinedir. Bu zihniyetler sizin fikrinizi savunmak zorunda mı yoksa?

Rica ederim, kelamınızı tartarak kaleme dökünüz.

Allahtan yorumlarınızın hepsini okumamışım .

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
Bir çocuğa en güzel eğitimi annesi verir...Dikkatinizi celb ederim baba değil anne...:)
Yanılmıyorsam çocukların kreş yaşları beş yaş gruplarıdır ki bu yaşa kadar bir çocuk çocukluğunu yaşar...Kreşe gittiği dönemde fazla yüklenmemek kaydıyla ingilizcede arapçada kürtçede öğretilmesinde sakınca yoktur ki bu öğrenme döneminde çocuk çocukluğunu yaşamayacak diye bir şey yoktur...Çünkü herşey o çocuğun kapasitesine bağlıdır...Bakarsınız beş yaşındaki çocuk hafız olmuş aynı yaşta başka bir çocuk daha Kuran'ın tek harfini kavramamıştır...Kendi yeğenimden örnek verecek olursam şuan 7 yaşında ve annesinin evde verdiği eğitimle konuşmaya başladığı andan şuana kadar hiç bir zorlama ve tahakküm olmadığı halde özbekçe,rusça,türkçe ve ingilizceyi kendi ana dili gibi biliyor tabi kürtçeyide az biraz biliyor...Sözün özü herşey çocuğun kapasitesine bağlıdır.Delimiyim neyim kardeşimiz maşallah çocuklarına güzel eğitim verilmesini sağlamışsa buna kalkıpta siz çocuğunuza çocukluğunu yaşatmıyorsunuz diyemeyiz çünkü kendiside o dengeyi kurabilecek bir kapasiteye sahip olduğu kanaatindeyim...Rabbim cümlemize hayırlı evlatlar nasip eylesin...

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Sana eşlik edebilirim bu konuda ...
Ama çırak muamelesi yapmayacaksın anlaşalım ...
Cidden ilgimi çeken bir konu olur ...
Selamlar ...

Estağfirullah. Ben de sizinle beraber öğreneceğim.

Birincisinden başlayalım inşaallah.

hissiyat-ı beşeriye
:Kelime manası itibari ile insana ait hisler demektir.

Evladımıza bu hissiyatların kazandırılması oldukça mühimdir. Zira, nerden, nereye, necisin sualleri ancak bu hislerin inkişafı ile sorgulanır. Yoksa gaflet ve iptal-i his ile bu sorgular unutulur. Evladlarımız ehl-i dünya ve dünya meftunu zatlar olarak karşımıza çıkacaktır.

Bu hisler muhabbet, merhamet, şefkat, merak, beka hissi gibi beşeri hislerdir. Yoksa çocuklarımızı tv ile uyuşturup meraksız muhabbet yerine çıkar, merhamet yerine kibir, şefkat yerine acımasız yaparız. Merakları gereksiz meselelere kayar. Sevdiklerinden ayrılma korkusu onları dehşet içinde bırakacaktır. Daima elem duyacaklardır.

İnsanı diğer mahlukattan ayıran en temel özellik aile bağıdır. insani hislerin temel kaynağı burdadır.

Ben şimdilik giriş yaptım.

Tepkilere göre daha da açarız inşaallah.

TakVa

Ordinaryus
Bazı çocuklar varki 3 yaşında konuşamıyor, hadi diyelim konuştu 4 yaşında ki çocuk anca kendi dilini çözer, kendi dilini çözmeden yabancı dilimi çözmeye çalışacak.Bana göre çok mantıksız, çok yorucu.

Küçücük çocuktan bu kadarı da beklenmemeli.Daha oyun çağında yeterince bilgiye boğulan çocuğa birde yabancı dil, öğrenmeyi yüklememeliyiz.En az 4 mü? el insaf.Çocukları çok erken büyütüyoruz ne oyundan zevk alıyorlar, ne hayattan.

Bu kadar hırslı, dayatmacı annelerin çocukları nın sonu pek parlak olmuyor malesef. Belki görünürde çok parlak çocuklar gibi görünebilirler fakat, psikolojileri berbat durumda olabiliyor.

Herşeyin yeri ve zamanı var. Zaten sorunumuz ya siyah olmak ya beyaz; griyi kimse düşünmez. Ya çocuğu bilgiyle boğacağız yada tembel işe yaramaz yetiştireceğiz. Hayatımıza griyi eklemeliyiz.

Yazı için teşekkürler

4 yaşında annesindan habersiz okuma yazma öğrenen çocuklar varmış. Birinci sınıfa giden ablası okuldan geldiğinde hece dersleri çalışırken, 4 yaşındaki kardeşi onu izleyerek okuma öğrenmiş. Hayvanat bahçesini gezdikleri sırada hayvan isimlerini tek tek okuyan oğlunu gören anne ağzı açık bakakalmış. Babannesi ona kuranda öğretmiş o yaşlarda ve çok güzel okumuş kuranı. Şimdi o çocuk yurt dışına yüksek lisans için gidiyormuş. Sınavı kazanmış .Girdiği tüm sınavlar, askeriye, anadolu lisesi, üniversite kazanmış ve annesi onu yoğun bir şekilde ders çalışırken görmediğini söylüyor. Böyle çocuklar eğitim için ayrı sınıflarda okutulmalı ve yabancı dilde öğretilmeli onlara 3-4 yaşında.

mü'HÜR

Ordinaryus
Benim demek istediğim; çocuk muhteşem bir yaratık herşeyi alabilir, herşeyi kaydedebilir burda sorun yok. Önemli olan istemesi. İstemiyorsa zorla bu yaşta çocukları sıkmaktan bahsediyorum ben.Bahsettiğiniz çocuk kendisi isteyerek birşeyler yapmış.Zaten çocuklar kendileri birşeyler yaparken zevk alıyorlar. Mesela benim yiğenim; kuzenleri subhaneleri okurken onlardan duyarak ezberledi ama kendine sıra geldiğinde ise istemedi oyunlarla öğretildi.Bahsettiğiniz kişiye bu anlattıklarınız ders gibi, kural gibi hergün bu kadar şu kadar yapılacak denseydi emin olun böyle kolay yapmazdı. Ders gibi değil oyun gibi derseniz oyun gibi öğretilecek daha önemli ilimler var.

Kimse çocukların zekası almaz demiyor ki zaten.

TakVa

Ordinaryus
Benim demek istediğim; çocuk muhteşem bir yaratık herşeyi alabilir, herşeyi kaydedebilir burda sorun yok. Önemli olan istemesi. İstemiyorsa zorla bu yaşta çocukları sıkmaktan bahsediyorum ben.Bahsettiğiniz çocuk kendisi isteyerek birşeyler yapmış.Zaten çocuklar kendileri birşeyler yaparken zevk alıyorlar. Mesela benim yiğenim; kuzenleri subhaneleri okurken onlardan duyarak ezberledi ama kendine sıra geldiğinde ise istemedi oyunlarla öğretildi.Bahsettiğiniz kişiye bu anlattıklarınız ders gibi, kural gibi hergün bu kadar şu kadar yapılacak denseydi emin olun böyle kolay yapmazdı. Ders gibi değil oyun gibi derseniz oyun gibi öğretilecek daha önemli ilimler var.

Kimse çocukların zekası almaz demiyor ki zaten.

Zaten o çocuğa kuranı babannesi oyun şeklinde öğretmiş, ablasıda sanırım okumayı çocuk diliyle neşe içinde anlatmışki çocuk hemen kavramış.

mü'HÜR

Ordinaryus
Kesinlikle, zaten çocuğa bişe öğretmek için onun dilinde yaklaşmak lazım.

TakVa

Ordinaryus
Kesinlikle, zaten çocuğa bişe öğretmek için onun dilinde yaklaşmak lazım.

Küçük yaştaki tüm çocuklar kreşlerde uzman denetiminde bazı şeylere yönlendirilirse sonuçlar alınabilir. Bazı çocuklar içe dönüktür, onlarında yönlendirileceği alanlar vardır. Ama bilimsel kafaya sahip olanlar erken yaşta tesbit edilip, lüzumsuz şeylere yönelmeden hedef konursa önüne, eğitim açısından iyi olur. Zaten eğitim yaşı anne karnında başlar.

mü'HÜR

Ordinaryus
Evet, lüzumsuz şeylere yönelmeden hedef konmalı.

eylül

Veled-i kalbî
Estağfirullah. Ben de sizinle beraber öğreneceğim.

Birincisinden başlayalım inşaallah.

hissiyat-ı beşeriye
:Kelime manası itibari ile insana ait hisler demektir.

Evladımıza bu hissiyatların kazandırılması oldukça mühimdir. Zira, nerden, nereye, necisin sualleri ancak bu hislerin inkişafı ile sorgulanır. Yoksa gaflet ve iptal-i his ile bu sorgular unutulur. Evladlarımız ehl-i dünya ve dünya meftunu zatlar olarak karşımıza çıkacaktır.

Bu hisler muhabbet, merhamet, şefkat, merak, beka hissi gibi beşeri hislerdir. Yoksa çocuklarımızı tv ile uyuşturup meraksız muhabbet yerine çıkar, merhamet yerine kibir, şefkat yerine acımasız yaparız. Merakları gereksiz meselelere kayar. Sevdiklerinden ayrılma korkusu onları dehşet içinde bırakacaktır. Daima elem duyacaklardır.

İnsanı diğer mahlukattan ayıran en temel özellik aile bağıdır. insani hislerin temel kaynağı burdadır.

Ben şimdilik giriş yaptım.

Tepkilere göre daha da açarız inşaallah.

Sayın Duha bu konuyu isterseniz yeni bir başlıkta ele alalım. Bu konunun gündeminde sönük kalmasın.

Ne dersiniz?