Kisra ve Pers Farklı ülkeler mi? Buhari Hadisi

seyful

Üye
Okuduğum yerde metin biraz farklı ama netten bulduğum metni alıyorum. Normalde Buhari 3159 nolu hadis

Ey Hürmüzân! Şimdi ben seninle (İran fetihlerini tamamla*mak için) şu Fars, Isfahan, Azerbaycan hakkında istişare ediyorum. Bunlardan, önce hangisinin fethine başlamalıdır? diye sordu.
Hürmüzân cevâb vererek:
— Evet Emîru'l-Mü'minîn! Bu toprakların ve buralarda bulu*nan müslümân düşmanı halkın benzeri, iki kanadı, iki ayağı ve bir başı bulunan bir kuşun benzeridir. Bu kuşun kanatlarından biri kı*rılsa (o ölmez), bir kanadı ve bir başı ile iki ayağı üstünde durur. Öbür kanadı da kırılmış olsa bir başı ve iki ayağı ile yaşar durur. Amma kuşun başı ezilirse ayakları da, kanatları da, başı da (kırılır, ezilir) gider. İmdi bu işte baş, Kisrâ'dır. Kanadın biri Kayser'dir, öbürüsü de Fars'tır. Yâ Emîru'l-Mü'minîn! Şimdi siz müslümânlara emredi*niz de toptan Kisrâ üzerine hareket etsinler! dedi.

Şimdi son noktada kisrayı ayrı söylemiş farsı ayrı söylemiş. normalde bunlar bir değil mi?

ALI25

Kıdemli Üye
Iran eski isimleri pers yada fars veya buna Farsi diyelim baska bir isimle acem olur.

Resulullah s.a.v zaman da misal olarak o devletin basindaki bulunan kisiye kisra deniliyordu.