Korgeneral: İstanbul'un üzerine çökerim

Ezrak Yektâ'

NisyanDireniŞ
Katılım
21 Nis 2008
Mesajlar
629
Tepkime puanı
84
Puanları
0'İstanbul'un üzerine çökerim, bu halka acımasızca hareket etmek görevimiz'

İddianamede, darbe planının konuşulduğu seminerle ilgili önemli bilgilere yer veriliyor. Seminerde dönemin kolordu komutanları arasında çarpıcı bir tartışma yaşanmış.
Korgeneral Ergin Saygun, muhtemel darbede aşırı şiddetin ters sonuçlar verebileceğini söylerken, buna dönemin 5. Kolordu Komutanı Korgeneral Şükrü Sarıışık itiraz ediyor: "İstanbul'un üzerine çökerim. Bu ülkeyi başka bir rejimin içerisine taşımaya kararlı olan bir halka karşı da acımasızca hareket etmek bizim görevimizdir."
Darbe planının konuşulduğu seminerde dönemin kolordu komutanları arasında çarpıcı bir tartışma yaşanıyor. Korgeneral Ergin Saygun, muhtemel darbede şiddetin dozuna dikkat çekerek, "Bu çok aşırı şiddet, Silahlı Kuvvetler'le halkımızı karşı karşıya getirir ve beklenenin aksine birtakım sonuçlar açabilir." itirazında bulunuyor. Buna karşılık 5. Kolordu Komutanı Korgeneral Şükrü Sarıışık, şok ifadeler kullanıyor: "Kolordu komutanlığından yeterli emniyet tedbirlerini alabilecek bütün birliklerimi oraya görevlendiririm. İstanbul'un üzerine çökerim. Ama bir yerde de hani karşımıza halkı almak meselesi ayrı bunlar kararlarını vermişlerdir, bu ülkeyi bölecek parçalayacaklardır ve ülkeyi başka bir rejimin içerisine taşıyacaktır. Böyle kararlı olan bir halka karşı da acımasızca hareket etmek bizim görevimizdir."
Balyoz'da hain plan: Terör örgütleri birlik olmalı
İstanbul 10.Ağır Ceza Mahkemesitarafından kabul edilen Balyoz darbe planıyla ilgili iddianamede çarpıcı ayrıntılar yer alıyor. Sanıklar, darbeye zemin hazırlamak için 'terör örgütleriyle işbirliği' yapmak ve söz konusu örgütlerin birlikte hareket etmesini sağlamak için planlar hazırlamış.Çetin Doğanliderliğindeki cunta, PKK'nın yanı sıra aşırı sol ve komünist terör örgütlerinden de yararlanmayı düşünmüş. İddianamedeki belgelere göre bu konuda 12 Mart 1971 muhtırası ile12 Eylül1980 darbesi öncesindeki iç karışıklık taktiği örnek alınmış. Terör eylemleriyle ülkede kaos çıkarılacak, sonrasında sıkıyönetim ilan edilecekti. Bu vahim plan, sanıklardan emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri'den ele geçirilen el yazısı notlarında yer alıyor. "Süha Tanyeri Kur.Kd. Alb. 1'inci Ordu Hrk. Bşk." başlıklı dosyada, 10 maddelik bir uygulamalar listesi bulunuyor.
Söz konusu 10 maddeden birinde 'aşırı solcu ve komünist terörist örgütler arasında birlik çalışması' yapılması isteniyor. Tanyeri, iddianamenin 953. sayfasında yer verilen "Süha Tanyeri Defteri Plan Semineri Hazırlık Notları" adlı dosyada dairticaile mücadele için PKK ile işbirliği yapılması gerektiğini belirtiyor. Bu konuda, "Bölgede PKK-KADEK ile işbirliği yapacak kişiler önceden tespit edilmelidir." ifadelerini


kullanıyor.


Korgeneral: İstanbul'un üzerine çökerim
 
Üst