*.Kopya çetesi suçu 'cemaat'e attı.*

ORHANCAN

Ordinaryus
Katılım
15 Ara 2006
Mesajlar
2,536
Tepkime puanı
80
Puanları
0
Konum
-İSPARİT-
Kopya çetesi suçu 'cemaat'e attı

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) ardından başlayan soruşturma kopya çetesini ortaya çıkardı. Emniyet'in 6 aylık teknik takibi sonucunda yakalanan çete üyelerinden 4'ü mahkemece tutuklandı.

cete.jpgPara ve menfaat karşılığı anlaştıkları kişilere sınav anında soruların cevaplarını verdiği belgelenen çete üyeleri sorgu sırasında ve basının karşısında 'cemaat' suçlamalarıyla kendilerini kurtarmaya çalışıyor. Bazı gazeteler de asılsız iddiaları gerçekmiş gibi kamuoyuna yansıtıyor.

Çete üyeleri, sağlık kontrolleri sırasında, emniyete giriş ve çıkışta ve adliyeye çıkarılırken suçlarını örtbas etmek için kameralara 'Fethullah'ın evlerini basın, cemaate gidin cemaate' türü açıklamalar yaptı. Emniyet ve savcılık ifadelerinde de bazı çete üyeleri aynı tavrı sürdürerek suçu cemaate atmak istedi. Cumhuriyet gibi bazı gazeteler ise 'Reis de cemaat dedi' türü haberlerle bu ifadeleri büyüttü.


Çete üyeleri 'hiçbir siyasi partiyle alakalarının olmadığını' da özellikle bağırarak söyleme gereği duydu. Tutuklanan 4 kişiden Oruç Ali Uğur, Zülfü Biçer ve Soner Gökgül'ün Ülkü Ocakları'na üye oldukları ortaya çıkarken, Biçer'in ayrıca 2007'de MHP'den milletvekili adayı olduğu, Gökgül'ün ise cinayet suçundan 4 yıl hapis yattığı belirlendi. Reis lakaplı araştırma görevlisi Oruç Ali Uğur'un, 1998-2000 yılları arasında MHP Genel Merkezi'nde büro memuru olarak çalıştığı ortaya çıkmıştı. Soner Gökgül, 1997 yılında Kenan Mak adlı öğrenciyi öldürerek 15 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı. 4 yıl 2 ay hapis yatan Gökgül, Af Yasası'ndan yararlanarak serbest bırakıldı. Tutuklanan Özgür Fidan da Türk Eğitim-Sen Bursa Şubesi üyesiydi.


ZAMAN
 
Üst