Kitap Tavsiyeleriniz

spesifik

آزادی قید و بند
1555 1556

Aişe bitti ... Bende bittim =(
Daha girişte bittim... okumadım yaşadım..
Ifk te coştum da bittim cemel de kahroldum da bittim...
Ahh Aişe... Ümmetin güzide annesi... Habibin Habibi...
Allah bizi affetsin...

kebîkec

İhvan Forum Üye
Sevgili Dost!
Bu sabah kuş sesleriyle uyandım.
Ne güzel değil mi... Hayır, güzel değil! Açık penceremden ok gibi dalıp yastığıma saplanan karga sesleriydi.

Kuş sesleri dediğimde aklına asla karganın gelmediğini biliyorum.
Bu, karganın da bir kuş türü olduğunu bilmeyişinden değil, karganın türünün en önemli özelliği olan güzel bir ötüşten mahrum oluşundan elbette.

.
Posta Kutusundaki Mızıka

1697

ihvanistanbul

AkhenAton
Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi

0000000726638-1.jpg

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabıyla insan türünün dünyaya nasıl egemen olduğunu anlatan Harari, Homo Deus'ta çarpıcı öngörüleriyle yarınımızı ele alıyor. İnsanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu bilim, tarih ve felsefe ışığında incelediği bu çalışmasında, insanın bambaşka bir türe, Homo deus'a evrildiği bir gelecek kurguluyor.

Yola "önemsiz bir hayvan" olarak çıkan Homo sapiens, tanrılar katına ulaşmak uğruna kendi sonunu mu hazırlıyor?

Homo sapiens nasıl oldu da evrenin insan türünün etrafında döndüğünü iddia eden hümanist öğretiye inandı?

Bu öğreti gündelik yaşantımızı, sanatımızı ve en gizli tutkularımızı nasıl şekillendiriyor?

İnsanı inekler, tavuklar, şempanzeler ve bilgisayar programlarının tümünden ayıran yüksek zekası ve kudreti dışında herhangi bir alametifarikası var mı?

Tarih boyunca benzeri görülmemiş kazanımlar elde etmemize rağmen mutluluk seviyemizde neden kayda değer bir artış olmadı?

"Tüm bunları anlamak için tek yapmamız gereken geriye dönüp bakmak ve Homo sapiens'in aslında ne olduğunu, hümanizmin nasıl dünyaya hakim bir din hâline geldiğini ve hümanizm rüyasını gerçekleştirmeye çalışmanın aslında neden insanlığın kendi sonunu getireceğini incelemektir. İşte bu kitabın temel meselesi budur."

"Okurken hem eğlenecek hem de çok şaşıracaksınız. Her şeyin ötesinde, kendinizi daha önce hiç düşünmediğiniz şeyleri düşünürken bulacaksınız."
-Danıel Kahneman, Hızlı ve Yavaş Düşünme'nin yazarı-

"Homo Deus'u okuduğunuzda uzun ve zorlu bir yolculuğun ardından vardığınız bir uçurumun kenarında durduğunuzu hissedeceksiniz. Yolculuğun artık bir önemi kalmayacak, çünkü bir sonraki adımınızı engin bir boşluğa atacaksınız."
-David Runciman, The Guardian-
(Tanıtım Bülteninden)

uzAyli

İhvan Forum Üye
2169
2171

Içe dönüklere tavsiye:D

Moderatör tarafında düzenlendi:

hotaru

Profesör
Henüz bitirmemekle beraber hemen hemen her sayfada altını çizmek istediğim dolu dolu satırların olduğu bir kitap. Osmanlı'nın son devri.. meraklılarına tavsiye olunur.
İbrahim Efendi Konağı- Sâmiha Ayverdi hanımefendinin kaleminden

uzAyli

İhvan Forum Üye
Henüz bitirmemekle beraber hemen hemen her sayfada altını çizmek istediğim dolu dolu satırların olduğu bir kitap. Osmanlı'nın son devri.. meraklılarına tavsiye olunur.

Tarih aynasinda osmanli kitabinida tavsiye ederim sana muzaffer tasyürek, esik yayinlari. Cok kalin degil bide akici bi dille yazilmis.

hotaru

Profesör

Çok severek okuduğum sayfalarını heyecanla çevirdiğim kitap, bir sayfasındaki birkaç cümleyle soğuttu beni kendinden uğraşıyorum ama ilerlemiyor. Çok kısa zamanda yarıladığım kitap, nerdeyse 2 aydır elime alasım gelmeyen bir kitaba dönüştü, üzgünüm 😑
Kendime not: ne kadar beğenirsen beğen sonuna ulaşmadan kimseye tavsiye verme 🤨

Hakperest

Kıdemli Üye
4121

ingilizce e kitap olarak okudum
piyasada kalmış mı bilgim yok Türkçe olarak

ama bulursanız mutlaka okuyun
çocuk romanı ama içi felsefe dolu..
şiir gibi masum ama dram gibi ağlatıyor..

bir oyuncağın gözünde animistik biçimde sevgi, dostluk, ayrılık, özlem işlenmiş

insanın en derinine dokununan bir yapısı var
tavsiye ederim

ihvanistanbul

AkhenAton
kağıda yeni zam geliyor. yakında fiyatlar %20 kadar daha artabilir. ertelediğiniz eser varsa alın derim.

Tavsiye babında:

Allahın Gazapları - Ragıp Şevki Yeşim