Kitap okumada Afrika'dan gerideyiz!

ismail

Yeni

Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Ayata, Birleşmiş Milletler(BM)'in geçen yıla ilişkin hazırladığı istatistik bilgiye göre, Türkiye'nin kitap okuma konusunda Afrika ülkelerden bile geride kaldığını belirtti.

Rakamlara göre, Türkiye'de düzenli kitap okuyanların oranı toplumun yüzde 0.01'i oranında.
Kayseri Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE şubesi tarafından örnek Apartman Kütüphanesi açılışı yapıldı. Açılışta konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Ayata, şu bilgileri verdi: "Her kesimden ve her yaştan insana eğitim ve öğretim yapma fırsatını sağlamak İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin görevleri arasında yer almaktadır. Gençlerimizin ve çocuklarımızın bilinçli birer birey olarak topluma kazandırılmasında eğitim ve öğretim faaliyetleri önem kazanmaktadır. Yapılan her çalışma gençlerimizin zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmesine yardımcı olmalıdır. Çağımızın bilgi ve teknolojiye yön verilen bir süreç olduğu kabul edilmektedir. Bu nedenle yetiştirdiğimiz öğrencilerimizin bilgi ve teknolojiyi en iyi şekilde takip eden ve aynı zamanda düşünmeci zihniyete de sahip olması gerekmektedir. Okumak insanlarda zekanın gelişmesinde önemli rolü olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Toplumda gelişmişlik düzeyi ölçülürken kişi başı basılan kitap sayısı ve okunma oranları dikkate alınmaktadır. Gelişmiş ülkelerde okunan ve basılan kitap sayısı hesaplandığında ülkemiz ve şehrimizin gerilerde olduğu görülmektedir. Ülke yöneticilerimizin bu konu üzerinde özellikle durduğu ve yapılacak olan bütün çalışmalara katkı destek verdiği görülmektedir."
Erdoğan Ayata, İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yapılacak olan bu proje sayesinde 'okuma' eylemi içerisine girmekte zorlanan ve bir öncünün ortaya çıkmasını bekleyen gençlere örnek olunmaya çalışıldığını söyledi. Ayata, "Proje sayesinde zamanlarının çoğu kısmını televizyon, internet ile meşgul olan, sokaklarda bilinçsiz şekilde eğlenmeye çalışan gençlerimize yol gösterilerek birer örnek model ortaya konmaya çalışılacaktır. Aşağıda 2009 yılı BM verileri kullanılarak sayısal veriler çıkarılmıştır. Türkiye'de kitap okuma konusunda çoğu Afrika ülkelerinin gerisinde kalmış durumda. Japonya'da toplumun yüzde 14'ü, Amerika'da yüzde 12' si, İngiltere ve Fransa'da yüzde 21'i düzenli kitap okur iken Türkiye'de durum on binde bir.
Toplam nüfusu sadece 7 milyon olan Azerbaycan'da kitap ortalama 100 bin tirajla basılırken, Türkiye'de bu rakam 2-3 bin civarında basılmaktadır. Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Raporu'nda kitap okuma oranında Türkiye, Malezya, Libya ve Ermenistan gibi ülkelerin bulunduğu 173 ülke arasında 86. sıradadır" diye konuştu.
BM'nin raporuna göre bir yılda kişi başına okuma sayıları ise şöyle: Bir Japon bir yılda ortalama 25 kitap okuyor. Bir İsviçreli bir yılda ortalama 10 kitap okuyor. Bir Fransız bir yılda ortalama 7 kitap okuyor. Türkiye'de 6 kişiye yılda 1 bir kitap düşüyor. Türkiye'de okuma alışkanlığına sahip olan kişi sayısı ortalama 40 bin kişi.
CİHAN

K

Kaçak

Guest
Neymiş , Türkiyeden bir halt çıkmazmış ...
İnanırım bu bilgilere , yalvarsanda okumayan o kadar çok ki ...
hoş okuyanlaırmız ne için okuyor oda şuphelide ...
Neyseee ...
Allah c.c. herşeyi ama herşeyi ben veririm diyor , bir tek şey müstesna ...
İlmi ancak isteyene veririm diyor ...
Okuyacağız kardeşim , bir şeyler istiyorsak toplum olarak okuyacağız ...
Yoksa böyle gelir böyle gider ...

ummuhan

Kıdemli Üye
Yılların bana öğrettiği sonuç şu: Zorla da teşvikle de okutulmuyor bu nesle örnek olalım diye önlerinde okuyup duruyoruz ama sonuç beklediğimiz ve dilediğimiz gibi değil.... yılmadan uğraşmaya devam bakalım...

K

Kaçak

Guest
Bir abim şöyle demiş ti ...
Çocuklar ailelerinin önceliklerini bilir ...
Ne kızdıgını veya neye kızıyormuş gibi yaptıgını çok iyi anlar ...
Neden namazını kılmıyorsun kızması ile ..
Neden dersine çalışmıyorsun kızmasındaki farkı çok rahat anlar ...
Ailenin neyi önceledigini yaşar o çoçuk ...

Kaldı ki ...
Biz çoçuklarımızı mı eğitiyoruz , onlar mı bizi eğitiyor tartışılır ...
Bu iki taraflı bir eğitim ...
Hatanın % 50 si çoçuktaysa , % 50 side bizde sanırım ...

Neymiş ;
Az okuyormuşuz :)

_Berceste_

bir tutam delilik...
bizler nerde luzumsuz isler var onlarda birinciyiz :)

Annelerin ya da babalarin özel zevklerinden arta kalan vakitleri var mi ki cocuklarina kitap okutsun...
en akilli cocuk tv karsisinda kimseye zarar vermeyen cocuk...

ismail

Yeni
okumak meşakkatli iş yanındakine bakarak yaşıyoruz yanında ki onun yanındakine sonu nereye kadar gidiyor bilmiyorum
ne kadar okuyor biliyorsan o kadar sorumlusun ne yapacaksında okuyacaksın

K

Kaçak

Guest
Birde şu boyut var ...
Okumak dinin ilk emri deriz defaatle ...
Bunu bile okuyamamış ki ?
Okumaya özendirmek için deriz ya ...
Bir tanesi çıkıp , eee peygamberimiz vahyi alınca koşa koşa kütüphaneyemi girmiş demez nedense ...
Kısaca okumuyoruz , okuyamıyoruz ...
Bir yerde hata ediyoruz ...

Selamlar ...

ismail

Yeni
islamı öğrenmek hevesinde olanı önce hocamızın hacımızın kitaplarını okutuyoruz belli bir proğram dahilinde en son bak bu ALLAH'ın kitabı diye eline tutuşturuyoruz tutuşturulmuşuz.
Tertemiz beyinler kirlenmiş olarak önyargılarla gidiyor
gayrı ne okursa okusun başta okuduğu düşüncelerle bakıyor yaşıyor

ıtri

Üye
Kitap okumada Afrika'dan geriyiz ha?
Ne trajıkomik.
Kitap okumada değil ama birşeyler okumada Afrika2yı çoktan geçtiğimiz gibi avrupayı de baya gerilerde bırakırız herhalde.
Chatleşme yazılarını, maç yazılarını, bilimum bilgisayar - facebok taki gerekli-gereksiz yazıları okumada zanneredim ilk beşe gireriz.
Çin, Hindistan bizi geçiyordur, onlarında nufus farklılıkları var.

ismail

Yeni
kendini okumayan okuyupta anlamayan insan 500 gb bilgi doldursa ne yazar ki
sorunlardan biride okuyanlar yaşamaktan yaşayanlar okumaktan gocunuyor ve sonuç kitapsız halklar,halksız kitaplar
bir çok şey yaşamadan masa başında yazılıyor hayal ürünü

ismail

Yeni
aslında kimseden geri olduğumuz filan yok bizimkiler sindire sindire okuyor ondan
atmışlar canım nereye gitsen en azından bir avon kitapçığı var kıskanıyorlar bizi ondan şeydiyorlar:)

K

Kaçak

Guest
Hocam hafife alma , Avan kitapçığı Tefsiri yazacak beyabim ...
Laf aramızda bu sıra bende okumuyorum ...
İyki kış geliyor ...
Kışın okuyorum genelde ...
Okuyup okuyup uyuyorum :)

Ahver

Âsî İşgâl Kuvvetleri
Olsun,bizim de niyet okuyuculuğunda derecemiz var.

HENGAMe

Yeni
kafa bi milyon avan kitapçığını avon kitapçığı diye okuyorum bisaatir..:glm
okuyorum okuyorum alahallah avon kitapçığını niye okuyolarki yazla kışla ne alakası var felan...:O

Mahpeyker

Kıdemli Üye
bence temel sorum eğitim sisteminde
okullarda lüzumlu şeylerden çok lüzumsuz şeyler öğretiliyor
lisenin fizik veya kimya gibi ek ders kabul edilen derslerin bile kitapları DİNA 4 şeklinde
ve maşaAllah yüzlerce sahife
hülasa çocuklara kitap sevdirilmiyor ,usanıyorlar senelerce binlerce sahife kitap yüzüne bakmaktan
ahlaksız diziler ile kafalar yontuluyor ,kitaba ne gerek var ! gülermisin ağlarmısın :) :(

tebeyyün

Doçent
Bence ülkemizde çok kitap okunuyor.Hatta kitap okuma yaşı çok aşağılara bile düştü diyebiliriz.Geçen gün 3 yaşındaki şirin bir kız çocuğu hadi kipat okuyalım demişti :)Sonra, üniversiteye hazırlanırken okunan kitapların sayılarıda çok olsa gerek.Ve yeine liselere hazırlık için okutulan kitapların sayılarıda vd...Aslında çok okuyoruz ama ne okuyoruz...
Birde bazen okutan yahut herzaman okutanlarımız oluyor.Benim elime orta birinci sınıfta asayı musayı vermişlerdi kitap hala evde duruyor.Şimdi fark ettim kitabı anlamayacağım o kadar kafama işlemişki elime almıyorum :) bir kitabı küçüğümüze verdiğimizde benim gördüğüm kadarıyla kitap hakkında bilgi sahibi olup olmadığımızı merak ediyorlar varsa ilgi duyuyorsak pozitif, yazarı hakkında bir şeyler sözlememiz yine etkili oluyor.Daha sonra kitabı okuduktan sonra karşılıklı olarak kitapla ilgili yorumlarda bulununca çocuğun çok hoşuna gidiyor.En azından bazı yiğenler öyle :)

kipat okumak ama hangi kitabı okumak buda okudukça ortaya çıkıyor...
yeter ki televizyonu kapatalım :)

ibrahimi

Has Uşak
bu sayıları korsan kitaplar etkiliyordur :O yoksa braz daha iyiyizdir :)