kıyamate kadar havada kalacak olan kaya

aHuZaR

Can kayıp can firarda
load69920.jpg

Peygamber Efendiğimiz (S.A.V.) Gök Yüzüne Yükselirken Miraç Gecesi o Taş Üzerinden
Gök Yüzüne Çıkıyormuş. o Taş'dan Yardım Almış İnerken Taşa Dur Demiş Taş O Şekilde
Durmuş ve Kıyamete Kadar O Şekilde Kalacakmış.

Alıntıdır

XaberDar

Profesör
<-<-<-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

Bilgisizlik ve düşüncesizlikle çocuklarını öldürenler ve Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği nimetleri, Allah'a iftira ederek yasaklayanlar, kesinlikle zarar ettiler. Şüphesiz onlar, yanlış gittiler ve hiçbir zaman muvaffak olamadılar. (En'am/140)

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=->->->

Hiç duymamıştım yaf!...:blink:

İşte itaat budur!...:good[1]: O kaya parçasıki ibret dolu. :thinking:
1400 küsür senedir emre itaatsizlik etmemiş.
Kendimizi hesaba çekmek için bir nedendir aslında.:wallbash[1]:

Teşekkürler!...:).

hirahos

Kıdemli Üye
------------------------------------------------------------------------------

Zümer 53: De ki: "Ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayan, çok esirgeyendir."

Zümer 54:Size azap gelip çatmadan önce Rabbinize dönün, O'na teslim olun, sonra size yardım edilmez.

Zümer 55: Siz, farkında değilken ansızın azab gelmezden önce Rabbınızdan size indirilen sözün en güzeline uyun.

Zümer 56: Her nefsin, «Allah'a karşı yaptığım kusurlardan dolayı eyvah, bana yazıklar olsun ve ben müstehzilerden (alay edenlerden) olmuş idim» demesinden evvel (insan, halini ıslah etmelidir.)

Zümer 57: Yahut şöyle diyecektir: «Allah bana doğru yolu gösterseydi, her halde ben müttakilerden olurdum.»

Zümer 58: Veyahut azabı gördüğü zaman, «Keşke benim için bir kerre daha (dünyaya) dönmek olsa idi ve Muhsinlerden (yararlı davrananlardan, iyi işler işleyenlerden) olsa idim» demesinden evvel uyanmalıdır.

------------------------------------------------------------------------------

Geçen sene de başka bir anlatımla bu resim Nette dolaşıyordu.. Kimisi, taşın altındaki beyazlığın fotomontajdan kaynaklandığını izah etmişti..

Dikkatli olmakta fayda vardır..

Bir kaya var ki o muallakta yani askıda duruyor.. O kaya da Mescid-i Aksa'da.. Gidip görenler anlatmıştı; Peygamber Efendimizin Mir'ac'a çıktığı bir kaya imiş..

aHuZaR

Can kayıp can firarda
Geçen sene de başka bir anlatımla bu resim Nette dolaşıyordu.. Kimisi, taşın altındaki beyazlığın fotomontajdan kaynaklandığını izah etmişti..

Dikkatli olmakta fayda vardır..

Bir kaya varkı o muallakta yani askıda duruyor.. O kaya da Mescid-i Aksa'da.. Gidip görenler anlatmıştı; Peygamber Efendimizin Mir'ac'a çıktığı bir kaya imiş..

arastirmak lazim haklisin

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
fotomontaj olabilir çünkü resimde kayanın hemen arka tarafında bir araba var fakat araba yolu incelendiğinde yol yok başı düz iken son tarafında duvar var gibi duruyor.en azından banaöyle geldi..........:)

aHuZaR

Can kayıp can firarda
Muallak Kayası

Hadisin kaydına göre Hz. Cebrail, Resulullah'ı binadan çıkararak üzerine Mi'rac'ın indirildiği kayanın yanına götürür ve bundan sonra Mi'rac hadisesi vuku bulur. Gelenekte anlatıldığına göre üzerinden Mi'racın gerçekleştiği bu taş da Peygamber'i takiben yükselmek ister. Ancak ya Hz. Muhammed ya da Hz. Cebrail eliyle taşı tutarak yere rapteder. Taşın üzerinde ikisinden birinin el izi kalır böylece. Kubbetüssahra'nın altına girdiğinizde Müslümanların saygı ve heyecanla ellerini bir kovuktan içeri sokup sonra ellerini hürmetle öptüklerini görürsünüz. Burası Hz. Peygamber'in Mi'rac'a yükselirken ayak izini bıraktığı yer olarak tespit edilmiştir.

Muallak Kayası geleneğinin aslı

Muallak Kayası'nın havada asılı kaldığı inancının sonradan çıktığı besbelli.

İsra Suresi 60'ıncı ayeti Mi'rac'ın bir imtihan vesilesi kılındığını beyan eder. Bu da Mi'rac'ın şahitlerinin sessiz olmasını gerektirir. Eğer anlatıldığı gibi havada asılı bir taş olsaydı bu konuşan ve herkesi imana zorlayan bir şahit olacaktı. Muallak Kayası'nın havada asılı kaldığı geleneği hadiste ilk noktalarını bulsa da bütünlüğü itibariyle sonradan çıkmış bir gelenek olsa gerektir. Ancak Ortaçağlarda Araplar ve Yahudiler arasında Kuruluş Kayası'nın yerinden oynayıp havalarda dolaştığı hakkında inanışlar yaygındı. 1496 yılında Kudüs'le alakalı bir kitap yazan Kadı Mucireddin, 11. yüzyılın sonunda bir Kudüslü Arapın taşı havalanmış olarak gördüğünü kaydeder. 1641 yılında Kudüs'ü gezen Karait gezgini Samuel ebn Davud taşın sık sık yerinden oynadığını ve hamile kadınlar onu gördüklerinde korkup düşük yaptıklarından insanların etrafına duvarlar yaptıklarını anlatır.
1847 yılında Kudüs'ü ziyaret eden Binyamin Lilienthal isimli bir Yahudi hahamı Yahudiler arasında Muallak Taşı ile alakalı o dönemlerdeki bir inancı şöyle aktarır: Allah bu taşı Mesih'in geleceği zamanı insanlara bildirmek için bir işaret olarak havada sarkıtmıştır. Taş yere düştüğünde İsrailoğullarının Mesihi gelecek ve İsrailoğulları yeryüzüne hakim olacaklardır. Türkler bu taşın neden havada durduğunu öğrendiklerinde Mesih'in gelmesinden korkarak taşın altına destekler koymuşlar ve etrafını doldurmuşlardır. Bu şekilde İsrailoğullarının Mesihinin gelmesini engellemeye çalışmışlardır.

Hacer-i Muallak
Kubbet-üs Sahra'nın içinde "Asılı Duran Taş" anlamına gelen Hacer-i Muallak taşı bulunmaktadır. Hz. Peygamber (sav)'in miraca çıktığı kabul edilen kaya işte burasıdır. Bu kayanın en geniş yeri 18 metre, en dar yeri ise 13.5 metredir. Bu kayanın içine on bir basamak merdivenle inilebilmektedir. Kayanın iç kısmı yaklaşık 1.5 metre yüksekliğinde ve 4.5 metre x 4.5 metre boyutlarında boş bir mekandır. İçeriden tavana bakıldığında havada asılı izlenimi verir, bundan dolayı Hacer-i Muallak olarak anılmaktadır.
Üç İlahi Dinin Merkezi
Bir kısım ayetlerimizi kendisine göstermek için, kulunu bir gece Mescid-i Haram'dan, çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa'ya götüren Allah Yücedir. Gerçekten O, işitendir, görendir. (İsra Suresi,1)
Yukarıdaki ayette bildirildiği üzere Yüce Rabbimiz, Hz. Muhammed (sav)'i Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa`ya getirmiştir. Tarihi kaynaklara ve İslam alimlerinin yorumlarına göre hicretten yaklaşık bir yıl önce Recep ayının 27. gecesi gerçekleşen bu olay, İslam tarihinin en önemli olaylarından biridir. Tarihi kaynaklarda Hz. Muhammed (sav)'in, Mescid-i Aksa'ya geldikten sonra Kubbet-üs Sahra'nın içindeki Hacer-i Muallak isimli yerin üzerinden Miraç'a yükseldiği bildirilmektedir.
Yahudilerce, bu bölgede bir zamanlar Hz. Süleyman'ın mabedinin bulunduğu varsayıldığından, bu bölge onlar için de kutsal kabul edilmektedir. Hatta bu mabet Kubbet-üs Sahra'nın altındaki Hacer-i Muallak isimli kayanın üzerine kurulu olduğu için, bu kaya ve onun bulunduğu yer Yahudiler için yeryüzündeki en kutsal mekan kabul edilmektedir.
Ayrıca bu bölge, Hıristiyanlar tarafından da kutsal olarak kabul edilir. Çünkü Hz. İsa (a.s) Allah'ın kutlu bir peygamberi olarak bu bölgede tebliğ vazifesini yerine getirmiştir. Hıristiyanlara ait birçok kilise ve dini yapı da yine bu bölgede bulunmaktadır

load71192.jpg

load71194.jpg

Edibe Ziyâi

Agâh ol ey nefsim..
öyle bir kayanın olduğunu biliyorum ama o kaya bu kaya değil sanki..çünkü o kaya mescidi aksanın içindeydi etrafında kafes vardı.kafesin altına bir boşluk koymuşlar ve insanlar o boşluktan elini sokup kayanın havada durduğuna bakıyorlardı..yani bildiğim kadarıyla o kaya dışarıda değildi

firdevs_67

Üye
Ben ilk gördügümde çok şaşırmıştım ve halada şaşırmış bir vaziyetteyim...

yonat

Asistan
Web sitesi
www.avar.tr.cx
Aslında muallak taşı bir bina içindeydi üstteki resim gibi,öyle sadece durmuyordu....

aHuZaR

Can kayıp can firarda
Aslında muallak taşı bir bina içindeydi üstteki resim gibi,öyle sadece durmuyordu....

allataki resimde bina icinde inslalh orasinida okuyun
ilk resmin dogrulugundan emin degilim arkadaslar
daha fazla bilgisi olan paylassin lütfen
Tesekkür