Kız öğrencilerin sigara alışkanlığı artıyor

Dergaz

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
31 Ara 2007
Mesajlar
1,685
Puanları
0
Yaş
33
BURSA (A.A) - Türkiye'de kız öğrenciler arasındaki sigara kullanma alışkanlığının son yıllarda artış gösterdiği bildirildi.
Sigarayla Savaşanlar Vakfı (SSV) Başkanı Sevgi Aksu, bağımlılık yaratan tüm maddeler arasında, sağlığı ve yaşam dengesini bozan, en fazla ölüm ve hastalıklara neden olan maddenin sigara olduğunu söyledi.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve ABD Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC) tarafından geçen yıl yapılan Küresel Gençlik Tütün Araştırması'nın Türkiye'de öğrenciler arasında sigara kullanma alışkanlığının arttığını ortaya çıkardığını kaydeden Aksu, artışın kız öğrenciler arasında daha fazla olmasının da dikkat çekici olduğunu vurguladı.
Aksu, gelişmiş ülkelerde sigara tüketiminin giderek azaldığını, fakir ve gelişmekte olan ülkelerde ise sigara tüketiminin giderek artığını dile getirerek, ''Sigaraya başlama yaşı, ülkemizde 10 yaşın altına kadar inmiştir. Türkiye'de 2003 yılında 13-15 yaş grubundaki kız öğrencilerden yüzde 3,5'i sigara kullanırken, 2009'da bu rakam 5,3'e yükselmiştir. Bu artış, sigara endüstrisinin yeni hedef kitlesinin kadınlar ve gençler olduğunun bir göstergesi'' diye konuştu.
Aksu, dünyanın en çok sigara içen ülkelerinden biri olan Türkiye'nin, yabancı sigara üreticileri için halen yatırımlarını sürdürdükleri cazip bir pazar konumunda bulunduğunu anlattı.
Tütün ya da sigara içiminin sağlığa olan zararlarının yanında ekonomiye olan zararlarının da azımsanmayacak boyutta olduğunu ifade eden Aksu, geçen yıl ekonomik krize rağmen Türkiye'de sigaraya 15 milyar dolardan fazla para harcandığını sözlerine ekledi.
 

ahûfizar

Paylaşımcı
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2009
Mesajlar
172
Puanları
0
çünkü biz milletçe mezhebimizi esnettik...bi büyüğün yanında,babanın yanında hele ki sokakta sigara içmek bir zamanlar en büyük ayıplarımızdandı.şimdiyse ramazan ayında elinde sigarasıyla sokakta yürüyen türbanlı hanımlarla karşılaşıyoruz.sigara içen kadın oranı arttı çünkü haya duygumuz günden güne azaldı....
 
Üst