Koç: Anlaşılsın Diye Israr Ettik Ama IMF'siz de Oluyormuş

TakVa

Ordinaryus
Katılım
13 Nis 2007
Mesajlar
2,868
Tepkime puanı
79
Puanları
0
Ekonomide işlerin IMF olmadan da yürüdüğünü söyleyen Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, 'Ayağımıza pranga oldular' dediği Yapı Kredi'deki ortağı Unicredit'le ilgili sözlerine de açıklık getirdi: 'Paylarını satmak isterlerse hisseleri almayı ciddi anlamda düşünürüz. Gerçi böyle bir niyetleri de yok'

UNICREDIT HİSSE SATARSA ALIRIZ

Unicredit'in 'Bazı yerlerden çıkabiliriz' sözlerini hatırlattığımız Koç, 'Türkiye'den mi çıkacaklar? Onlar için Türkiye'den daha iyi bir pazar yok. Büyüme bakımından gidip kar edebilecekleri fazla bir alternatif söz konusu değil.

Yapı Kredi'de hisse satışı gibi bir düşünceleri yok. Bizim açımızdan da yüzde 50-yüzde 50'lik yapıyla ortaklık çok zor. İtalyan ortağımız ellerindeki hisseyi satmak isterse, biz de Koç Grubu olarak bunu çok ciddi düşünürüz. Ama öyle bir niyetlerinin olmadığını biliyorum. En iyi performans aldıkları yer Türkiye' dedi.

BİZE GIPTAYLA BAKIYORLAR

Türkiye'deki ekonomik performansın dünyaya parmak ısırttığını da anlatan Mustafa V. Koç, yine de temkinli olmak gerektiğini söyledi.

Avrupa'nın çok zor bir dönemden geçtiğini hatırlatan Koç sözlerini şöyle sürdürdü; 'İki hafta önce JP Morgan'ın bir toplantısına katılmak için Sao Paolo'daydım.Tüm yabancılar Türkiye'de olan biteni büyük gıptayla izliyor. Ciddi şekilde gözlemledik' dedi.

SICAK-SOĞUK, BİR YERE GİDECEK

Koç'a göre bu konuyla ilgili daha çok yabancı sermayenin yatırımının ülkeye çekilmesi için adımlar atılması gerekiyor. Bunlardan en önemlisi de yatırım ortamının iyileştirilmesi ülkeye gelen yabancı sermayenin çoğunlukla sıcak para olduğuna dikkat çeken Mustafa V. Koç, 'Sıcak ya da soğuk. Sayın Bakan Ali Babacan'ın da söylediği gibi; siyasi istikrar olduğu müddetçe bu para bir yere gidecek. En cazip yerlerden biri Türkiye. Ekonomi kurmayları, Bakan Babacan'ın liderliğinde bu süreci çok iyi idare etti' ifadesini kullandı.

Bence seçim ekonomisi olmaz:clap2:

TÜRKİYE'nin yakaladığı ivmenin genel seçim nedeniyle bozulup bozulamayacağı yönündeki soruya da Koç 'Biz IMF olsun diye bastırdık ama anladığım kadarıyla gerçekten IMF'siz de çok iyi yönettiler. Ben artık sanmıyorum ki ciddi şekilde harcamalar musluklar açılacak, seçim ekonomisi uygulanacak. Seçim ekonomisi yapılsa bile eskisi gibi olmayacak bence' dedi ve ekledi; Türkiye'nin en büyük sorunun işsizlik bunun çözümü de daaha çok yatırımdan geçiyor.

Avrupalı şirketlerle ilgilenebiliriz

AVRUPA'daki krizde zordaki şirketleri satın almayı düşünür müsünüz' sorusuna neşeli bir şekilde 'Yanlış anlaşılmasın, bizden para fışkırmıyor ki' diyerek yanıt veren Mustafa Koç, yine de belli sektörleri mercek altına alabileceklerini söyledi. Koç'un anlattıklarına göre Beyaz eşyada böylesi bir fırsat olursa değerlendirilebilir. Hazmedebilecek bir firma olursa Arçelik için düşünülebilir.

Böylesi bayi teşkilatını milyar harcasanız yine kuramazsınız

BEYAZ eşyada yeni işbirliği veya ortaklık söylentilerine de açıklık getiren Koç, 'Yatırım anlamında yıllardır GE ve Electrolux'le konuşuyoruz. Ama onlar Türk pazarına girmek istiyorlar. Bizim de teknolojisini kontrol ettiğimiz, en önemli işlerimizden birisi olan beyaz eşyada bunu niye verelim.

Böyle bir bayi teşkilatını milyarlar harcasanız kuramazsınız' diye konuştu. Mustafa Koç'un sözlerini biraz daha açan CEO Turgay Durak da 'Teknolojiyi geliştirmekte, yeni ürünler yapmakta 3A seviyesinde elektirik verimi yakmasında teknik geliştirmelerimiz gayet iyi. Türk patent ofisinden en fazla patent alan şirket Arçelik. Dolayısıyla İngiltere'de çok ciddi satış teşkilatı var. Fiyatına göre de çok ciddi bir satış geliri var. Özellikle kriz döneminde büyük bir sıçrama yaptı Beko. Yüzde 16 çok ciddi bir pay pazar anlamında.'

akşam
 

girdap

Ordinaryus
Katılım
8 Şub 2007
Mesajlar
2,541
Tepkime puanı
252
Puanları
0
Önemli bir itiraftı..
 

agbi

Yasaklı
Katılım
2 Kas 2006
Mesajlar
25
Tepkime puanı
382
Puanları
0
Konum
İzmir
BORÇ ALAN EMİR ALIR

Değişmeyen Kaide dir.

Allah razı Osun bizleri İMF gibi BELALI oluşumlardan uzaklaştıranlara.
 
Üst