Komşu'da Yangın

Yunanistan’da yangın var: Memurların grevine işçiler de katılmış. Eğitim, medya, ulaşım durmuş. Hayat felç. Zaten uzun yemeklerle siesta arasında pek çalıştıkları söylenemezdi de şimdi sokakları doldurmuş, polisi taşa tutuyor, yangın çıkarıyorlar. Hükümete kızdılar desem, eskisini beğenmedikleri için daha yeni değiştirdiler, o kadar yeni ki, krizde hiç suçu yok. Yani, öfkenin adresi yok! E sokakları ateşe verip, insanları diri diri yakmaya kalkmanın alemi var mı? Aramızda tartışıyoruz: İnsanlar aç, açık, işsiz, perişan mı? Hayır, değil. Emekli maaşı 5-6 bin lira imiş. Her giden anlatıyor, yeme içme bizden ucuz! Ekonomik krize giren Yunanistan’a Fransa ve Almanya yardım etme kararı aldı. Batmasına izin vermeyecekler ama, biraz kemerleri sıkın diyorlar. Kızgınlık, öfke buna. Kemer sıkmak istemiyorlar. Ama fazla yemiş, fazla semirmişsiniz! Tıpkı bizim daha önce yaşadığımız gibi, üretmemiş, kazandığınızdan üç misli fazla tüketmişsiniz. Şimdi saadet zinciri kopmuş, paralar bitmiş. Ekonomiyi krize sokan eski yönetim, yeni hükümeti zora sokmak için anarşistleri azdırıp sokak gösterilerini kışkırtırken polis de olaylara hakim olamıyor, kendi canını zor kurtarıyor. Tam bir çaresizlik durumu. Yakında asayişi sağlamak için bizden asker isterlerse şaşmayacağım! Ergenekon’dan içeri girmeyip dışarıda kalanlardan yollarız. Halimize şükredelim, 1 Mayıs’ı bile güle oynaya geçirdik...