Koltuklarında oturup hadislerimi reddedecekler

DADAS

Yeni
İslamoğlu'nun da eleştirilecek şeyleri olabilir fakat burda ele aldığımız belli bir konu var sizin yaklaşımınız ise konuşulanı anlamanın dışında kuru gürültüye getirerek konuyu kaynatmak olsa gerek..

Hadi canııım, islamoğlu'nu bi eleştirde beni şaşırt hadi...

Anlatmak istediğim olaya tek yönlü bakıyon haberin yok. A kişisi derse inanırım B kişisi derse inanmam modundasın...

Verda

Gales
Meselede burada levlake hadisinide anlamadan karşısına geçiyorsunuz. Size aktaranlar yanlış ve hatalı diye doğrusunu araştırmıyorsunuz.

Şu zaman diliminde bizler sürekli bize sunulan yada nakiller üzerinden yol alıyoruz yani elimizdeki parçalar eski günümüze uygun değil bu yüzden eğri oturup doğru konuşmak için yeni parçaları günümüze uygun olarak bulmamız gerekiyor.

Allah'a ve peygamberlerine iman eden ve peygamberlerinden hiçbirinin arasında ayırım yapmayan kimselere gelince, işte onların yarın kendilerine mükafatlarını vereceğiz. Allah, bağışlayıcıdır, merhamet sahibidir.

Nisa/152

Murat Yazıcı

Ordinaryus
Yıllar önce bu forumda "İbni Teymiyye bile şöyle der..." diyerek bir iktibas yapmışım:

"Falan kişi şunun için şunu yapmıştır" gibi bir söz, o şeyi yaparken orada başka hikmet ve sebep gözetilmemiş olduğu anlamına gelmez. İşte bunun gibi "şu olmasaydı Allah şunu yaratmazdı" gibi ifadeleri kullananlar, bu ifadeleriyle daha büyük başka hikmet ve sebepleri yok saydıkları anlamına gelmez. Bilakis bu ifadeler insanoğlunun en üstünü olan salih kulların en salihi Nebi'nin (sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem) yaratılmasının diğer her şeyin yaratılmasından çok daha büyük bir hikmete dayanmakta olduğunu ortaya koymakta, hilkatin asıl maksadının o olduğunu bildirmekte, mahlukatın mükemmelliğe ancak O (sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem) yaratıldıktan sonra erişebilmiş olduğunu ortaya koymaktadır. (İbni Teymiyye'nin sözü burada bitti.)

Bunu unutmuştum; yukarıda bazı yazılanlar vesilesi ile hatırladım.

DADAS

Yeni
Verda hanım, bu bir iman meselesidir..... bu,Sahabe ye güvenme meselesidir.....sizin ve sizin gibilerin sorunuda burda, sahabe güvenilirmi, güvenilmezmi....

Aynen abi, asıl sorunları burda ama itiraf etmeye korkuyorlar.

Ebubekir Sifil Hoca başka bir olay (http://www.ihvanforum.org/showthread.php?151850-Hakem-Olayı’nın-Aslı*&p=1529975#post1529975) vesilesiyle bu konuya çok güzel değinmiş.

Sahabeye Saygının Aşınması

Sahabe hakkında bir “gözden çıkarılabilecekler listesi” tasarlayıp, Hilafet’i Saltanat’a dönüştürme sürecinde ve saltanatı boyunca ortaya koyduğu icraatlar konusunda tarih kaynaklarının yer verdiği birtakım nakillere istinaden Hz. Mu’âviye bu listenin başına yerleştirildiği zaman arkası çorap söküğü gibi gelecektir.

Hz. Mu’âviye’ye dokunmakla başlayan “Sahabe’ye ta’n” süreci bu noktada niye dursun ki? İkinci adımda, ona destek sağladığı için Amr b. el-Âs, çok (bunu “uydurma” diye okumalısınız) hadis rivayet ettiği ve İsrailiyat tarzı rivayetleri İslam kültürüne soktuğu söylenerek Ebû Hureyre ve Abdullah b. Abbas, üçüncü adımda hilafete geldiğinde akraba-yı taallukatını kayırdığı gerekçesiyle Hz. Osman, biraz daha ileride Hz. Ali’ye “başkaldırdığı” için Hz. Aişe…

spesifik

آزادی قید و بند
caiz değildir demek, haram dır demek değilmi...

Demokrasi menşeine dayanarak öyle iman ediyoruz..
Demokrasi ititfakla caiz değil tüm alimler bunu kabul eder ama ne hikmetse oy kullanmayan
müslümanlar çok az... Nebevi metodun neresinde var bu yönetim şekli ?

neyse konuyu değiştirmeyelim.. eleştirmiyorsunuz dediğiniz için misal verdim...

Verda

Gales
Hadi canııım, islamoğlu'nu bi eleştirde beni şaşırt hadi...

Anlatmak istediğim olaya tek yönlü bakıyon haberin yok. A kişisi derse inanırım B kişisi derse inanmam modundasın...

Zanlarınıza devam edin sizin için şimdi burda İslamoğlunu mu eleştireceğim =)

Başka bir konuda o da olur fakat daha öncede dediğim gibi sizin şuanki yaklaşımınız konuyu kaynatmaktan başka birşey değil yoksa siz de mi o varsayılan hadisi kabul ediyorsunuz?

Bu şekilde ilerleme gayretinde olduğunuz açık bir iki daha demegoji mesajları yazarsınız bi kaç arkadaşınız da size destek çıkar sonra bizim burda Kurtubi ile ele aldığımız gerçek unutulur gider öyle değil mi?

adams77

Kanalizasyoncu
Allah'a ve peygamberlerine iman eden ve peygamberlerinden hiçbirinin arasında ayırım yapmayan kimselere gelince, işte onların yarın kendilerine mükafatlarını vereceğiz. Allah, bağışlayıcıdır, merhamet sahibidir.

Nisa/152

Vücut :) bedeninizi okuyun çok şeyin farkına varabilirsiniz. Hani psikoloklar sık sık kullanır çocukluğunuza inmemiz gerekir sözünü bizimde bunu yapmamız gerekli varlığı okumamız gerek AHMED 'i bulup onun anlattığını anlamamız gerekli. Bize elçileri çok yanlış tanıttılar elçilerde tek bit vücuttur.

Tevratta ve incilde vasıfları yazılı o ümmi peygambere iman ederler. Peki siz tevrat ve incilde o vasıfları gördünüz mü?

Verda

Gales
Verda hanım, bu bir iman meselesidir..... bu,Sahabe ye güvenme meselesidir.....sizin ve sizin gibilerin sorunuda burda, sahabe güvenilirmi, güvenilmezmi....burayı geçtik.....

Levlake hadisini, siz alimlerin beyanına göre uydurma diyorsunuz, yoksa sizde mevcut bulunan veya bulunmayan ilminize göre değil.....peki aynı alimlerin, kabul ettikleri, hadisi şeriflerle probleminiz ne....bu çelişki niye....

Efendimiz aleyhisselamı ayırmak ne demek, o ayeti kerimede ne buyuruluyor.... buyrun mealini yazında bilelim... o ayeti kerimede, birbirlerinden üstün tutmayınmı buyuruluyor...

Abdallah konuya uzak olduğun çok açık sana ben değil @Kurtubi bilgi verse daha iyi olur sanırım esasen yazılanları okusaydınız bu durumda da olmazdınız..

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
SİFİL öyle bir soru neden sordu anlamadım? Kur'an kendi ayetlerinde, Kur'an Allah kelamı olduğunu ifade ediyorsa, bundan daha ali delil olabilir mi, Kur'an'ın Allah'a ait olduğu hususunda? Bir de şunu anlamıyorum, Kur'an ayetleri delil alındığında Din neden elden gider ya da din neden yıkılır..? Gerçekten SİFİL'in korkusu "Din"e yönelik mi yoksa"Din" olarak algıladığı " ülemanın tesbitlerine yönelik mi..? Dinin bütün emirleri ve yasakları Kur'an'da varken Din nasıl yıkılacaktır, merak da etmiyor değilim..?
Tartışmanın aslını dinlediğinizde Sifil aslında öyle soru sormuyor

Aklımda kaldığı kadarıyla "Bir gayri müslime kuranın hak olduğunu nasıl anlatırsınız?" diye soruyor, cevap olarak kuran ayetleri gösterilince "gayri müslim zaten kurana inanmadığından kuran dışı bir delil göstermeniz gerek" diyor.

adams77

Kanalizasyoncu
Olaya birde şöyle bakmak gerek.

Cennete kimse giremeyecek olsa ne olurdur.

Murat Yazıcı

Ordinaryus
Yıllar önce bu forumda "İbni Teymiyye bile şöyle der..." diyerek bir iktibas yapmışım:

"Falan kişi şunun için şunu yapmıştır" gibi bir söz, o şeyi yaparken orada başka hikmet ve sebep gözetilmemiş olduğu anlamına gelmez. İşte bunun gibi "şu olmasaydı Allah şunu yaratmazdı" gibi ifadeleri kullananlar, bu ifadeleriyle daha büyük başka hikmet ve sebepleri yok saydıkları anlamına gelmez. Bilakis bu ifadeler insanoğlunun en üstünü olan salih kulların en salihi Nebi'nin (sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem) yaratılmasının diğer her şeyin yaratılmasından çok daha büyük bir hikmete dayanmakta olduğunu ortaya koymakta, hilkatin asıl maksadının o olduğunu bildirmekte, mahlukatın mükemmelliğe ancak O (sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem) yaratıldıktan sonra erişebilmiş olduğunu ortaya koymaktadır. (İbni Teymiyye'nin sözü burada bitti.)

Bunu unutmuştum; yukarıda bazı yazılanlar vesilesi ile hatırladım.

Belki şu açıklamayı yapmakta fayda var: İbni Teymiyye "Allahü teâlâ, Muhammed sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem sebebiyle âlemi yaratmış, O olmasaydı arşı, kürsüyü, güneşi, yeri ve göğü yaratmazdı" şeklindeki ifadeyi ele alıp "sahih bir izahı yapılabilir" diyerek yukarıda naklettiğim açıklamasını yazmaktadır. Vehhabîler İbni Teymiyye'ye çok itibar ettiği için bu sözlerini aktarmıştım.